10 Şubat 2013, Pazar 10:05:17

YABANCI PİLOT İSTİHDAMI HATA MI?

İnsanlar bir şehre uçacakları zaman havayolu tercihlerini hangi kritere göre yapıyor? Bu sorunun yanıtını araştırdım. Spesifik tercihi olmadan, en kolay buldukları ya da kendileri için alınan biletle uçanlar en büyük grubu oluşturuyor.
  • yunanli pilotlar THY yollarinda pilot olarak ucmaga baslamislar hadi gozumuz aydin. ALLAH o yunanli pilotlarla ucacak olan yolculari korusun . Turk Hava Kuvvetlerindeki kartal,sahin,atmaca gibi ucan en 3000 saat ucus tecrubesi olan kahraman veee yolcu ucaklarinin en kucugu olan bir A-350 tipi bir yolcu ucagini bile bir F-22 veya F-16 gibi ucurabilecek o kahraman emekli pilotlarimiza ne oldu. Neee hallere dustu canim turkiyem ALLAH vatanimizi korusun.
  • Gariban tesellisi bunlar, emirates in bütün pilotları yabancı nerdeyse, güvenliğinide kimse tartışamaz.
  • Yanlış, LH yabancı pilotlar var. Ama askeri pilotlar istihdam yok
  • Yabancı hayranlıgı 1800 lerden gelen bir hayranlık. Avrupalı tarzda eğitim falan derken buralara gelmişiz. Yabancı dil bilmek malesef avrupada övgüyü hakkeden yapıda değil. 'Biliyorsan bil benimle benim dilimde konuşmak zorundasın' diyor çoğu avrupa ülkesi vatandaşı. OECD ülkeleri arasında yıllardır, herzaman eğitime ayrılan bütcenin en düşük ülkenin Türkiye oldugunu söylemek yerinde olacaktır. Dil denen şey, iletişime yarar. Kule ile ingilizce konuşmak gerekiyorsa o dili konuşabilmeli. Ancak grammeri yapamayan çok amerikalı evsiz tanıdım, adam ingilizce konşuyor ama. Herneyse sınav sistemini eleştiriyorum. (icao Level sınavı içlerinde en mantıklısı). Kokpitte ise Türkçe düşünen birinin, acil durumda aktif şekilde dili (Türkçe kadar) Hızlı düşünmesi için belli şartlar vardır. Halen seçici geçirken vize kuralları yüzünden yılda 1 saatten daha az yabancı dil konuşacak imkanımızın oldugunu düşünürsek. Bizden istenen şey, Türkiyenin AB ye girmesi kadar zor bir durum. Ancak mümkün

Bir de bilinçli olarak seyahatlerini planlayanlar var. Kimileri için bilet fiyatı en önemli faktör. Kimileri için ise sunulan yemeklerin içeriği, kabin konforu, güler yüzlü hizmet ilk sırada.

Çok önemli bir unsur da güvenlik seviyesi. Prensip olarak uçmasına izin verilen bütün havayollarının asgari güvenlik şartlarını taşıdığını söylemek mümkün. Çünkü havacılık dünyada en iyi denetlenen sektörlerin başında geliyor.


Ancak bazı havayolu şirketleri bu alanda birer marka durumunda. Alman Lufthansa, güvenlik kriterleri dendiğinde dünyada benim aklıma gelen ilk havayollarından biridir. Bunu bir adım ileri götürerek “güvenlik kültürü” olarak tanımlıyorum. Almanlar dünya çapında çok ileri seviyede işlere imza atıyorlar. Bunda titizlik ve çalışkanlıklarının yanında yüksek mühendislik becerilerinin de etkisi var. Yıllar önce Hamburg’da ‘Lufthansa Technic’ hangarlarını ziyaret etmiş ve çok etkilenmiştim. Kılı kırk yaran bir titizlik ve üstün teknolojiyle çalışan deneyimli ekipler, havacılığı daha önce olmadığı kadar güvenli seviyeye taşıyor.

Lufthansa Grubu’nun Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İletişim Direktörü Aage Dünhaupt ile kısa süre önce Münih’te, havacılığı etraflıca ele aldığımız iki gün geçirdim. Dünhaupt’a “yolcuların Lufthansa’yı tercih etmelerindeki temel faktörleri” sordum. İlk sırada ‘güvenlik ve elverişli bağlantı imkânlarının geldiğini’ anlattı. Zira şirket iki büyük üssü konumundaki Frankfurt ve Münih üzerinden Amerika, Avustralya, Asya ve Afrika kıtalarına çok zengin uçuş fırsatları sunuyor. Bu uçuşların bir kısmı, Airbus A380, A340- 600 ya da Boeing 747- 800 gibi havacılığın yıldızları olarak tanımlanabilecek görkemli uçaklarla yapılıyor.

Lufthansa’nın dünyanın iki şehrinde ‘pilot eğitim merkezi’ var: Biri Almanya Bremen’de, diğeri ABD Arizona’da. Bu okuldan mezun olmak çok güç. Başvuruda bulunanların ancak yüzde 3’ü pilot olma hakkı elde ediyor.

Lufthansa’nın pilot alımında iki temel şartı var: Mükemmel  derecede Almanca ve İngilizce bilmek. Bu nedenle ana dili Almanca olanların dışında bir kişinin Lufthansa’da pilot olabilmesi çok zor. Şirket Alman vatandaşlarının dışında Avusturyalı, İsviçreli ve az sayıda da Hollandalı pilot istihdam ediyor.

Lufthansa, kokpitte istenen seviyede iletişim ve koordinasyon sağlanamayacağı gerekçesiyle yabancı pilot istihdam etmiyor. Sadece kendi eğitim programını geçmiş, belli disiplinle yetişmiş pilotlara uçuş kapısını açıyor.

“Yabancı pilot istihdam eden şirketler hata yapıyor” diyemem ama Lufthansa’nın güvenlik alanında ulaştığı muazzam standartlara şapka çıkarıyorum.

Hakan Çelik / Posta

YABANCI PİLOT İSTİHDAMI HATA MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

ne gunlere kaldik ~ 5 yıl önce
yunanli pilotlar THY yollarinda pilot olarak ucmaga baslamislar hadi gozumuz aydin. ALLAH o yunanli pilotlarla ucacak olan yolculari korusun . Turk Hava Kuvvetlerindeki kartal,sahin,atmaca gibi ucan en 3000 saat ucus tecrubesi olan kahraman veee yolcu ucaklarinin en kucugu olan bir A-350 tipi bir yolcu ucagini bile bir F-22 veya F-16 gibi ucurabilecek o kahraman emekli pilotlarimiza ne oldu. Neee hallere dustu canim turkiyem ALLAH vatanimizi korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PilotK ~ 5 yıl önce
Gariban tesellisi bunlar, emirates in bütün pilotları yabancı nerdeyse, güvenliğinide kimse tartışamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yabanci ~ 5 yıl önce
Yanlış, LH yabancı pilotlar var. Ama askeri pilotlar istihdam yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eksik bilgi ~ 5 yıl önce
askeri kökenli pilotlar LH'de herhangi bir kısıtlama olmadan çalışıyorlar.
Eskidendi ~ 5 yıl önce
Yabancı hayranlıgı 1800 lerden gelen bir hayranlık. Avrupalı tarzda eğitim falan derken buralara gelmişiz. Yabancı dil bilmek malesef avrupada övgüyü hakkeden yapıda değil. 'Biliyorsan bil benimle benim dilimde konuşmak zorundasın' diyor çoğu avrupa ülkesi vatandaşı. OECD ülkeleri arasında yıllardır, herzaman eğitime ayrılan bütcenin en düşük ülkenin Türkiye oldugunu söylemek yerinde olacaktır. Dil denen şey, iletişime yarar. Kule ile ingilizce konuşmak gerekiyorsa o dili konuşabilmeli. Ancak grammeri yapamayan çok amerikalı evsiz tanıdım, adam ingilizce konşuyor ama. Herneyse sınav sistemini eleştiriyorum. (icao Level sınavı içlerinde en mantıklısı). Kokpitte ise Türkçe düşünen birinin, acil durumda aktif şekilde dili (Türkçe kadar) Hızlı düşünmesi için belli şartlar vardır. Halen seçici geçirken vize kuralları yüzünden yılda 1 saatten daha az yabancı dil konuşacak imkanımızın oldugunu düşünürsek. Bizden istenen şey, Türkiyenin AB ye girmesi kadar zor bir durum. Ancak mümkün

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000