01 Temmuz 2016, Cuma 17:49:53

Ordu-Giresun'a yeni sistem

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu-Giresun Havalimanı’nda olumsuz hava koşullarında sefer iptallerinin önüne geçilmesi için yeni bir sistem kurulacağını açıkladı.
  • avrupanın ilk denize yapılan havalanıymış açı bak avrupa haritasına istese denize yapılacak yer yok mu demek ki bir durum var sistemlerin çalışmasına frekansına denizin dalgaların etkisi varmıdır rüzgar daha mı fazladır ? bir şey var illa ki
  • vor dme ye bakan elektronikçi enrootçu oluyor da o istasyonun güvenliğine bakan güvenlik ile o istasyonun yangın tüpüne bakan arrf niye en root olmuyor
  • Şartlar uygun değilse, en yakın alana inilir.
  • Beyler yanlış anlıyorsunuz veya ben meramımı anlatamadım. VOR yaklaşmanın ILS'ten daha sağlıklı olduğunu söyleyecek kadar konunun yabancısı değilim. DVOR diye bir sistem yok anlamındaki yoruma itiraz etmiştim. Halbuki var ve VOR'a göre daha gelişmiş bir sistem. ILS'ten daha iyi demedim yani. Şu anda ils zaten var ancak minima 675' ve ils'e capture olana kadar NDB ile geliniyor. NDB'nin hassasiyeti belli. Daha önce VOR için çalışıldı ancak kaliteli sinyal alınamadığı için vazgeçildi ve chartlar bu duruma göre çizildi. Şimdi DVOR kurulunca ILS'e gelene kadarki paterni NDB ile geçmek yerine DVOR ile geçmek mümkün olacak ki bu durum herhalde daha güvenli bir patern yaratacağından yaklaşma ona göre revize edilir ve ils miniması da iyileştirilir diye düşünüyorum. Yanlış da olabilir, nihayetinde pilot değiliz yaptığımız amatörce bir yorum. Ordan sonuç gelmezse başka bir alternatif; ILS CATI'den CATII'ye upgrade yapılsa minima iyileşir mi acaba? Tüm bunlar olmadı RNAV çözüm değil mi?

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Ordu-Giresun Havalimanı’nda olumsuz hava koşullarında sefer iptallerinin önüne geçilmesi için yeni bir sistem kurulacağını açıkladı.

Milletvekili Çanak, Ordu Giresun Havalimanı’na iniş sistemlerinde en son teknoloji olarak kabul edilen DVOR-DME sisteminin kurulması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce ihale açıldığını söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı’nda tahminlerin üzerine bir yoğunluk yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Çanak,”Açıldığı ilk yıl 500 bine yakın yolcu bu havalimanımızı kullandı. İlk yılında yurt içerisinde 5 ayrı noktaya uçuş sağlandı. Yurt dışı uçuşları için daimi hudut kapısı ilan edildi. Bölgenin geleceği için çok önemli olan bu projenin tüm eksikliklerinin tamamlanması için yakından ilgileniyoruz” dedi.

Havalimanında özellikle olumsuz hava koşullarının olduğu dönemlerde sefer iptalleri yaşandığına dikkat çeken Milletvekili Çanak, şu bilgileri verdi: “Konuyu bakanlık nezdinde sürekli takip ettik. Olumsuz hava şartlarında inişi kolaylaştıracak birden fazla teknik sistem bulunuyor. Ordu-Giresun Havalimanı’nda ILS sistemi mevcuttu. Ancak bu cihazda olumsuz hava şartlarında yetersiz kalıyordu. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü, havalimanının bulunduğu coğrafik alanı da dikkate alarak DVOR-DME sisteminin kurulmasını kararlaştırdı. Bir süredir cihazın yerleştirileceği alan için teknik çalışma yapıldı. Olumlu sinyaller alınması üzerine ihale açılmasına karar verildi. 12 Temmuz günü ihale gerçekleşecek. İhale tarihinden sonra cihazın montajı ve faaliyete geçmesi için 300 günlük bir süre bulunuyor. Konu çok hassas ve teknik olduğu için bu kadar süre alabiliyor. DVOR-DME sisteminin faaliyete başlamasıyla birlikte Ordu-Giresun Havalimanı’nda olumsuz havalarda da iniş ve kalkışlar daha rahat yapılabilecek. Şimdiden bölge halkımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

DVOR-DME sisteminin Türkiye’de belirli havalimanlarında bulunduğunu belirten Milletvekili Çanak, İstanbul’a yapılan 3. havalimanında da bu sistemin kullanılacağını bildirdi.

Ordu-Giresun'a yeni sistem

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

denizzzz ~ 2 yıl önce
avrupanın ilk denize yapılan havalanıymış açı bak avrupa haritasına istese denize yapılacak yer yok mu demek ki bir durum var sistemlerin çalışmasına frekansına denizin dalgaların etkisi varmıdır rüzgar daha mı fazladır ? bir şey var illa ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
secruty ~ 2 yıl önce
vor dme ye bakan elektronikçi enrootçu oluyor da o istasyonun güvenliğine bakan güvenlik ile o istasyonun yangın tüpüne bakan arrf niye en root olmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oversea ~ 2 yıl önce
Şartlar uygun değilse, en yakın alana inilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OGU ~ 2 yıl önce
Beyler yanlış anlıyorsunuz veya ben meramımı anlatamadım. VOR yaklaşmanın ILS'ten daha sağlıklı olduğunu söyleyecek kadar konunun yabancısı değilim. DVOR diye bir sistem yok anlamındaki yoruma itiraz etmiştim. Halbuki var ve VOR'a göre daha gelişmiş bir sistem. ILS'ten daha iyi demedim yani. Şu anda ils zaten var ancak minima 675' ve ils'e capture olana kadar NDB ile geliniyor. NDB'nin hassasiyeti belli. Daha önce VOR için çalışıldı ancak kaliteli sinyal alınamadığı için vazgeçildi ve chartlar bu duruma göre çizildi. Şimdi DVOR kurulunca ILS'e gelene kadarki paterni NDB ile geçmek yerine DVOR ile geçmek mümkün olacak ki bu durum herhalde daha güvenli bir patern yaratacağından yaklaşma ona göre revize edilir ve ils miniması da iyileştirilir diye düşünüyorum. Yanlış da olabilir, nihayetinde pilot değiliz yaptığımız amatörce bir yorum. Ordan sonuç gelmezse başka bir alternatif; ILS CATI'den CATII'ye upgrade yapılsa minima iyileşir mi acaba? Tüm bunlar olmadı RNAV çözüm değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VOR-ILS-NDB ~ 2 yıl önce
Burada kastedilen olumsuz hava koşulu görüş veya bulut alt tabanı değil. Rüzgar. Bu meydan da hakim rüzgar NDB yönünde ancak ILS OFF SET yaklaşma kurmaktansa veya dağlar ILS sistemine tamamıyla o pistte engel olduğu için diğer piste ILS takılmış. Ancak rüzgar ve bulut alt tabanı NDB'olan pist mecbur edince sorun oluyordu.Bu sebeple NDB yerine diğer pistin yaklaşma minimasını düşürmek adına VOR takılacak.Konu bu.
OGU VE DÜŞÜK GÖRÜŞ OPS ~ 2 yıl önce
Dağlara bu kadar yakın bir meydana ILS CAT 1'dan daha hassas bir sistem takılamaz.Cenova gibi.
Mehmet GÜNDOĞ ~ 2 yıl önce
Gümrük yok almanya münihten. Sabiha gökçen e bavulları tekrar alıp uçağa gideceğiz halen gümrük yok
Rahatsız ~ 2 yıl önce
Hoşuna gitmeyen okumasın
android ~ 2 yıl önce
Peki şimdi vpr cihazı ordu yönünden iniş için ni takılıyor yani 10 pistine?? Vor ile inen ordu yönünden ils ile inen giresun yönünden mi inecek?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000