30 Ocak 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bence bu yazar arkadaş işin iç yüzünü bilmeden, Dhmi nin nasıl çaba sarf ettiğini bilmeden atıyor. Bu yazı ile günlerce orda çalışan arkadaşların halklarına girmiş oluyorşunuz. Onlar piste gece gündüz demeden soğukta eleri çatlarken sırf hizmet aksamasın diye çalışıyorlar sen sıcacık yatağında iki satır yazı ile emek sömürüyosun.O an o saatte orda çalışsaydın dilin varmazdi bu yazıyı yazmaya.BİRAZ İNSAF YARIN HESAP GÜNÜ VAR
  • meteorolojinin ne suçu var? adamlar tahmin etti ve yağdı. suç amatörce çalışan dhmi de
  • birilerini sırf yandaş,hemşehri vs diye dhmi vs gibi kurumlara torpille sokup yönetici yaparlarsa herşeyin saçma olması çok normal. işin kötüsü yanlış yapanlardan da ne de olsa bizden denilerek hesap da sorulmuyor. yolcu hakları konusunda merak ettiğim bir husus var biletlerde servis bedeli diye bir şey var şirketler yolculara yaptıkları hizmetin bedelini bilet fiyatı olarak aldıkları yetmiyor bir de üstüne bu bedeli alıyorlar bunlara yakıt harcı,alan vergileri vs dahil edebiliriz ve de dış hatta farklı ücret iç hatta farklı hizmet bedeli alınıyor bu bedel neye göre belirleniyor? bunlar vatandaşı daha çok soymak değil mi? vatandaşlar şirketlerin gelirlerine ortak mı ki giderlerine ortak olsunlar? bunlara kimse neden değinmiyor?
  • DHMi memurları mesaisini burada harcamış anlaşılan. 2 durumdan bahsedilmemiş, hem yazar hem de yorumcular tarafından, birincisi; ayni hava sartlarinda SAW'da operasyon devam ederken IST'de niye (iptaller gerceklesmesine ragmen) ucuslar gerceklestirilemedi. ikincisi de; niye yanlis pist temizlendi?

Yolcu THY'ye THY DHMİ'ye DHMİ Meteorolojiye - SHGM Euro'dan vazgeçmeli

Biliyorsunuz, iki hafta önce İstanbul’a kar yağdı, hava trafiği üç gün boyunca felç oldu.

Uçaklar kalkamadı, inmesi gereken uçaklar başka meydanlara yönlendirildi. Binlerce yolcu havaalanlarında mahsur kaldı, seyahat planları alt üst oldu.  Bu tür durumlarda, bize özgü davranış şekli gereği, aynı manzaranın tekrarlanmaması için çözüm bulmak yerine sorumlu bulma derdine girişiriz.

Yolcu havayoluna,
Havayolu DHMİ’ye,
DHMİ meteorolojiye…
Meteoroloji de ‘takdir-i ilahi’ye…
Kimse hatayı kabullenip sorumluluğu almak istemez.
Yolcu havayoluna sorar: “Uçaklarımız neden kalkmıyor?”
Havayolu: “DHMİ pisti temizleyemedi!”
DHMİ: “Meteoroloji bizi yanılttı, kar söyledikleri saatten 6 saat daha erken bastırdı!”
Meteoroloji: “Bu kadar kar beklemiyorduk. Biz de şoklardayız!”
Her zaman olduğu gibi,  son olayda da kimse sorumluluğu üzerine almak istemedi. Olan hem havaalanlarında sefilleri oynayan yüz binlerce yolcuya hem de milyonlarca dolar zarar eden havayollarına oldu.

Aksini iddia edenler olsa da bana göre bu yılın ilk kar deneyiminde kelimenin tam anlamıyla çu-val-la-dık!
Sonra sütten ağzımız yanınca yoğurdu üfleyerek yemeye karar verdik.
Meteoroloji, ‘Dikkat, dikkat! Yine kar geliyor’ dedi.
DHMİ havayollarını, “ Kapasitenizi yüzde 20 düşürün yoksa gözünüzün yaşına bakmam cezayı yapıştırırım” diye ultimatom verdi.
Havayolları, iki gün boyunca yüzde 20 oranında kapasite düşürdü.
Kar yağacağı gün geldi çattı ama…
Kar yok!
Ne oldu?
Onca hazırlık onca sefer iptali boşa çıktı iyi mi?
Kar yağdığında yüzlerce uçuşunu iptal eden, binlerce yolcuya yemek veren, konaklama sağlayan ve milyonlarca dolar harcayan havayolları, kar yağmadığında da  yine binlerce yolcuya yemek verdi, yine otellerde konaklattı, yine milyonlar havaya uçtu!
Ne anladık şimdi biz bu işten?
Kar yağıyor zarar, yağmıyor zarar…!
Samimi olarak soruyorum. Milyonlar havaya uçuyor, mağduriyetler binlerle ifade ediliyor ama gerçekten bu işin hiç mi sorumlusu yok?

SHGM EURO’DAN NEDEN VAZGEÇMİYOR?
Döviz kurunun yükselmesi sonrası Türk lirasını teşvik için kamuda TL ile işlem yapılması konusunda başlatılan kampanyayı biliyorsunuz.  Bir süre önce, dolar bozdurma kampanyalarının dışında özellikle kamu ihaleleri olmak üzere birçok alanda TL’ye geçiş hareketi başlatıldı.

Ama bu kampanyaya rağmen görüyoruz ki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), euro cinsinden yönetmelik uygulamaya devam ediyor.

Biliyorsunuz, SHGM havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarını içeren bir yönetmelik yayınlamıştı. O yönetmelikte, havayollarının yolculara karşı hangi durumlarda ne tür bir sorumluluğu olduğunu düzenleme altına alan SHGM, cezai müeyyideleri de euro cinsinden belirlemişti.

Örneğin, uçuşların tehiri konusunda cezalar 100 ile 600 euro arasında cezai hükme bağlanmıştı. Şimdilerde bütün kamu kurumlarında euro ya da döviz cinsinden uygulamalar kaldırılıp TL’ye geçiş varken SHGM neden hala döviz cinsinden yönetmelik uyguluyor anlayabilmiş değilim.

Daha önce DHMİ de apronda dolar cinsinden ceza tarifesi uyguluyordu ve ben de bir yazımda o uygulamayı eleştirmiştim. DHMİ o yanlıştan döndü ve TL ile ceza uygulamasına geçti. Umarım SHGM de özellikle iç hat operasyonlarında euro cinsinden yönetmelik uygulamasından bir an önce vazgeçer!

Yolcu THY'ye THY DHMİ'ye DHMİ Meteorolojiye - SHGM Euro'dan vazgeçmeli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Bilmeden salak serbest ~ 12 ay önce
Bence bu yazar arkadaş işin iç yüzünü bilmeden, Dhmi nin nasıl çaba sarf ettiğini bilmeden atıyor. Bu yazı ile günlerce orda çalışan arkadaşların halklarına girmiş oluyorşunuz. Onlar piste gece gündüz demeden soğukta eleri çatlarken sırf hizmet aksamasın diye çalışıyorlar sen sıcacık yatağında iki satır yazı ile emek sömürüyosun.O an o saatte orda çalışsaydın dilin varmazdi bu yazıyı yazmaya.BİRAZ İNSAF YARIN HESAP GÜNÜ VAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gy ~ 12 ay önce
Keske o calisan arkadaslarin calisiyormus gibi yapmak yerine gercekten calissaydi da bu kadar kurum ve yolcu magdur olmasaydi.
zafer ~ 12 ay önce
meteorolojinin ne suçu var? adamlar tahmin etti ve yağdı. suç amatörce çalışan dhmi de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın Zafer Bey ~ 12 ay önce
DHMİ hangi noktada amatör çalışmış argümanınızıda ekleseydiniz varsa eğer tabi
Sacit ~ 12 ay önce
Var mı?
murat bey ~ 12 ay önce
birilerini sırf yandaş,hemşehri vs diye dhmi vs gibi kurumlara torpille sokup yönetici yaparlarsa herşeyin saçma olması çok normal. işin kötüsü yanlış yapanlardan da ne de olsa bizden denilerek hesap da sorulmuyor. yolcu hakları konusunda merak ettiğim bir husus var biletlerde servis bedeli diye bir şey var şirketler yolculara yaptıkları hizmetin bedelini bilet fiyatı olarak aldıkları yetmiyor bir de üstüne bu bedeli alıyorlar bunlara yakıt harcı,alan vergileri vs dahil edebiliriz ve de dış hatta farklı ücret iç hatta farklı hizmet bedeli alınıyor bu bedel neye göre belirleniyor? bunlar vatandaşı daha çok soymak değil mi? vatandaşlar şirketlerin gelirlerine ortak mı ki giderlerine ortak olsunlar? bunlara kimse neden değinmiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rm ~ 12 ay önce
DHMi memurları mesaisini burada harcamış anlaşılan. 2 durumdan bahsedilmemiş, hem yazar hem de yorumcular tarafından, birincisi; ayni hava sartlarinda SAW'da operasyon devam ederken IST'de niye (iptaller gerceklesmesine ragmen) ucuslar gerceklestirilemedi. ikincisi de; niye yanlis pist temizlendi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru ~ 12 ay önce
çok doğru iki soru. birisi çıkıp bu gerçekler karşısında cevap verme cesaretini gösterirmi acaba! bu soruların cevabını merak ediyoruz...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000