04 Aralık 2008, Perşembe 16:50:49

Lufthansa resmi açıklamayı yaptı

Alman Hava Yolları Lufthansa, Avusturya Hava Yolları AUA (Austrian Airlines)’yı satın alacağını açıkladı.

Lufthansa Denetleme Kurulu’nun aldığı karar uyarınca Lufthansa, Avusturya devletinin elindeki yüzde 41,56’lık hisseyi 336 bin avro karşılığında satın alacak. 900 milyon avro borcu olan AUA’nın 2008 yılındaki zararının da 450 milyon avro civarında olduğu belirtiliyor.  

Bir süredir satışa çıkarılan borç batağındaki Avusturya Hava Yolları Austrian Airlines (AUA), beklendiği üzere Alman Hava Yolları Lufthansa’ya satılacak.
Lufthansa Denetleme Kurulu AUA’nın Avusturya devletinin elindeki yüzde 41,56’lık hissesinin satın alınmasına onay verdi. Lufthansa’nın 6 ay içerisinde AUA’daki hissesini yüzde 75’in üzerine çıkarması bekleniyor.

Lufthansa’nın 336 bin avro gibi düşük bir rakama komşu ülkenin ulusal havayolu şirketini satın alacak olmasının aslında göründüğü kadar kârlı bir yatırım olmadığı ifade ediliyor. Zira, Avusturya Hava Yolları’nın 900 milyon avro borcunun yanısıra 2008 yılındaki zararının da 450 milyon avro civarında olduğu belirtiliyor. Avusturya hükümetinin, Lufthansa’nın talebini kabul ederek AUA’ya 500 milyon avroluk destek vermeyi kabul ettiği, ancak bu durumda dahi Lufthansa’nın işinin kolay olmadığı söyleniyor.

Lufthansa’nın AUA’yı satın alacağını açıklaması üzerine şirketin borsadaki hisselerinin değerinin yüzde 40 arttığı ve Lufthansa’nın, AUA’nın çoğunluk hisselerini toplamasına karşı olan hissedarların ise Lufthansa’nın işini zorlaştırabilecekleri belirtiliyor.

Lufthansa’nın ayrıca Avrupa Birliği’nin satın almayı onaylamasını beklemesi de gerekiyor.

 Şifre

Lufthansa resmi açıklamayı yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000