05 Nisan 2010, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com

VIP misiniz, CIP misiniz, kimsiniz?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) VIP uygulamasının alanını genişlettiğinden bu yana havayolu şirketlerinin VIP yolculara özel hizmet vermesi tartışılıyor. Malum Şubat 2010’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde yapılan bazı değişikliklerle VIP hizmeti tüm havayolları için zorunlu hale getirildi. Sektör bu uygulamaya ciddi tepki verdi. THY bayrak taşıyıcı ve milli havayolu olarak yıllardır VIP maliyetlerini üstlenir.

Uçakta ikramları kaldıran her türlü maliyeti düşürerek bilet fiyatlarını aşağı çeken özel havayolları bu yeni ve zorunlu hizmetle baş edecekler, ne tür önlemler aldılar, doğrusu merak konusu... VIP listesindekiler hangi havayolu ile bir yere uçsalar, o özel havayolu bu kişileri VIP salonundan uçağa/uçaktan götürmek durumunda bunun için de yeni bir maliyete katlanmak zorundadır, ki o maliyet, bazen, satılan bilet fiyatını aşabilir.

Nedir bu VIP (Very Important Person)? Türkçe bir kısaltma bulmak hayli zor. Çok Önemli Kişiler diye mi çevrilmelidir Türkçe’ye, yoksa, Çok Ünlü Kişiler olarak mı? Önemli ya da ünlüler kimlerdir? Ne kadar ünlüdür, neden önemlidir? “Önem” soyut bir sıfat değil mi? “Ünlü” de öyle; kime göre kim daha önemli ve/veya ünlü? Sorular çoğaltılabilir…

Özetle;  unvanları Başbakanlık tarafından listelenen kamu kuruluşlarının önde gelen yöneticileri olan VIP’ler VIP salonundan yaralanabilmektedirler.

Bir anlamda bu ayrıcalıklı kişilere protokol da denilmektedir.

'Protokol' sözcüğü, kökeni Yunanca olup batı dillerine Yunancadan girmiştir. 'Proto' sözcüğü 'ön, birinci' anlamına gelen bir ön takıdır. '-kol' ise Türkçeye 'kola ( tutkal )' anlamında 'kolla' sözcüğünden girmiştir. Ne dersiniz bu ilginç “birinci yapışkanlar” anlamına! Nereleri nereye yapışıyor bunu hayal gücünüzle kestiremiyorsanız “Ekşi Sözlüğe” başvurabilirsiniz…

Bir de CIP var. CIP (Commercial Important Person) ticari önemi olan kişilerdir. CIP salonundan iş adamları, devlet sanatçıları, sanatçılar, tur operatörlerinin yolcuları, havayolu şirketi tarafından CIP olarak onaylanan yolcular yararlanabilirler.

Şimdi VIP ve CIP farklarına bakalım: VlP'te siyasetçi ve bürokratlar, CIP'te ise çoğunlukla iş adamları bulunmaktadır. VIP bir yolcuyu makam ve görev nedeniyle ağırlarken CIP ödediği fazla para karşılığında ağırlamaktadır. Bu 2 salon arasındaki en büyük fark ikram, dekorasyon, hizmetten değil, kullanıcıların yapısından kaynaklanmaktadır. VIP ağırlıklı olarak siyasi ve bürokratlardan oluştuğu için (Bakan, müsteşar, milletvekili gibi) genelde birbirlerini tanıyan ve aralarında muhabbet bulunanlardan oluşmaktadır.

CIP yolcuları genelde iş adamları ve sanatçılardır.  Birbirlerine hava atarlar. Spor ya da resmi elbiseleri markaları yansıtır. Tanışanlar arasında yemek ve şarap sohbetleri yapılır…  VIP’ler ise mütevazi giyimleri, davranış ve alışkanlıklarıyla gelenekleri yansıtırlar!

Kısaca normal yolcular yani halk yolcu kapılarından girer, VIP'ten ünlüler, CIP'ten ise paralılar, imtiyazlılar alınırlar.

Rekabet yoğunlaştıkça, CIP hizmeti alanların sayısı artmakta, ihtiyaç duyulan mekânlar büyümekte, doğal olarak çalışan sayısı da artmakta ve yeni bir hizmet alanı oluşmaktadır. CIP’ler havayolu şirketleri açısından ciddi önem taşımaktadır. Yolcu bağlılığı sağlamanın kestirme ve en etkili yollarından biridir. İnsanlar değer verilmeyi, ayrıcalıklı olmayı beklediğinden bu tür farklılıklar insan yapısına tam uymaktadır. Üstelik bu husus havalimanı işletmeleri için de gelir ve prestij sağlamaktadır.

Bu bağlamda son yıllarda bankalar da müşterileri için reklam ve pazarlama giderleri arasına CIP görevi yapan İngilizce “Lounge” diye isimlendirilen “bekleme salonlarını” hizmete sunmaktalar. Özellikle iş dünyasının bu mekânları önemseme nedeni hareket halinde iken ofis ihtiyaçlarını görebilmeleri, kısıtlı zamanlarını iyi değerlendirebilmeleridir. Kalabalıktan uzak, fakat internet ile iş ve özel yaşamlarına yakın durabilecekleri sakin ortamlardır aradıkları… Hatta bütün uçuş anonslarının bu mekânlarda duyurulması bile rahatsız eden unsurlar arasındadır.

Bu mekânlarda beklenen özelliklerin başında kaliteli yiyecek, içeceğin yanında mekân konforu, tam zamanında bilgilendirme ve tuvaletler olmaktadır. Günlük gazeteler, güncel dergi ve kitaplar, güvenilir ve tarafsız haber kanalları izlenebilmelidir.

Bussiness ve First yolcular için boyut daha farklıdır. Uyulması gereken kurallarda onlara yardımcı olunmakta, pasaport ve bilet işlemleri, uçağa ve uçaktan gidiş/gelişleri özel görevliler tarafından yapılmaktadır.
Tasarımcıların, yenilikçilerin tüm hünerlerini göstermesi gereken bu mahallerin marka ya da kulüp haline dönüştürülmesi üyeler arası network kurulması önemli bir adım olabilir. Belki, geciken uçuşlarda vakit geçirmek için bilardo masası, satranç, briç gibi oyunların oynanabileceği alanların bulunması, yılın belli dönemlerinde üyeler arası turnuvalar düzenlenmesi denenebilecek yenilikler arasındadır.
Havalimanı işletmeleri ve tasarımcıları için cilalanması gereken yenilik “lounge” fonksiyonudur.

Bu fonksiyon özetle, 5 ana grupta ele alınabilecektir:
- Devletin resmi üst düzey görevlileri için salonlar
- Havalimanlarının VIP yolcular için salonları
- Havayollarının özel müşterileri için CIP salonları (o havalimanına sefer yapan büyük ve iddialı havayollarına kiralanmak üzere özel mekânlar)
- Bankaların, büyük holdinglerin müşterileri için işletecekleri salonlar
- Havalimanının ayrıcalıksız ekonomi yolcuları için bekleme salonları

Yakın gelecekte, son maddede gündeme getirdiğimiz ayrıcalıksız, yani, normal yolcu bekleme salonlarında dinlenme, eğlenme ve çalışma bölümleri oluşturularak, bu bölümlere alışılmışın dışında bir anlam yüklenmesi kaçınılmaz görünmektedir.  

Unutulmaması gereken temel konu: Yapılan her yeniliğin, yolcuları beklentilerin ötesine geçireceği, her değişikliğin artı değer yaratacağı, yolcu memnuniyetini ve bağlılığını yükselteceğidir.

VIP misiniz, CIP misiniz, kimsiniz?

Facebook Yorum

Yorumlar

Mehmet ~ 2 yıl önce
Vip ler daha mütevazı hale getirilmeli cip ler kaldırılmalıdır böyle ayrilacalikli muameleler toplum fertleri arasında nefreti körükler halkcilikla bağdaşmaz. Ancak böyle umumi mekanlarda genel kurallar görevliler tarafından tam uygulanmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vet ~ 4 yıl önce
Bu ülkenin akademisyenlerinin neden özel salonları yok?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hb ~ 4 yıl önce
Olanca yuk yine normal halk girisinden giris yaoanlarin uzerinde nedir bu sanki cip vip ucakta yatarak gidiyor dusunce vip cip halk ayrimi kalmiyor herkes bir yarden giriyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Anlamadım dekolte ne demek???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BU VIPLER KENDİLERİNE NASIL BAKILDIĞININ FARKINDAMIDIRILAR HEP MERAK ETMİŞİMDİR. YOKSA HAK OLARAKMI GÖRÜRLER. SİZ GÖRÜNTÜYÜ DEKOLTE TARAFINDANDA GÖSTERMİŞSİNİZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Tam yerine denk geldi, bir de vip sendromu çıktı. vip pilotlar kurallara çok daha fazla dikkat etmelidir. kuralın vipi olmaz. emrle inilmez. Polonya kazası bütün vip lere ders olur inşallah. Özcan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SHGM KARARI DEVAM EDİYOR MU? EĞER BU HİZMET VERİLECEKSE HİZMET ALAN VIP LİLER BEDELİNİ ÖDESİNLER. BU HAVAYOLLARINA OLAN YÜKÜ AZALTIR. BU ARADA BANKALARIN SALONLARINDAN UÇAĞA TAŞINMA SERVİSİ DE VERİLEBİLR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ÇYHO ??? ÇOK YAŞA OYA HANIM. VALLA HİÇ TÜRKÇESİNİ DÜŞÜNMEMİŞTİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KARGODA CALISIYORUM. HAVACILIGIN ICINDEYIM AMA VIP CIP NEDIR BILMIYODUM. MAILLERLE GELEN ACAYIP SUSLU SALONLARI GORUYORDUM. COK IYI OLDU. DEVLETIN ILERI GELENLERI VE BOL PARALI YOLCULAR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000