24 Kasım 2012, Cumartesi 13:03:46

İLK GÜN 4 UÇAK İNECEK

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı niteliğindeki Zafer Havalimanı, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılıyor. Havalimanına ilk gün 500 yolcu inecek.
  • Uşakta zaten Havalimanı vardı halada var.Sanki Uşağa çok uçuş olduda Zafere oalcak.
  • ALLAH RAZI OLSUN HÜKÜMETTEN. BEN HEP İZMIR'E İNİYORDUM BIR DE UŞAK'A ULAŞMAK İÇİN 3 SAAT YOL GIDIYORDUM. ŞİMDİ İZİNE GELDİĞİMDE ZAFER HAVALİMANINA İNECEĞİM İNŞALLAH. AŞAĞI YUKARI BİR SAATE MEMLEKETRİM UŞAK'DA OLACAĞIM. Allah razı olsun Başbakanımızdan.
  • her şey tamam da yolcuyu nrden bulacaksınız
  • Öncelikle hayırlı olsun.Ancak Zafer Havalanı açılıyor ve birtakım taahhütler verildi diyemi yıllardır kış sezonunda haftada 2 olan Eskişehir-Brüksel uçuşları iptal ediliyor.Eskişehirin milletvekillerinin gücü bumu merak ediyorum doğrusu.Önce tam yolcu bulunmaya başlamışken hemde hızlı tren çalışmaları nedeniyle yolcu sayısının kesina rtacağı İstnabul uçuşları kaldırıldı şimdide Brüksel.Üsütne üstlük Eskişehirdeki meydanında pist uzunluğu 50-60 milyon harcanıp 3000 metreye 45 metrelik pist haline getirildikten sonra.Hemde bir bu kadar daha para harcanıp terminal bina ve teknik blok yapılması planlanıyor ve ihale aşamasındayken.

Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’a hizmet vermesi amacıyla yapılan Zafer Havalimanı’nın yapımı tamamlandı. Kurtuluş Savaşı’nın başladığı, çarpışmaların meydana geldiği ve kazanıldığı topraklarda yer alması nedeniyle ’Zafer’ adı verilen havalimanı, üç şehrin ortasındaki Kütahya’nın Altıntaş İlçesi’nde yapıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından saat 12.00’da törenle hizmete girecek havalimanının açılışına, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katılacak.

IC İÇTAŞ 30 YIL İŞLETECEK

Yapım ihalesi 2 kez iptal edilen Zafer Havalimanı’nın 28 Temmuz 2010’da yapılan 3’üncü ihalesini IC İçtaş Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. Sözleşmesi 23 Aralık 2010’da imzalanan Zafer Havalimanı, yap- işlet- devret modeliyle yapıldı. Zafer Havalimanı’nın temeli Bakan Yıldırım ve Bakan Eroğlu tarafından 22 Nisan 2011’de törenle atıldı.

IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Bakan Yıldırım ve Eroğlu’nun talebiyle, sözleşme şartları gereği 2014’te tamamlanması gereken havalimanını 30 Ağustos 2013’e kadar tamamlamayı taahhüt etti. Yüklenici firma geçen yıl ağır kış koşullarına rağmen aralıksız sürdürdüğü inşaat çalışmalarıyla havalimanını 18 ayda tamamladı. Yarın hizmete açılacak havalimanını IC İçtaş, 29 yıl 11 ay işletecek.

KULE PERSONELİ GÖREVE BAŞLADI

Temel atma töreninde taahhüt edilen tarihten 9 ay önce tamamlanan havalimanında son eksiklikler de giderildi. Ankara’dan gelerek göreve başlayan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Hava Trafik ve Elektronik personeli kulede son kontrollerini gerçekleştirdi. Uçakları yönlendirecekleri tabletlerin bağlandığı sistemi tanıtan Mehmet Tuğrul Sardaş ve Yusuf Karataş, telsizi de test etti. Açılışta Başbakan Erdoğan’ın uçağıyla birlikte 4 uçağı kuleden karşılayacak ekip, açılışa hazır olduklarını anlattı.

TARİFELİ SEFERLER BAŞLAYACAK

Apron ve pisti tekrar tekrar kontrol eden pist görevlileri, gece de ışıklandırmayı test etti. İçlerinde ağırlık bulunan valizlerle bantların ve ’check-in’ bankoların kontrol edildiği havalimanında, ilk gün Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Pegasus Hava Yolları’nın Ankara uçuşları ’check-in’ işlemine hazır hale getirildi. İlk test ’check-in’lerinin de yapıldığı havalimanında, güvenlik ve itfaiye personeli eğitim ve tatbikatlarla son hazırlıklarını tamamladı. Kütahya’nın ünlü porselenlerinden yapılan dev kuş figürüyle süslenen terminal binasında, porselen satış dükkanları da faaliyete geçti

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya milletvekilleri ve Sivil Havacılık Genel Müdürülüğü yetkilileri, planlamasıyla birlikte 8 yıl süren havalimanını terminal binası, apron ve pisti incelemelerde bulundu.

İLK GÜN 4 UÇAK İNECEK

Havalimanında son kontrollerin yapıldığını anlatan İşletme Koordinatörü Nedim Uzunkaya, açılış için hazır olduklarını söyledi. Açılış günü 4 uçağın ineceğini belirten Uzunkaya, "Cihaz ve sistemlerin test ve kontrolleri yapıldı. Deneme uçuşları yapıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan ruhsat alındı. İdareden işletme izni alındı. Açılışla birlikte tarifeli seferler de başlamış olacak. İlk gün havalimanına 500 yolcu inecek" dedi.

3 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Kütahya’ya 45, Afyonkarahisar’a 55, Uşak’a ise 100 kilometre uzaklıkta bulunan Zafer Bölgesel Havalimanı, yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde inşa edildi. Yıllık 2 milyon yolcu kapasitesinin aşılması halinde kapasitesinin artırılması hedeflenen havalimanında 3 bin metre boyunda, 45 metre eninde beton kaplamalı pist bulunuyor.

Uçakların her türlü hava koşullarında iniş ve kalkış yapabilmesi için son sistem cihazlarla donatılan havalimanında, VOR (VHF Omni-directional Radio Range) (seyrüsefer yardımcısı) sistemi de bulunuyor. Apronu 5 uçak kapasiteli olan havalimanın terminal binası ise 17 bin 600 metrekare kapalı alana sahip. VIP, basın toplantı salonu ve geçici gümrüğü bulunan terminal binasında, iç ve dış hat yolcu salonlarının yanı sıra yöresel ürünlerin satılacağı mağazalar bulunuyor.

 

İLK GÜN 4 UÇAK İNECEK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Uşakta zaten Havalimanı vardı halada var.Sanki Uşağa çok uçuş olduda Zafere oalcak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetci ~ 6 yıl önce
ALLAH RAZI OLSUN HÜKÜMETTEN. BEN HEP İZMIR'E İNİYORDUM BIR DE UŞAK'A ULAŞMAK İÇİN 3 SAAT YOL GIDIYORDUM. ŞİMDİ İZİNE GELDİĞİMDE ZAFER HAVALİMANINA İNECEĞİM İNŞALLAH. AŞAĞI YUKARI BİR SAATE MEMLEKETRİM UŞAK'DA OLACAĞIM. Allah razı olsun Başbakanımızdan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şahan ~ 6 yıl önce
her şey tamam da yolcuyu nrden bulacaksınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Öncelikle hayırlı olsun.Ancak Zafer Havalanı açılıyor ve birtakım taahhütler verildi diyemi yıllardır kış sezonunda haftada 2 olan Eskişehir-Brüksel uçuşları iptal ediliyor.Eskişehirin milletvekillerinin gücü bumu merak ediyorum doğrusu.Önce tam yolcu bulunmaya başlamışken hemde hızlı tren çalışmaları nedeniyle yolcu sayısının kesina rtacağı İstnabul uçuşları kaldırıldı şimdide Brüksel.Üsütne üstlük Eskişehirdeki meydanında pist uzunluğu 50-60 milyon harcanıp 3000 metreye 45 metrelik pist haline getirildikten sonra.Hemde bir bu kadar daha para harcanıp terminal bina ve teknik blok yapılması planlanıyor ve ihale aşamasındayken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000