04 Aralık 2014, Perşembe
Lale KAPLAN
Lale KAPLAN lalekaplan@airporthaber.com

YOLCU HAKLARI (2)

Geçen hafta başladığımız Yolcu Hakları konusunun alt başlıklarını inceleyerek devam edeceğim bu hafta… Bu hafta Uçağa Kabul Edilmeme konusu ile yazıma devam edeceğim.

Bu konuyla ile ilgili ilk çalışmamı Türk Hava Yollarında Müşavir Avukat sıfatıyla katıldığım bir yönetmelik toplantısında yapmıştım. Çalışma hayatımda tanımaktan büyük bir onur duyduğum gerek meslek bilgisi ve gerekse kişiliği ile örnek alınacak bir hanımefendi olan Sitare Şençalış  British Airways Havayollarındaki sıra tarayıcısını (“queue comber”) anlattığında çok şaşırmış ve bir o kadarda akıllıca bulmuştum.

 Neydi bu sıra tarayıcısı niye böyle bir gerek duyulmuştu? Rezervasyon sistemlerinin işleyişinde hemen her havayolunda yapılan fazla rezervasyon (“overbooking”)sonucunda bazen koltuk fazlası yolcu doğabilmekte, bazen teknik nedenlerle uçakta koltuk boş olsa dahi yolcunun uçuşa kabulü mümkün olamamaktadır. Böyle durumlarda yani havayolu tarafından bir yolcunun uçuşta uçağa kabul edilmemesi halinde öncelikli olarak bu seferde uçmamayı kabul eden yolcu olup olmadığının belirlenmesi  hedeflenmektedir. Yani uçuştan gönüllü olarak vazgeçecek yolcuların olup olmadığı araştırılması ve bu suretle uçurulmama durumunda mağduriyetin en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Bu şekilde gönüllü uçmayan yolcu ne olacak ? Yolcunun uçuştan gönüllü olarak vazgeçmesinin  bir neticesi olmalı, yolcuya uçuşunu ertelemesinden , geciktirmesinden dolayı ne gibi avantajlara sahip olacaktır?

Tüm bunların cevabı yine Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (SHY-YOLCU) de düzenlenmiştir. Havayolunun kendisinin ek menfaatler temin etmesi mümkün olmakla birlikte asgari gerçekleştirmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır.

Geri Ödeme veya güzergah değişikliği hakkı

Seyahatine devam etmek artık yolcu için anlam ifade etmiyor ise , biletin uçulmayan kısmının nakit, banka havalesi ve benzeri enstrümanlar ile iadesi yada yolcunun imzalı mutabakatı ile seyahat fişleri (“voucher”) ve diğer hizmetler şeklinde en geç 7 gün içerisinde iade edilmesi; ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta ücretsiz dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun sağlanması,

Güzergah değişikliği olsa dahi ilk fırsatta son varış noktasına benzer taşıma şartları ile uçuşunun sağlanması.

Aynı şehirde birden fazla bir havaalanı mevcut ise bu durumda yolcunun kabulü ile uçması gerekenden başka bir havalimanına inmesi durumunda , iniş gerçekleştirdiği havalimanından uçması gereken havalimanı veya yolcu tarafından istenen yakın bir varış noktasına transferinin sağlanması.

Konuyu bir örnek ile açıklarsak,  Van-İstanbul – Londra  uçuşu olan yolcumuz İstanbul da fazla rezervasyon nedeni ile gönüllü olarak uçmaktan vazgeçtiğinde, Yolcumuz  Bayan Emine  öncelikle mezkur yönetmeliğin 8.maddesi gereğince 400 Avro tutarında tazminat alabilir. Eğer alternatif uçuş bulunursa ve bu iki saati aşmayan bir süre de uçuş gerçekleşirse bu tazminatın %50 si ödenebilir. Artık yolcuğuna devam etmek istemiyorsa yolculuğun kalan kısmına ilişkin ücret kendisine geri ödenebilir. Ve ücretsiz olarak Van’a  geri uçuşunun sağlanması gerekir.

Bayan Emine  business  class yolcusu olsun ve uçuşu Van çıkışında fazla rezervasyon (“overbook”) nedeni ile gerçekleşmemiş olsun havayolunun önermesi yolcunun kabul etmesi halinde bir başka havayolunun yine aynı uçuş sınıfında seyahati gerçekleşebilir. Seyahat ilk havayolu gerçekleşmiş olsa idi varış havalimanı Londra Heatrow olacak iken alternatifinde örneğin Manchester havalimanına uçuşu gerçekleşmiş ise yolcunun Manchester’dan Londra’ya ulaşım giderlerinin de havayolu tarafından karşılanması gerekir.

Yıllar önce Amerikada bir tıp kongresinden dönüş yapan doktor bir arkadaşım  NewYork’da uçağın overbook olması nedeni uçamamış ancak acelesi olmadığı için uçuştan kendi rızası ile feragat etmiş ve aynı havayolunun Miami uçuşuna yönlendirilmiş aynı gün uçuş olmadığı için 2 gün Miami’de misafir edilmiş tazminat ödenmiş ve Miami’den dönüşü sağlanmıştır. Bunun kendisi için planlanmamış ama keyifli bir tatil olduğunu anlatmıştı. Bazen olumsuzluklar ,keyifli çözümlerle olumlu bir izlenime dönüştürülebilir.

Yolcumuz Bayan Emine’nin  uçuşu sırasında yaşayabileceği başkaca aksaklıkları önümüzdeki haftalarda incelemeye devam edeceğiz.

Sağlıcakla Kalın…

Av.Lale Selamoğlu KAPLAN

YOLCU HAKLARI (2)

Facebook Yorum

Yorumlar

gönüllü yolcu ~ 4 yıl önce
İlgili mevzuatta gönüllü olarak uçuşundan vazgeçen yolcu için herhangi bir tazminat ödemesinden bahsetmez. Bu bağlamda fiilen uçma şansı varken, teklif edilen bir takım menfaatlerden faydalanmak üzere iradesi dahilinde uçuştan vazgeçen yolcuya sunulan hizmetler esasen tazminat başlığı atında adlandırılamaz. Madde 8.' de sunulacak hizmetlerin içeriğine girmeden sadece asgari düzeyde çerçeve kurallar belirtilmiştir. Yani teklif edilen yeni uçuş, varış ve ulaşım şekli ile ilgili gereklilikler yer alır. Madde 9' da ise gönülsüz yolcu için verilecek asgari tazminat tutarları km hesaplarına göre açıklanmıştır. Emine Hn, orjinal uçuşta uçma haklı saklı olarak gönüllü bir yolcu olarak uçuştan vazgeçmiş olduğu için herhangi bir tazminat durumu söz konusu değildir. Burada önemli olan havayolunun, yolcuyu belli menfaatler karşılığında ikna edebilmesidir. Bu menfaatlerin çerçevesi madde 8 bellidir. İçerik bakımından ise hangi menfaatlerin verileceği yolcu ve havayolunun mutabakatına bağlıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 yıl önce
Daha önce de yazmıştım. 5-6 yıl önce bir noel öncesi, uçaklar full. Salt Lake City - Miami uçuşumda gözümün önünde 2 çocuklu 2 aileye, yani toplam 8 kişiye bir yıl içinde kullanılmak üzere Amerika içi 5'er gidiş-dönüş bilet hediye ettiler o uçuştan vaz geçmeleri için. Amerika'da kurallar mı farklı, anlayış mı, saygı mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
118.5 ~ 4 yıl önce
Lale Hanım, Yazılarınız için size teşekkür ederim, bizler sektör çalışanları olarak haklarını bilmeyen yolcular yüzünden ağır hakaretlere tartışmalara mağruz kalmaktayız. Umarım sizin yazılarınızla insanlarımız bilinçlenecek haklarının nerde başlayıp nerede bittiği konusunda saçma tartışmalara girmeyecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok Güzel ~ 4 yıl önce
Bence çok faydalı bir yazı olmuş. Teknik sebeplerden yolcunun uçamaması çok nadir rastlanır aslında. Uçakta INOP koltuk varsa bu olabilir Bazı havayollarında yolcu ve WC sayısı kuralı vardır. Özellikle uzun uçuşlarda yeterli WC yoksa yolculardan bazıları kabul edilmeyebilir. Fakat ne yazık ki günümüzde, yanlış yüklemeden ve yanlış yük önceliklendirmesinden dolayı da yolcu bırakılabiliyor ve bu "teknik sebep" olarak anlatılabiliyor. Aslında bu operasyonel bir hatadır ve "Force Majeur" olarak nitelendirilemez. Havayolları bazı durumlarda 40-45 dakika gecikmeyi göze almaktansa yolcu bırakmayı tercih edebiliyorlar. Zira bu 40-45 dakika gecikme bazı uçuşlarda birçok yolcunun bir sonraki uçuşunu kaçırmasına sebep olup, çok daha fazla maddi zarara yol açabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000