26 Ocak 2013, Cumartesi 12:02:17

ERKEN BİTERSE TÜRKİYE KAZANIR

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in İsviçre'nin Davos kasabasında söyledikleri dikkatimi çekti.
  • Şehre gelen turist sayısını kastetmiş havaalanını kullanan yolcu sayısını değil.
  • Ah caniim Istanbul Roma ile yarisi hale gelecekmis, Ataturk Roma'ya 8 milyon yolcu fark atti bu sene haberi yok. Tamam guzel diyorsun da bari ufak hatalar yapma insanlar gulmesin.
  • havaciligin onundeki engel ahl degil, bizatihi plansizligi şiar edinip, kendisini piyasa kosullarina terk eden siyasi irade ve onun pesinde kosusturan sermayedir. bir ulke dusunun ki, devlet fiziki ve de sosyal planlamayi tamamen terk etsin ve kendisini gunubirlik kosullarin akintisina biraksin. ne yazik ki, havaciligimiz da bu plansizligin dolayisiyla ongorusuzlugun yukuyle bogusup duruyor. plansizlik her alanda kendisini "sosyal adaletsizlik" ve "esit olmayan gelisme" bicimleriyle gostermektedir. sadece havacilik acisindan bakalim; neden sadece tek bir hub olusturulmaya calisiliyor ve istanbul'a yukleniliyor -- istanbul'un bilmedigimiz gizli hava sahasi mi var? ya da, 150 milyok kapasiteli havalimani nereden cikti -- atlanta bile 90 milyon yolcu kapasiteyle dunya liginde 500'e yakin ucak ucururken... ya da, bu buyuklukteki bir yapilasmanin cevresel etkileri dusunuldu mu? varsa yoksa en buyugunu biz yapalim; tam bir gorgusuzluk ve asagilik kompleksi tezahuru...
  • hakan bey havaciligin onundeki engel Ataturk havalimani degil devlettir. Ucuncu havalimani projesi dahay yeni ihaleye cikti. Ucak ve yolcu artimi aylar ve senelerdi deva etti ancak devlet bir sey yapmkta gecikti.

Devlet son 10 yılda devasa projelerin yapımında lokomotif rol üstlendi. Bu sayede dünyayı saran ekonomik kriz ortamında birçok sektörde istihdamın korunması ve hatta bir miktar artması sağlandı.

Şahenk'in vurguladığı gibi Türkiye, istikrarlı bir görünüm ortaya koyduğu için yabancı yatırımcı açısından da güven ortamı yarattı. Derecelendirme kuruluşlarının not artırımı biraz bu havayla da ilgili.

3. Havalimanı projesi Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarından biri olacak.

Türk Hava Yolları Sivil Havacılıkta yüzde 20'ye varan büyümede çok önemli rol oynadı. Şiddetli rekabet ortamında Pegasus da çok iyi performans gösteriyor. Ali Sabancı geçtiğimiz günlerde Avrupalı üretici Airbus'a 100 uçaklık sipariş vermişti. Körfezdeki zengin Arap ülkeleri dışında dünyada böyle bir çırpıda bu kadar büyük sipariş verebilen şirket çok az.

Türkiye'de havacılığın gelişmesinin önündeki en büyük engel Atatürk Havalimanı! Çünkü burada mevcut fiziki kapasitenin limitlerine zaten yıllar önce ulaşıldı. Genişleyebilecek yer de kalmadı. Bu nedenle 3. havalimanı hayati önemde... Makro ölçek de Türkiye'nin ekonomik gidişatını etkileyebilecek özellikte.

Yeni havalimanının tamamlanmasıyla İstanbul yıllık ziyaretçi sayısında rahatlıkla Paris ve Roma ile yarışır hale gelebilecek.

Bütün makro projelerde olduğu gibi 3. havalimanı çalışmasını da bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın takip ediyor olması yatırımcılar ve sürecin muhatapları açısında da güven veren bir durum.

Diğer taraftan kabinenin en çalışkan ve ciddi isimlerinden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın 3. havalimanı çalışmasını mümkün olan en kısa zamanda yetiştirme çabası, girişimcileri motive ediyor.

7 milyar Euro'ya mal olacak 3. havalimanı yaratacağı ekonomik faaliyet açısından da dünyanın en heyecan verici işleri arasında. Bittiği zaman sadece en büyük havalimanı olmayacak, yapım süreci içinde 120 bin kişiye de iş imkanı sağlayacak. Binlerce metre kablo, akılı ampül, klima ünitesi, bilgisayar, armatür, ahşap, demir, parke ve daha binler kalem malı düşününce yüzlerce sektörde büyük hareketlilik olacak.

Türkiye'nin dünyada ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi Avruypa'da daha rekabetçi olmak, orta doğu pazarından daha çok pay elde etmek hep yeni havalimanının seyriyle bağlantılı konular. Erken biterse Türkiye kazanır, gecikirse kapımıza kadar gelen birçok fırsatı kaçırırız.

Hakan Çelik / Posta

ERKEN BİTERSE TÜRKİYE KAZANIR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

ESB ~ 5 yıl önce
Şehre gelen turist sayısını kastetmiş havaalanını kullanan yolcu sayısını değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir THY yolcusu ~ 5 yıl önce
Ah caniim Istanbul Roma ile yarisi hale gelecekmis, Ataturk Roma'ya 8 milyon yolcu fark atti bu sene haberi yok. Tamam guzel diyorsun da bari ufak hatalar yapma insanlar gulmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
engel:plansizlik... ~ 5 yıl önce
havaciligin onundeki engel ahl degil, bizatihi plansizligi şiar edinip, kendisini piyasa kosullarina terk eden siyasi irade ve onun pesinde kosusturan sermayedir. bir ulke dusunun ki, devlet fiziki ve de sosyal planlamayi tamamen terk etsin ve kendisini gunubirlik kosullarin akintisina biraksin. ne yazik ki, havaciligimiz da bu plansizligin dolayisiyla ongorusuzlugun yukuyle bogusup duruyor. plansizlik her alanda kendisini "sosyal adaletsizlik" ve "esit olmayan gelisme" bicimleriyle gostermektedir. sadece havacilik acisindan bakalim; neden sadece tek bir hub olusturulmaya calisiliyor ve istanbul'a yukleniliyor -- istanbul'un bilmedigimiz gizli hava sahasi mi var? ya da, 150 milyok kapasiteli havalimani nereden cikti -- atlanta bile 90 milyon yolcu kapasiteyle dunya liginde 500'e yakin ucak ucururken... ya da, bu buyuklukteki bir yapilasmanin cevresel etkileri dusunuldu mu? varsa yoksa en buyugunu biz yapalim; tam bir gorgusuzluk ve asagilik kompleksi tezahuru...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakan ~ 5 yıl önce
hakan bey havaciligin onundeki engel Ataturk havalimani degil devlettir. Ucuncu havalimani projesi dahay yeni ihaleye cikti. Ucak ve yolcu artimi aylar ve senelerdi deva etti ancak devlet bir sey yapmkta gecikti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000