09 Nisan 2010, Cuma 08:26:02

UÇAK VAR, KAPTAN PİLOT YOK

Sun Express Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, Türkiye'de sivil havacılığın gelişiminin Avrupa'nın çok üzerinde olduğunu, yılda yüzde 10'un altına düşmediğini, bu nedenle kaptan sıkıntısı yaşandığını bildirdi.
  • Ben de yabancı pilot alımının belli bir yuzde den fazla olmasını dogru bulmuyorum. Ancak Turk ucus okullarında yeterli egitim verilmiyor.Ingilizceleri iyi olmayan pilotlar ise kitaplardan yararlanamıyor. cunku tum dokumanlar ingilizce. Dogrusu kotu hava sartlarında ve arızalı ucakta hickimse birbirinin pasaportuna bakmaz.Isini iyi ogrenmis yeterli egitim almıs pilotların kokpitte olması icin dua eder.
  • Bence Türk Sivil Havacılığındaki yöneticiler, Nasreddin Hoca'nın "Bindiği dalı kesme" hikayesini iyi hatırlayıp, kendi durumlarına uyarlamalıdır. Bugün, büyüyen bu sektörde, Türk F/O'ları kapıda bekletip yabancılara eğitim vermek, doğrudan bindiği dalı kesmekten başka anlam taşımamaktadır. Ortada iflas gibi bir gerekçe olmadığına göre, bu yapılanı onaylamak mümkün değildir. Havayolu şirketleri ellerini taşın altına koymak zorundadır. Bugün bunu yapmazlarsa yarın o taşın altından daha büyük tehlikeler çıkar, bunu göremeyenler artık yönetimlerden çekilsinler. Yöneticilik, öngörü ister. Bir de, her alandaki sayısal büyümeye göre, gelir büyümesi küçük kalmış galiba; bu nasıl bir başarıdır, şimdilik çözemedim. Saygılar.
  • hadi hadi iyisiniz...sunexpress pilotların maaşlarına zam yapıyormuş,gözünüz aydın;)
  • DLR olması gereken bir sınav ne yazıkki. DLR'daki ingilizce de zor değil, eğer ingilizcen biraz iyiyse rahat anlarsın. THY'nın DLR şartları daha kolay, Sunexpress Lufthansa şartlarında DLR testi yapıyor ve o testte başarı yüzde 4.
Hacı Say, bir toplantıya katılım için geldiği Adana'da, Sun Express'in, her ikisi de dünyanın en önemli havayolu şirketlerinden olan Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın eşit ortaklığında, 1989 yılında kurulduğunu, güçlü hissedar yapısından gelen Alman ve Türk havacılığının zengin bilgi birikiminden faydalanarak büyüdüğünü belirtti.
 
Türk sivil havacılık sektörünün yıllık büy üme hızının yüzde 10'un altına düşmediğini ifade eden Hacı Say, şunları kaydetti:
"Bu gelişime firmamdan örnek verecek olursam, 2009 yılını şirket tarihinde rekor büyüme rakamlarıyla kapattık. Sun Express, 2009'da yolcu sayısını yüzde 323 artırarak 5 milyon 593 bin 199'a çıkardı. Aynı dönemde gelirleri yü zde 4,8'lik artışla 429,6 milyon Avro'ya yükselten Sun Express'in, uçuş sayısı yüzde 30,7 artışla 39 bin 563'e, uçuş saati ise yüzde 19,9 artışla 93 bin 500'e ulaştı. Sektörde 20. yılını kutlayan Sun Express 2009 yılında yüzde 77,5 doluluk oranıyla uçtu."

Say, bu olumlu gelişmelerin yanı sıra yaşanan en önemli sorunlarından birinin "kaptan sıkıntısı" olduğunu belirterek, "Kaptan bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu yüzden yurt dışından kaptan getiriyoruz. Ancak, hostes istihdamında böyle bir sıkıntı yok. Çünkü, hosteslik prestijli meslek oldu. Yüzde 90'ını üniversite mezunları oluşturuyor ve tamamı en az bir dil biliyor" dedi.

Sektörde faaliyet gösteren birçok firmanın bulunması, artan yolcu talebiyle rekabetin boyutlarının büyümesinin sektörde kaliteye olumlu yansıdığını ifade eden Say, bazı firmaların uçaktaki ikramdan ücret almamasının yarattığı sıkıntının da aşıldığını ifade etti.

Sun Expres'in uçaktaki ikramlarını ücrete tabi tutmasındaki amacının, koltuk başına yolcu maliyetini düşürmek olduğunu belirten Say, şöyle devam etti:
"Yolcularımızın bu konuda son derece anlayışlı, tepki kalmadı. Uygulamanın ilk gününde tepki almıştık. Ancak, daha sonra müşteri bir başka firmanın bilet ücreti ile bizim aldığımızı karşılaştırdığında bu uygulamanın yerinde olduğunu anlıyor."

Say, müşterilerinin de sivil havacılıktaki gelişimin güzellikleri yaşadığına dikkati çekerek, "Bizi en fazla memnun eden konu, özellikle yaşlılarımızın, otobüsle ya da başka araçlarla 10-12 saat süren bir yolculuğu ortalama 1 ya da 1,5 saatte tamamladığında yüzlerinde gördüğümüz tebessümdü r. Yaşlılarımız yolculuklarını bize dua ederek sonlandırıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

(NetGazete)

UÇAK VAR, KAPTAN PİLOT YOK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Misafir ~ 8 yıl önce
Ben de yabancı pilot alımının belli bir yuzde den fazla olmasını dogru bulmuyorum. Ancak Turk ucus okullarında yeterli egitim verilmiyor.Ingilizceleri iyi olmayan pilotlar ise kitaplardan yararlanamıyor. cunku tum dokumanlar ingilizce. Dogrusu kotu hava sartlarında ve arızalı ucakta hickimse birbirinin pasaportuna bakmaz.Isini iyi ogrenmis yeterli egitim almıs pilotların kokpitte olması icin dua eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bence Türk Sivil Havacılığındaki yöneticiler, Nasreddin Hoca'nın "Bindiği dalı kesme" hikayesini iyi hatırlayıp, kendi durumlarına uyarlamalıdır. Bugün, büyüyen bu sektörde, Türk F/O'ları kapıda bekletip yabancılara eğitim vermek, doğrudan bindiği dalı kesmekten başka anlam taşımamaktadır. Ortada iflas gibi bir gerekçe olmadığına göre, bu yapılanı onaylamak mümkün değildir. Havayolu şirketleri ellerini taşın altına koymak zorundadır. Bugün bunu yapmazlarsa yarın o taşın altından daha büyük tehlikeler çıkar, bunu göremeyenler artık yönetimlerden çekilsinler. Yöneticilik, öngörü ister. Bir de, her alandaki sayısal büyümeye göre, gelir büyümesi küçük kalmış galiba; bu nasıl bir başarıdır, şimdilik çözemedim. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
hadi hadi iyisiniz...sunexpress pilotların maaşlarına zam yapıyormuş,gözünüz aydın;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
DLR olması gereken bir sınav ne yazıkki. DLR'daki ingilizce de zor değil, eğer ingilizcen biraz iyiyse rahat anlarsın. THY'nın DLR şartları daha kolay, Sunexpress Lufthansa şartlarında DLR testi yapıyor ve o testte başarı yüzde 4.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000