22 Aralık 2014, Pazartesi
Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

YOLCU KİMDİR? YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Köşemde yazmaya başladığımda bir sıralama ile önce hava hukukunun tarihsel gelişimini sonra onu oluşturan öğeleri anlatmayı planlamıştım. Ama günlük yaşamın parçası olan kural tanımaz yolcular, yolcu hakları , overbook durumunda uçamayan yolcuları yazınca sıralamamda bir sappma meydana geldi.

Hep bir YOLCU kelimesi kullanıyoruz. Kim bu YOLCU hangi durumda bu sıfatı kazanıyor ki hakları olsun. Bu hafta biraz bunlara değinmek istiyorum. Gelen yorumlarda güncel hukuk bilgilerine yer vermem arzusunda olan dostlarımın önerilerini de gözardı etmeyeceğim zaman içerisinde onlarada değineceğim. Ama önceliğim hava hukuku olduğu için önce izniniz olursa bu konudaki bilgilerimi paylaşarak yola devam edeyim.

Yolcu’ya ilişkin düzenlemeler Türk Sivil Havacılık Kanunun Üçüncü Kısım Birinci Bölümünde 106.maddesi ile başlayan bölümde düzenlenmiştir.

Hava yolu ile yapılan taşımalarda ,yolcu ile hava taşıyıcısı arasında bir hava taşıma sözleşmesi akdedilmekte ve hava taşıyıcısı bu sözleşme ile yolcuyu belirlenen bir zamanda, belirlenen bir yerden bir yere belirli bir ücret veya başka bir menfaat karşılığında taşımayı üstlenmektedir.

Görüleceği gibi YOLCU’nun mevzuat gereği mevcut haklardan yararlanması için mutlaka bir ücret ödemesi gerekmemekte bu ücret başka usullerlede karşılanabilmektedir. Örneğin günümüzde mil karşılığı oluşturulan taşıma akitleri ile ücret ödemek ile oluşturulan taşıma akitlerinde ki yolcu hakları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Hava taşıyıcısı ile akit yapılması bilet düzenlenmesi ile (elektronik ortamda düzenlense dahi) yolcu sıfatı elde edilmiş olmaktadır.

Bu hafta Yolcunun Borçları ve Haklarını sırası ile inceleyelim.

Borçları

  • Ücret (Bedel) Ödeme ; Yukarıda belirttiğim gibi bu bedel ödeme maddi olabileceği gibi bir menfaat karşılığı örneğin mil ödeme şeklinde de olabilir.
  • Belirlenen zamanda hareket yerinde hazır bulunma; Belirlenen zamanda hazır olmayan yolcuyu taşıyıcının red etme kabul etmeme hakkı mevcuttur.
  • Yolcu gerek havayolunun ve gerekse ilgili otoritelerin koymuş olduğu kurallara uymak ve bunlara aykırı hareket etmemek yükümlülüğündedir. Can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek , yolculuğun disiplin ve düzenini bozacak hareketlerden kaçınmakla yükümlüdür.

Hakları

  • Havayolunun Yolcu ile yaptığı akit ile taahhüt ettiği zamanda usulune uygun taşınmayı talep etmesi
  • Kendisinin ve bagajının en uygun koşullarda varış noktasına tam ve eksiksiz olarak taşınması
  • Uçuşun emniyetli ve güvenilir araçlarla yapılmasını talep etmek

Başlıca hakları olarak tanımlanabilir.

Bazı uygulamalarda mil ile bilet alanların yada ödül bilet sahiplarinin ücret ödemek suretiyle seyahat eden yolcuların haklarına sahip olmadığı gibi bir algı yaratılmaya çalışılsa da bu doğru değildir. Bu tip yolcularda da bedel karşılığı uçuşu gerçekleştiren yolcular ile aynı haklara sahiptir.

Herkese sağlıklı bir hafta dilerim.

Av.Lale Selamoğlu KAPLAN

YOLCU KİMDİR? YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000