10 Nisan 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yorum yapıp birbirine saldıranların hepsi mi kaptan ? Aşk olmasın mı. ?
  • Turkiyede havacı olmayı baska ulkelerle karıstırıp geldiler Turk olamayacaklarını anlayıncada gittiler demekki her yurdun her haline anca kendi insanı katlanırmış. Para huzur sıfat gılobalmiş ama bi yere kadarmış yaaa ;)
  • Kusura bakmayın da elin adamlarını çok bile istihdam ettik. Bunca yetişmiş sıfır saat personel var, bunlar düzgünce istihdam edilip eğitilirse ülke ve kurum bağlılıkları çok daha yüksek, uzun dönem düşünülebilecek pilotlar istihdam edilmiş olur. Yabancının en iyisini, en kralını da bulsanız sizi daha yüksek maaşa veya daha huzurlu bir ülkeye anında satabilir, ne de olsa aileleri eşleri dostları "Bizler" gibi burada yaşamıyor, ve burada doğup büyümediler. Ne kadar yabancı pilot varsa gitsin istediği ülkede uçsun, belki yurdum pilotunun değeri bilinmeye başlar biraz.
  • Sukur deyin biraz. 320ciler daha çok desin:)

Yabancı pilotlar neden Türkiye'den kaçıyor?

Türk Hava Yolları’ndan son bir yıl içerisinde 165 yabancı pilotun ayrılması, Türkiye’deki havacılığın içinde bulunduğu zor durumun acı bir fotoğrafıdır.  Çünkü bu bir anlamda, yabancı pilotların Türk sivil havacılığından umudu kestiğine işarettir.

Hatırlayın, 2008 yılında Avrupalı ve hatta körfezdeki havayolu şirketleri dahi zor günler geçirirken başta THY olmak üzere Türk sivil havacılığının yıldızı   giderek parlıyordu. Türkiye’ye yabancı pilot akımının başladığı dönemler de tam olarak o tarihlere denk geliyordu.  Türk şirketler arasında pilot kapma savaşlarının sona ererek sulh ortamının sağlanmasında en önemli faktör yabancı pilotlardı. Broker şirketler aracılığıyla istediğiniz tipte, istediğiniz kriterde yabancı pilot bulmanız mümkündü. Temini kolay olduğu için, doğal olarak şirketler yerli kaynaklardan yabancı kaynaklara yöneldi. Kısa sürede binlerle ifade edilen yabancı pilot Türkiye’de uçmaya başladı. Bir takım çevreler yabancı pilotların yerli kaynakları körelttiği gerekçesiyle Türkiye’de istihdam edilmesine karşı iken havayolu şirketleri durumlarından hayli memnundu. 

O dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, “ Yabancı ikinci pilot çalıştıranın alnını karışlarım” sözünün de bir tesiri olmamış, kaptanlarla birlikte ikinci pilotlar sağ koltukta çoktan yerlerini almaya başlamıştı. Ülkelerinde iş bulamayan çoğunluğu İspanyol ve Yunan olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden yüzlercesi Türkiye’nin yolunu tuttu. Dönem dönem gazetelere röportaj vererek, ‘Rakı, şiş, kebap’ güzellemeleri yapıyorlardı ki, tüm planlar son bir yılda alt üst oldu. İşler artık kötüye gidiyordu ve onlar göçmen kuşlar gibiydi. Bir yerde hava kışa döndüğünde, daha sıcak yerlere göç etmek üzere yola çıkarlardı. Birer ikişer daha iyi koşulları sunan havayollarının yolunu tutmaya başladılar.

Döviz kurundaki artış, yabancı pilot göçünün ilk nedeniydi. Türk lirası ile maaş alan ve çoğunluğunun ailesi Avrupa’da yaşayan pilotlar, hem uçuşların azalmasından (70 saatin üzerine çıkamıyorlar) hem de kur farkından dolayı ciddi kayıplar yaşamaya başladılar.  Örneğin 2016 yılı Nisan ayında THY’de görev yapan yabancı bir kaptan pilotun maaşı ortalama 30 bin TL karşılığı 9 bin 300 euro idi. Bugün euro kurundaki yükselişle birlikte yabancı bir pilotun maaşı euro hesabına çevrildiğinde 7 bin 500 euroya kadar inmiş oldu.  Yani bir yıl geçmiş olmasına rağmen maaşları artması gerekirken bin 800 euro civarında azaldı. Onun da Türk lirası karşılığı 6 bin TL… Bu tablonun biraz olsun pilotlar lehine dönüşmesi için pazar uçuşları ve kira yardımı gibi kalemlerle yabancı pilotlara ek gelir imkanı sunulmasının da Türk pilotlar arasında ‘haksızlık’ yorumlarına neden olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyorum. Açıkçası bu yöntemle yabancı pilotları tutayım derken Türk pilotları küstürebilirsiniz. Yani kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz!

Tabi Türkiye’de kur farkından dolayı maaşları artmak yerine azalma eğilimi gösteren yabancı pilotlar için yeni rota Körfez ülkeleriydi. Suudi Arabistan, Katar, Dubai gibi ülkelerde pilot maaşları Türk lirası olarak 80-90 bin TL’lere çıkınca onlar için Türkiye’de üçte bir ücrete çalışmak çok makul gelmiyordu. Onlar da o bölgelere doğru yola çıktılar. Resmi olarak THY’den ayrılanlara ek olarak önemli bir bölümünün de davet beklediğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Günü geldiğinde onlar da mutlaka gidecektir.

Yabancı pilotların Türkiye’den ayrılma nedeni belki kısa vadede kur farkı olarak değerlendirilebilir ancak önemli bir bölümünün uzun vadeli düşünerek, “gelecek kaygısı” ile ayrılmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Türk havacılığının daralması, THY uçaklarının yere indirilmesi ve belirsizlik ortamı, özellikle geniş gövde veya kaptanlık hedefi olan yabancı pilotların tercihlerini etkilemiş olabilir. Ayrılanların önemli bir bölümünün de Afrika operasyonlarını yürüten başta Boeing 737 olmak üzere dar gövde filosundan olduğuna dair bilgiler var. Zor ve riskli koşullarda yürütülen Afrika operasyonlarından kurtulmak isteyen yabancı pilotların da parasal mevzuların yanı sıra bu operasyondan kurtulmak için gitmeyi tercih ettiğine yönelik kanı da hakim.

Tabi yabancı pilotların maaşları erirken Türk pilotların maaşlarının da azalan uçuş sayısı, sabitlenen döviz kurları gibi nedenlerle bir yıl önceki maaşların bile gerisinde olduğunu hatırlatmakta yarar var ve onların da kriterlere haiz olanlarının yönünü körfeze çevirmeye başladığını hatırlatalım.

Şu an için yabancı pilotların Türkiye’den ayrılmasına “milliyetçilik” açısından bakarak “bırakın gitsinler” diyebiliriz. Ancak farz edelim ki, işler tekrar yoluna girdi. Yerdeki uçaklar tekrar servise konuldu. Şirketler tekrar uçak almaya başladılar. O zaman bu tecrübede yabancı pilotları tekrar bulabilecek miyiz? Ne olursa olsun yabancı pilotlar başta eleştirsek de Türk sivil havacılığına önemli katkılar sağladılar. Bu deneyimli pilotları kaybettiğimizde onların yerine aynı koşulda, aynı kalitede yabancı pilotlar ikame edebilecek miyiz? Yoksa Avrupalı,i iyi derecede İngilizce bilen eğitimli pilotlar yerine; İranlı, Suriyeli, Perulu pilotlara mı mecbur kalacağız? Bunları da hesap etmek gerekir öyle değil mi?

Yabancı pilotlar neden Türkiye'den kaçıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (132)

Herkes mi kaptan ? ~ 5 ay önce
Bu yorum yapıp birbirine saldıranların hepsi mi kaptan ? Aşk olmasın mı. ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isim neydi ~ 1 yıl önce
Turkiyede havacı olmayı baska ulkelerle karıstırıp geldiler Turk olamayacaklarını anlayıncada gittiler demekki her yurdun her haline anca kendi insanı katlanırmış. Para huzur sıfat gılobalmiş ama bi yere kadarmış yaaa ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonunda ~ 1 yıl önce
Kusura bakmayın da elin adamlarını çok bile istihdam ettik. Bunca yetişmiş sıfır saat personel var, bunlar düzgünce istihdam edilip eğitilirse ülke ve kurum bağlılıkları çok daha yüksek, uzun dönem düşünülebilecek pilotlar istihdam edilmiş olur. Yabancının en iyisini, en kralını da bulsanız sizi daha yüksek maaşa veya daha huzurlu bir ülkeye anında satabilir, ne de olsa aileleri eşleri dostları "Bizler" gibi burada yaşamıyor, ve burada doğup büyümediler. Ne kadar yabancı pilot varsa gitsin istediği ülkede uçsun, belki yurdum pilotunun değeri bilinmeye başlar biraz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sukur ~ 1 yıl önce
Sukur deyin biraz. 320ciler daha çok desin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000