06 Mayıs 2013, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa bey abartili komplo teorilerine merak salmissiniz anlasilan.Ihale cok iyi bir fiyata basarili bir sekilde sonuclanmistir.3-5 fazla verip TAV da alabilirdi ihaleyi ama islerine gelmedigi icin masadan kalktilar.FB'nin ic islerine gelince sozunu ettiginiz isimler AY'nin kirli islerinin kendi ustlerine de sicrayacagini dusunerek FB yonetiminden cekilmislerdir.Federasyon baskani MAA AY'den sonra FB baskani olmak icin ortami sekillendirirken eline yuzune bulastirmis ve elindeki Fed.Bsk.'ligini da kaybetmistir.Ancak sucustu yakalanan ve kirli islerin bas aktoru AY mahkeme sonuclaninca hapse gireceginden yonetimden ayrilan sahislardan biri FB baskani olacaktir.Bundan sonraki komplo teorilerinizi bu gercekler uzerinden giderek kurmanizi tavsiye ederim :-))
  • Bu astronotlar TC de sivil havaciligin gelismesinde maalesef en buyuk engel oldular, piyasaya kendilerinden baska kimsenin girmemesi icin herkesi karalamaya calistilar, bu ugurda ellerinden geleni yaptilar, kendi camialarindan pilot olmayanlari bile yillarca asagilamaya calistilar, ne aci
  • Sefa Bey Çok Güzel Yorumcunuz bırde Gelıp Şu Mng deki işçilerın dertlerını dınleyıp yorumlar yapsanız gerceklerı buraya doksenız nekadar güzel olur...
  • Bilhassa ihalenin perde arkasında yatan gerçeklere çok ama çok doğru bir yaklaşımla bakmışsınız. Bu tür ihalelerde her ne kadar şeffaf görünse de hükumetin yönlendirmesi kaçınılmazdır.
  • Sende rahmetli gibi sso yada seyruseferci falansin muhtemelen,sizler cok yeteneklisiniz ama koskoca havakuvvetleri sizin kiymetinizi bilemiyo.evet onurda ve flyda calismadi cunku fail oldu.ayrica sso ucusu ucustansayilmaz.atpli olamazcunku pilot degil.hangi ucakta ne olarak ucmus hvkk da soylede ogrenelim
  • Sefa Bey sizin bu anlattıklarınızın hepsini SHGM biliyor.Ama buna müdahale edemiyor.Onlarda cüzdan derdin de.Bazı şirketlerin Kalite müdürleri SHGM den ayrılma personel.Yetkisiz eleman çalıştırıldlığın duymayan,bilmenyen kalmadı.Yetkili elemanlarda masa başında oturmak zorunda bırakıldı.Bana göre aktif teknisyenlerin üç katı teknisyene ihtiyacı var Türk sivil havacılığın.Tüm işleri yetkili C/S yaparsa bakım maliyeti artacak buda patronun işine gelmiyor.Ayrıca sol koltuk sürekli pazarlanmakta.Yeni pilot adayları cebinden para vermek zorunda sol koltuğa oturmak için bilmem anlatabildim mi?Saygılar
  • Projenin finansmanı herhalde cami cemaatleri, kurban derileri vs ile sağlanacak. Bu projeye finansman bulunması başka türlü biraz zor. Aynı and Afşin -Elbistan santralı, iki *dört nükleer santral, Körfez geçişi, Üçüncü Köprü projelerinin tümüne birden finansman bulunamaz.
  • Sn inan, yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum büyük oranda da katılıyorum. Ama kimsenin lafını dahi etmediği bir gerçeği neden tartışmıyoruz! Rahmetli kaptan pilot! Gerçekten pilotmuydu yani hak ederekmi sol sandalyede oturuyordu havakuvvetlerinde pilot değildi olamamıştı yani koskoca hava kuvvetleri ondaki cevheri fark edememişti kendisi abd den shgm tarafından verdiği eğitim kabul görmeyen bir yerden 45 yaşından sonra birşekilde pilot lisansı almış yurda dönünce lisansını icao lisansına çevirmek istedi kabul edilmedi ama bir şekilde başardı onur air e girdi ama eğitimde fail oldu , saga ya girdi yine fail oldu son olarak piyasanın çöplüğü olan firmaya girdi ve kısa sürede kaptan yapıldı can emanet edildi. Asıl sorumlu ona bu yetkiyi verenlerde.son yıllarda başta tk olmak üzere bütün şirketler silahlı kuvvetlerde pilot olamamış insanlarla dolu ve kaptan yapılmaya başlandılar,eskide kaptanlar okuyamamış çocuklarını kabin memuru yaparlardı şimdi hepsi sözüm ona pilot.saygılar
  • Kazada hayatlarını kaybedenlerin aileleri için empati yapan oldu mu? Ne vicdana ne cüzdana sığmayacak konularda empati yapılmaz. Gereği yapılır...
  • Sefa bey yorumlarınıza katılıyorum benim damat ICF çalışıyor şirkette özellikle Ticari işler ve Teknik departmanda 2016 yılın rant paylaşımı yapıldığını damat kulaklarıyla duymuş siz özel şirketteki rantlarında yazın önemli

VİCDAN İLE CÜZDAN ARASINDA KALMAK

15 Mayıs günü başlayacağı resmen belli olan THY’deki grev uygulamasına çok kısa da olsa, öncelikle değinmeden geçemeyeceğim. Greve karşı lokavt ilan edilmeyeceğini ve Bakanlar Kurulunun, grev ertelenmesi için devreye girmeyeceğini iddia ettiğim gibi, ben hala bu grevin olabileceğini sanmıyorum. Bu düşüncemi son dakikaya kadar koruyacağımı ve kazananı olamayacak bu restleşmenin, gerçekleşmesi durumunda, her iki tarafın ve tabii ki çalışanların da, uzun süreçte çok zararlı çıkacağını düşündüğümü belirtmek istiyorum.

Çünkü; THY ile Hava-İş Sendikası arasında gerçekleşmesi olası grev de; bir tür” Vicdan ile Cüzdan” arasındaki ilişkiye bir örnek oluşturuyor.  

Mehmet Uygun isimli bir Yargıtay Başkanımızın,1998 yılı adli yıl açılış törenindeki konuşmasında söylediği; "vicdanı ile cüzdanı arasına sıkışan hâkimin, kararının tam ve sağlıklı olacağını düşünmek, insan aklına ters düşer" sözleri, o senelerde çok tartışılmıştı.

2006 yılında vefat eden Mehmet Uygun’un bu sözlerinin hala kulaklarımda çınladığını söylersem, yalan olmaz. Geçenlerde, Isparta kazası ile ilgili bilirkişi raporunu ve nerdeyse çıkmaza giren bu davayı irdelerken, bir yorumcunun; “pilot, pilotluğunu bilseydi de, o arızalı uçağı almasaydı!” sözleri, beni bir anda vicdanla cüzdan arasındaki bağlantıya yönlendirdi.

 Bu haftaki yazı konum; insanların genelde en çok zorlandığı konu olan; “Vicdanla-Cüzdan” arasında kalmanın, havacılık sektörümüze uyarlanması olacak…

Tüm çalışanlar; yaptıkları işin karşılığı olan ücretlerini, günün yaşam koşullarına uygun olarak almak için çaba gösterirler. Her ne kadar içinde yaşadığımız kapitalist düzende, adilane bir dağıtım söz konusu değilse de, ülkemizin, hatta dünyanın her yerinde, bugünkü koşullarda, iş bulabilmenin yanı sıra, işte kalabilmek bile şans... Bu şansın gittikçe azalması, vicdanla cüzdan arasındaki bağlantıda, ne yazık ki, cüzdan lehine gelişmeler yaşanmasına neden oluyor.

Konuya bu mantıkla baktığınızda, meslek etiği ve vicdanının, bu uçuşta o pilotun o uçağı almamasını gerektiriyorken, bu pilot o uçağı neden aldı? Almasa ne olurdu? Patron veya genel müdür baskısı olmuş mudur? Patron ve genel müdür baskısına siz olsaydınız ne yanıt verirdiniz? Hayatınızda hiç kural dışında iş yapmadınız mı? diyerek, sizleri empati yapmaya davet ediyorum.

Bu konu ile ilgili birkaç örnek vermek istiyorum; Ali Arıduru zamanında, SHGM’ye çağrılan, THY’den Temel Kotil ve kalite departmanı yetkilileri, neden sorgulanmışlardı? Yapılmamış bir AD’yi, yapılmış gibi göstermek, ya da AD’nin yapılması gereken zaman diliminin dışına çıkılması ile bu pilotun o uçağı arızalarını bile bile alması arasında ne fark var?

Bu yanlışları bilerek yapan kişiler neyin hesabını yapmışlardır? Vicdan; kuralların kesinlikle yerine getirilmesini emrederken, mutlaka yapılması gereken AD uygulamasını; eski tarihte (yapılması gereken zamanda) yapmış gibi gösterip yapılmaması, sonra SHGM’ye yakalanılıp ceza alınması, sanırım hala belleklerinizdedir. Isparta kazasındaki kaptanın; uçaktaki arızaları bile bile uçması ile bu AD atlanılması, konusu arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü; her ikisi de uçuş emniyetini bozar.

Bunların yanı sıra;

Hala büyük bakımlarda, lisanslı eleman eksikliğini, masa başında imza attırtarak gidermeye çalışan bakım kuruluşlarımız yok mu? Bu örnekleri o kadar çok verebilirim ki, sayfalar dolar…

Isparta kazasında; Vicdan ile Cüzdan arasındaki bağlantı da etkin olmuş ve görevlendirilmiş kaptan, cüzdan etkisinde kalarak, alınmayacak uçağı almak zorunda kalmıştır. 

Evet… Havacılıkta her meslek mensubu, yaptığı işin sorumluluğunu taşımalı. Bu; pilot olur, teknisyen olur, dispeç olur, hava trafik kontrolörü olur. Olur, da olur… Hiç şüphesizdir ki; meslek etiğine uygun davranmak, işin en ideal boyutudur.

Burada önemli olan; çalışan kişinin, şefin, müdürün, genel müdürün, patronun, etkisi altında kalmadan, meslek etiğini koruyup- koruyamama, uçuş emniyetinin en önemli kırılma noktası olmasıdır.

“Emir demiri keser” mantığı ile çalışma hayatımızı sürdürürken, terfi, görev, uçuş ve atamaların üst amirinin iki dudağının arasına sıkıştırıldığı, yönetimlerin liyakatten çok, sadakat beklentilerinin olduğu bir ortamda; sen neyi, kime, nasıl şikâyet edeceksin?

Çalışanlardan, meslek etiğine uygun davranışlar sergilemesi istenirken, cüzdanlarının da nasıl korunacağı konusunda ikna edilmelidir.

Nasıl mı?

SHGM’nin tek başına sektörde olan biteni anlayabilecek ve onları izleyebilecek yeterli kadrosu yok. Onlar, bu konudaki zayıflığı, havacılık kültürünün eksikliğine bağlıyorlar ve uçuş emniyetini dolaysız veya dolaylı etkileyebilecek konuların kendilerine, SHGM sitesinde verilen link üzerinden şikâyet edilmesini istiyorlar.

Bu konudaki samimiyetlerinden şüphe duymuyorum. Ancak, Pilotların çalıştayında, karşılıklı olarak görüşme imkânı bulduğum SHGM’nin Genel Müdür Yardımcısı, Fatih Olcay ile bu konuda yaptığımız görüşmede, raporlayan kişinin kimlik bilgilerinin deşifre edilmeyeceği konusunda kararlı olduklarını söylemelerine rağmen, ben hala bu güven konusunun lafla değil, zaman içinde ancak kazanılabileceğinde direndim.

Aslına bakacak olursanız; SHGM, raporlama yoluyla öğreneceği kural dışı davranışlara, hemen yönetsel ve parasal cezalar yağdırmak yerine, otorite olarak; samimi, yol gösterici davranıp, kök sebep saptaması yaparak, kural dışı davranışların yinelenmesini önlemeye yönelik, yardımcı olma yolunu seçmelidir diye düşünüyorum.

Cezanın sanıldığı gibi;  uygulamada caydırıcı olup, yararlı sonuçlar verdiği pek görülmemiştir. Örneğin, astronomik cezalara rağmen, hala içkili araç kullanıldığı, cep telefonu ile konuşulduğu, kemer bağlamadan seyahat edildiği, kırmızı ışıkta geçildiğini hemen hemen her gün gözlemlemekteyiz. 

Unutmamak gerekir ki, önceki dönemde SHGM fırtına gibi esmiş, bir sürü yöneticinin Form-4’ünü iptal etmişti.

SHGM’nin eski yönetiminin bu sert tutumu bile, kural dışı davranışları önleyememişti.

Sonuç olarak; SHGM’nin bu raporlama sistemi çok güzel olmakla birlikte, bizim insanımızın cüzdan (işyeriyle problem yaşamak) korkusunu giderecek boyutta güven verici değil.  Umarım, bu sistemin zaman içinde güven sendromu giderilip, çalışmaya başladığında, SHGM yöneticileri havacılığımızın gerçek boyutunu, sorunlarını ve uygulanan illegal işlemleri anlayıp, küçük dillerini yutacaklardır.

Sektörün illegal uygulamalarını, çalışanlar kadar kimse bilemez. Çalışanlara yeterli güveni garanti eden ve şikâyet edenin, ilerde şirketinin cazai yaptırımlarıyla karşılaşmayacağına onları inandıran bir otorite, denetim kadrosuna binlerce ücretsiz denetçi almış gibi olacaktır.

Bu uygulamanın yanı sıra havayolları ve MRO (bakım merkezi)’ ların, kalite müdürlerini veya şirketin büyüklüğüne göre başkanlarını, idari yönden SHGM’ye bağlamak gerekli.

Mevcut durumda, şirketten maaşını alan kalite müdürü kendi şirketindeki olabilecek bir illegal uygulamayı SHGM’ye bildiremez. Görüldüğü gibi, yine karşımıza <vicdan mı-cüzdan mı> konusu çıkıyor ve ne yazık ki cüzdan kazanıyor. 

Havayolu veya MRO şirketleri, kalite müdürünün tabii ki maaşını verecek. Ancak siz kalite güvence müdürlüğü veya başkanlığını idari yönden SHGM’ye bağlayıp; “benim olurum alınmadan görev değişikliği yapamazsınız” dediğinizde, cüzdanı garantiye alan müdürün, vicdanının, yani, görevinin gereğini yapabilme olanağı artacaktır.

Aksi takirde, Kalite müdüründen mensup olduğu şirketin iç denetimini sağlayıp yanlışların düzeltimesi için ilgili birimlere rapor tutup, yanlışın üstüne gitmelerini istediğinizde birde bakarsınız ki kalite departmanı kendi amiri ile karşı karşıya kalmış. İşte o zaman kendi içinizde iç savaş başlar ve  Vicdan la Cüzdanınız arasında müthiş bir kavga oluşur. Kazanan ki mi olur? Tabii ki Cüzdan. 

3. HAVALİMANI YAPIMINA FARKLI BİR BAKIŞ; 

Bu ihaleyi yazmayan kalmadı. Canlı yayınla tüm Türkiye izledi. Size neyi anlatabilirim ki? 

Bu tür büyüklükte ki ihalelerin, her ne kadar şeffaf yapıldığı söylense de kuşkucu yapım gereği her işte bir muzurluk ararım:) Bu nedenle bu tarihi ihaleye başka bir çerceveden bakmak gereği duydum.

 Bu ihale düşüncesinin, hükümetin uzun vadeli bir planının parçası olduğunu ve bir iki yılda verilmiş bir karar olmadığı belli. 

KDV si ile 26 milyar Euro ları bulan bu ihalede Hükümetin devrede olmadığını söyleyebilen biri sizce var mıdır?  

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım’ın malum suçlamayla hapise atılması ve ilk genel kurulda Fenerbahçe yönetiminden iş adamları olan ve devlet ihaleleri kovalayan Ali Koç- Nihat Özdemir ve Serhat Çeçen (IC Fraport) in ayrılışı sadece bir tesadüften ibaret midir? Ali Koç un bu ayrılıktan sonra köprü ve yol ihalesini alması ancak daha sonra istenilen, yerli araba işine girmeyince ihalenin iptal edilmesi sizin gibi benimde medyadan takip ettğim ilginç konular. 

Yine; MNG holdingin patronu Mehmet Nazif Günal’ın MNG hangarını THY’ye ne bedelle olduğu henüz bilinmeyen bir rakama devretmek zorunda kalışı sizce tesadüf müdür?

AHL uçuşlara kapatılacak dendiğinde, MNG 60-70 Milyon dolarlık hangar yatırımını kime ve nasıl satabilirdi ki... THY baştan bu konuya sıcak bakmaz ve sadece 3-4 seneliğine kiralamayı düşünürken birden kafalarına saksımı düştü ki bir gün içinde satın alıvermeye karar verdiler.  

Tabii ki Mehmet Nazif gibi büyük çapta bir iş adamı bu hangar yatırumını,şüphesiz mevcut iktidarla konuşarak yapmıştır. AHL'deki hangarın borcu bile bitmeden siz AHL'yi uçuşa kapatacağım derseniz, bu iş adamınında zararını bir şekilde tolore etmek zorunda kalırsınız.. Sonuçta çare bulundu ve işte ihaleyi kazanan grubun içindeler.

Şimdide Havalimanı ihalesini alan beşli konsorsiyuma bakalım;  Limak-Kolin-Cengiz inşaat üçlüsü birlikte bir çok kez birlikte iş yapan kanka firmalar. Bu üçlünün yanına gelen Kalyon ise AKP’nin kuruluş aşamasında partiye maddi-manevi desteği olan bir gruptur. Buraya birde Nazif Günal lı Mapa yı (MNG’yi)soktuğunda oldu işte beşli konsorsiyum. Bu ihaleyi Limak-Kolin-Cengiz grupları altından kalkamazmıydı?  

Bu konsorsiyumun beş bacağı olduğuna göre kanka şirketler dışında kalan Mapa ve Kalyon inşaatı, bu gruba girmeleri için birilerimi tavsiyede bulunmuştur dersiniz? 

Sonuç olarak; Bu ihalenin Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve ulusumuza hayırlı olmasını diliyor ve bu beşliyi kutluyorum.

Ancak, bu ihalede aklımı kurcalayan bir başka konu, ihalenin Euro bazlı yapılması oldu. Fransa Euro ile Amerika USD ile İngiltere sterlin ile ihale yaparken bizim gibi TL’nin itibarının uluslararası bir para olmasını(!) hedefleyen bir hükümette TL’nin adının bile anılmamasına anlam veremedim. Bir başka bakışla, neden dünya para birimi haline gelen USD değil de Euro diyeniniz de çıkacaktır. Yarın hemen milyar dolarlarımı Euro'ya çevireyim bari:)  

NOT/ Teknik konularda yazmamamı eleştiren arkadaşlarıma www.sefainan.com isimli kişisel bloğumdaki haberler bölümüne bakmalarını öneriyorum. Türkiye’de hiçbir yerde yayınlanmamış olan bir dolu teknik haberler var. Buradaki köşemde her konuya yer veremediğimden, bu siteyi arada sırada izlemenizde yarar var

Örneğin;  Uçak motorları artık daha güçlü ve sessiz. Nasıl mı?

Ve uçak kabinlerinde yaşanan anıları ile Arzu Aydın isimli kabin memurumuzun “SÜRÇÜ LİSAN HAVALAR” isimli makalesi bir tık ötenizde.

VİCDAN İLE CÜZDAN ARASINDA KALMAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

aviator ~ 5 yıl önce
Sefa bey abartili komplo teorilerine merak salmissiniz anlasilan.Ihale cok iyi bir fiyata basarili bir sekilde sonuclanmistir.3-5 fazla verip TAV da alabilirdi ihaleyi ama islerine gelmedigi icin masadan kalktilar.FB'nin ic islerine gelince sozunu ettiginiz isimler AY'nin kirli islerinin kendi ustlerine de sicrayacagini dusunerek FB yonetiminden cekilmislerdir.Federasyon baskani MAA AY'den sonra FB baskani olmak icin ortami sekillendirirken eline yuzune bulastirmis ve elindeki Fed.Bsk.'ligini da kaybetmistir.Ancak sucustu yakalanan ve kirli islerin bas aktoru AY mahkeme sonuclaninca hapse gireceginden yonetimden ayrilan sahislardan biri FB baskani olacaktir.Bundan sonraki komplo teorilerinizi bu gercekler uzerinden giderek kurmanizi tavsiye ederim :-))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 5 yıl önce
Sadece gülmekle yetineceğim
Astronotlar ~ 5 yıl önce
Bu astronotlar TC de sivil havaciligin gelismesinde maalesef en buyuk engel oldular, piyasaya kendilerinden baska kimsenin girmemesi icin herkesi karalamaya calistilar, bu ugurda ellerinden geleni yaptilar, kendi camialarindan pilot olmayanlari bile yillarca asagilamaya calistilar, ne aci

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 5 yıl önce
Yeni astronot olarak sen devam ediyorsun ya bu kadar insan keriz. Devam koçum; kim tutar seni.
mng ~ 5 yıl önce
Sefa Bey Çok Güzel Yorumcunuz bırde Gelıp Şu Mng deki işçilerın dertlerını dınleyıp yorumlar yapsanız gerceklerı buraya doksenız nekadar güzel olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 5 yıl önce
Bilhassa ihalenin perde arkasında yatan gerçeklere çok ama çok doğru bir yaklaşımla bakmışsınız. Bu tür ihalelerde her ne kadar şeffaf görünse de hükumetin yönlendirmesi kaçınılmazdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 5 yıl önce
Sende rahmetli gibi sso yada seyruseferci falansin muhtemelen,sizler cok yeteneklisiniz ama koskoca havakuvvetleri sizin kiymetinizi bilemiyo.evet onurda ve flyda calismadi cunku fail oldu.ayrica sso ucusu ucustansayilmaz.atpli olamazcunku pilot degil.hangi ucakta ne olarak ucmus hvkk da soylede ogrenelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ya ~ 5 yıl önce
arkadas yanlis bilgi sahibisin. onurda simiatore bile girmedi ki fail olsun. nereden uyduruluyorsa boyle seyler insanin akli hayali almiyor. daha evvel 727, md80 a300 de ucmuslugu var yillarca. ne diyeyim sen pilot isen, sana emniyetli ucuslar ola.
22.22.05 e ~ 5 yıl önce
Eğer sen pilotsan ben de astronotum. Hv kuvvetlerinde ne olursan ol istersen piyade ol, sivil de bileğinin hahkkıyla verdin mi ICAO ve JAA hatta ismini duydun mu bilmiyorum FAa sen pilotsun der. Nedir bu ayırımcılığın kafayı falan mı sıyırdın sen. Birine bk atarken bari destekli ol. Git kinini başka yerde kus..
tk ya ~ 5 yıl önce
benim ismim fatih gencer.telefonum 0044-7516449474. hakkinda agir ithamda bulundugunuz rahmetli benim arkadasim idi. 27 sene kokpitte oturmus adama yaptiginiz saldiri hem mide, hemde ortaligi bulandirmaktir. mahkemesi devam eden, ve hic bir zaman konusamayacak adamin arkasindan dediklerinizi bir daha dusunun. elinizde belge var ise ortaya koyun. adama seyruseferci yaftasini yapistirdiniz. bu adam 27 senelik ucus hayatinda oyuncak ucak mi ucurdu? arkadasim olene birazcik hurmet edin yahu.pirlanta gibi insandi. askerin sanli uniformasi ile universitede elektrik, elektronik muhendisligi okudu.ornek adamdi. ornek insandi. maalesef YANLIS ULKEDE, YANLIS KISILERIN ELINDE CALISTI. KESKE HIC DONMESEYDI AMERIKADAN. ardinda kalanlarin elinden sadece gozyasi dokmek geliyor. cunku cark islemeye devam ediyor turkiyede. bence yazdiklarinizi tekrar okuyun. gerekiyor ise ozur dileyin. yaptiginiz sey AGIR ITHAMDIR. cezasi vardir.
SELAM ~ 5 yıl önce
Sefa Bey sizin bu anlattıklarınızın hepsini SHGM biliyor.Ama buna müdahale edemiyor.Onlarda cüzdan derdin de.Bazı şirketlerin Kalite müdürleri SHGM den ayrılma personel.Yetkisiz eleman çalıştırıldlığın duymayan,bilmenyen kalmadı.Yetkili elemanlarda masa başında oturmak zorunda bırakıldı.Bana göre aktif teknisyenlerin üç katı teknisyene ihtiyacı var Türk sivil havacılığın.Tüm işleri yetkili C/S yaparsa bakım maliyeti artacak buda patronun işine gelmiyor.Ayrıca sol koltuk sürekli pazarlanmakta.Yeni pilot adayları cebinden para vermek zorunda sol koltuğa oturmak için bilmem anlatabildim mi?Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Finansman ~ 5 yıl önce
Projenin finansmanı herhalde cami cemaatleri, kurban derileri vs ile sağlanacak. Bu projeye finansman bulunması başka türlü biraz zor. Aynı and Afşin -Elbistan santralı, iki *dört nükleer santral, Körfez geçişi, Üçüncü Köprü projelerinin tümüne birden finansman bulunamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAP-ISLET-DEVRET ~ 5 yıl önce
Tum bu projeler devlet tarafindan yapilmiyor.OZAL zamaninda cikan YAP_ISLET_DEVRET modeli ile yapiliyor,finansmani devlet degil ihaleyi alan dusunsun,kurban derileri de sana kalsin
Tk ~ 5 yıl önce
Sn inan, yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum büyük oranda da katılıyorum. Ama kimsenin lafını dahi etmediği bir gerçeği neden tartışmıyoruz! Rahmetli kaptan pilot! Gerçekten pilotmuydu yani hak ederekmi sol sandalyede oturuyordu havakuvvetlerinde pilot değildi olamamıştı yani koskoca hava kuvvetleri ondaki cevheri fark edememişti kendisi abd den shgm tarafından verdiği eğitim kabul görmeyen bir yerden 45 yaşından sonra birşekilde pilot lisansı almış yurda dönünce lisansını icao lisansına çevirmek istedi kabul edilmedi ama bir şekilde başardı onur air e girdi ama eğitimde fail oldu , saga ya girdi yine fail oldu son olarak piyasanın çöplüğü olan firmaya girdi ve kısa sürede kaptan yapıldı can emanet edildi. Asıl sorumlu ona bu yetkiyi verenlerde.son yıllarda başta tk olmak üzere bütün şirketler silahlı kuvvetlerde pilot olamamış insanlarla dolu ve kaptan yapılmaya başlandılar,eskide kaptanlar okuyamamış çocuklarını kabin memuru yaparlardı şimdi hepsi sözüm ona pilot.saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ya ~ 5 yıl önce
bahsettiklerinizin gercekle uzaktan yakindan alakasi yoktur. bahsettiginiz rahmetli havakuvvetlerinde 3050 saat ucusu olan bir pilot. emekli olduktan sonra turk sirketlerinde uctu.atpl lisansi 1989 tarihlidir. turkiyede calistigi sirket batinca amerikaya gitti. . onur airde hic calismadi. nasil olur da bu kadar iskembeden sallayabildiniz merak ettim.
kartal ~ 5 yıl önce
tk, arkadaşım havayollarında pilot ve kaptan olmak için öncesinde TSK'da pilot olmak zorunlu mu? Sen kendini anlat bence, neden pilot olamadın?
Empati? ~ 5 yıl önce
Kazada hayatlarını kaybedenlerin aileleri için empati yapan oldu mu? Ne vicdana ne cüzdana sığmayacak konularda empati yapılmaz. Gereği yapılır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ICF ~ 5 yıl önce
Sefa bey yorumlarınıza katılıyorum benim damat ICF çalışıyor şirkette özellikle Ticari işler ve Teknik departmanda 2016 yılın rant paylaşımı yapıldığını damat kulaklarıyla duymuş siz özel şirketteki rantlarında yazın önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000