16 Ekim 2010, Cumartesi 08:39:44

KTHY'NİN TASFİYESİ İÇİN TOPLANILDI

KTHY’nın Yönetimi’nin tasfiye için toplanması, çalışanların beklentilerini boşa çıkardı.
  • BUGÜN YARIN ŞİRKETİN İFLASI AÇIKLANACAK ÇALIŞANLARA KAPI GÖSTERİLECEK.AMA BU ÇALIŞAN BURANCIĞI ALLAH YAPTI HERGÜN BURANCIK İLE GREV YAPTI ŞİMDİ DE SON UÇUŞU İZLEYİP AĞLIYORLAR KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ.BİRDE HAVAŞ İLE CAS KURULDUĞUNDA HAVAŞ 3 MİLYON DOLAR VERİP APRON ARAÇLARININ YENİLENMESİ VARDI APRONA DEĞİL ARAÇ/GEREÇ BİSİKLET BİLE ALMADILAR.BURANCIK VE AHMET DERYA ÇIKIP ERKEKÇE MERTÇE CEVAP VERSİNLER BU PARAYI KİM CUKKALADI CEVABI BEKLİYORUZ...
  • 2006 yılı sonunda, adaletli bir eleme yapılmadan, sırf arkam yok diye (baba, anne, ağbi, amca, dayı, teyze vb) işten atılmama rağmen 15 yılımı verdiğim güzide şirketin bu hale gelmesine tüm içtenliğimle çok üzüldüğümü ifade etmeliyim. Bu hale getirenler utansın..
  • Şirket tasfiye oluyor diye sendikacılar davul zurna ile halay çekiyordur mutlaka. Emellerine ulaştılar.
  • KTHY Hakkında çok kapsamlı ve zehir zemberek bir yazı yazdım. Yazıda ya kendinizi veya bir başkasını göreceksiniz. Çok adamın kulakları cınlayacak çok. Pazartesini bekleyin. Oktay ERDAĞI

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) için dün alınması beklenen tasfiye kararı haftaya kaldı. KTHY’nin tasfiye edilmesi halinde ömrü 36 yıl sürmüş olacak. Kıbrıs Türkü’nün milli hava yolu konumundaki KTHY, 4 Aralık 1974 tarihinde kurulmuş ve ilk tarifeli uçuşunu 3 Şubat 1975’de gerçekleştirmişti.

Dün sabah saat 11.00’de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda tasfiye için toplanan KTHY Yönetim Kurulu ve ortaklar, daha sonra toplantılarını 15.00’e erteledi. Öğleden sonra KTHY Yönetim Kurulu Cyprus Airport Service (CAS) ile toplantı yaparken, ortaklar ise bakanlıkta yönetim kurulunun gelmesini bekledi. Ancak, CAS ile yapılan toplantının uzaması nedeniyle tasfiye kararının haftaya kaldığı, kararın salı veya çarşamba günü alınabileceği öğrenildi.

Güvenilir bir kaynaktan elde edilen bilgilere KTHY’nin dün tasfiye edilememesi, KTHY’nın ortağı konumunda olan ve Ercan Devlet Havaalanı’nda uçaklara yer hizmeti veren CAS’ta yaşanan bazı sıkıntılardan kaynaklanıyor.

Çavuşoğlu: Tasfiyesi istenecek

KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, şirketin mali yapısının ortakların kararına bağlı olarak tasfiyesinin istenebileceğini söyledi.

Şirketin mali durumunun tavsiyesini gündeme getirdiğini anlatan Çavuşoğlu, bu kararın verilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.
  
Çalışanlar gözyaşlarını tutamadı

Tasfiye kararı açıklanacağını öğrenen ve yıllarca şirkette emek veren çalışanlar dün şirketin merkez binasında KTHY kıyafetlerini giyerek birbirleriyle vedalaştılar. Bazı çalışanlar eşyalarını toplarken bazıları ise bilgisayardan KTHY’nın yaptığı son uçuşu izleyerek gözyaşlarını tutamadı ve ağladı.

Çalışanların gözyaşları adeta sel oldu. Bazı çalışanlar ise dayanamayıp şirketi erken terk etti. KTHY’nin tasfiye edileceğine inanmayan çalışanların bazıları ise şirketin avlusunda olacakları merakla bekledi.

Başbakanla toplantı pazartesine ertelendi

Bu arada, KTHY konusunda Başbakanlıkta toplantı yapmayı bekleyen Hava-Sen Sendikası ile Hür-İş Federasyonu yetkilileri, Başbakan’ın yoğun işleri nedeniyle görüşmeyi gerçekleştirmedi. Söz konusu görüşme Pazartesi saat 11.00’e ertelendi.

Hür-İş Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu’nun KIBRIS’a yaptığı açıklamada, KTHY konusundaki belirsizliğin ve çalışanların yaşadığı sıkıntıları aktarılması ve CAS’a geçenlerin tazminat sorununun görüşülmesi için geçtiğimiz salı günü Başbakanla vardıkları mutabakat çerçevesinde dün bir araya gelmeleri gerektiğini ancak, Başbakan’ın yoğun işleri nedeniyle görüşmenin pazartesine kaldığını açıkladı.

Hükümetin alacağı kararları bekliyoruz

Latifoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy’un kendilerine bugün (dün) KTHY’nın tasfiyesi konusunda bir toplantı yapıldığını ve bu kararın alınır alınmaz hemen akabinde oluşturulacak yeni şirkete KTHY çalışanları içerisinden ihtiyaç duyulduğu orandan personelin aktarılacağını söylediğini kaydetti.

Bunun yanında pazartesi saat 11.00’de Maliye Bakanlığı ile bir görüşme yaptıktan sonra tazminatlar konusunda kendilerine cevap verileceğini anlatan Latifoğlu, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı’ndaki sıkıntıların aşılması konusunda da dairelere gerekli çalışmaların yapılması için talimat verildiğini söyledi.

Hüda Aksoy’un kendilerine, KTHY ile ilgili sorunları çözeceklerinden umutlu olduklarını aktardığını anlatan Latifoğlu, tatmin edici bir cevap alınmaması halinde gerekli protestolara başlanacağını ilk eylemin ise Başbakanlık önünde çadır kurmak olacağını söyledi.

Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy ise KTHY konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti ve şirketin tavsiye edilmesinin ardından yeni şirketin kurulacağını söyledi.

Aksoy, devletin imkanları çerçevesinde KTHY çalışanlarının mağdur olmamaları için elinden gelen her şeyi yapacağını kaydetti.  

Tasfiye edilmesi beklenen KTHY’nın tarihi

KTHY, 4 Aralık 1974 tarihinde, Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı ve Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın eşit iştiraki ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Şirketler Yasası Fasıl 113 esasları çerçevesinde Lefkoşa’da bir Limited Şirket olarak kurularak, Şubat 1975'te faaliyete başladı.

KTHY, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi tarafından, 1998 yılında, iç ve dış hatlarda tarifeli ve tarifesiz seferlerle yolcu ve yük taşımacılığı yapmak için, yetkilendirildi. Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı, şirketin, %50'sinin sahibi olarak görülürken, merkezi Lefkoşa’da bulunan şirketin, KKTC dışında Türkiye, İngiltere ve Almanya’da satış ofisleri ile temsilcilikleri bulunuyordu.

1974-KTHY 4 Aralık 1974 tarihinde kuruldu.
1975-KTHY'nin ilk tarifeli uçuşu 3 Şubat 1975'de başladı.
1976-DC-9, Boeing 727 ve Boeing 720 tipi uçaklar kiralanıp filoya katıldı.
1976-Girne satış ofisi açıldı.
1977-KTHY İstanbul, Türkiye'de bir Türk şirketi olarak kayıt edildi.
1981-Tarifeli Londra seferleri başladı.
1990-İki tane Boeing 727-200 satın alındı.
1991-Yer hizmetleri için işçi, uçuş hizmetleri için uçucu personel istihdam edildi.
1992-KTHY kendi ikram binasını hizmete sundu.
1993-Üçüncü Boeing 727-200 satın alındı.
1995-İlk Airbus A310 satın alındı.
1996-Dördüncü Boeing 727-200 satın alındı.
1999-İkinci Airbus A310 satın alındı.
2000-2 adet Boeing 737-800 uçağı uzun vadeli olarak kiralandı ve filoya eklendi.
2001-Üçüncü Boeing 737-800 ucağı uzun vadeli olarak kiralandı ve filoya eklendi.
2002-Dört tane Boeing 727-200 teknik uçuş saatlarını doldurmuş olmasından dolayı satıldı.
2004-3 tane Airbus A321 uzun süreli olarak kiralandı ve filoya eklendi.
2005-9 Eylül tarihinde TC Özelleştirme İdaresi'ne ait %50 KTHY hisseleri KKTC’ye devredildi.
2006-Nisan; ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistem belgesi alındı.
2006-18 Haziran'da Gaziantep seferleri başladı.
2006-2 Eylül'de Trabzon seferleri başladı.
2006-Eylül; Ercan’da DCS sistemi devreye girdi.
2006-Aralık; Türkiye Havalimanlarındaki Yer Hizmetleri üniteleri HAVAŞ’A devredildi.
2007-Nisan HAVAŞ ile ortaklık sonucu Cyprus Airport Services kuruldu.
2007-21 Mayıs'ta Birmingham seferleri başladı.
2008-Dördüncü Boeing 737-800 satın alındı. Şubat 2009'da filoya eklenecek. 2009 yılının sonuna doğru KTHY 8. uçağın filosunda olması bekleniyor.
2009- Turkuaz Airlines hava yollarından 1 Adet 320-232 kiralanarak filoya katıldı.
2010- 21 Haziran tarihinde Türkiye Sivil Havacılık idaresi, KTHY uçuşlarını askıya aldığını açıkladı.

(Kıbrıs Gazetesi)

KTHY'NİN TASFİYESİ İÇİN TOPLANILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
BUGÜN YARIN ŞİRKETİN İFLASI AÇIKLANACAK ÇALIŞANLARA KAPI GÖSTERİLECEK.AMA BU ÇALIŞAN BURANCIĞI ALLAH YAPTI HERGÜN BURANCIK İLE GREV YAPTI ŞİMDİ DE SON UÇUŞU İZLEYİP AĞLIYORLAR KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ.BİRDE HAVAŞ İLE CAS KURULDUĞUNDA HAVAŞ 3 MİLYON DOLAR VERİP APRON ARAÇLARININ YENİLENMESİ VARDI APRONA DEĞİL ARAÇ/GEREÇ BİSİKLET BİLE ALMADILAR.BURANCIK VE AHMET DERYA ÇIKIP ERKEKÇE MERTÇE CEVAP VERSİNLER BU PARAYI KİM CUKKALADI CEVABI BEKLİYORUZ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
2006 yılı sonunda, adaletli bir eleme yapılmadan, sırf arkam yok diye (baba, anne, ağbi, amca, dayı, teyze vb) işten atılmama rağmen 15 yılımı verdiğim güzide şirketin bu hale gelmesine tüm içtenliğimle çok üzüldüğümü ifade etmeliyim. Bu hale getirenler utansın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Şirket tasfiye oluyor diye sendikacılar davul zurna ile halay çekiyordur mutlaka. Emellerine ulaştılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
KTHY Hakkında çok kapsamlı ve zehir zemberek bir yazı yazdım. Yazıda ya kendinizi veya bir başkasını göreceksiniz. Çok adamın kulakları cınlayacak çok. Pazartesini bekleyin. Oktay ERDAĞI

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000