28 Ağustos 2012, Salı 16:17:48

SÜRESİZ GREV KARARI!

Alman Havayolları Lufthansa'ya grev uyarısı yapıldı...
  • Gelişmiş toplumlarda insanlar haklarını yasal yollarla arıyorlar, bizim ülkemizde ise hakkınız olanı yasal yollarla aramaya kalktığınızda, işten atılırsınız, bakın 300 arkadaşımıza, sendika yanlarında mı acaba? ya da birlikte çalıştığı mesai arkadaşları? biz yasal yolla hakkımızı aramayı öğrenmeden önce kime güveneceğimizi, kiminle arkadaşlık yapacağımızı, hiç kimsenin kölesi olmamayı öğrenmeliyiz.
  • Hadi Lufthansa cilar goreyim sizi.Batirin sirketinizi.THY na daha cok yolcu gelsin.
  • Bizim içimizde kraldan çok kralcılar koltuğu/yeri sağlam kalsın diye korkaklık rekoru kıranlar sayesinde patron daha çok ümüğünüzü sıkacak sizin. Bunlar daha iyi günleriniz.
  • işverenin hakları var da çalışanın hakkı yok mu? ztn türkiyede başımıza ne geliyorsa (her konuda) senin gibi vurdumduymaz, tepkisiz, amansendeciler gibi olan halk yüzünden geliyor. herkes kendi çıkarı peşinde, toplu hiç bir eylem yapılaz türkiyeyde. işte bu yüzden de patronlar işçilerini, hükümet haklını istediği gibi yönetir.

Alman havayolları Lufthansa çalışanları süresiz grev kararı aldı. Başlangıç tarihi henüz açıklanmayan grev, havayolu şirketinin Almanya'daki tüm uçuşlarını etkileyecek. Lufthansa ile kısa adı UFO olan Bağımsız Kabin Görevlileri Örgütü adlı sendika arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Salı sabah saatlerine kadar yürütülen görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine sendika üyeleri süresiz greve gitme kararı aldı.

Grevin zamanı hakkında bilgi vermeyen sendikanın yönetim kurulu başkanı Nicoley Baublies, "Orta vadede süresiz bir grev hazırlığı yapılacak" dedi. O döneme kadar kısa vadede sınırlı olarak iş bırakma eylemleri düzenleneceğini belirten Baublies, bunun nasıl olacağının henüz kararlaştırılmadığını kaydetti. Ancak zaman ve mekan olarak kısıtlı grevler yapılabileceği ve en fazla birkaç saat önce haber verileceği belirtildi.

Çarşamba gününden itibaren kabin görevlilerinin grevi dolayısıyla çok sayıda uçuşun iptal edilebileceği ve gecikmeler olacağı belirtiliyor. Ancak sendika yetkilileri, salı günü herhangi bir iş bırakma eylemi yapılmayacağını bildirdi.

Yüzde 5 zam talebi

Havayolu şirketinin yaklaşık 19 bin kabin görevlisi bulunuyor. Üç yıldır neredeyse hiç zam almayan çalışanlar, önümüzdeki 15 ay için yüzde 5'lik ücret artışı talep ediyor.

Öte yandan, sendika, Lufthansa'nın yeniden yapılanma planı çerçevesinde sınırlı sözleşmeli geçici elemanlar istihdam etme planlarına da karşı çıkıyor.

Lufthansa, maliyetlerini kısmak ve karını desteklemek için idari birimlerde çalışan 3 bin 500 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Avrupa'nın ikinci büyük havayolu şirketi Lufthansa, yüksek akaryakıt fiyatları ve vergiler yüzünden bu yılın ilk çeyreğinde 397 milyon euro zarar ettiğini bildirmişti. Şirket, geçen yıl ilk çeyrekte de 507 milyon euro zarar etti. (Deutsche Welle)

SÜRESİZ GREV KARARI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

just a crew ~ 6 yıl önce
Gelişmiş toplumlarda insanlar haklarını yasal yollarla arıyorlar, bizim ülkemizde ise hakkınız olanı yasal yollarla aramaya kalktığınızda, işten atılırsınız, bakın 300 arkadaşımıza, sendika yanlarında mı acaba? ya da birlikte çalıştığı mesai arkadaşları? biz yasal yolla hakkımızı aramayı öğrenmeden önce kime güveneceğimizi, kiminle arkadaşlık yapacağımızı, hiç kimsenin kölesi olmamayı öğrenmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Guzel gunler gorecegiz cocuklar ~ 6 yıl önce
Hadi Lufthansa cilar goreyim sizi.Batirin sirketinizi.THY na daha cok yolcu gelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biz eşek oldukça ~ 6 yıl önce
Bizim içimizde kraldan çok kralcılar koltuğu/yeri sağlam kalsın diye korkaklık rekoru kıranlar sayesinde patron daha çok ümüğünüzü sıkacak sizin. Bunlar daha iyi günleriniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kanunen şantaj a ~ 6 yıl önce
işverenin hakları var da çalışanın hakkı yok mu? ztn türkiyede başımıza ne geliyorsa (her konuda) senin gibi vurdumduymaz, tepkisiz, amansendeciler gibi olan halk yüzünden geliyor. herkes kendi çıkarı peşinde, toplu hiç bir eylem yapılaz türkiyeyde. işte bu yüzden de patronlar işçilerini, hükümet haklını istediği gibi yönetir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000