01 Haziran 2009, Pazartesi 08:19:22

KTHY hakkında konuştular

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) iktidarı döneminde KTHY’na yapılan aşırı istihdamlar ve ekonomik politikasızlık nedeniyle, “milli hava yolu KTHY’nın 100 milyon TL’nin üzerinde borç batağına itildiğini” açıkladı.
  • Yılda kaç gün uçuyorsunuz . Mesela geçen yıl kaç gün uçtunuz ve kaç saat. Yada bu yıl kaç gün uçtunuz toplam yada kaç saat. Sendikanız yada siz açıklayabilirmisiniz.
  • işletme başkanı 2007dahıl hiçbir izinini kulanmadığını buna karşılık tum pilotların yıllık izinlerini yazın yoğunsezonda bile kulandıklarını ayrıca gunluk taleplerinin dahi yerine getirildiği bilinirken buşekilde çamur atılması düşündürücü acaba başka düşüncelermi var
  • İşletme Başkanı tatilde, düğün, nişan, eğlence hiçbirini kaçırmıyor ama... nasıl olsa uçan pilotları var. Hatta şu an iznini İzmir'de geçiriyor....... Eh ne diyelim iyi eğlenceler.....
  • KTHY'de Uçuşlar o kadar fazla ki Yıllık izinler bile iptal edildi......

900’ün üzerinde çalışanı olan kurumun uçuş filosunda, 3 adet Boeing 737 ve 2 adet Airbus 321 ve 211 bulunuyor.

Bir internet sitesine konuşan Eroğlu, KTHY’nın daha önce kasasında, “40-45 milyon dolar parası” olduğunu, “KTHY’nı satma gibi bir düşünceleri olmadığını, kurumu bataklıktan kurtarmak için çalışacaklarını” söyledi. Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı bir konuşmada ise, “Zaten batmış olan bir şirketi kim almak ister ki?” sorusunu sordu. Eski Maliye Bakanı Ahmet Uzun da, KTHY’nın, KKTC’ye devrinden önce, “KTHY’nin hızla özelleştirileceğini” açıklamış, ancak bu konuda bir adım atılmamıştı.

EKONOMİK ÇÖKÜNTÜ

CTP hükümetinin ülkeye “ekonomik çöküntü yaşattığını” savunan Eroğlu, “Hükümete geldik, gördüğümüz manzara çok kötüydü. Keşke bıraktığımız gibi bir manzarayla karşılaşsaydık. Devlet bütçesi sıfırlanmış. Enkazdan da daha beter duruma getirilmiş. Maliye’nin kasası borç çekleriyle dolu” dedi. “Türkiye hükümeti her zaman yardımcımız olmuştur” diye konuşan Eroğlu, “KKTC devletinin kredi ihtiyacı olduğunun ortada olduğunu” belirtti. Eroğlu, “Anavatan Türkiye dışında kaynak bulmak mümkün değil. Tedbirler alacağız” şeklinde konuştu.

KORKUNÇ BİR RAKAM

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, CTP iktidarı döneminde personel giderlerinin aşırı yükselmesine dikkat çekti. Tatar, “Yıllık 272 milyon TL’den olan personel giderleri, 1 milyar TL’nin üzerine çıkmış. Bu korkunç bir rakam” dedi. KTHY’de de personel şişirmesi olduğunu belirten Tatar, KTHY’nın bu yapıyla devam etmesinin zor olduğunu bildirdi.

THY İLE DAHA İYİYDİ

KTHY’nın THY’yla ortak olduğu dönemde daha rahat bir mali yapıya sahip olduğuna vurgu yapan KKTC Maliye Bakanı, “THY bakım hizmetlerini yapıyordu. THY’nın hizmetlerinden yararlanıyorduk. Daha sonra KTHY bize geçti. Rekabet arttı. THY’yla bile rekabet eder hale geldik. Diğer hava yolları da var” şeklinde konuştu. “Maliye’nin 400 milyon TL cari açıkla karşı karşıya kaldığını” ifade eden Tatar, Maliye’yi “enkaz durumda” devraldıklarını söyledi ve “Her kuruşun hesabı sorulacaktır. Bol dağıtma dönemi bitmiştir. Başbakanlık Teftiş Kurulu kurulacak” dedi.

650 MİLYON TL YARDIM

Eski hükümet döneminde, Türkiye’nin 2009 cari bütçesi için ayırdığı 238 milyon TL’nin 162 milyon TL’lik bölümünün 4 ayda kullanıldığına işaret eden Ersin Tatar, şöyle konuştu; “Ekonomik bakımdan geleceğimiz Türkiye sayesinde olur. Türkiye’nin yaptığı yardımı kimseden alamayız. Her yıl Türkiye’den 650 milyon TL yardım geliyor. Sayın Başbakanımız Erdoğan geçtiğimiz yıl açılışlar yaptı. Hepsi Türkiyemiz sayesinde. Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alacağız. Kaynakların verimli kullanılması konusunda. Üreten bir toplum yaratacağız. Toplumsal bir uzlaşma ile.”

ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTENMİŞTİ

KTHY’nın Eylül 2005’te devrinden 10 ay sonra, kurumun borcu 15 milyon TL’ye yükselmiş ve KTHY yönetimi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istemişti. Konu, Erdoğan'a “Kurum sürekli zarar ediyor, batabilir” sözleriyle aktarılmış, Erdoğan'ın cevabı ise 'Kurumun zarar etmesinin veya batmasının Türkiye'yi bağlamadığını' belirtmek olmuştu. Erdoğan bu yaklaşımının gerekçesini açıklarken, “Biz kendilerine (KKTC yönetimine) ‘havacılık zor iş, yapamayabilirsiniz’ dedik, ancak onlar KTHY'yi almakta ısrar ettiler. KKTC'nin şirketine biz bir şey yapamayız” dediği öğrenilmişti. (Starkıbrıs)

KTHY hakkında konuştular

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Misafir ~ 9 yıl önce
Yılda kaç gün uçuyorsunuz . Mesela geçen yıl kaç gün uçtunuz ve kaç saat. Yada bu yıl kaç gün uçtunuz toplam yada kaç saat. Sendikanız yada siz açıklayabilirmisiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
işletme başkanı 2007dahıl hiçbir izinini kulanmadığını buna karşılık tum pilotların yıllık izinlerini yazın yoğunsezonda bile kulandıklarını ayrıca gunluk taleplerinin dahi yerine getirildiği bilinirken buşekilde çamur atılması düşündürücü acaba başka düşüncelermi var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İşletme Başkanı tatilde, düğün, nişan, eğlence hiçbirini kaçırmıyor ama... nasıl olsa uçan pilotları var. Hatta şu an iznini İzmir'de geçiriyor....... Eh ne diyelim iyi eğlenceler.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KTHY'de Uçuşlar o kadar fazla ki Yıllık izinler bile iptal edildi......

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000