18 Temmuz 2008, Cuma 07:45:34

Adnan Menderes'te faciadan dönüldü

Almanya uçağı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda piste tekerlek koyma anında aşırı rüzgardan sarsılınca pas geçti. Pilotun başarılı manevrası sayesinde büyük tehlike atlatıldı...
  • Havacilik macoluk degildir. Her turlu onlem, tedbir guvenlik icindir. Alman pilotlarini tebrik ediyorum.
  • Havacılıkta iki çeşit pilot vardır. Yaşlı pilot ve cengaver pilot. Ama yaşlı cengaver pilot yoktur. Ticari havacılıkta maçoluk değil, şirketin ticari çıkarı önemlidir. Ve LH pilotlarına "tırsak" uçmasını buyuruyorsa, pilotlar tırsak uçmar. Ben asarım keserim abi, en iyi pilot bizim pilot dönemleri 50 yıldır geçerli değil. Evet, Alam robot gibi uçar, adı üstünde..Alman. Evet, sokaktaki herkes pilot oluyor çünkü işin kuralına uyan herkes pilot olabilir.Ayrıca, arkadaşlar belki annelerin karnında iken değerli üstadlar pilotluk yapmış olabilir, unutmayalım akıl yaşta değil başta.
  • Sevgili Yorumcu arkadaşlar, hemen tavır almayın, sizler annenizin karnında iken ben pilotluk yapıyordum ; en az 10 kere şahit oldum Lufthansanın esb'de , adb'de 5 kt arka rüzgar için 50 ft'den pas geçtiğini.( pist uzunluğu 10000 ft.) O zaman niçin alçaldın arkadaş? Diğer pisti talep etseydin başından... Adamlar robot gibi uçuyorlar. Havacılığın babası Amerika'da böyle pilotluk yapmaya kalkarsan kendini kapının önünde bulursun birkaç kerede. Ticari karar , özellikle cavok hava, kuru pist gibi şartlar varken 50-100 ft'e bırakılmaz. Aynı tarz olaya defalarca yurt dışı dahil şahit oldum, sadece LH bu kadar k.. korkusu ile uçuyor, havacılık maçoluktur, yoksa sokaktaki herkes pilot olur, oluyor da!
  • Pilot rumuzlu arkadasımız sanıyorum sadece rumuzu pilot ki yan ruzgarın ya da darbeli yan ruzgarın anlık bir hadise oldugunu bilmiyor.50 ucak iner ama 1 ucak darbeli ruzgara denk gelir ve pass gecer bu kadar basit.2x2=4 2+2 yine 4

Lufthansa Havayolları’nın Münih-İzmir seferini yapan uçağı büyük tehlike atlattı. 121 yolcusuyla Münih’ten gelen Airbus 321 model uçak Adnan Menderes Havalimanı’na inişi sırasında piste teker koyacağı sırada aşırı rüzgarın etkisinde kaldı. Emniyetli inemeyeceğini anlayan kaptan pilot hiç risk almadı ve inişten vazgeçti. Motorlara tam kuvvet vererek yeniden havalandı. Kule yetkililerinin müdahalesiyle uçağa tekrar iniş rotası bildirildi. Uçak ikinci denemesinde güvenli bir şekilde iniş yapabildi. Büyük korku yaşayan yolculardan biri, “Uçağa büyük bir kütle çarpmış gibi sarsıldık. Kanatlardan biri yere çarpacak gibi oldu. Büyük bir sarsıntının ardından yeniden havalanmaya başladık. Yolcular da ne olduğunu anlayamadı ve büyük panık yaşadık. O birkaç saniye yaşadıklarımı hayatım boyunca unutamam” dedi.

‘Pilot doğrusunu yaptı’

Olayı değerlendiren havacılık uzmanları pas geçen pilotlara destek verdi. Uzmanlar pilotların uluslararası kurallar gereğini doğru olarak uyguladığına işaret etti.

Adnan Menderes'te faciadan dönüldü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

"PILOT" 'a ~ 10 yıl önce
Havacilik macoluk degildir. Her turlu onlem, tedbir guvenlik icindir. Alman pilotlarini tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenap ~ 10 yıl önce
Havacılıkta iki çeşit pilot vardır. Yaşlı pilot ve cengaver pilot. Ama yaşlı cengaver pilot yoktur. Ticari havacılıkta maçoluk değil, şirketin ticari çıkarı önemlidir. Ve LH pilotlarına "tırsak" uçmasını buyuruyorsa, pilotlar tırsak uçmar. Ben asarım keserim abi, en iyi pilot bizim pilot dönemleri 50 yıldır geçerli değil. Evet, Alam robot gibi uçar, adı üstünde..Alman. Evet, sokaktaki herkes pilot oluyor çünkü işin kuralına uyan herkes pilot olabilir.Ayrıca, arkadaşlar belki annelerin karnında iken değerli üstadlar pilotluk yapmış olabilir, unutmayalım akıl yaşta değil başta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOT ~ 10 yıl önce
Sevgili Yorumcu arkadaşlar, hemen tavır almayın, sizler annenizin karnında iken ben pilotluk yapıyordum ; en az 10 kere şahit oldum Lufthansanın esb'de , adb'de 5 kt arka rüzgar için 50 ft'den pas geçtiğini.( pist uzunluğu 10000 ft.) O zaman niçin alçaldın arkadaş? Diğer pisti talep etseydin başından... Adamlar robot gibi uçuyorlar. Havacılığın babası Amerika'da böyle pilotluk yapmaya kalkarsan kendini kapının önünde bulursun birkaç kerede. Ticari karar , özellikle cavok hava, kuru pist gibi şartlar varken 50-100 ft'e bırakılmaz. Aynı tarz olaya defalarca yurt dışı dahil şahit oldum, sadece LH bu kadar k.. korkusu ile uçuyor, havacılık maçoluktur, yoksa sokaktaki herkes pilot olur, oluyor da!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hangi pilot? ~ 10 yıl önce
Pilot rumuzlu arkadasımız sanıyorum sadece rumuzu pilot ki yan ruzgarın ya da darbeli yan ruzgarın anlık bir hadise oldugunu bilmiyor.50 ucak iner ama 1 ucak darbeli ruzgara denk gelir ve pass gecer bu kadar basit.2x2=4 2+2 yine 4

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000