07 Mart 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • DHA'dan Faik Kaptann haberine birkaç takla attır al sana köşe yazısı :) Yayınlamazsın ama yine de yazayım dedim
  • dunyanın neresinde hangi ulkesinde boyle bir yasak var. Bilen goren duyan var mı. Oh ne ala nasıl olsa ilmigi bogazına taktım, sezon sonuna kadar benimsin deyip somursun agalar pilotları
  • THY de uluslararasi calisacak pilot varmi ki ? zaten pilotlar disari kacmasin diye toefl 75 istiyor.
  • Çölde çay...
  • Gidin gidin de rekabeti artırın Thy'de pilot bulamasında yabancı pilotlar yerine kendi pilotlarını tercih etmeye başlasın. Kriterlerini düşürsün.
  • Ey THY sen Qatar ile aşık atabilir misin? Sıkletiniz farklı.
  • Qatar, pilot alimi icin 12-13 Nisan'da geliyor Istanbul'a; http://careers.qatarairways.com/qatarairways/NewsEvents.aspx?PageID=12043 Sunduklari sartlar ise akil alacak gibi degil. First officer maaslari 28 bin liradan basliyor en dusuk. Pilotuna garantili bilet vermeyip parayla satan sirketler varken, adamlar sana, ailene, anneye babaya sinirsiz bilete ek olarak, arkadaslarin gelip gitsin diye yillik 15 bilet veriyor.
  • JEEP ALDIK KARDEŞİM ÖDEYEMEDİK YAW....
  • hepimiz din kardesiyiz,atmayalim sallamayalim. 20-25 bin dolar maas,ustune ev araba..vs.arkadas alt tarafi pilot bu,genel mudur degil.25 bin dolar 75 bin tl yapar. az matematik yahu.
  • ope ope yapacak fark uluslararası alanda cok arttı. yakında kendılerı ucururu pılot dusmanları. mıllet pılotu el ustunde tutar bızımkıler bılet bıle vermez mıyaklatır. gun gelır devran doner ama yalvarırlar.

Yasağa bir ay kala THY ve özel şirketlerin pilot savaşı!

Pilotluk sadece Türkiye'de değil tüm dünyada son yılların en çok aranılan ve en çok kazandıran mesleklerinden biri oldu. Dünyada havacılık sektörünün hızla büyümesine paralel olarak her geçen gün daha çok pilota ihtiyaç duyulurken arz talep dengesizliği pilotları bir anda en kıymetli meslek grubuarasına soktu. Uluslararası geçerliliği olan lisanslar sayesinde global bir meslek olduğu için, pilotlar göçebe misali nerede çok para veriliyorsa oraya göç etmeye başladı. Ekonomik anlamda hiçbir sıkıntısı olmayan körfez havayolları da sundukları imkanlar sayesinde Batılı pilotları ülkelerine çekmeyi başardı.

Avrupalı pilotlar arasında iyi bir etiket olan 'bayrak taşıyıcı havayolunda uçma" hayalini gerçekleştiremeyenler düşük maaşla Avrupalı butik havayollarında uçmak yerine olağanüstü ekonomik şartlar sunan körfez havayollarının yolunu tuttu.  Batıdan doğuya doğru yaşanan bu göçün bir ayağı da Türkiye idi. Körfez ülkelerine göre daha az maaş veren Türk havayolu şirketlerinde, son yıllarda yabancı pilot sayısı hızla artarken, hem iyi maaş hem de Avrupa standartlarına yakın bir yaşam kalitesi sunulduğu için yabancıların tercih sebebiydik. Ancak körfezdeki meslektaşlarına sunulan imkanların cazibesine kapılan Türkiye'deki yabancı pilotlar da son dönemde 'rakı-şiş-kebap' ile bir yere kadar deyip Türkiye'den kaçış planlarını devreye aldı. Sadece Türk Hava Yolları'nda Şubat ayı içerisinde 5'i Boeing 777, 10'u Airbus 340, 15'i Boeing 737 ve 10'u Airbus 320 olmak üzere çok sayıda pilot ayrılma kararı aldı. Tabikionların da yeni adresleri, Emirates, Katar, Etihad, Saudia gibi 20-25 bin dolar  maaşın yanı sıra ev, araba ve çocukların okul masrafları gibi detayları da ekleyen havayolu şirketleri oldu.

Başta THY olmak üzere diğer Türk şirketlerin de körfez havayollarına sadece yabancı pilotlarını değil Türk pilotlarınıkaptırdığını da biliyoruz. THY'nin emeklilik yaş sınırını pilotlar için 63'ten 65'e çıkarmasının bir sebebi de yakın gelecekte yaşanması muhtemel pilot sıkıntısı iken THY'den her yıl emekli olan yaklaşık 200 pilot ile bir nebze olsun pilot açığını kapatan özel havayolları şimdi de körfez havayollarının nefeslerini ensesinde hissetmeye başladı. Böyle olunca özel havayolları, mecburen elindeki pilotları kaybetmemek için kesenin ağzını açmak zorunda. THY'nintoplu iş sözleşmesinden dolayı, sadece pilot maaşlarına yönelik iyileştirme yapma şansı yok. Ancak bacak parası adı altında pilotları farklı bir ücretlendirme ile daha yüksek maaşlar ödeyerek elinde tutabilir. Bunun dışında sadece pilotlara zam yapma gibi bir tasarruf, şirket içi dengeleri alt üst edebilir. Bu açıdan diğer havayolu şirketleri hem yüksek maaş hem de  ikinci pilotlar için daha kısa sürede kaptan olma şansı sunmaları açısından THY'nin başını ağrıtabilir. Zaten son dönemde Pegasus'un yüksek maaş teklifleriyle THY'den pilot ayartmaya çalıştığı sektörde sıkça konuşulan konulardan biri.

Peki THY, bir mevzuat değişikliği ile 63 yaşında emekli ettiği pilotları 65 yaşına kadar tutmayı başarabilirken, elindeki pilotların hem körfez havayollarına hem de Türk şirketlere gitmemesi için ne yapabilir?

Körfez havayollarına gitmek isteyen pilotları THY'nin elinde tutması için şimdilik kabul edilebilir bir çözüm yolu görünmüyor. Gitmek isteyen gidecek gibi... Ancak diğer sorunun yani THY'den özel şirketlere pilot geçişinin önlenmesi için ne yapılabileceğinin cevabını Aralık ayı sonunda yayınlanan SHGM genelgesinde bulabiliriz. Bildiğiniz gibi SHGM, yayınladığı genelge ile yüksek sezon olarak tabir edilen Nisan- Ağustos ayları arasında uçuş ekibi transferine yasak getirdi. Yani bir nevi THY'nin yaşaması muhtemel pilot sıkıntısına aylar öncesinden bariyer çekti. Bu genelge, pilotluğa göre temini daha kolay olan kabin memurlarının THY'yi tercih etmesi açısından özel havayollarının işine gelmiyor gibi görünse de,  aslında pilotların transferini önleyerek THY'ye nefes aldırmıştır.Havayolları, alım kriterlerini basitleştirerek herhangi birini üç haftalık eğitimle kabin memuru yapabilir ve uçağını tam ekiple uçurur. Ancak pilot bulmak kabin memuru bulmak kadar kolay olmadığı için bu genelge tamamen THY'nin ekmeğine yağ sürmüş ve THY'ye körün istediği bir göz Allah verdi iki göz dedirtmiştir. Bakalım yasağa bir aydan az bir süre kala şirketler arasındaki pilot savaşının galibi kim olacak?

Yasağa bir ay kala THY ve özel şirketlerin pilot savaşı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

blackmail ~ 3 yıl önce
DHA'dan Faik Kaptann haberine birkaç takla attır al sana köşe yazısı :) Yayınlamazsın ama yine de yazayım dedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 3 yıl önce
Bu tarz yorumlara cevap vermiyorum ama sizin de öğrenme hakkınız var. Bu köşe yazısının yayınlanma tarihi 7 Mart, bahsettiğiniz haberi buldum. Onun yayınlanma tarihi 9 Mart. Kafanız basmaz ama yine de yazayım dedim. Murat HERDEM
yuh ~ 3 yıl önce
dunyanın neresinde hangi ulkesinde boyle bir yasak var. Bilen goren duyan var mı. Oh ne ala nasıl olsa ilmigi bogazına taktım, sezon sonuna kadar benimsin deyip somursun agalar pilotları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ingilizce ~ 3 yıl önce
THY de uluslararasi calisacak pilot varmi ki ? zaten pilotlar disari kacmasin diye toefl 75 istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
options ~ 3 yıl önce
Çölde çay...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Gidin gidin de rekabeti artırın Thy'de pilot bulamasında yabancı pilotlar yerine kendi pilotlarını tercih etmeye başlasın. Kriterlerini düşürsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
QTR ~ 3 yıl önce
Ey THY sen Qatar ile aşık atabilir misin? Sıkletiniz farklı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eger duzgun zam yapmazsa ~ 3 yıl önce
Qatar, pilot alimi icin 12-13 Nisan'da geliyor Istanbul'a; http://careers.qatarairways.com/qatarairways/NewsEvents.aspx?PageID=12043 Sunduklari sartlar ise akil alacak gibi degil. First officer maaslari 28 bin liradan basliyor en dusuk. Pilotuna garantili bilet vermeyip parayla satan sirketler varken, adamlar sana, ailene, anneye babaya sinirsiz bilete ek olarak, arkadaslarin gelip gitsin diye yillik 15 bilet veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
42 gün izin !!! ~ 3 yıl önce
O ne ya 42 gün yıllık izin mi olur, şirkete girdiğin sene izin hakkın olmaması lazım, de mi? Kaptanlar o kadar para alıyorlar bence izin falan da yapmasınlar !!! Anaa villa veriyomuş ya la, çocukların eğitim masrafı mı ? SInırsız bilet mi, neeyyy 15 bilet istediğine ne oluyor ya ? Ben kaptan olsam beni de alırlar mı ? Laa bunlar kafayı yemiş ya la, hemen uzmanlıktan istifa, 6 aydır uzmanım 6 ay sonra müdür olacaktım ama kaptanlık daha güzelmiş ya... Ben nasıl kaptan olacam, benim dayının torpili oluyor mu?
737ci ~ 3 yıl önce
JEEP ALDIK KARDEŞİM ÖDEYEMEDİK YAW....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 3 yıl önce
Araba bile alamayan aileden yoksul gönlü zengin bir km olarak söylüyorum. Koyun can, kasap et derdinde kaptanim..
din kardesim ~ 3 yıl önce
hepimiz din kardesiyiz,atmayalim sallamayalim. 20-25 bin dolar maas,ustune ev araba..vs.arkadas alt tarafi pilot bu,genel mudur degil.25 bin dolar 75 bin tl yapar. az matematik yahu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
llll ~ 3 yıl önce
ope ope yapacak fark uluslararası alanda cok arttı. yakında kendılerı ucururu pılot dusmanları. mıllet pılotu el ustunde tutar bızımkıler bılet bıle vermez mıyaklatır. gun gelır devran doner ama yalvarırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000