12 Haziran 2015, Cuma 10:53:20

Ordu-Giresun'da ILS sancısı

Ordu Giresun Havalimanı’nda ILS yaklaşma sistemi kuruldu ancak sistemin ayarını yapacak uçaklardan biri arızalı diğeri yurtdışı görevinde olduğu için sistemin aktif hale gelmesinin ay sonunu bulabileceği öğrenildi.
  • Ne uğursuz ve istenmeyen bir seçim yatırımıdır burası. Sürekli bir olay ve haber. Bıktık ya...
  • yahu yurtdisinda ne gorevmis bu. Ne yapiyor biz ihtiyac duyarken baska ulkelerin meydanlarinami kalibrasyon yapiyor?
  • Dipsatch/pilot:sistemi bekletirsin inbound olan adamdan GS GP L bilgisini alirsin ayarlarsin ortadogudaki ils ler vor lar a ozel ucak tahsis ediyorlar sanki inen adamdan al sonraki tayyarede onaylasin kac milden establish oluyomus bakalim
  • Önce VOR deniyordu. Şimdi ILS'ten söz ediliyor. DHMİ'den ciddi bir açıklama yapanda yok. Vatandaşı bilgilendirmek bu kadar zor olmamalıydı.

Ordu Giresun Havalimanı’nda ILS yaklaşma sistemi kuruldu ancak sistemin ayarını yapacak uçaklardan biri arızalı diğeri yurtdışı görevinde olduğu için sistemin aktif hale gelmesinin ay sonunu bulabileceği öğrenildi.

Türkiye’nin deniz doldurularak yapılan ilk havalimanı Ordu Giresun, 22 Mayıs’ta uçuşlara açıldı. Görkemli bir törenle hizmete giren havalimanında bugüne kadar 100 civarında uçuş yapıldı. Ancak bu süre içerisinde bir çok uçuş da iptal edildi ya da uçaklar Ordu Giresun Havalimanı’na inemediği için başka havalimanlarına inmek zorunda kaldı.

Uçakların inişini kolaylaştıran aletli yaklaşma sistemi ILS kurulamadığı için eski teknoloji NDB sistemiyle iniş yaptığı havalimanında, birçok yeterli görüş seviyesi olmadığı için inişlerde zorlanırken, ILS sistemininin kuruluşu da hızlandırıldı. Uzun çalışmalar sonrası ILS sisteminin alt yapısı hazır hale getirildi. Ancak sistemin ince ayarını yapacak olan DHMİ’ye ait kalibrasyon uçakları bir türlü kalibrasyon uçuşlarını yapamadı. Çünkü DHMİ filosunda bulunan iki kalibrasyon uçağından birinin bakımda olduğu diğerinin ise yurtdışı görevde bulunduğu öğrenildi.

Uçakların Haziran ayı sonunda kalibrasyon uçuşlarını yapabileceği belirtilirken bir süre daha Ordu Giresun Havalimanı’nda NDB yaklaşma sistemi zorunlu olarak kullanılmaya devam edecek.

©AirportHaber

Ordu-Giresun'da ILS sancısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Ne uğursuz ve istenmeyen bir seçim yatırımıdır burası. Sürekli bir olay ve haber. Bıktık ya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne gorevi kardesim ~ 3 yıl önce
yahu yurtdisinda ne gorevmis bu. Ne yapiyor biz ihtiyac duyarken baska ulkelerin meydanlarinami kalibrasyon yapiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Dipsatch/pilot:sistemi bekletirsin inbound olan adamdan GS GP L bilgisini alirsin ayarlarsin ortadogudaki ils ler vor lar a ozel ucak tahsis ediyorlar sanki inen adamdan al sonraki tayyarede onaylasin kac milden establish oluyomus bakalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hey allam ya ~ 3 yıl önce
oldu canım maniasını rnavını starını sıd'sini de şirketler mi yapacak.bu ayarlar öyle bir kere oturmayla olmuyor defalarca değişik yön ve açılardan ölçüm gerekiyor.sen pilot dispatchsen bende astronotum amerikada.sen anca yönünü ortadoğuya dön medeniyete değil
?? ~ 3 yıl önce
allam ne la? saygısız emtia.
Navici ~ 3 yıl önce
Önce VOR deniyordu. Şimdi ILS'ten söz ediliyor. DHMİ'den ciddi bir açıklama yapanda yok. Vatandaşı bilgilendirmek bu kadar zor olmamalıydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000