10 Nisan 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yorum yapıp birbirine saldıranların hepsi mi kaptan ? Aşk olmasın mı. ?
  • Turkiyede havacı olmayı baska ulkelerle karıstırıp geldiler Turk olamayacaklarını anlayıncada gittiler demekki her yurdun her haline anca kendi insanı katlanırmış. Para huzur sıfat gılobalmiş ama bi yere kadarmış yaaa ;)
  • Kusura bakmayın da elin adamlarını çok bile istihdam ettik. Bunca yetişmiş sıfır saat personel var, bunlar düzgünce istihdam edilip eğitilirse ülke ve kurum bağlılıkları çok daha yüksek, uzun dönem düşünülebilecek pilotlar istihdam edilmiş olur. Yabancının en iyisini, en kralını da bulsanız sizi daha yüksek maaşa veya daha huzurlu bir ülkeye anında satabilir, ne de olsa aileleri eşleri dostları "Bizler" gibi burada yaşamıyor, ve burada doğup büyümediler. Ne kadar yabancı pilot varsa gitsin istediği ülkede uçsun, belki yurdum pilotunun değeri bilinmeye başlar biraz.
  • Sukur deyin biraz. 320ciler daha çok desin:)
  • Allahım bana Thy'nin daha beter olduğu günleri göster...
  • Dededen kalma arsayı sattık.pilotaja yatırdık.mezun oldum iş arıyorum.beni alsa THY şu beğenilmeyen tüm Afrika uçuşlarına hep beni versin sıkıntı yok.Giderim.
  • Afrika uçuşlarına B737-900'lerin verilme nedeni ETOPS kaynaklı, dar gövde uçaklarda ETOPS uçabilen sadece JY serisindeki uçaklardır, yolcu sayılarına bakılacak olursa A330 uçaklarının niye bu hatlara verilmediği anlaşılır. SAW'dan Avrupa'ya A320'lerin verilme sebebiyse SAW merkezli uçan B737'lerin çok eski uçaklar olması, JF serisindeki bu uçakların kabin içi çok kötü ve çok sayıda yolcu şikayeti geliyor, o yüzden bu uçaklar daha çok iç hatlarda kullanılıyor.
  • Emirates'de kaptan pilot maaşları 10-11 bin usd civarında. 80-90 ı rüyanda mı gödün. Öyle maaş verseler THY de türkler de giderdi EK ya.. sallamakda şener şeni geçmişsin azizim...
  • Neden bu tartışmalar kısaca analiz!!!!! Bende ekleme yapmak istiyorum: Boeing 737 filosundan 4 ayda 130 kaptan ve fo ayrılmıştır.Diğer filolara göre bukadar çok istifanın olmasının sebeplerine bir bakalım: 1-Boeing 737 filosu ayda 16-17 gun yatı yapar bu yatıların enaz 10 günü ankara yatılarıdır ve bu yatılar için verilen harcırah 33TL dir.Diger tarafta devamlı Avrupa yatı yapan Airbus 321 filosu heray enaz 1500-2000Tl yatı harcırahı alırken bir 737 kaptanı enfazla 600TL harcırah alır. 2-Boeing 737 kaptanı bir ayda enaz 55 iniş kalkış yaparken Bir Airbus 321 kaptanı enfazla 25 iniş kalkış yapar. 3-Boeing 737 kaptanı 4 bacak uçuşların birçoğunda 3 farklı uçak ve ekip değiştirip 50 dakika aralarla uçaktan uçağa koşturur 50 dakikalık uçuşlarda yemek bile yüklenmediği için 1 sandwicle günü bitirirken, Airbus 321 kaptanı tepsisini açıp uzun avrupa uçuşlarında balığından tatlısına karnını doyurur :)) 4-Boeing 737 kaptanı Afrikada acayip destinasyonlarda sıtma korkusuyla veya Malideki gibi otel baskını korkusuyla operasyon yaparken, Airbus 320 kaptanı Paris veya Barselonada ailesiyle 35 saatlik yatı fotoğraflarını yayınlar 5-Boeing 737 kaptanı 7 yıl boyunca Sabiha gökçen operasyonlarını bazen 3 saat trafikte kalıp üstüne 4 bacak uçarken Airbus 320 kaptanı 7 yıldır sabihaya ayak bile basmamıştır(Not:Bu sene başladılar yeni ondada tum uzun avrupa ucuşları!!!) 6-Tüm C kategori zor meydan uçuşlarının hepsini 737 filosu yaparken,Airbus 320 filosu tüm imkanları olan modern Avrupa meydanlarına görevli gidip pass döner. Daha var maddeler ama buraya sığmadığı için yazamıyorum :))) hadi kolay gelsin
  • Turkiyedeki muhendis maaslari 700 euro iken avrupada ise 5000 euro. Napsin butun muhendisler yurtdisinda multecimi olsun. Su maas olayini herkes cok abartiyor. Thy turkiyede maas bakimindan en iyi sirket bunu anlayin degerlendirme yaparken o sirketin durumumu bulundugu ulkenin durumunu goz onunde bulundurunuz.

Yabancı pilotlar neden Türkiye'den kaçıyor?

Türk Hava Yolları’ndan son bir yıl içerisinde 165 yabancı pilotun ayrılması, Türkiye’deki havacılığın içinde bulunduğu zor durumun acı bir fotoğrafıdır.  Çünkü bu bir anlamda, yabancı pilotların Türk sivil havacılığından umudu kestiğine işarettir.

Hatırlayın, 2008 yılında Avrupalı ve hatta körfezdeki havayolu şirketleri dahi zor günler geçirirken başta THY olmak üzere Türk sivil havacılığının yıldızı   giderek parlıyordu. Türkiye’ye yabancı pilot akımının başladığı dönemler de tam olarak o tarihlere denk geliyordu.  Türk şirketler arasında pilot kapma savaşlarının sona ererek sulh ortamının sağlanmasında en önemli faktör yabancı pilotlardı. Broker şirketler aracılığıyla istediğiniz tipte, istediğiniz kriterde yabancı pilot bulmanız mümkündü. Temini kolay olduğu için, doğal olarak şirketler yerli kaynaklardan yabancı kaynaklara yöneldi. Kısa sürede binlerle ifade edilen yabancı pilot Türkiye’de uçmaya başladı. Bir takım çevreler yabancı pilotların yerli kaynakları körelttiği gerekçesiyle Türkiye’de istihdam edilmesine karşı iken havayolu şirketleri durumlarından hayli memnundu. 

O dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, “ Yabancı ikinci pilot çalıştıranın alnını karışlarım” sözünün de bir tesiri olmamış, kaptanlarla birlikte ikinci pilotlar sağ koltukta çoktan yerlerini almaya başlamıştı. Ülkelerinde iş bulamayan çoğunluğu İspanyol ve Yunan olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden yüzlercesi Türkiye’nin yolunu tuttu. Dönem dönem gazetelere röportaj vererek, ‘Rakı, şiş, kebap’ güzellemeleri yapıyorlardı ki, tüm planlar son bir yılda alt üst oldu. İşler artık kötüye gidiyordu ve onlar göçmen kuşlar gibiydi. Bir yerde hava kışa döndüğünde, daha sıcak yerlere göç etmek üzere yola çıkarlardı. Birer ikişer daha iyi koşulları sunan havayollarının yolunu tutmaya başladılar.

Döviz kurundaki artış, yabancı pilot göçünün ilk nedeniydi. Türk lirası ile maaş alan ve çoğunluğunun ailesi Avrupa’da yaşayan pilotlar, hem uçuşların azalmasından (70 saatin üzerine çıkamıyorlar) hem de kur farkından dolayı ciddi kayıplar yaşamaya başladılar.  Örneğin 2016 yılı Nisan ayında THY’de görev yapan yabancı bir kaptan pilotun maaşı ortalama 30 bin TL karşılığı 9 bin 300 euro idi. Bugün euro kurundaki yükselişle birlikte yabancı bir pilotun maaşı euro hesabına çevrildiğinde 7 bin 500 euroya kadar inmiş oldu.  Yani bir yıl geçmiş olmasına rağmen maaşları artması gerekirken bin 800 euro civarında azaldı. Onun da Türk lirası karşılığı 6 bin TL… Bu tablonun biraz olsun pilotlar lehine dönüşmesi için pazar uçuşları ve kira yardımı gibi kalemlerle yabancı pilotlara ek gelir imkanı sunulmasının da Türk pilotlar arasında ‘haksızlık’ yorumlarına neden olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyorum. Açıkçası bu yöntemle yabancı pilotları tutayım derken Türk pilotları küstürebilirsiniz. Yani kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz!

Tabi Türkiye’de kur farkından dolayı maaşları artmak yerine azalma eğilimi gösteren yabancı pilotlar için yeni rota Körfez ülkeleriydi. Suudi Arabistan, Katar, Dubai gibi ülkelerde pilot maaşları Türk lirası olarak 80-90 bin TL’lere çıkınca onlar için Türkiye’de üçte bir ücrete çalışmak çok makul gelmiyordu. Onlar da o bölgelere doğru yola çıktılar. Resmi olarak THY’den ayrılanlara ek olarak önemli bir bölümünün de davet beklediğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Günü geldiğinde onlar da mutlaka gidecektir.

Yabancı pilotların Türkiye’den ayrılma nedeni belki kısa vadede kur farkı olarak değerlendirilebilir ancak önemli bir bölümünün uzun vadeli düşünerek, “gelecek kaygısı” ile ayrılmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Türk havacılığının daralması, THY uçaklarının yere indirilmesi ve belirsizlik ortamı, özellikle geniş gövde veya kaptanlık hedefi olan yabancı pilotların tercihlerini etkilemiş olabilir. Ayrılanların önemli bir bölümünün de Afrika operasyonlarını yürüten başta Boeing 737 olmak üzere dar gövde filosundan olduğuna dair bilgiler var. Zor ve riskli koşullarda yürütülen Afrika operasyonlarından kurtulmak isteyen yabancı pilotların da parasal mevzuların yanı sıra bu operasyondan kurtulmak için gitmeyi tercih ettiğine yönelik kanı da hakim.

Tabi yabancı pilotların maaşları erirken Türk pilotların maaşlarının da azalan uçuş sayısı, sabitlenen döviz kurları gibi nedenlerle bir yıl önceki maaşların bile gerisinde olduğunu hatırlatmakta yarar var ve onların da kriterlere haiz olanlarının yönünü körfeze çevirmeye başladığını hatırlatalım.

Şu an için yabancı pilotların Türkiye’den ayrılmasına “milliyetçilik” açısından bakarak “bırakın gitsinler” diyebiliriz. Ancak farz edelim ki, işler tekrar yoluna girdi. Yerdeki uçaklar tekrar servise konuldu. Şirketler tekrar uçak almaya başladılar. O zaman bu tecrübede yabancı pilotları tekrar bulabilecek miyiz? Ne olursa olsun yabancı pilotlar başta eleştirsek de Türk sivil havacılığına önemli katkılar sağladılar. Bu deneyimli pilotları kaybettiğimizde onların yerine aynı koşulda, aynı kalitede yabancı pilotlar ikame edebilecek miyiz? Yoksa Avrupalı,i iyi derecede İngilizce bilen eğitimli pilotlar yerine; İranlı, Suriyeli, Perulu pilotlara mı mecbur kalacağız? Bunları da hesap etmek gerekir öyle değil mi?

Yabancı pilotlar neden Türkiye'den kaçıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (132)

Herkes mi kaptan ? ~ 7 ay önce
Bu yorum yapıp birbirine saldıranların hepsi mi kaptan ? Aşk olmasın mı. ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isim neydi ~ 1 yıl önce
Turkiyede havacı olmayı baska ulkelerle karıstırıp geldiler Turk olamayacaklarını anlayıncada gittiler demekki her yurdun her haline anca kendi insanı katlanırmış. Para huzur sıfat gılobalmiş ama bi yere kadarmış yaaa ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonunda ~ 2 yıl önce
Kusura bakmayın da elin adamlarını çok bile istihdam ettik. Bunca yetişmiş sıfır saat personel var, bunlar düzgünce istihdam edilip eğitilirse ülke ve kurum bağlılıkları çok daha yüksek, uzun dönem düşünülebilecek pilotlar istihdam edilmiş olur. Yabancının en iyisini, en kralını da bulsanız sizi daha yüksek maaşa veya daha huzurlu bir ülkeye anında satabilir, ne de olsa aileleri eşleri dostları "Bizler" gibi burada yaşamıyor, ve burada doğup büyümediler. Ne kadar yabancı pilot varsa gitsin istediği ülkede uçsun, belki yurdum pilotunun değeri bilinmeye başlar biraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sukur ~ 2 yıl önce
Sukur deyin biraz. 320ciler daha çok desin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amiiiin.. ~ 2 yıl önce
Allahım bana Thy'nin daha beter olduğu günleri göster...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni mezun f/o ~ 2 yıl önce
Dededen kalma arsayı sattık.pilotaja yatırdık.mezun oldum iş arıyorum.beni alsa THY şu beğenilmeyen tüm Afrika uçuşlarına hep beni versin sıkıntı yok.Giderim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
is ~ 10 ay önce
Bulabildin mi dostum
Ne Airbus Ne Boeing ~ 2 yıl önce
Afrika uçuşlarına B737-900'lerin verilme nedeni ETOPS kaynaklı, dar gövde uçaklarda ETOPS uçabilen sadece JY serisindeki uçaklardır, yolcu sayılarına bakılacak olursa A330 uçaklarının niye bu hatlara verilmediği anlaşılır. SAW'dan Avrupa'ya A320'lerin verilme sebebiyse SAW merkezli uçan B737'lerin çok eski uçaklar olması, JF serisindeki bu uçakların kabin içi çok kötü ve çok sayıda yolcu şikayeti geliyor, o yüzden bu uçaklar daha çok iç hatlarda kullanılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahaneye gel ~ 2 yıl önce
Sabihadaki ucaklar eskiyse yenisiyle değişirsin Atatürk 37 dolu seç beğen değiştir.
Komik Bahaneler ~ 2 yıl önce
Siz varya 320 ciler şark kurnazı sanıyosunuz kendinizi.ETOPS uculan meydan sayısı bir elin parmaklarını geçmez ama Afrikada 30 destinasyon var 737 nin uçtuğu bebişim.Bahanede hazır kaçmak için...
737fo ~ 2 yıl önce
Cok bilmis arkadas sana sunu soruyorum o zaman Afrika destinasyonlari ucuslarin kac tanesi ETOPS haberin var mi?? Sadece 2 ya da 3 tanesi peki geriye kalan milyon tane ETOPS olmayan ucuslara niye boeing veriliyo? Sen bana bunu acikla. Diger konuya gelince sadece SAW dan degil Ataturkten de istisnasiz tum avrupa yatilari airbus a veriliyo. Biz boeingciler de git gel yapiyoruz. Cunku airbuscilarin bacak aralari pisik oluyormus. Ya sen airbuscisin isine gelenleri soyluyosun ya da bilgin olmadigin seyler hakkinda yorum yapiyosun. Bosuna bilgi kirlilikgi yapma burda. Airbuscilari savunmana gerek yok zaten torpillilerin onde gideni onlar
İf its not boeing... ~ 2 yıl önce
boeingciler airbusçılara parmak pilotu der, gerçek pilotluk o levyede o kabloyu hissetmek falan, oyle bi yatırır ki 70 bank, tono falan atıyorlar son yaklaşmada, onlar cevval onlar gerçkten ucuyor bi visual alışları var her ucus 200 kg yakıt tasarrufu, airbus zaten fbw, airbusçı manuel ucamaz airbusçı sunu bunu yapamaz, boeingi yapamayanı airbusa veriyorlar ya zaten, el insaf, sifket simdi boyle kofti airbus pilotları ayda 50 sektor mu ucursun, ustune c cat meydana ya da afrikaya mı gondersin? Şirket gerçek pilotu biliyor dagına gore kar veriyor :)))
737 fo ~ 2 yıl önce
Aynen V aprona da sizin 321ler sığmıyor Onurunkiler sığıyor dimi :)) Bırak uçak yeniymis avrupada git gel 737, yatı airbus. Tire ceken airbus min istirahat donen biz. 2 gun 3 bacak ucus yapiyorsun yorulduk olduk bittik oluyor, bir anadolu turnesi yapiyoruz, 4 3 3 4. Sabihada yol mesai yazmaya basladi airbuslar sabihaya kondu. Bu sirkette airbusci olarak, kendini 737 ile kiyasliyorsan, yatacak yerin yok
Salla MA! ~ 2 yıl önce
Emirates'de kaptan pilot maaşları 10-11 bin usd civarında. 80-90 ı rüyanda mı gödün. Öyle maaş verseler THY de türkler de giderdi EK ya.. sallamakda şener şeni geçmişsin azizim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sallamayan ~ 2 yıl önce
Sen zaten rüyanda bile göremezsin bunu kamyoncu kafanla. 20K USD ortalama alınan.
Fooooo at Emirates ~ 2 yıl önce
O senin dediğin paraları adam 1 saat uçuşa veriyor. Burdaki gibi harcırah ekle benzin ekle mesai ekle onu ekle bunu ekle anca aldığın para maaş yüksek görünsün diye. Emirates de 70 saat uçan kaptan maaşı 18.000 dolar. 90 falan uçarsan 100.000 tl e yaklaşıyor. La Ben fo halimle bir sefee 98 saat uçtum 65.000 tl yattı hangi dünyada yaşıyorsun sen leyla
Foooo at Emirates'e ~ 2 yıl önce
Emirates kariyer sitesinde kaptan maaşı kira yardımı hariç, aylık 85 saat uçuş durumunda 42 bin aed(11 bin dolar) görünüyor. 70 saatte 18 bin dolar alan kaptanlar şirkette çok uzun yıllardır çalışılanlar herhalde ?
EK ~ 2 yıl önce
emirates te seni bekliyordu zaten...buraya gelip bonservis bedelini begenmeyen futbolcular gibi triplere girmeyin, elendiginizi biliyoruz...
Recep , sen misin ? ~ 2 yıl önce
Atma Receppppp , din kardeşiyiz :)
Boeing737 vs Airbus 320 ~ 2 yıl önce
Neden bu tartışmalar kısaca analiz!!!!! Bende ekleme yapmak istiyorum: Boeing 737 filosundan 4 ayda 130 kaptan ve fo ayrılmıştır.Diğer filolara göre bukadar çok istifanın olmasının sebeplerine bir bakalım: 1-Boeing 737 filosu ayda 16-17 gun yatı yapar bu yatıların enaz 10 günü ankara yatılarıdır ve bu yatılar için verilen harcırah 33TL dir.Diger tarafta devamlı Avrupa yatı yapan Airbus 321 filosu heray enaz 1500-2000Tl yatı harcırahı alırken bir 737 kaptanı enfazla 600TL harcırah alır. 2-Boeing 737 kaptanı bir ayda enaz 55 iniş kalkış yaparken Bir Airbus 321 kaptanı enfazla 25 iniş kalkış yapar. 3-Boeing 737 kaptanı 4 bacak uçuşların birçoğunda 3 farklı uçak ve ekip değiştirip 50 dakika aralarla uçaktan uçağa koşturur 50 dakikalık uçuşlarda yemek bile yüklenmediği için 1 sandwicle günü bitirirken, Airbus 321 kaptanı tepsisini açıp uzun avrupa uçuşlarında balığından tatlısına karnını doyurur :)) 4-Boeing 737 kaptanı Afrikada acayip destinasyonlarda sıtma korkusuyla veya Malideki gibi otel baskını korkusuyla operasyon yaparken, Airbus 320 kaptanı Paris veya Barselonada ailesiyle 35 saatlik yatı fotoğraflarını yayınlar 5-Boeing 737 kaptanı 7 yıl boyunca Sabiha gökçen operasyonlarını bazen 3 saat trafikte kalıp üstüne 4 bacak uçarken Airbus 320 kaptanı 7 yıldır sabihaya ayak bile basmamıştır(Not:Bu sene başladılar yeni ondada tum uzun avrupa ucuşları!!!) 6-Tüm C kategori zor meydan uçuşlarının hepsini 737 filosu yaparken,Airbus 320 filosu tüm imkanları olan modern Avrupa meydanlarına görevli gidip pass döner. Daha var maddeler ama buraya sığmadığı için yazamıyorum :))) hadi kolay gelsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737fo ~ 2 yıl önce
Kardes eline saglik. Imzami atiyorum yazdiklarina
Gmb ~ 2 yıl önce
Aynen
Yaşasın Airbus ~ 2 yıl önce
Airbus'çı olmak ayrıcalıktır ve bu böyle devam edecektir.Yaşasın Airbus..
Yalçın Varış ~ 1 yıl önce
Çok dolusun kaptan allah kolaylık versin işiniz zor allah kolaylık versin ailenize bağışlasın aldığınız para sonuna kadar helal
37fo ~ 2 yıl önce
Turkiyedeki muhendis maaslari 700 euro iken avrupada ise 5000 euro. Napsin butun muhendisler yurtdisinda multecimi olsun. Su maas olayini herkes cok abartiyor. Thy turkiyede maas bakimindan en iyi sirket bunu anlayin degerlendirme yaparken o sirketin durumumu bulundugu ulkenin durumunu goz onunde bulundurunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 2 yıl önce
Olabiliyorsan bir dakka durma kml. Muhendıslıkle pilotluk aynı sey mi:) pilotluk tum dunyada aynı uc bes kural degısır o kadar. Sen gıt muhendıslıgını yap bakalım kale alan cıkcak mı. La daha senın unıversıtelerının cogunu tanımıyolar bıle. Karsılastırmanı sevsınler koylu kurnazım benim. Hadi nash
zaaaa ~ 2 yıl önce
:)) kardeş , muhendislikte , teknisyenlikte pilotlukta birbirini tamamlayan meslekler. hepsi yeri geriyor yanyana çalışıyor. insanların bunu konusmaması ve olumsuzluklara sebep vermemesi için maaşların yakın olması lazım. pilotlugu övdüğün kadar diğerlerine de sahip çık.
37foa ~ 2 yıl önce
Bir de 37 fo yazmış. Sen eğer 37 de Fo isen cümle alem beni sevsin. Yukarıdaki arkadaş gayet güzel cevap vermiş sana:)
Sen kendin gibi bilme herkesi ~ 2 yıl önce
Turkiyede muhendis maaslari 700 euro diyen arkadas, senin ederin o kadar olabilir, buda senin kabulunle alakali. Ne versen raziyim tecrube yapmak icin geldim dersen tabi sana kurusogan ekmek verirler. Bu kafadaki tipler yuzunden piyasada maaslar yerlerde zaten. Insanlar egitimlerine emeklerine gore hakkini isterse patroncuklarda seve seve vermek zorunda kalir. Eline vur ekmegini al tipli oglan keske aramiza katilmasaydin bir curuk elma eksik olurduk.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000