04 Haziran 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Murat bey halkçı yanınınız tutmuş yine,ezilenden yanaymış gibi görünmek duayen gazeteciliğinizi eminim bir adım daha ileriye taşıyor.Çerçeveletip odamıza asıcak derecede damar bir yazı olmuş yine
  • THY elden gidiyeah Pegasus onun yerine geliyeah
  • teknisyen maaşları ile ilgili ilker beyin yeni duyurusu var. neden haberini yapmıyorsunuz.
  • Kaptanlar pilotlar kendimizi ayaga dusurmeyelim. Yuzumuze soyleyemedigini burada konusmak isteyenlere kulak asmayin. Birakin ötsünler. Bizim yerimiz konumumuz belli. Derdimizi de ilgisiz kisilere anlatmanin bir anlami yok. Kaptan kaptandir agirligini korumali. Emniyetli ucuslar.

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Türk Hava Yolları eski Genel Müdürü Temel Kotil yıllar önce hep 2016 yılına dikkat çekiyordu. Kotil, 2012-2013 yıllarından itibaren, THY’nin sipariş teslimatlarını da hesap ederek 2016 yılında çok ciddi pilot ihtiyacı olacağını ısrarla dile getiriyordu.

Tabi bu öngörüsünü, kamuoyuna açık ortamlarda değil şirket içerisindeki toplantılarda dile getirdiği için kulis bilgisi olarak bize ulaşıyordu. Kameraların önünde bu endişe hiç dile getirilmedi.

O gün toplantılarda dile getirilen bu öngörü gecikmeli de olsa gerçekleşti. Belki, darbe girişimi, Rusya ile uçak krizi, havalimanı saldırısı ve terör olayları yaşanmamış olsaydı Kotil’in öngörüsü tam olarak 2016 yılında gerçekleşmiş olacaktı.

Ancak o günlerde krizin etkisiyle kapasite daraltılınca, pilot açığı hissedilmedi. THY o zaman yaşaması gereken pilot sıkıntısıyla, gecikmeli olarak yüzleşmek zorunda kaldı. Kriz sürecinde eldeki yabancı pilotları birer ikişer kaybeden THY, devamında ise dövizin yükselmesi ve körfezden gelen cazip teklifleri değerlendiren Türk pilotların da bir bölümünü elinden kaçırdı. Hem yerli hem yabancıları kaybeden THY’de bugün geldiğimiz noktada mızrak çuvala sığmamaya başladı.

THY birkaç yıl öncesine kadar burun kıvırdığı pilot adaylarına bugün, “ Gel ne olursan ol yine gel” derken geçmişteki hatalı eğitim politikalarının faturasını ödüyor aslında…

Almanya’dan ithal DLR ve eşe dosta para kazandırmak için uydurulan HTA ile belki yüzlerce gencin hayallerini hüsrana dönüştürenler belki bugün ortada yoklar ancak o günkü yönetim yanlışları şimdi büyük bir sorun yumağına dönüşmüş durumda.

Bir zamanlar gözünün üstünde kaşın var denilerek elenen adaylar, sistemin içine dahil edilmiş olsaydı,  belki de bugün pilot sıkıntısını konuşuyor olmayacaktık. O gün kimi DLR’dan elendi kimi HTA’dan, kimi dil bilgisinden, kimi eğitim kriterinden…

Şimdi gel ne olursan ol gel denilirken o gün almamak için direnen taraf THY idi.

Bugüne gelince...

O zamanlarda, sadece mühendislik mezunları arasından kabul yapan THY bugün lise mezununa kadar indi.
O zamanlar, TOEFL’den 80 puanın altında alanları kabul etmeyen THY bugün 60 puana kadar düşürdü.

Aynı şekilde IELTS puanı 7’den 6’ya çekildi.

Yaş kriteri 30’dan 35’e çıkarılırken boy kriteri 1.65’ten 1.57’ye kadar düşürüldü.

Şimdi hangisi doğru?

O günkü yüksek kriterler mi şimdi ki düşük profile hitap eden kriterler mi?

Mademki kriterler bu seviyelere çekilebiliyordu, neden o gün en üst kriterler baz alındı ve bugünün sorunlarına zemin hazırlandı?

THY yönetimi bir taraftan Körfez ülkelerinin pilotlarını transfer etme tehdidinin yanı sıra şimdi de, bugüne kadar Türk pilotlara kapıları kapatan Çin tehdidini bertaraf etmek zorunda. Peki pilotlara yüzde 20 zam ile sorun çözülür mü?

Hayır...

O yangın bu kovalarla söndürülmez...

Pilotlara yüzde 20, diğerlerine yüzde 10 zam vermek kokpitteki sorunu çözmez, ancak ve ancak çalışanları ayrıştırır, aidiyet duygusunu kaybettirir. Bana inanmıyorsanız gidin bir TGS çalışanına sorun, gidin bir bırakın ek zam almayı üç yıldır hakettikleri zammı alamayan Turkish Do&Co çalışanına sorun, gidin bir TCI, Teknik A.Ş, Turkish Opet çalışanına sorun. Sorun bakalım ne düşünüyorlar? Mutlular mı mutsuzlar mı?

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (179)

Çoban Salata ~ 1 ay önce
Murat bey halkçı yanınınız tutmuş yine,ezilenden yanaymış gibi görünmek duayen gazeteciliğinizi eminim bir adım daha ileriye taşıyor.Çerçeveletip odamıza asıcak derecede damar bir yazı olmuş yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 1 ay önce
THY elden gidiyeah Pegasus onun yerine geliyeah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SON DAKİKA ~ 1 ay önce
teknisyen maaşları ile ilgili ilker beyin yeni duyurusu var. neden haberini yapmıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 kpt ~ 1 ay önce
Kaptanlar pilotlar kendimizi ayaga dusurmeyelim. Yuzumuze soyleyemedigini burada konusmak isteyenlere kulak asmayin. Birakin ötsünler. Bizim yerimiz konumumuz belli. Derdimizi de ilgisiz kisilere anlatmanin bir anlami yok. Kaptan kaptandir agirligini korumali. Emniyetli ucuslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000