01 Temmuz 2015, Çarşamba 15:16:50

Vali Balkanlıoğlu'dan DHMİ'ye Ordu-Giresun tepkisi

Ordu ve Giresun illerine hizmet vermesi amacıyla denize dolgu yöntemiyle inşa edilen ve 350 milyon lira mal olan Türkiye’nin prestij projelerinden Ordu-Giresun Havalimanı’nda teknik aksaklıklar giderilemedi
  • uşağum korkmaya başladık.bitmeyen liman açılırmı.
  • Türkiye istatistik kurumu verilerine baktım. İstanbulda 400.000 samsunlu, 400.000 de trabzonlu varmış. Ordu ile giresun da 500.000 er kişi 3. Ve 4. İller. Toplamları 1000000 kişi. Ona göre hesap yapın artık.
  • İstanbulda 600.000 er ordulu ve giresunlu var. Ne ölü doğumu, uçaklarda yer bulamıyoruz. Acilen pegasus da başlamalı
  • tayyibe tapınmanın cezasını çekin vali efendi. proje resmi olarak teslim edilmiş değilken söylediklerinin hiç bir geçerliliği yok.

Ordu ve Giresun illerine hizmet vermesi amacıyla denize dolgu yöntemiyle inşa edilen ve 350 milyon lira mal olan Türkiye’nin prestij projelerinden Ordu-Giresun Havalimanı’nda teknik aksaklıklar giderilemedi. DHMİ’ye tepki gösteren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu da, “Denizi geçtik, derede boğulmayalım” dedi.

Ordu ve Giresun’un 50 yıllık hayali olan ve 3.5 yıl süren inşaat çalışmalarının ardından 22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı'nda uçakların gece ve sisli havalarda inişini sağlayan sistemler henüz tamamlanmadı. Teknik sistemlerin kurulamaması sebebiyle pilotlar ILS sistemi ile gündüz ve açık havalarda iniş yapabilirken, sisli havalarda uçaklar kalkış yapamazken iniş yapması beklenen uçaklar ise Samsun veya Trabzon havaalanlarına yönlendiriliyor. Son bir ay içerisinde yaklaşık 20 uçuşun iptal edildiği, 10 civarında uçağın başka havalimanlarına yönlendirildiği kaydedildi.

VOR OLMADI, D-VOR KURULACAK

Havaalanının kurulduğu alanın etrafının coğrafi yönden engebeli bir araziye sahip olması VOR (yön bulma cihazı) sisteminin kurulmasını geciktirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), olumsuz hava koşulları sebebiyle yaşanan uçuş iptallerinin önüne geçmek amacıyla Ordu-Giresun Havalimanı'na VOR sistemi yerine D-VOR (geniş tabanlı yön bulma cihazı) sistemi kurulmasını kararlaştırdı.

VOR SİSTEMİ TEST EDİLEMEDİ

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, halen aletli iniş sistemi olan ILS cihazının bulunduğu havalimanında yakın zamanda havalimanında VOR sisteminin kurulduğunu ancak test edilemediğini söyledi. Vali Balkanlıoğlu, “Bu sistemlerin havalimanına kurulmuş olması yetmiyor. Bunun çıplak gözle test yapılması lazım. Yani bu sistem pilotu otomatik olarak havaalanına inmesini sağlıyor. Pilotta çıplak gözle bakıyor. Acaba bu sistem yönlendirmek için doğru mu diye. Bu sistem çalışmazsa pilot ya dağa çakılacak ya da denize inecek. Dolayısıyla bu sistemin senkronize olması lazım. Bunun için havanın üç gün peş peşe güneşli olması gerekiyor. Yani pilotun 20 km uzaktan havalimanını görecek şekilde havanın berrak ve tertemiz olması lazım. Ama maşallah Karadeniz’de her gün ya yağmur yağdı ya da sis oldu. Bu sistemi denemeye fırsat bulamadılar” dedi.

VALİ’DEN DHMİ’YE TEPKİ

Ordu’nun coğrafi yapı itibariyle oldukça engebeli bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, DHMİ’nin bu sebeple D-VOR sistemi kurulmasını kararlaştırdığını belirtti. Vali Balkanlıoğlu, “D-VOR cihazı, VOR’un geliştirilmiştir. Geniş tabanlı anten sistemi ile doppler etkisini kullanır. Böylece oldukça doğru yatay sinyal sağlanabilir. D-VOR özellikle engebeli coğrafik durumlarda kullanılır. ILS sistemi denendi çalıştı. Bunu destekleyen diğer sistemlerinde test edilip onaylanması lazım. Bağlantıların yapıldığını söylüyorlar ama biraz yavaş gidiyor bu çalışmalar. Yetkililerin biraz daha duyarlı olması lazım. Denizi geçip derede boğulmamamız lazım. Biraz daha çabuklaştırılması için çabalıyoruz” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu'dan DHMİ'ye Ordu-Giresun tepkisi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (50)

temel ~ 3 yıl önce
uşağum korkmaya başladık.bitmeyen liman açılırmı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ordulu--tam sayı vereyim ~ 3 yıl önce
Türkiye istatistik kurumu verilerine baktım. İstanbulda 400.000 samsunlu, 400.000 de trabzonlu varmış. Ordu ile giresun da 500.000 er kişi 3. Ve 4. İller. Toplamları 1000000 kişi. Ona göre hesap yapın artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parametrik ~ 3 yıl önce
Öyleyse matematiksel orantı kuralım. İstanbuldaki 800 bin Samsunlu ve Trabzonluya karşılık Samsun ve Trabzona günde 45 uçak iniyorsa. Bir milyon OrGi'liye karşı, OrGi havaalanına günde 55 uçak iner. Haydi OrGi'liler görelim sizi. Bakalım 5 yılda nasıl bir artış sağlayacaksınız.
Ordulu ~ 3 yıl önce
İstanbulda 600.000 er ordulu ve giresunlu var. Ne ölü doğumu, uçaklarda yer bulamıyoruz. Acilen pegasus da başlamalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Napolyon ~ 3 yıl önce
Paranın kokusunu alan yemeği kaçırmaz. Merak etmeyin.
yavaş... ~ 3 yıl önce
tayyibe tapınmanın cezasını çekin vali efendi. proje resmi olarak teslim edilmiş değilken söylediklerinin hiç bir geçerliliği yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000