16 Kasım 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com

Yavuz Çizmeci: “Ne iş olsa yaparım”

10 Kasım 2008’de Kara Kutu programımda THY’nin eski genel müdürü ve My Technic’in Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Bolayırlı’yı ağırladım. Duygusal anların da zaman, zaman yaşandığı bu konuşmada; eski ve yeni THY’yi Sayın Bolayırlı politik olarak yanıtlamak zorunda kalmasına karşın yine de son zamanlardaki THY’de bulduğumuz ve yayınladığımız yanlışlıklara; “Ben de bu çok önemli yanlışlıkları sizden duyuyorum, bu bilgileri, belgeleri nerelerden buluyorsunuz?

İlginç(!)” yanıtını vererek, hataların çok önemli olduğunu ve inanmakta zorluk çektiğini, aslında belgeleriyle açıkladığımız yanlışların çok önemli olduğunu belirtti.

Yusuf Bolayırlı’ya My Technic ile ilgili sorular sorduğumda ise; My Technic’in arazisinin 20 senelik Savunma Sanayi Müsteşarlığından kiralandığını ve “Yap-İşlet Devret” mantığı ile işe girişildiğini, 20 yıl sonra yeniden kiralama koşullarının konuşulacağını belirtti ve şimdilik yıllık 80 uçak ve 25 motorun büyük bakımını gerçekleştirmeyi planladıklarının altını çizdi. Türkiye’mizin çevresinde 4000 uçaklık bir bakım pazarı bulunduğunu belirten Bolayırlı, sivil havacılıkta uçak bakımının bundan sonra çok daha büyüyeceğini belirterek, bu konunun; hem istihdam açısından, hem de ülkeye döviz girdisi bakımından çok önemli katkıları olacağını belirtti.

14 Kasım 2008’de canlı yayınlanan “Sorun, Cevaplasın” isimli programda Genel Yayın Koordinatör'ümüz Ali Kıdık ise Yavuz Çizmeci’yi konuk etti..Yavuz Çizmeci, havacılık sektörüne ilk girdiği 1988 yılından bugüne kadar geçen sürede yaptıklarından sırasıyla söz etti. Finans sektörü ile başlayan çalışma yaşamında, havacılık- turizm-enerji-balıkçılık-bakımcılık gibi birçok iş yaptığını, bazılarında başarılı, bazılarında ise neden başarısız olduğunu açıklıkla dile getirdi.

Ayrıca; My technic in yeni hangarında Vestel ile birlikte, insansız uçak projesi üzerinde çalışacaklarını, askeri amaçlı kullanılacak olan bu uçağın, yapımında büyük gelecek olduğunu belirtti.

Yavuz Çizmeci’nin tüm açıklığıyla anlattığı havacılık serüveninden aldığım bilgileri yorumlarken, kendisiyle program dışındaki sohbet anında sorduğum; “Siz havacı mısınız, yoksa tüccar mı”? Soruma, belki şakada olsa verilen yanıt ilginçtir. Yavuz bey, bu soruma “Tüccarım” yanıtını vermiş ve benim yeniden kontra soruyla; “Bu çok övdüğünüz My Technic’i, satar mısınız?” soruma ise; “Neden olmasın? Verin parayı satayım...” diyerek verdiği yanıtı ilginç bulduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.

Çünkü; Havacılık sektörümdeki 30 seneyi aşkın beraberliğim beni biraz duygusal yapmış olmalı ki, gözlerim olayın ticari boyunu göremiyor. Bu hangarın ülkeye kazandırılması ve orada binlerce meslektaşımızın iş yapabilmesi ve ülkemize büyük kazançlar getirebilme şartlarının oluşmuş olmasının keyfi ve zevkinin her türlü ticari kazançtan yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Sayın Çizmeci’nin bu hangarı değil satmak, Avrupa’nın en çok iş yapan bakım üssü yapacağım gibi bir söylemle bana karşılık vermesini beklerdim. 

Kısaca; Yavuz Çizmeci’nin iş yaşamı oldukça hareketli: “Ne iş olsa yaparım...” tarzında yapılanmalar var. Aynı zamanda, havacılık şirketlerinin örgütü TOSHİD’in başkanlığını da yürüten Yavuz Çizmeci’yi, yarın hangi rüzgârların nerelere atacağı hiç belli değil.

Belli olan tek bir şey var ki, o da; Yavuz Çizmeci’nin gerçekten her konuda kendini geliştiren bir yatırımcı profili çizmesidir.

Yenile, yenile yenmeyi öğrenen, tüm iş yaşamındaki başarısızlıkları kendine dert etmeyerek onlardan olabildiği ölçüde yararlanmayı seçerek iş yaşamını sürdüren Yavuz Çizmeci’ye gelecekteki ticari hayatında başarılar diliyorum.

Haftaya görüşmek dileğiyle...

Yavuz Çizmeci: “Ne iş olsa yaparım”

Facebook Yorum

Yorumlar

stars ~ 10 yıl önce
Çizmeciye havacımısınız yoksa tüccarmı sorusunu sormanız bile saçma olmuş. Çizmeci paranın olduğu her yerde vardır. Yazınızda tüccarlık konusunda hafif bir sitayişte bulunma hissettim. Wodd Focus olayınıda sorsaydınız ya..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000