23 Eylül 2013, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
 • Çetin Bey, Siz Android isimli arkadaşı yönetici falan sandınız herhalde ama o da bende en alt tabakayız.Yani memuruz!...Hani o üst yönetimdekiler binlerce lira maaş alırken bizler fazla mesai karşılığı izne yollanıyoruz hani.Elinizdeki belgeleri falan bizimle paylaşmanızı istemiyoruz elbette öyle bir talebimiz yok.Fakat size sadece motivasyonla ilgili birşey söylemek istiyorum ben.Şirket çalışanı motive etmek için paradan bahsetmeli.2 senedir maaşına zam alamayan personel grubu var burda.TGS HAVAŞ ve diğer firmalara kalifiye eleman kaptırmaların sebebi bu.Yada başka şirketlere geçenlerin Çelebi'ye eziyet etmelerinin sebebi bu.Tıpkı sizin ayrıldığınız ilk günden beri Çelebi'ye bombardıman yapmanız gibi.Saygılarımla
 • Cetin bey, Bahsetmis oldugunuz sirketin hangi sirket oldugu zaten asikar. Ancak siz bu aksakliklara dur demek icin bir sey yaptiniz mi yoksa her aksam tum personele motivasyon amacli "Japonya'dan doga harikalari" mailleri atmakla mi yetindiniz? Hakikaten merak icerisindeyiz.
 • sayın çetin bey :sizce havalimanında çalışanların özellikle thy cargo'da çalışanlar hepsi ama hepsi depresyonda nedeni çok basit işciyi piskolojik olarak baskı yapılıyor ve zorla mesai'ye kalacaksınız deniniyor eğer mesaiye kalmassanız hemen thy kargo müdürü söyledi herkez mesai'ye kalacak kalmıyanların savunmasını alın diyorlar işte thy cargoda her işi yapan taşeron ama maaşa gelince üst yönetim elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz ama üst yönetimin aldığı karar yapacak birşey yok deniliyor ve işcinin 2 tane olması gereken çay molasını 1 çay molasına düşüren şirket politikası bumudur sizce sorarım size sayın çetin bey
 • CEVAP :) ÖZÜR DİLİYORUM. SİZİ HAFTAYA PAZAR GECESİ CEVAPLAYACAĞIM. UMARIM AYIP ETMİYORUM DUR. APH YÖNETİMİNDEN YORUMUNUZU GİRMEMELERİ RİCASINDA BULUNDUM. ( NEDENİNİ DE ANLATARAK TABİİ. BU KONUDA HASSASLAR ) YORUMUNUZDA MENFİ BİR HUSUS YER ALMADIĞI İÇİN KABUL ETTİLER. . P.TESİ SABAHI SİZE CEVABIMI OKUYABİLİRSİNİZ. TEKRAR KUSURUMA BAKMAYINIZ LTF.ÇETİN ÖZBEY

VAY CANINA; BÖYLE BİR ŞİRKET VAR MI?

Evet; aşağıda bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanının Kuruluşun hayli bozuk olan işlerinin iyileştirilmesini nasıl sağladıklarını açıklayan anlatımından bazı kesitler yer alıyor. Metin içerisinden sizlere nakletmek üzere özellikle İnsan Yönetimi ile ilgili bölümlerin bir kısmını aldım. Yalnız anlatımın hangi şirketin Yönetim Kurulu Başkanına ait olduğunun şu aşamada zikretmemek için kurum ismi geçen cümleleri genel yapısını ve anlamını bozmadan değiştirdim.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞI YAZIMDA SİZLERE BUNUN HANGİ ŞİRKET OLDUĞUNU DUYURACAĞIM. TABİİ AŞAĞIDA YER ALAN İFADELERİN AİT OLDUĞU YÖNETİM KURULU BAŞKANININ İSMİYLE. EVET; BU UYGULAMALARI YAPAN ŞİRKETDE / ŞİRKETLERDE VARMIŞ DİYE İÇİNİZİ Mİ ÇEKERSİNİZ, YOKSA BİZİ ANLATMIŞLAR MI DERSİNİZ BİLEMİYORUM.

 1. Üst Yönetim katının kapıları kilitliydi. İçeri girmek için bir kartınızın olması gerekiyordu. Tabii ki bu kat için giriş onayı verilmiş bir kart. Katın rahatlık veren zarafetini güvenlik kameraları bozuyordu. Güvenlik;  şirkette veya patronlarda bir paranoya haline gelmişti. Doğrusunu isterseniz bu kat insanlara bir yılan tuzağı havası veriyordu. Çalışanlardan şu veya bu nedenle çekinen ve onlardan her şeyi saklayan bir yöneticinin başarılı olacağı düşünülemez. Esasen şirket özel olarak üst yönetim katında olan bazı şeyler nedeni ile sorun yaşıyordu. Bunu belirtilen katta oturanların küçük bir bölümü ile tüm çalışanlar biliyordu. Tabii ki bu düzeni tamamı ile değiştirdik. Bu katı herkese açık bir hale getirdik.
   
 2. Şirketin Ekip çalışması mantığındaki en büyük eksiği; Şirket yöneticilerine, bağlı olunan insanlara, üstlere ve müşteriler gösterilen saygı ve verdiğimiz değeri her kademedeki çalışanların birbirinden esirgemesiydi.  Tabii bu başıbozukluğun en tepeden başladığını da ifade etmeliyim. Şirketin moralinde oluşan birçok yaralı doku vardı. Bu şirketin en iyi çalışanları bile yaşadıkları deneyimlerden sonra mutsuz ve sıkıntılılardı. Bu deneyimler onlara kuşkucu güvensiz ve savunmacı olmayı öğretmişti.  Bu konuyu dengelemekle mevcut IK sorunun en önemli etabını geçmeyi hedeflemiştik.

Bütün çalışma arkadaşlarımıza tüm çalışanlarımızın değer verilmeyi ve saygı duyulmayı hak ettiğini ısrarla aşıladık. Ve de başta üst yönetim kademesi olmak üzere hepimiz bunu titizlikle uyguladık. Sonuç ortada. En önemli etap geçildi.

 1. Diyelim ki bir pizza markasının işletmesini yapıyorsunuz. Ve de patronunuz size “Başarılı bir pizza işletmesi olabilmemiz, müşteriyi artırıp para kazanabilmeniz için tek yol daha ucuz pizza yapmaktır “ dedi. Ne yaparsınız? Daha ucuz pizza yapmaya çalışırsınız. Daha az sos, taze sebze yerine konserve, taze et yerine donmuş et alırsınız. Çok geçmeden pizzanın ana maddesi olan peyniri yarıya indirmek gibi parlak bir fikir geliştirirsiniz. Sonuçta kimsenin yemek istemediği bir pizza yapabilirsiniz. Pizza ucuzlamasına ucuzladı da, talep yok. Malum ucuzun da ucuzu var. Üst yönetime yaranmak için Peynirsiz pizza yapmaya çalışanların sırtını sıvazlamayın. Önce bu zihniyeti yıktık.

4.       Başarılı işgücü daima mutlu iş gücüdür. Mutlu iş gücü ise ihtiyaçları tatmin edici boyutta karşılanmış olan çalışanlardan oluşur. Bu genel bir kuraldır ve şirketimizde haliyle bu kurala tabidir artık. Artık; iş gücümüzün mutluluğunu hangi kıstasa göre ölçerseniz ölçün puanlar yüksektir.

a.       Yetersiz maaş artımları dikkate alınarak maaşlar ortalama % 25 oranında artırılmıştır.

b.      Hastalık nedeni ile devamsızlıkta % 29 düşüş sağlanmıştır.

c.       Personel devir hızı yüzde 45 azalmış,

d.      İş kazalarında % 54 düşüş sağlanmıştır. Vb.

 1. Şirket çalışmak için berbat bir iş yeriydi. Yıllardır devam eden işten çıkarmalar, dönemsel güncellemeleri çeşitli bahanelerle yapılmayan ( senelik ücret artışları )  ücretler, tutulmayan vaatlerden oluşan bir şirket kültürü, çalışanları korku ve nefrete sürükleyen şeylerden bazılarıydı. En hafif deyimi ile insanlar işe geldiklerinde mutlu değillerdi. İşe gelmek istemeyen insanlarla iyi bir şey üretemezsiniz. Burası her konuda maliyet odaklı,  yönetim stratejilerinin ve ekiplerinin bir gecede değiştiği, çalışanların iş arkadaşlarını bir anda gözden çıkartarak kendilerini korumaya çalıştıkları, neredeyse üniteler arası iletişimin hiç mevcut olmadığı, söylenen her şeyin doğruluğuna inanabilmek için mutlak araştırma ihtiyacının hissedildiği bir yerdi. Kaldı ki araştırma sonuçları genelde ifade edilen hususun doğru olmadığını ortaya koyuyordu. Şirketi yörüngesine oturması için bunların sıfırlanmasının hayli zor olduğunu takdir edersiniz. Yükseldikçe bir şeyi daha iyi anlamaya başladım. Hangi iş konusunda olursa olsun, kaç kişinin başında olursanız olun birlikte çalıştıklarım hep insandı. Onların ihtiyaçlarına yakından ve samimiyetle baktığınızda işlerin daha iyi gitmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu tarafımca bulunmuş bir yöntem değil tabii. Ama doğruluğuna eminim. Uyguladık ve doğruluğunu gördük. Yönettiğiniz insanların neler hissettiklerine ilişkin yolunuzu kaybetmeye görün bir kere. Emin olun ki pek fazla uzağa gidemeyeceksiniz. Bu durumda olan şirketler dönüşü zor olan bir yola girmişlerdir.
   
 2. Kimlerle iş yaptığınızı hiç aklınızdan çıkartmayın. Çalışanlar şirkette uygulanan karmaşık politikalara ve bunları uygulayan saygıdeğer yöneticilere katlanan insanlar olmakla kalmıyorlardı. Onların başka sorunları da vardı. Onlar gerçek anlamda bir makine değillerdi. Çalışanlarda baskın olan duygu güvensizlikti. Birlikte çalışmak ve birbirimize insan gibi davranmamız için kat edilecek uzun bir yol vardı. Hep birlikte yürüdük bu yolda. Sonu iyi oldu.
   
 3. Yalakalığın bir bütün olarak işinize verdiği zarardan bağımsız olarak bu tarzı benimsemiş olan kişilerin kendilerine de zarar verdiğini görebilirsiniz. Yalakalığın sorunlu yanı birisinin köpeği veya bağırsak paraziti olmaktan farklı bir şey olmamasıdır.  Bu kişiler tatil veya iş seyahati fark etmez yalakası oldukları kişinin gittiği yere gitmek, onun yediğini beğenerek yemek, onunla vakit geçirmek, en fazla onu beğenmek ve de hatta bir anlamda onunla birlikte ölmek zorundadır. Eğer birinin köpeğiyseniz, yalakası olduğunuz şahıs  ayrılınca siz de bir anlamda ölmüş olacaksınız. Personelime ilk etapta yalakalık ve başkalarının altını oyma günlerinin geçmişte kaldığını söyledim. Şunun da altını çizerek, hep iyi şeyleri duymak istemiyorum, bana güzel olmayan, iyi gitmeyen şeyleri de söylemelisiniz. Siz bu konuda kararlılık gösterince bu türün artık şirkete yanaşamayacakları gerçek. Tabii bunu onlar da biliyor. Bu durumda olanlar mı?  Tabii ki onları süpürdük. Zaten barınamazlardı.
   
 4. Çalışanları bilgilendirmek ve onlara karşı dürüst olmak temelde aynı şeylerdir. Mahkemede doğruyu, tüm doğruyu ve yalnızca doğruyu söyleyeceğinize yemin edersiniz. Eğer çalışanlarınıza karşı dürüst olmak istiyorsanız da aynı şekilde davranmalısınız. Onları derinden etkileyecek bir şeyi çalışanlara söylememek sinsi ve üstü kapalı bir şekilde onlara yalan söylemektir. Biz çalışanlarımıza yalan söylemeye son verdik., biz onlardan bilgi saklamamaya söz verdik.
   
 5. Başınızı dik tutabilmenin kendinize ve sigortalarınıza güvenmenin birçok yolu vardır. Yalnız, yönünüzü kaybedip, kapıyı kapatmak üzere olduğunuzda onu itip içeriye girebilecek insanları işe aldığınıza emin olmanız gerekir. Bu da sizin kabiliyetiniz veya eksikliğinizdir. Beğenmediğiniz takdirde bir insanın görüşlerini dikkate almayabilirsiniz. Ama o kişi görüşünü verilere dayandırıyorsa zekanın kendinizi beğenmişliğinizden ve egonuzdan baskın çıkmalıdır. Müşterilerinizi olduğu kadar çalışanlarınızı da mutlak dinleyin. Tek başına bir şey yapamayacağınızı aklınızdan çıkartmayın. Sizi üst sıralara çıkartacak ve orada tutacak olan ekibinizdir. Ve ekibiniz size yakın olan birkaç üç yöneticiden ibaret değildir. Ben şu kadar senelik bir sektörün öncüsü bir şirketi yönetiyorum düşüncesi ile çalışanlarınızı dikkate almaz, onları yok sayarsanız hızla en alta ineceğinize emin olabilirsiniz. Unutmayın. Şirketinizin geleceğini şekillendiren geçmişiniz değildir. Bu güne bakın. Yarını planlayın.
   
 6. Şunu da unutmayın. İnsanlarla beraber çalışıyorsanız ve de hedefleriniz yükseklerdeyse, öncelikle çalışanların sizi bir değer olarak görmesi gerekir.  İster Yönetim Kurulu Başkanı veya Genel Müdür olun, ister uçak temizlik personeli, bagaj yükleme işçisi veya teknisyen olun, çalışanlarınız takıma bir değer katabileceğinizi / kattığınızı hissetmeli, görmeli ve size güvenmelidirler. Güven duygusu tesis edildikten sonra gerisi nispeten daha kolay.

Dikkati çekmesi için önemli gördüğüm yerleri bold karaktere çevirmek istedim. Tüm yazı simsiyah oldu. Evet, anlatımın, Operasyonel, pazarlama, mali, teknik vb. konuları da var tabii ki. Onları şimdilik geçiyorum.

Evet; Yönetim Kurulu Başkanının söylediklerinden bazıları işte bunlar.

Kim beğenir, kim beğenmez, kim doğru, kim yanlış bulur onu ben bilemem dersem de inanmayın. Beğenmeyecekleri ve yanlış bulacakları pekâlâ bilirim. Tanrı onlara çalışanları daha doğrusu insan yapısını anlama yeteneği versin.

Bu arada bir tek şeyi daha iyi bilirim ki, oda denenmiş ve iyi sonuç alınmış uygulamalar kesin doğrudur.

Öyle veya böyle sizleri 30 Eylül Pazartesi günü bu saygın yönetici ile tanıştıracağım.

VAY CANINA; BÖYLE BİR ŞİRKET VAR MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Çetin Bey, Siz Android isimli arkadaşı yönetici falan sandınız herhalde ama o da bende en alt tabakayız.Yani memuruz!...Hani o üst yönetimdekiler binlerce lira maaş alırken bizler fazla mesai karşılığı izne yollanıyoruz hani.Elinizdeki belgeleri falan bizimle paylaşmanızı istemiyoruz elbette öyle bir talebimiz yok.Fakat size sadece motivasyonla ilgili birşey söylemek istiyorum ben.Şirket çalışanı motive etmek için paradan bahsetmeli.2 senedir maaşına zam alamayan personel grubu var burda.TGS HAVAŞ ve diğer firmalara kalifiye eleman kaptırmaların sebebi bu.Yada başka şirketlere geçenlerin Çelebi'ye eziyet etmelerinin sebebi bu.Tıpkı sizin ayrıldığınız ilk günden beri Çelebi'ye bombardıman yapmanız gibi.Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ANDROID ~ 5 yıl önce
ORADA GÖREVLENDİRİLMİŞ ŞAHISLAR VAR. AYNI USLUBU KULLANMIŞSINIZ. BEN AYRILDIĞIM GÜNDEN BERİ ÇELEBİYİ BOMBALAMIYORUM. ÇALIŞIRKEN DE BUNU YAZILI VE SOZLU YAPIYORDUM. HERHALDE YÖNETİCİLERİNİZ DE BÖYLE DAVRANIYORDUR NE DERSİNİZ. NE YAZIK Kİ BUNLARI ORTAYA KOYAMIYORUM. SİZLERİM ÇALIŞMA ŞARTLARININ DÜZELMESİNİ İSTEMEYİ VE BUNUN İÇİN YAZMAYI ÇELEBİYE EZİYET ETMEK OLARAK YORUMLAMA YAKLAŞIMINIZ BANA ÇOK DEĞİŞİK GELDİ.ÇELEBİ İLE KİŞİSEL BİR SORUNUM VAR DERSEM AYIP EDERİM. BANA SAĞLANANLARDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR BORÇLUYUMDUR. ANCAK ŞU ANDA YAPTIĞIM İŞ VE ÖZELLİKLE İHBAR SÜRECİNDEKİ ÇALIŞMA ESNASINDA İÇİMİZİ BURAN ÇOK ŞEYLER OLDU. BUNLAR ÇELEBİ İLE, KURUMLA İLGİLİ DEĞİL KENDİ DEYİŞLERİ İLE İKİ DAMARIMI KESSEN ÇELEBİ RENKLERİNDE KAN AKAR DİYEN ZİHNİEVVEL GAYRETKEŞLERİN SÖZÜ. SİZİ O HANIMEFENDİYE BENZETTİĞİM İÇİN DE KUSURUMA BAKMAYINIZ. BİR GÜN KARŞILAŞIRSAK VE DE GÖRÜŞÜRSEK BANA BU YAZIŞMAYI HATIRLATIN BİLMENİZ İÇİN SİZE SÖYLEYECEK BİR İKİ ŞEYİM VAR. kOLAY GELSİN.
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Cetin bey, Bahsetmis oldugunuz sirketin hangi sirket oldugu zaten asikar. Ancak siz bu aksakliklara dur demek icin bir sey yaptiniz mi yoksa her aksam tum personele motivasyon amacli "Japonya'dan doga harikalari" mailleri atmakla mi yetindiniz? Hakikaten merak icerisindeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ANDROID ~ 5 yıl önce
CVP ANDROID AŞİKAR DEDİĞİNİZ BİLGİYE GİBİ SAHİP DEĞİLSİNİZ MOBBİNG USTASI HANIMEFENDİ.BU DA AŞİKAR.KONU ÇELEBİ İSE ORADA HANGİ KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞTIĞIM ORTADA. BİR SÜRE DENETİMLE BİRLİKTE KURUMSAL İLETİŞİM, DAHA SONRA YALNIZ DENETİM.BİR DENETÇİNİN YAPABİLECEĞİ ŞEY DOĞRU TESPİTLERİ RAPORLAMAKTAN ÖTE DEĞİL. HİÇ İCRACI OLMADIM O ŞİRKETTE. ÖNEMLİ OLAN BU RAPORLARDAN YAZILARA KONU OLAN HUSUSLARI ÜST YÖNETİME BİLDİRİP BİLDİRMEDİĞİM. SİZİN GİBİLERE KIZIP BU RAPORLARI ULU ORTA KULLANMAMI MI İSTİYORSUNUZ. SİZİ O KADAR ÖNEMSEMİYORUM.İKİNCİSİ GÖNDERDİĞİM MAİLLERİ İKİ KİŞİ ZEMMETTİ BU GÜNE KADAR. İKİSİ DE SİZDİNİZ. HALEN O MAİLLERİ GÖNDERİYORUM.MERAKLANMAYIN. YARIN MARİANNE'NİN BİR SUNUMU VE ANDRE RIEU KONSER VİDEOSU VAR. ÇALIŞANI MOTİVE ETMEK SİZİN İŞİNİZ. İNSANLARI O KADAR FAZLA MOTİVE ETMİŞSİNİZ Kİ YORULMUŞLAR. YORUMLARA NEDEN ADINIZI YAZMIYORSUNUZ Kİ? SİZİNLE AÇIK AÇIK YAZIŞMAK HOŞUMA GİDER. HEM YORUMLARINIZ ÜSTLERİNİZİN DE HOŞUNA GİDİYORDUR. SİZE ŞİMDİLİK ZARARI OLMAYACAKTIR.
DOGRUCU ~ 5 yıl önce
sayın çetin bey :sizce havalimanında çalışanların özellikle thy cargo'da çalışanlar hepsi ama hepsi depresyonda nedeni çok basit işciyi piskolojik olarak baskı yapılıyor ve zorla mesai'ye kalacaksınız deniniyor eğer mesaiye kalmassanız hemen thy kargo müdürü söyledi herkez mesai'ye kalacak kalmıyanların savunmasını alın diyorlar işte thy cargoda her işi yapan taşeron ama maaşa gelince üst yönetim elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz ama üst yönetimin aldığı karar yapacak birşey yok deniliyor ve işcinin 2 tane olması gereken çay molasını 1 çay molasına düşüren şirket politikası bumudur sizce sorarım size sayın çetin bey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP DOĞRUCU ~ 5 yıl önce
ÇALIŞAN FAZLA MESAİYE RIZASI OLMASI HALİNDE KALIR NOTU VARDI ESKİDEN. YANILMIYORSAM ŞİMDİDE TIS' DE YER ALIYOR ZANNEDERİM. UYGULANMAYACAK KONULARIN BU ŞEKİLDE RESMİLEŞTİRİLMESİ MEVZUATLARIN CİDDİYE ALINMAMASINA NEDEN OLMAZ MI?TAŞERON ÇALIŞTIRMANIN ŞARTLARI MAALESEF OTURTULMADI HALEN. ŞARTLARIN BELİRLİ ESASLARA EKSİKSİZ OLARAK BAĞLANDIĞINI ZANNETMİYORUM. DİLERİM Kİ TEK VE EN ÖNEMLİ SIKINTINIZ İKİ ADET OLAN ÇAY MOLASININ BİRE DÜŞÜRÜLMESİ OLSUN.
CEVAP :) ~ 5 yıl önce
CEVAP :) ÖZÜR DİLİYORUM. SİZİ HAFTAYA PAZAR GECESİ CEVAPLAYACAĞIM. UMARIM AYIP ETMİYORUM DUR. APH YÖNETİMİNDEN YORUMUNUZU GİRMEMELERİ RİCASINDA BULUNDUM. ( NEDENİNİ DE ANLATARAK TABİİ. BU KONUDA HASSASLAR ) YORUMUNUZDA MENFİ BİR HUSUS YER ALMADIĞI İÇİN KABUL ETTİLER. . P.TESİ SABAHI SİZE CEVABIMI OKUYABİLİRSİNİZ. TEKRAR KUSURUMA BAKMAYINIZ LTF.ÇETİN ÖZBEY

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000