16 Ekim 2016, Pazar 09:22:45

Ordu-Giresun'da divert sorunu çözülüyor

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 18 ay önce faaliyete geçen Ordu-Giresun Havalimanında büyük eksikliği hissedilen DVOR-DME sisteminin kurulması için ilk çalışmaların önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı.
  • Boş yere buralara para harcamayın. Tamam seçim yatırımı yaptınız kazandınız. Kapatın gitsin. Daha fazla batmayalım.
  • yepyeni havaalanı abd de vor'ların bakım ve kurulum maliyetleri çok olduğu için azaltmaya başladılar gps ile çözülemiyor mu acaba hocalarım?
  • karaya büyük fanlar kurmaktır. Bunlar çalışınca bulutlar dağılacak ve pist görüşü açılarak güvenle iniş gerçekleşecektir.
  • Kaşınma nedeni havalimanının daha verimli çalışabilmesi için noksanlıklarının giderilmesi. Bu saatte Aygem'cilerden hesap sorsan ne olacak, sonuç mu değişecek. Biz sonucu değiştirmek için uğraşıyoruz ve yapılabilecekler nelerdir onun peşindeyiz. Ama sağolsun komşularımız bu havalimanı başarısız olsun diye hedef şaşırtmakta üzerlerine düşen ne ise yerine getiriyorlar. Yer kısıtlı birkaç özet bilgi vereyim. Mania çok önemli bir faktör ama onu aşmak için neler yapılabilire bakmak lazım. OGU ILS yaklaşmada 8.2 DM'e de 1748 feet'de bir tepe var. O noktada 2580'de olmanız isteniyor. Daha sonra 3 derece ile alçalmaya devam ama DH 675'. Trabzon'da 8.3 DME'de 3000'de olmanız isteniyor 3.30 derece ile alçalmaya devam, DH 386'. Bu farklılık neden acaba? Van'a dağlar üzerinden LOC rwy03 yaklaşmanın bile DH 503'. VOR olmadığı için ILS'e NDB ile gelmenin handikapı mı? RNAV yaklaşma chartı çizilse bütün bu sıkıntılar ortadan kalkmıyor mu? Bölük pörçük oldu ama anlayan anladı. Trabzon lobisine dikkat!

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 18 ay önce faaliyete geçen Ordu-Giresun Havalimanında büyük eksikliği hissedilen DVOR-DME sisteminin kurulması için ilk çalışmaların önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı.

22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren ve bugüne kadar 800 bin yolcuya hizmet veren Ordu-Giresun Havalimanında görüş mesafesinin düşük olduğu zamanlarda yaşanan uçuş iptalleri veya uçakların Samsun Çarşamba Havaalanına divert (yönlendirme) uygulanmasının vatandaşların tepkisine sebep olduğunu vurgulayan Milletvekili Gündoğdu, bu sorunun yakın zamanda ortadan kalkacağını belirtti.

Milletvekili Gündoğdu, ”Yıllık yolcu kapasitesi bir milyona yaklaşan Ordu-Giresun Havalimanının eksiklerinin giderilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Ordu-Giresun Havalimanı için DVOR DME sistemini satın aldı. Sistemin kurulması tamamen teknik bir konudur. Bölgenin coğrafik yapısı nedeniyle sağlıklı sinyal alınamayabiliyor. DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak ile görüştük. Önümüzdeki hafta Genel Müdürlüğe ait özel uçak Ordu’ya gelerek cihazın koyulacağı yeri tespit edecek. DVOR DME cihazının yanı sıra havalimanımızda ILS sistemi de hizmet vermeye devam edecek. Hem DVOR-DME hem de ILS ile birlikte görüş mesafesi biraz daha düşecek ve inişler daha sağlıklı gerçekleşecektir” dedi.

DVOR-DME nedir?

Engebeli coğrafik durumlarda kullanılan DVOR-DME cihazı hava taşıtının istasyona göre manyetik yönünü belirlemek için yerden yayınlanan sinyallerin faz karşılaştırmasını yapar. Konum belirleme, istasyona doğru ve istasyondan radyal takip etme (tracking), bekleme paterni muhafaza etme ve alet inişi gibi amaçlarla alet uçuşunda yaygın olarak kullanılan bir seyrüsefer yardımcısıdır.
VOR cihazları çoğunlukla istasyona olan mesafeyi belirten DME ile birlikte (VOR/DME) kullanılır ve VOR için seçilen frekans aynı zamanda DME istasyonuna da bağlanır. Böylece hem radyal takibi, hem de mesafe bilgisi sağlanmış olur.

Ordu-Giresun'da divert sorunu çözülüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Yazık ~ 2 yıl önce
Boş yere buralara para harcamayın. Tamam seçim yatırımı yaptınız kazandınız. Kapatın gitsin. Daha fazla batmayalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 2 yıl önce
yepyeni havaalanı abd de vor'ların bakım ve kurulum maliyetleri çok olduğu için azaltmaya başladılar gps ile çözülemiyor mu acaba hocalarım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çözüm ~ 2 yıl önce
karaya büyük fanlar kurmaktır. Bunlar çalışınca bulutlar dağılacak ve pist görüşü açılarak güvenle iniş gerçekleşecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YİNE'YE ~ 2 yıl önce
Kaşınma nedeni havalimanının daha verimli çalışabilmesi için noksanlıklarının giderilmesi. Bu saatte Aygem'cilerden hesap sorsan ne olacak, sonuç mu değişecek. Biz sonucu değiştirmek için uğraşıyoruz ve yapılabilecekler nelerdir onun peşindeyiz. Ama sağolsun komşularımız bu havalimanı başarısız olsun diye hedef şaşırtmakta üzerlerine düşen ne ise yerine getiriyorlar. Yer kısıtlı birkaç özet bilgi vereyim. Mania çok önemli bir faktör ama onu aşmak için neler yapılabilire bakmak lazım. OGU ILS yaklaşmada 8.2 DM'e de 1748 feet'de bir tepe var. O noktada 2580'de olmanız isteniyor. Daha sonra 3 derece ile alçalmaya devam ama DH 675'. Trabzon'da 8.3 DME'de 3000'de olmanız isteniyor 3.30 derece ile alçalmaya devam, DH 386'. Bu farklılık neden acaba? Van'a dağlar üzerinden LOC rwy03 yaklaşmanın bile DH 503'. VOR olmadığı için ILS'e NDB ile gelmenin handikapı mı? RNAV yaklaşma chartı çizilse bütün bu sıkıntılar ortadan kalkmıyor mu? Bölük pörçük oldu ama anlayan anladı. Trabzon lobisine dikkat!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000