28 Nisan 2014, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kriter yabanci olmalari, adamlara Tk tip egitimi verip 330 ve 777 lerde ucuruyorlar, bu kimin mantigidir, kimin fikridir, arkasinda kim vardir bunlara egitim veren hocalar kimlerdir bilinmez ama Kendi vatandaslarina bu kadar kotu davranan ve haklarini yedirenlere, kendi memleketi ve kendi bayrak tasiyici sirketinde bunu reva gorenlere, yukarida varsa eger , Allah belasini elbet birgun verecektir amin
  • SHGM % 10 yabancı FO limitini kaldırmış.Tüm memlekete geçmiş olsun.
  • Su anda THY 330 ve 777 uçaklarında fo larını tamamen yabancı pilotlardan seciyor.Bir önceki gruplarda 777 tip egitimi alan ( ki bu eğitim 90000 € civarlarında ) birçok yabancı fo değişik şirketlere kaçtılar.Buna rağmen yabancı fo secimleri devam ediyor sebep olarak ise bu kişilerin lise mezunu olması gösteriliyor.Bu nasıl bir mantıktir anlayamıyorum adamlar çekip gidince ne yapacaklar cok merak ediyorum.
  • Thy insan kaynaklarina ulasmayi bilen varmi? Yazdigimiz maiilere cevap bile vermeyen , alim surecleriyle ilgili belirsizliklerin sorulabilecegi bir muhattap bileniniz varmi acaba??
  • Shgm ve şirket yöneticilerinin niyeti Türk Sivil Havacılığını yabancılara emanet etmek. Bu konu ile ilgili söyledikleri ve söyleyecekleri her cümle tam olarak bir yalandır. N
  • Ya bu deveyi gudersin,yada bu diyardan gidersin
  • Biz(işsiz pilotlar) tüm istenen özellikleri karşılasak da, istediğimiz kadar buralardan yazsak da nafile. Şirketlerde uçan Türk kaptan, f/o lar bizlere destek vermedikçe bu yolda başarılı olmamız mümkün değil. Sevgili aktif çalışan abiler, arkadaşlar LÜTFEN DESTEK. herkes tanıdığı pilotlara bu konuyu açsın durumu anltsın. farkındalık yaratmak için eşine dostuna da anlatsın. gerçi hepimizin aileleri bizlerle aynı sıkıntıları sonuna kadar yaşıyor.
  • DIG320687812556 üye no'su nedir diye sorarsanız; Atatürk'ün yahudi uşakları diyerek kapattığı mason localarının bir üyesi ;Büyük usta RTE'nin Türkiye Masonlar Locası üye kartı no'sudur.Bu topraklarda her kim Atatürk'e düşman ise bilin ki o masonik yapı içerisindedir.Bu topraklarda her kim Türk milletini aşağılayıp hakir görüyorsa , onun yerine KENDİ BROTHERLARINA kendi vatandaşı işsiz iken iş veriyor ise bilin ki o masonik yapı içerisindedir.Herkesin maskesi çok yakında düşecek.
  • Ben de yabancı pilot çalıştırılmasına karşıyım. Ancak Türk Pilotlarının da bir öz eleştiri yaparak bu güne kadar yaptıkları hataları kabul etmeleri ve artık kendilerine bir çeki düzen vermeleri de şart. 1-Öncelikle kendilerini her konuda geliştirmeleri ve pilotluk konusunda bilinç derinliği oluşturmaları şart. 2-TSK'deki edindikleri disiplin ve diğer ahlaki değerleri muhafaza ederk diğer bazı alışkanlıklarını terk ederek beyinsel olarak ta sivilleşmeleri şart.3- Geçmiş yıllarda gruplaşarak dalton kardeşler modeli oluşturarak bir çok şirketi mağdur ettikleri aylarca uçaklarını yerde yatırarak ekonomik sıkıntıya soktukları bilinmektedir bu işin vebalı hala bir çok pilotun boynunda olduğu için sektörle karşılıklı olarak yaşanan güven bunalımının ortadan kaldırılması için bazı adımların atılması şart.4- Geçmişte bazı şirketler tarafından tip kursuna gönderilen pilotların dönüşte 100 Euro fazla ücret için başka şirketlere gittiği bilinmektedir Pilotluk=Para anlayışının törpülenmesi şart vb
  • maalesef güzel ülkemizde türk'ün hiç bir değeri yok,bu gözlemlediğim kadarıyla sadece havacılık sektöründe değil hemen hemen her sektörde buna benzer türk insanına karşı yapılan bir negatif ayrımcılık var. uzakdoğudan getirelen masözler ve işsiz kalan türk çalışanlar,yada uzun yıllar şirkette çalışmasına rağmen ünvan verilmeyen türk çalışana rağmen, kısa sürede ünvan ve pozisyon verilen işi yaprken öğrenen rus kökenli yada herhangi bir ülke vatandaşları gibi. türk insanı olarak da yabancı yı görünce pis bir sırıtışımız var ,kadınlarımızda erkelerimizde bunu daha çok gözlemleyebilirisinz..abuk subuk bir yabancı hayranlığı...

YABANCI PİLOTLAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLİYOR?

Türkiye'de sayıları son yıllarda hızla artan yabancı pilot konusuna ilk dikkat çekenlerden biriyim. Hatta bu konuda ilk yazıyı yazan benim. Aksini kimse söyleyemez. Dileyen arşiv yazılara açıp bakabilir. Yabancı pilotların Türkiye'de havayolu şirketleri tarafından can simidi olarak görüldüğünü ve birçok açıdan havayolu şirketlerine avantajlar sağladığı için yabancı pilot istihdamının cazip hale geldiğini ve mutlaka bunun önüne geçilmesi gerektiğini defalarca vurguladım. Ancak geldiğimiz noktada yabancı pilot istilasının önüne bir türlü geçilemediğini görüyoruz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yabancı pilot istihdamına kota getirme girişimlerinin havayolu şirketlerince çok da dikkate alınmadığını rakamlardan anlayabiliriz. Sadece yerli pilot istihdamına öncü olması gereken THY'yi baz alırsak, yabancı pilota kademeli kota getirilme kararından sonra istikrarlı bir yabancı pilot artışı olduğunu görüyoruz!

SHGM,  " Yabancı pilot sayısını ( ikinci pilot) önce yüzde 25'e, 2013 yılı sonunda da yüzde 10'a düşürün" diyordu ama THY'de geçen yıl 357 yabancı pilot varken bugün 500'ü geçti. Bırakın düşmeyi neredeyse yüzde 50 oranında arttı! Bu rakam 3 bin civarında pilot çalıştıran THY'deki toplam pilot sayısının yüzde kaçına denk geliyor siz hesabını yapın! (O kota ikinci pilot için getirildi diyenler olabilir. Ancak yabancı kaptan pilotların yerli ikinci pilotların kaptanlığa geçişini geciktirmesi açısından kotanın sadece ikinci pilotlar için uygulanması daha büyük çelişkidir)

Flag Carrier (bayrak taşıyıcı) etiketi taşıyan THY'de vaziyet böyleyken diğer şirketlerde farklı bir tablo beklemek hayalcilik olur. Zaten onlarda da yabancı pilot konusunda hiçbir çekince yok. Kotanın kimsenin umurunda olduğunu da sanmıyorum!

Türkiye'ye yabancı pilot akınını durdurmanın ne havayolu şirketleri ne de SHGM tarafından durdurulmasının mümkün olmadığını görebiliyoruz. Aslına bakarsanız yabancı pilotun makul sayıda olması koşuluyla havacılık kültürüne katkısı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak yabancı pilot sayısı arttıkça ortaya  başta ekip kaynak yönetimi ( CRM )ve  kalite sorunu olmak üzere bir çok sorunun çıktığını unutmamak gerekir. Biliyoruz ki, yakın geçmişte sahte lisansla THY'de uçan yabancı pilotlar olduğunu,daha önce çalıştıkları havayollarında başarısız (fail) olanların  öğretmen pilotluk ve hatta kontrol pilotluğu yaptıklarına tanıklık ettik. Yerli pilotları 'kriterlere uymuyor' diyerek elinin tersiyle itiyorsan onların yerine getirdiğin pilotları da bazı kriterleri gözeterek istihdam etmelisin. Ama bildiğim kadarıyla yabancı pilotlardan hiçbirine yerli pilot alımında uygulanan sınavlar ve prosedürler uygulanmıyor.

Yabancı pilotları, geçmişte nasıl bir sicile sahip olduklarına, önceki çalıştığı havayollarında uçuş emniyetini riske edip etmediklerine bakmadan, hiçbir  özgeçmiş araştırması yapmadan istihdam edip yerli pilotu iğne deliğinden geçirerek işe kabul ediyorsan, yerli pilota uygulayacağın pozitif ayrımcılığı, yabancıya uyguluyorsan burada iyi niyetten söz edemeyiz!

THY Genel Müdürü Temel Kotil her fırsatta diyor ki, " Bizim genel müdürlerimiz kokpitteki pilotlarımızdır."

Peki o zaman THY'nin genel müdürü kim oluyor? Lufthansa'nın alt markasından ayrılan ve kendi işine yarar bile görmediği elek altı 87 pilot mu? Sen her fırsatta Lufthansa ile rekabet edeceksin, en büyük rakibin olarak göreceksin ama en büyük rakibinin elek altı pilotlarına sınavsız prosedürsüz uçağını teslim edeceksin! 

Son bir söz de SHGM'ye...

SHGM, yabancı pilota kota getirirken yerli kaynaklara yönelik acaba ne yaptı? Mevcut okulların güçlendirilmesine destek olundu mu? Yeni okullar açılması için teşvikler sağlandı mı?

 Bu sorunun cevabını bana verebilirler mi?

Kısaca, bu sorun kangrene dönüşmeden kalıcı çözümlerin üretilmesinin zorunluluk olduğu anlaşılmaktadır.  Bu konuda sektörün düzenleyicisi olan SHGM’ye büyük görev düşmektedir. Gerekirse tüm hava yolu işletmelerinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda pilot yetiştirme mecburiyeti getirilmesi de dahil alınacak yeni teşvik önlemleriyle pilot yetiştirme mekanizmalarının geliştirilip yaygınlaştırılması şart olmuştur.

YABANCI PİLOTLAR HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLİYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Kriter ~ 4 yıl önce
Kriter yabanci olmalari, adamlara Tk tip egitimi verip 330 ve 777 lerde ucuruyorlar, bu kimin mantigidir, kimin fikridir, arkasinda kim vardir bunlara egitim veren hocalar kimlerdir bilinmez ama Kendi vatandaslarina bu kadar kotu davranan ve haklarini yedirenlere, kendi memleketi ve kendi bayrak tasiyici sirketinde bunu reva gorenlere, yukarida varsa eger , Allah belasini elbet birgun verecektir amin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10% ~ 4 yıl önce
SHGM % 10 yabancı FO limitini kaldırmış.Tüm memlekete geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Su anda THY 330 ve 777 uçaklarında fo larını tamamen yabancı pilotlardan seciyor.Bir önceki gruplarda 777 tip egitimi alan ( ki bu eğitim 90000 € civarlarında ) birçok yabancı fo değişik şirketlere kaçtılar.Buna rağmen yabancı fo secimleri devam ediyor sebep olarak ise bu kişilerin lise mezunu olması gösteriliyor.Bu nasıl bir mantıktir anlayamıyorum adamlar çekip gidince ne yapacaklar cok merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy insan kaynaklari ~ 4 yıl önce
Thy insan kaynaklarina ulasmayi bilen varmi? Yazdigimiz maiilere cevap bile vermeyen , alim surecleriyle ilgili belirsizliklerin sorulabilecegi bir muhattap bileniniz varmi acaba??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Shgm ve şirket yöneticilerinin niyeti Türk Sivil Havacılığını yabancılara emanet etmek. Bu konu ile ilgili söyledikleri ve söyleyecekleri her cümle tam olarak bir yalandır. N

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetci Pilot ~ 4 yıl önce
Ya bu deveyi gudersin,yada bu diyardan gidersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇALIŞANLAR DESTEK! ~ 4 yıl önce
Biz(işsiz pilotlar) tüm istenen özellikleri karşılasak da, istediğimiz kadar buralardan yazsak da nafile. Şirketlerde uçan Türk kaptan, f/o lar bizlere destek vermedikçe bu yolda başarılı olmamız mümkün değil. Sevgili aktif çalışan abiler, arkadaşlar LÜTFEN DESTEK. herkes tanıdığı pilotlara bu konuyu açsın durumu anltsın. farkındalık yaratmak için eşine dostuna da anlatsın. gerçi hepimizin aileleri bizlerle aynı sıkıntıları sonuna kadar yaşıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
DIG320687812556 üye no'su nedir diye sorarsanız; Atatürk'ün yahudi uşakları diyerek kapattığı mason localarının bir üyesi ;Büyük usta RTE'nin Türkiye Masonlar Locası üye kartı no'sudur.Bu topraklarda her kim Atatürk'e düşman ise bilin ki o masonik yapı içerisindedir.Bu topraklarda her kim Türk milletini aşağılayıp hakir görüyorsa , onun yerine KENDİ BROTHERLARINA kendi vatandaşı işsiz iken iş veriyor ise bilin ki o masonik yapı içerisindedir.Herkesin maskesi çok yakında düşecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAMAMDA... ~ 4 yıl önce
Ben de yabancı pilot çalıştırılmasına karşıyım. Ancak Türk Pilotlarının da bir öz eleştiri yaparak bu güne kadar yaptıkları hataları kabul etmeleri ve artık kendilerine bir çeki düzen vermeleri de şart. 1-Öncelikle kendilerini her konuda geliştirmeleri ve pilotluk konusunda bilinç derinliği oluşturmaları şart. 2-TSK'deki edindikleri disiplin ve diğer ahlaki değerleri muhafaza ederk diğer bazı alışkanlıklarını terk ederek beyinsel olarak ta sivilleşmeleri şart.3- Geçmiş yıllarda gruplaşarak dalton kardeşler modeli oluşturarak bir çok şirketi mağdur ettikleri aylarca uçaklarını yerde yatırarak ekonomik sıkıntıya soktukları bilinmektedir bu işin vebalı hala bir çok pilotun boynunda olduğu için sektörle karşılıklı olarak yaşanan güven bunalımının ortadan kaldırılması için bazı adımların atılması şart.4- Geçmişte bazı şirketler tarafından tip kursuna gönderilen pilotların dönüşte 100 Euro fazla ücret için başka şirketlere gittiği bilinmektedir Pilotluk=Para anlayışının törpülenmesi şart vb

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklısın ~ 4 yıl önce
Bu konuda çok haklısınız. Bazı Piloların üzerlerindeki ünüformalarını çıkarırken, sanki TSK'da kazandıkları bazı hasletleri de üzerlerinden çıkararak birliklerindeki çöp kutularına atarak sivilde başka türlü davranış içerisine girdikleri ve bir çok etik değeri yok saydıkları da bir vakaa. Hatta bunu daha da ileri götürerek davranış bozuklukları sergileyenlerin bile olduğu bir gerçek. Bazı pilotların sektörü yıldırdığı ve yabancı pilota mahküm ettiği gerçeğini de gözden uzak tutmamak şart. TALPA'nın bir mesleki etik kurallar bütünü oluşturarak pilotları buna uymaya zorlaması da şart.
el insaf ~ 4 yıl önce
maalesef güzel ülkemizde türk'ün hiç bir değeri yok,bu gözlemlediğim kadarıyla sadece havacılık sektöründe değil hemen hemen her sektörde buna benzer türk insanına karşı yapılan bir negatif ayrımcılık var. uzakdoğudan getirelen masözler ve işsiz kalan türk çalışanlar,yada uzun yıllar şirkette çalışmasına rağmen ünvan verilmeyen türk çalışana rağmen, kısa sürede ünvan ve pozisyon verilen işi yaprken öğrenen rus kökenli yada herhangi bir ülke vatandaşları gibi. türk insanı olarak da yabancı yı görünce pis bir sırıtışımız var ,kadınlarımızda erkelerimizde bunu daha çok gözlemleyebilirisinz..abuk subuk bir yabancı hayranlığı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000