22 Ocak 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ortahisar kaymakamı bile dediğin kişi havalimanı mülki idare amiri.vali bile dediğin kişi adı üzerinde Vali.Yani şehrin en yetkili kişisi ve devletin temsilcisi.ayrıca aydın doğanın damatı olduğu için midir bilinmez aslında bu olay medyada kendine fazla yer edinmedi.çok büyük bir kazaydı ama medya fazla üzerine gitmedi aslında.yangın çıkmadı veya yolcu ölmedi diye küçümseniyor sanırım,o da havalimanı itfaiyesinin başarısıdır.
  • Pegasus kadar dandik bir hava yolu görmedim, pegasus bu ülkenin değeri olabilmesi için yolcularına insan gibi muamele etmelidir, Sun Express bu ülkenin bir değeri olabilir, onur air olabilir ama Pegasus bu yönetim ile asla....Biz buna ancak allahın sopası yok diyebiliriz.
  • Kirim yapmis Tk ucaginin logosu gunlerce apacik srgilendi, orada da bir kriz yonetim eksikligini butunuyle gormustuk, aptal yonetici sirketinide ismini de savunamaz, sirket iffete doner gelen dayar giden dayar canim
  • 1. Kriz iyi yönetilmiştir 2. Vali de Kaymakam da açıklama yapabilir, demeç verebilir 3. Hiçbir şey saklanmamıştır, şeffaf ve sağduyulu davranılmıştır 4. Kurtarma çalışmaları da başarılı bir şekilde planlanmış ve icra edilmiştir 5. Kaza inceleme raporu sonuçlandığında mutlaka paylaşılacaktır 6. Objektif haber yapamayan medyacılar da elbet bir gün layığını bulacaktır

Vincin ucundaki Pegasus uçağı içimi acıttı

17 yıldır havacılık sektöründeyim, onlarca pistten çıkma, içerde dışarda sayısız uçak kazası takip ettim... Ancak ilk kez bir uçak kazasında bu kadar alakalı alakasız mikrofonu eline alanın konuştuğu bir olaya tanık oldum. Örneğin Atatürk Havalimanı’nda uçak pistten çıktığında Bakırköy Kaymakamı’nın basın toplantısı düzenlediğini hiç görmedim. Ama Trabzon’daki kazadan sonra Ortahisar Kaymakamı bile demeç verdi!

Veya yine İstanbul’daki kazadan sonra İstanbul valisinin açıklama yaptığına hiç denk gelmedim. Ama Trabzon Valisi kazaya ilişkin an be an bilgi verdi.

Televizyonlar, gazeteler günlerce olay yerinden canlı yayın yaptılar, uçağın bulunduğu bölgeden çarşaf çarşaf fotoğraf yayınladılar.

Havacılık otoriteleri kurtarma çalışmalarını hem twitter hesaplarından hem de basın bültenleriyle üstelik fotoğraflar iliştirerek reklam ettiler. Kurtarma çalışmalarını yürütenler bile kahramanlık destanı gibi kendilerine prim çıkarma derdine düştüler. Düşündüm de acaba o pistten çıkan uçak THY’ye ait olsa valisi, kaymakamı, otoritelerin başındaki isimler bu kadar hoyratça THY uçağının çamura saplanmış görüntüleri üzerinden yaygara koparabilirler miydi?

Hiç sanmıyorum... Çünkü buna en başta THY müsade etmezdi. Peki neden Pegasus’un bu durumunu herkes bu kadar rahat reklam malzemesi yapabildi?

Bayrak taşıyıcı olmadığı için mi? Bayrak taşıyıcı olmasa da Pegasus da bu ülkenin milli değeri değil mi? Onun taşıdığı yolcular kullanılarak Türk sivil havacılığı uçtu gitti reklamları yapılırken ayrım yapılmıyor da bu tür durumlarda neden bu kadar göz göre göre üvey evlat muamelesi yapılabiliyor?

Tabi Pegasus’un da kendi açısından krizi iyi yönetemediğini söylemek yanlış olmaz. Uçak kazasından sonra yayın yasağı alan havayolu şirketleri de oldu bu ülkede. Ama Pegasus bunu engellemek için hiçbir gayret göstermedi. Doğrudan açık hedef haline gelmeyi engelleyecek hiçbir hamlede bulunmadılar. Vinçin ucunda sallanan Pegasus uçağının o içler acısı halini uzaktan izlediler sadece.

Açıkçası o görüntüler benim içimi acıttı. Üzüldüm, zoruma gitti. Pegasus’un müdahale etmemesini ise hem yadırgadım hem beceriksizlik olarak değerlendirdim.

Umarım bu kazanın sebeplerini değerlendirirken kriz yönetimi konusunda da ciddi dersler çıkarmışlardır.

Tekrarını yaşamamak umuduyla...

Vincin ucundaki Pegasus uçağı içimi acıttı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Havacı ~ 5 ay önce
ortahisar kaymakamı bile dediğin kişi havalimanı mülki idare amiri.vali bile dediğin kişi adı üzerinde Vali.Yani şehrin en yetkili kişisi ve devletin temsilcisi.ayrıca aydın doğanın damatı olduğu için midir bilinmez aslında bu olay medyada kendine fazla yer edinmedi.çok büyük bir kazaydı ama medya fazla üzerine gitmedi aslında.yangın çıkmadı veya yolcu ölmedi diye küçümseniyor sanırım,o da havalimanı itfaiyesinin başarısıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baran ~ 5 ay önce
Pegasus kadar dandik bir hava yolu görmedim, pegasus bu ülkenin değeri olabilmesi için yolcularına insan gibi muamele etmelidir, Sun Express bu ülkenin bir değeri olabilir, onur air olabilir ama Pegasus bu yönetim ile asla....Biz buna ancak allahın sopası yok diyebiliriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Barana ~ 5 ay önce
Binme paşam seni zorlayanmı var PGS ye bin diye...
Holandada ~ 5 ay önce
Kirim yapmis Tk ucaginin logosu gunlerce apacik srgilendi, orada da bir kriz yonetim eksikligini butunuyle gormustuk, aptal yonetici sirketinide ismini de savunamaz, sirket iffete doner gelen dayar giden dayar canim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasusluyum ~ 5 ay önce
1. Kriz iyi yönetilmiştir 2. Vali de Kaymakam da açıklama yapabilir, demeç verebilir 3. Hiçbir şey saklanmamıştır, şeffaf ve sağduyulu davranılmıştır 4. Kurtarma çalışmaları da başarılı bir şekilde planlanmış ve icra edilmiştir 5. Kaza inceleme raporu sonuçlandığında mutlaka paylaşılacaktır 6. Objektif haber yapamayan medyacılar da elbet bir gün layığını bulacaktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000