24 Kasım 2014, Pazartesi
Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

YOLCU HAKLARI

Ülkemizde son yıllarda havayolu ile seyahatlerin artmasına bağlı olarak bir bilgilenme gereği ortaya çıkmaktadır.

Bilgili yolcu , bir havayolu için her zaman avantajdır. Sanılmamalı ki havayolları meydana gelen aksaklıklarda ve gecikmelerde yolcularına sahip oldukları hakları vermekten kaçınacaktır. Talebin yapılabilmesi için önce bu hakların neler olduğuna bakalım hakkı bilmeden talep etmek ve almak zaten mümkün değildir.

“Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” 3 Aralık 2011 tarihli 28131 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak  1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu Yönetmelik, Türk menşeli havayolu işletmelerinin Türkiye’deki havaalanlarını iniş veya kalkış noktası olarak kullandıkları tüm uçuşlara ve yabancı menşeli havayolu işletmelerinin ise Türkiye’deki havaalanlarından gerçekleştirdikleri tarifeli tarifesiz tüm uçuşlarda, ilgili uçuş için onaylanmış rezervasyonu olan ve yönetmeliğin 2. Maddesinde sözü edilen koşulları taşıyan yolculara  uygulanıyor.

HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK

YOLCU HAKLARI DEĞERLENDİRME VE UYGULAMA ESASLARI GENELGESİ

Uçuşun iptal edilmesi durumunda, yolcunun havayolu karşısında hangi haklara sahip olduğu, bu yönetmelikte açıkça düzenleniyor. Gelecek birkaç yazımı bu yönetmelikte mevcut halleri ayrı ayrı incelemeye ayıracağım. Önümüzdeki günlerde hava koşullarının ağırlaşması nedeni ile uçuş aksaklıklarının yaşanması gündeme geleceğinden aşağıdaki genel bilgileri vererek konuya bir başlangıç yapmayı uygun görüyorum.

YOLCU YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN HALLERDE BİLET ÜCRETİNİ GERİ ALABİLİR

Uçuşun iptali durumunda ilgili yolcu öncelikle, bilet ücretini geri alma ve seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmeyi sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz sağlanmasını talep hakkına sahip. Yolcu bunun yerine, en erken fırsatta son varış yerine güzergâh değişikliğinin sağlanması veya son varış yerine daha sonraki bir tarihte benzer taşıma şartları altında güzergâh değişikliğinin yapılmasını talep haklarından birini de seçebilir.(mezkur yönetmelik 9. Madde)

HAVAYOLU BAZI UÇUŞ AKSAKLIKLARINDA  ÇEŞİTLİ HİZMETLER  VERMEKLE YÜKÜMLÜ

Havayolu şirketi, uçuşu iptal edilen tüm yolculara, makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ile ilave hafif ara yemeği, ayrıca süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti teklif etmekle yükümlü.

Yolcu uçuş değişikliği hakkını kullanmışsa bedelsiz olarak, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama; havaalanı ve konaklama yeri arasında ulaşım hizmetlerinden yararlanma hakkını da sahip.

GENEL KANININ AKSİNE METEOROLOJİK NEDENLERLE UÇUŞ  İPTALDE TAZMİNAT YOK

Yönetmelikte uçuş iptallerinde tazminatla ilgili madde 6 da hükümler  yer alıyor. Tüm tedbirleri almış olmasına rağmen olağanüstü haller sebebiyle uçuşun iptal edildiğini ispat ettiği takdirde, -ki buna  meteorolojik durumda girmekte- havayolu şirketi, sadece tazminat ödemekten kurtulur.

Havayolu şirketleri, uçuşun iptali durumunda yukarıda anılan hizmetleri, yolcularına teklif etmekle yükümlüdür. Havayolunun sunduğu bu hizmetten yararlanıp yararlanmama tamamıyla yolcunun takdirindedir.

HİZMET SUNULMAZSA DAVA AÇILABİLİR

Yönetmeliğe göre şirketlerin, yolcularına, tazminat ve hizmet hakkı kurallarını belirleyen yazılı bir bildirim sunması gerekiyor. Eğer havayolu şirketi, yönetmelik ile getirilen yükümlülüklerini gereği gibi veya hiç yerine getirmezse (hakların bildirimi, tazminat verme, hizmet sunma) yolcu, adli yargıda genel başvuru hakkının yanı sıra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de şikayet talebiyle  başvurabilir.

HAVAYOLLARININ İNTERNET SAYFALARINDA DETAYLI OLARAK UÇUŞ AKSAKLIKLARINDAKİ UYGULAMALARI YER ALIR

Yazımın başında haklarını bilen bilgili yolcunun havayolu şirketi tarafından da tercih edileceğini ifade etmiştim. Havayolları kendi internet sitelerinde kimi detaylı kimi sadece mevzuata atıf yaparak hangi aksaklıkta ne gibi bir düzenlemeler yaptığını alt sınır ve tanımı yönetmelikte belirtildiği şekilde düzenlemiştir.

Önümüzdeki haftalarda daha detaylı inceleyeceğim bu konuya şimdilik bir nokta koyuyorum .

Türk Hava Yolları Yolcu Hakları 

Pegasus Yolcu Hakları 

SunExpress Yolcu Hakları 

Atlasjet Yolcu Hakları 

Saygılarımla

Av.Lale Selamoğlu KAPLAN

www.batilaw.com

YOLCU HAKLARI

Facebook Yorum

Yorumlar

SHGM nediyor? ~ 4 yıl önce
SHGM yi arayın 444 60 01 uçuşum olumsuz hava şartlarından dolayı iptal oldu havayolu firması otel konaklaması vermedi diye arayın . yetkilinin verdiği cevap hiç birşey talep edemezsiniz. SHGM yolcunun hakkından haberi yok. Türkiyede bu yönetmeliğe uyan havayolu şirketi yok !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lale Hn' a ~ 4 yıl önce
Lale hanım özel bir şirket yada borsada olan bır Thy nin cumhurbaşına aldığı uçağın SPK için sıkıntı olduğu ve şikayette tüm yön kur üyelerinin düşeceği ve 7 yıla kadar yargılanacağı konusunda ne dersınız? Bu ticaret mahkemesının mi yoksa konu olarak özel bir mahkemenın mi yetkısındedır? Hıssesı olan her şahıs.münferıt başvuruda bulunabılırmi? Tesekkurler. Buda sanırım bilinçli yolcu olarak değerlendırılebılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ~ 4 yıl önce
yasayı bu haliyle değil tam manasıyla okumak lazım yasadaki alt maddeler daha fazla detayı verir bilgilerinize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir yolcu ~ 4 yıl önce
detaylı açıklamalar çok teşekkür ederim, pegasus aralık ayında gezme amaçlı 2-3 günlük gideceğim bir yurtdışı seyahatimdeki seferi iptal etti, bende rota değişiklik hakkımı kullanarak christmas öncesi barcelona paris gibi daha pahalı rota olarak biletimi değiştirmeyi düşünüyorum. bileti de promosyondayken almıştım, Şimdi pegasus düşünsün :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yaklaşık 5 yılımı paylaştığım şirketimizden, annemin sağlık sorunları nedeni ile ayrılmak durumunda kaldım. Bir THY yolcusu olarakta şunu sizinle paylaşmalıyım ki HBO lakaplı kişi kurumun saygınlığını derinden zedeleyen, misafirlerimizin rahatlıkla ulaşabildiği internet sayfasından gerek yorgunluğumuz, ekip içi hiyerarşik düzenin sonuçları, sorumlu kabin amirlerinin saç ve duruşlarıyla çeşitli hayvanlara benzerlik gösterdiğine inanılan fotoğrafların paylaşımı, uçak içi tüm özel durumların alay konusu edilmesi ve saygın kişilerin hayvan yahut videolardaki durumlara benzetilmesi, yatı seferlerinin tüm ayrıntılarının ortaya sunulması, kazaya uğrayan uçaklarla dalga geçilmesi, kabin memurlarının çok çalışan ve hakkını alamayan kişiler gibi lanse edilmesi, en düşük kıdemdeki kabin memurunun en çok çalışan ve diğerlerinin o niyetle daha az çalıştığı lanse edilen, gurbetçi diye tabir ettiğimiz vatandaşlarımızın lisan ve şiveleriyle dalga geçildiği ve onlara uçuşta veremedikleri cevapları bu sayfa aracılığıyla teker teker toplanıp bi deşarj olma alanı gibi kullanmaları yeni başlayan kabin memuru kardeşlerimize de iyi örnek olmamakta, ön yargı oluşturmaktadır. Ben sadece ekmek yediğim yer diye değil bir zamanlar ekmek yediğim yer diye de hala şirketimi düşünmekteyim. Şirketin sosyal medyada paylaşılmamasi gereken özel bilgilerin ihlalini gerçekleştiren bu şahsı tanımaktayım ve şahsen dava edeceğimi saygılarımla arz eder hayırlı günler dilerim. Gizem Müslim (Üstündağ)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tülay ~ 4 yıl önce
Havayolunu kullanan herkesin ihtiyacı olan bilgiler. Teşekkür ederiz :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000