09 Ekim 2008, Perşembe 11:08:08

Fikret Geçkili, AirportHaber'e konuştu

MNG Technic Genel Müdür Yardımcısı Fikret Geçkili, MNG Technic'in sektördeki yerini ve hedeflerini AirportHaber'e anlattı...

İşte Geçkili'nin ropörtajı;

AirportHaber: MNG Technic'in Türk Sivil Havacılık Sektöründeki yeri nedir?

Fikret Geçkili: MNG Technic, MNG Şirketler Grubu’nun bir parçası olarak 2002 yılı Kasım ayında uçak hat ve büyük bakım hizmeti vermek üzere kurulmuştur. MNG Technic, kuruluşunu müteakip almaya hak kazandığı JAR 145 Onaylı Bakım Organizasyonu Sertifikası ile İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan 5.000 m² alana kurulu bakım hangarında aynı anda 1 adet geniş ile 2 adet dar ya da 4 adet dar gövdeli uçağa bakım hizmeti verebilmektedir. Gerekli teknik donanım ve eğitimli teknik kadrosu ile MNG Technic, 4 kıtada 18 ülkeden oluşan müşterilerine hizmet sunmaktadır.

AirportHaber: MNG Technic'in Türk Sivil Havacılık Sektöründe ilk yola çıkarken hedefleri neydi, bugün bu hedeflerin neresinde bulunmakta?

Fikret Geçkili: MNG Technic ilk kurulduğunda MNG Airlines uçaklarına uçak bakım hizmeti vermeyi hedeflemekteydi. Fakat daha sonra MNG Technic, uluslararası birçok uçak firmasının uçaklarına bakım yaptırmak için Türkiye’yi seçmeleri ile gündeme gelen talebe cevap vermek amacı ile yurtiçi ve yurtdışından birçok firmaya da uçak bakım hizmeti vermeye başladı. 2003 yılında 30 adet büyük uçak bakım hizmeti verirken 2007 yılında bu sayı 65’e ulaştı. MNG Technic kurulduğundan bugüne kadar yaklaşık 270 adet uçağa büyük bakım hizmeti vermiştir. Airbus, Boeing ve McDonell Douglas firmasına ait birçok uçak tiplerinin tüm bakımlarını yapabilmekteyiz. Ayrıca, bünyemizde bulunan atölyelerimiz ile uçak parça ve ekipmanlarına gerekli tüm uygulamaları gerçekleştirebilmekteyiz.

AirportHaber: MNG Technic’in, Türk Sivil Havacılık Sektöründe  avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Fikret Geçkili: Elbette her kurum gibi bizim de avantajlarımız ve dezavantajlarımız bulunmakta. Uçak bakımlarını MNG Technic’te yaptıran bir firmanın yöneticisinden tutun da uçağın pilotuna, hostesinden yolcusuna kadar herkesin MNG Technic’e olan güveninin her zaman maksimumda olması gerektiğini biliyoruz. Dünya standartlarında işimizin gerekliliklerini en üst düzeyde gerçekleştirirken oluşan rekabet ortamında karşımıza çıkan dezavantajları her zaman avantaja çevirmeye çalıştık ve şu ana kadar hep başarılı olduk.

AirportHaber: MNG Technic’in  Türk Sivil Havacılık Sektörü içinde benimsediği genel prensipler nelerdir? 

Fikret Geçkili: Uçak Bakım Sektörü, kesinlikle hata kabul etmeyen bir sektördür. Dolayısıyla hata yapma riskini minimuma indirmek diye birşey yoktur, sıfıra indirmek gereklidir. Uçağın bakımı sırasında yapılabilecek en ufak bir hata çok kötü sonuçlar doğurabilir. Genelde uluslararası firmaların uçaklarına bakım yaptığımızdan, ülkeler ve hatta kıtalararası sorumluluk taşıyoruz. Bu da uçağın yoğun çalışma temposunda sorunsuz çalışabilmesi için en doğru ve en kaliteli bakımın yapılması anlamına geliyor. MNG Technic her zaman kaliteden ödün vermeden, uluslararası standartlarda, zamanında ve güvenli uçak bakımı konusunda hizmet vermeye devam edecektir.


AirportHaber:
MNG Technic'in yatırım/yapılanma sürecini anlatır mısınız ?

Fikret Geçkili: Gelişen iş hacmimiz ile orantılı olarak bazı yatırım kararlarımız olacak. Bunları sizinle paylaşacağız. İçinde bulunduğumuz sektör, gelişen teknolojiyi takip etmeyi mecbur kılıyor. Teknolojik altyapımıza her geçen gün yeni ekipmanları dahil etmeye devam ediyoruz. Diğer yandan, kurumsal yapımızı uluslararası kalite belgeleri alarak daha da güçlendirmek istiyoruz. Kalite departmanımız bu yönde çalışmalarını sürdürüyor.

AirportHaber: MNG Technic, ulusal ve uluslararası hangi firmalarla nasıl bir iş ilişkisi içinde bulunmakta?

Fikret Geçkili: MNG Technic, Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından, kalite güvencesi kapsamında sürekli denetlenmektedir. Ayrıca MNG Technic, bakım yapılmadan önce bakımı  yapılacak olan uçağın ait olduğu ülkenin “Uçak Bakım Yetki Belgesi”ni almak zorundadır. MNG Technic, FAA, EASA, Turkish DGCA yetki belgelerinin dışında; Mısır, Turkmenistan, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Bermuda ülkelerinden alınmış uçak bakım yetki belgelerine de sahiptir.

AirportHaber: Verilen hizmet uluslararası anlamda ne kadar geçerli ve Türkiye’de büyük bakım gerçekleştirilebiliyor mu?

Fikret Geçkili: Hizmetlerimiz;, Federal Havacılık Dairesi (FAA), Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından verilen yetkiler doğrultusunda verilmektedir. Bu kuruluşlar tarafından belirli periyodlarla denetlemeler yapılır. Bu denetlemeler ile, zaten maksimum da olan hizmet kalitemizi, sürekli yenileme imkanı bulmaktayız. Bu yüzden, verdiğimiz hizmetlerin tamamı, uluslararası kalite standartları çerçevesindedir.

AirportHaber: Türkiye’de yetişen teknik personel; yapılan bakımlar ile ilgili ne kadar donanımlı? Siz personelinizin yetkinliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Fikret Geçkili: Türkiye’de, uçak teknisyeni ve mühendis yetiştirmek üzere meslek okulları ve üniversitelerin ilgili bölümleri bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan arkadaşlarımız ile çalışma imkanı bulmaktan gurur duyuyoruz. Personellerimize kendi bünyemizde bulunan MNG Technic Eğitim Departmanı’mızda gerekli tüm eğitimleri EASA Part 147 ve JAR 147 standartlarında verebiliyoruz.

AirportHaber: MNG Technic'in son dönemde almış olduğu ve kamuoyuna tanıttığı eğitim sertifikasının içeriği ve anlamı nedir?

Fikret Geçkili: MNG Technic olarak geçtiğimiz günlerde Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'ndan (EASA) Part-147 Uçak Bakım Eğitimi Yetki Belgesi almayı başararak, Türkiye'de uçak bakım sektöründe bu yetki belgesini alan ilk özel kuruluş olduk. Bu yetki belgesi ile eğitim bölümlerinde verilen eğitimler sonunda verilen sertifikalar EASA üyesi ülkelerde kabul görecektir.

AirportHaber: Uçak Bakım Sektöründe  yeni özel bakım yapabilen teknik firmalar yatırıma girdiğinde bu MNG Technic için bir tehdit oluşturacak mı? Bu konuda yeni yatırımlarınız , gelişme paketleriniz oluşacak mı?

Fikret Geçkili: Türkiye’de Uçak Bakım Sektöründe yeni teknik firmaların açılması, rekabet ortamının yaratılmasını sağlayacaktır. Bu rekabet ortamı beraberinde yeni iş olanaklarının ortaya çıkmasını mümkün kılacaktır. Uluslararası müşterilere hizmet verildiğinden dolayı, ülkemize döviz girdisi sağlanacak ve ülkemizde mezun olan uçak teknisyeni adayları ve mühendisler ise yeni iş imkanları bulabileceklerdir.

AirportHaber: Gelecekte Dünya Havacılık Sektöründe MNG Technic’i nerede görmek istiyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir?

Fikret Geçkili: MNG Technic olarak hizmet verdiğimiz, sayısı 40’a yaklaşan müşterilerimize ve potansiyel yeni müşterilerimize kalite standartlarımız çerçevesinde hızlı ve kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz. Hedefimiz; MNG Technic’i gerek mekan gerekse istihdam yönünden daha da büyüterek dünyanın önde gelen Uçak Bakım firmalarından biri haline getirmektir.

Fikret Geçkili, AirportHaber'e konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000