28 Nisan 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kriter yabanci olmalari, adamlara Tk tip egitimi verip 330 ve 777 lerde ucuruyorlar, bu kimin mantigidir, kimin fikridir, arkasinda kim vardir bunlara egitim veren hocalar kimlerdir bilinmez ama Kendi vatandaslarina bu kadar kotu davranan ve haklarini yedirenlere, kendi memleketi ve kendi bayrak tasiyici sirketinde bunu reva gorenlere, yukarida varsa eger , Allah belasini elbet birgun verecektir amin
  • SHGM % 10 yabancı FO limitini kaldırmış.Tüm memlekete geçmiş olsun.
  • Su anda THY 330 ve 777 uçaklarında fo larını tamamen yabancı pilotlardan seciyor.Bir önceki gruplarda 777 tip egitimi alan ( ki bu eğitim 90000 € civarlarında ) birçok yabancı fo değişik şirketlere kaçtılar.Buna rağmen yabancı fo secimleri devam ediyor sebep olarak ise bu kişilerin lise mezunu olması gösteriliyor.Bu nasıl bir mantıktir anlayamıyorum adamlar çekip gidince ne yapacaklar cok merak ediyorum.
  • Thy insan kaynaklarina ulasmayi bilen varmi? Yazdigimiz maiilere cevap bile vermeyen , alim surecleriyle ilgili belirsizliklerin sorulabilecegi bir muhattap bileniniz varmi acaba??

YABANCI PİLOTLAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLİYOR?

Türkiye'de sayıları son yıllarda hızla artan yabancı pilot konusuna ilk dikkat çekenlerden biriyim. Hatta bu konuda ilk yazıyı yazan benim. Aksini kimse söyleyemez. Dileyen arşiv yazılara açıp bakabilir. Yabancı pilotların Türkiye'de havayolu şirketleri tarafından can simidi olarak görüldüğünü ve birçok açıdan havayolu şirketlerine avantajlar sağladığı için yabancı pilot istihdamının cazip hale geldiğini ve mutlaka bunun önüne geçilmesi gerektiğini defalarca vurguladım. Ancak geldiğimiz noktada yabancı pilot istilasının önüne bir türlü geçilemediğini görüyoruz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yabancı pilot istihdamına kota getirme girişimlerinin havayolu şirketlerince çok da dikkate alınmadığını rakamlardan anlayabiliriz. Sadece yerli pilot istihdamına öncü olması gereken THY'yi baz alırsak, yabancı pilota kademeli kota getirilme kararından sonra istikrarlı bir yabancı pilot artışı olduğunu görüyoruz!

SHGM,  " Yabancı pilot sayısını ( ikinci pilot) önce yüzde 25'e, 2013 yılı sonunda da yüzde 10'a düşürün" diyordu ama THY'de geçen yıl 357 yabancı pilot varken bugün 500'ü geçti. Bırakın düşmeyi neredeyse yüzde 50 oranında arttı! Bu rakam 3 bin civarında pilot çalıştıran THY'deki toplam pilot sayısının yüzde kaçına denk geliyor siz hesabını yapın! (O kota ikinci pilot için getirildi diyenler olabilir. Ancak yabancı kaptan pilotların yerli ikinci pilotların kaptanlığa geçişini geciktirmesi açısından kotanın sadece ikinci pilotlar için uygulanması daha büyük çelişkidir)

Flag Carrier (bayrak taşıyıcı) etiketi taşıyan THY'de vaziyet böyleyken diğer şirketlerde farklı bir tablo beklemek hayalcilik olur. Zaten onlarda da yabancı pilot konusunda hiçbir çekince yok. Kotanın kimsenin umurunda olduğunu da sanmıyorum!

Türkiye'ye yabancı pilot akınını durdurmanın ne havayolu şirketleri ne de SHGM tarafından durdurulmasının mümkün olmadığını görebiliyoruz. Aslına bakarsanız yabancı pilotun makul sayıda olması koşuluyla havacılık kültürüne katkısı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak yabancı pilot sayısı arttıkça ortaya  başta ekip kaynak yönetimi ( CRM )ve  kalite sorunu olmak üzere bir çok sorunun çıktığını unutmamak gerekir. Biliyoruz ki, yakın geçmişte sahte lisansla THY'de uçan yabancı pilotlar olduğunu,daha önce çalıştıkları havayollarında başarısız (fail) olanların  öğretmen pilotluk ve hatta kontrol pilotluğu yaptıklarına tanıklık ettik. Yerli pilotları 'kriterlere uymuyor' diyerek elinin tersiyle itiyorsan onların yerine getirdiğin pilotları da bazı kriterleri gözeterek istihdam etmelisin. Ama bildiğim kadarıyla yabancı pilotlardan hiçbirine yerli pilot alımında uygulanan sınavlar ve prosedürler uygulanmıyor.

Yabancı pilotları, geçmişte nasıl bir sicile sahip olduklarına, önceki çalıştığı havayollarında uçuş emniyetini riske edip etmediklerine bakmadan, hiçbir  özgeçmiş araştırması yapmadan istihdam edip yerli pilotu iğne deliğinden geçirerek işe kabul ediyorsan, yerli pilota uygulayacağın pozitif ayrımcılığı, yabancıya uyguluyorsan burada iyi niyetten söz edemeyiz!

THY Genel Müdürü Temel Kotil her fırsatta diyor ki, " Bizim genel müdürlerimiz kokpitteki pilotlarımızdır."

Peki o zaman THY'nin genel müdürü kim oluyor? Lufthansa'nın alt markasından ayrılan ve kendi işine yarar bile görmediği elek altı 87 pilot mu? Sen her fırsatta Lufthansa ile rekabet edeceksin, en büyük rakibin olarak göreceksin ama en büyük rakibinin elek altı pilotlarına sınavsız prosedürsüz uçağını teslim edeceksin! 

Son bir söz de SHGM'ye...

SHGM, yabancı pilota kota getirirken yerli kaynaklara yönelik acaba ne yaptı? Mevcut okulların güçlendirilmesine destek olundu mu? Yeni okullar açılması için teşvikler sağlandı mı?

 Bu sorunun cevabını bana verebilirler mi?

Kısaca, bu sorun kangrene dönüşmeden kalıcı çözümlerin üretilmesinin zorunluluk olduğu anlaşılmaktadır.  Bu konuda sektörün düzenleyicisi olan SHGM’ye büyük görev düşmektedir. Gerekirse tüm hava yolu işletmelerinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda pilot yetiştirme mecburiyeti getirilmesi de dahil alınacak yeni teşvik önlemleriyle pilot yetiştirme mekanizmalarının geliştirilip yaygınlaştırılması şart olmuştur.

YABANCI PİLOTLAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLİYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Kriter ~ 4 yıl önce
Kriter yabanci olmalari, adamlara Tk tip egitimi verip 330 ve 777 lerde ucuruyorlar, bu kimin mantigidir, kimin fikridir, arkasinda kim vardir bunlara egitim veren hocalar kimlerdir bilinmez ama Kendi vatandaslarina bu kadar kotu davranan ve haklarini yedirenlere, kendi memleketi ve kendi bayrak tasiyici sirketinde bunu reva gorenlere, yukarida varsa eger , Allah belasini elbet birgun verecektir amin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10% ~ 4 yıl önce
SHGM % 10 yabancı FO limitini kaldırmış.Tüm memlekete geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Su anda THY 330 ve 777 uçaklarında fo larını tamamen yabancı pilotlardan seciyor.Bir önceki gruplarda 777 tip egitimi alan ( ki bu eğitim 90000 € civarlarında ) birçok yabancı fo değişik şirketlere kaçtılar.Buna rağmen yabancı fo secimleri devam ediyor sebep olarak ise bu kişilerin lise mezunu olması gösteriliyor.Bu nasıl bir mantıktir anlayamıyorum adamlar çekip gidince ne yapacaklar cok merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy insan kaynaklari ~ 4 yıl önce
Thy insan kaynaklarina ulasmayi bilen varmi? Yazdigimiz maiilere cevap bile vermeyen , alim surecleriyle ilgili belirsizliklerin sorulabilecegi bir muhattap bileniniz varmi acaba??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000