15 Nisan 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • gölü, dereyi, kuşu v.s bilemem ama İstanbul'a yeni havaalanı şart. Atatürk yetmiyor, ihtiyacı karşılayamıyor..
  • Atatürk Havalimanı-Sabiha gökçen-Çorlu havaalanı-Üçünü geliştirelim. Bu kadar büyük çaplı proje yapmaya gerek yok,Çok gerekli ise 1 Etap projeyi uygulayıp bırakalım.O bölgede kalkınır.Doğayada fazla tahribat vermeyelim.İstanbul alacağı kadar yükünü aldı.Lütfen daha fazla batırmayalım güzelim İstanbulu.Gelştireceksen diğer illeri geliştirelim.
  • sn. erdinç durmazer; problem zaten bahsettiğiniz hususun ta kendisi. bugüne kadar hep "yetkililer", bir masanın etrafında çaylarını içip konuşarak vardılar bu kararlara. bu tür meselelerde olması gereken, konu hakkında ne kadar bilgisi olduğu veya kime yamanmaya çalıştığı meçhul "yetkililerin" bir "karara" varması değil, ihtiyaç duyulan her disiplini içinde barındıran bir ekip kurarak, "tarafsız" ve "kaliteli" analizler ve çalışmalar yaparak veya yaptırarak durumu değerlendirmektir. ihale ilanına çıkılmış, ihaleye iki hafta kalmış, havalimanının çevresel etkileri, zemin sorunları filan tartışılıyor. bunda bir gariplik yok mu? mesele "tartışmak" veya kimin kimi bastıracağı değil; asıl mesele planlama adımlarını doğru ve tarafsız bir biçimde atmak. milyarlarca dolarlık projede hale bakın. daha küçük çaplı projelerde durum kimbilir nasıldır.
  • Geçmişte yaşı olanlar hatırlar boğaz köprüsü yapılırkende belirli bir kesimin insanları karşı çıkmışlardı. Şimdide aynısı ... Lütfen biraz düşünelim oyunlara turkiyenin ileri gitmesini zaten bu zihniyet engellemedimi.
  • istanbulun kıymetini gerçek ve eski istanbullular bilir...gerisi hikaye...
  • Doğa kimin umrunda ? Hangi ülkede yaşadığımızı zannediyoruz ? Kanal İstanbul eşzamanlı başlıyormuş, peki onun doğaya etkisi ne olacak, 150m genişliğinde Marmara ve Karadenizi birleştiren bir kanal, ikinci bir boğaz. Sizce bunların doğaya etkisi, gerçekte kaybettireceği yüz milyarlarca dolarlık zarar kimsenin umrunda mı? Gelecek nesillere kalacak yada kalmayacaklar kimsenin umrunda mı? Örneklerinin ekosistemleri nasıl çökerttiğini, pek çok yerde görebiliriz. Artık bizim hedefimiz Dubai'dir, emirliklerdir, onlar gibi olmaya son hız devam ediyoruz. Atatürk nereyi hedef gösterdi, biz ne tarafa gidiyoruz. Uyan Türkiye uyan, ama çok geç artık...
  • Bu rapor açıkça bir felaketi belgeler niteliktedir. Yeni bir havalimanı yapılacak diye koca İstanbul'un ve yaşayan milyonlarca insanın boğazına ip dolamaktan farkı yoktur. Tamam, havalimanı ihtiyacı vs yapılması lazım ama bu şartlar altında bu bölgeye yapılması ilerde neleri doğuracak bir durup düşünmek lazım!
  • bu konunun en guzel cozum yolu, konuyla ılgılı tum yetkılılerın ( cevrecı , havacı, meydancı, tarımcı, madencı, heyelancı vs) katılımıyla tv karsısında unv. yetkılılerının de ıştırakıyle yapılacak bır acık oturumda , sorun olarak belırtılen hususların ıyıce tartışılarak orta bır yolun bulunması ve bu arada halkında bılgılendırılmesı , ılerıde cıkabılecek bazı suclamaların onune geclebılmsı acısından yararlı olabılecegını duşnmekteyım..aksı taktırde projeyı gercekleştırmek ısteyenler hakkında ılerı gerı konuşanların ve fıkır beyan edenlerın önünü almak mumkun olamıyabılır.. kısacası , projenın getırısı ıle goturulerının yetkılılerce ıyı degerlendırılmesını muteakıp buna gore hareket etmelerı ,ulke ekonomısı acısındanda önem arzettıgınden, projeyle ılgılı dunya ulkelerınınde gozunun üzerımızde oldugunu duşundugumuzde , soz konusu proje ıle ılgılı hayırlı kararlar alınarak projenın hayrlı şkılde sonlndırılması en buyuk temennımdır.
  • yerköpeği mi??? o ne yahu ??? bunun havaköpeği olanı yok mu acep???
  • Lütfen tepki gösterelim. Bu havalimanı projesi dursun! Atatürk'ün kapatılacağını bile hala daha kimse bilmiyor, çünkü sadece sorunca, yarım ağız söyleniyor. Çevremizdekileri bilinçlendirelim.

VAR MI İTİRAZI OLAN?

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, üçüncü havalimanına ilişkin CED raporunu yayımladı. Mayıs ayındaki ihaleyi kazanan firmanın 4 etapta gerçekleştireceği proje kapsamında, ilk etapta ana terminal binası 2 pist ve kargo pisti inşa edilecek. İkinci etapta alanın doğusunda denize dik uzanan 3. pist ve terminal binası, 3. etapta ana pistin batısında kalan denize dik 1 pist ve terminal binası, en son ve 4. etapta ise alanın batısında kalan denize dik 6. pist ve terminal binaları inşa edilecek. İlk etap 42 ayda tamamlanarak işletmeye alınacak ve tamamının bitirilmesi 2038'i bulacak. Projenin bugüne kadar hep rakamsal büyüklüğü, memlekete ekonomik anlamda katkıları konuşuldu. Geçen günlerde de havalimanının yapılacağı bölgeye ilişkin ÇED raporu yayımlandı. Tamamını okuduğum rapordan dikkat çekici noktaları yorumsuz aktarıyorum.

GÖLLER VE DERELER YOK OLACAK

__________________________________________________________________________________

Proje sahası içerisinde maden işletmelerinin oluşturduğu 70 adet göl, gölet ve/veya gölcük bulunmaktadır. Proje inşaat aşamasında bu yapay göl, gölet/gölcük suları, kullanma ve sulama suyu olarak kullanılacaktır. Daha sonra hafriyat ve dolgu malzemesi ile doldurulacaktır. Dolayısıyla sulak alan vasfını yitireProje alanı içerisinde 236 hektar mera, 60 hektar kuru tarım (nadassız), alanı yer almaktadır. Kcek ve içerisindeki canlı yaşamı yok olacaktır.

TERKOS GÖLÜ KİRLENECEK

Projenin inşaat aşamasında alanda bulunan akarsuların yataklarının tahrip edilmesi sonucu proje alanı sınırının 2,5 km batısındaki Terkos Gölü, proje alanı sınırının 12 km güney doğusundaki Alibey Barajı ve planlama aşaması devam eden proje alanı sınırının 9 km güney doğusundaki Pirinççi Barajının su toplama miktarlarında azalma ve yüzeysel akışlarla kirlilik yüklerinde artma beklenmesinden dolayı proje etki alanı proje alanı merkezinden itibaren 12 km çaplı bir çemberi içine alacak şekilde belirlenmiştir. Ancak projeden kaynaklanacak araç trafiğinin artması ve kentleşmenin bu bölgeye yönelmesinden dolayı alanın mevcut kirlilik yükünün artması, ormanlık alanların tahrip edilmesi ve bölgedeki barajlara su temin eden akarsuların yüzeysel akışlarla barajlara kirlilik yükü taşıması beklenmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ YOK OLACAK

__________________________________________________________________________________

Proje kapsamında yapılması planlanan ünitelerin (pist, apron, üst yapılar vb.), yapılacağı alanda hafriyat çalışmaları ile doğal ekosistem (orman alanları, 70 adet canlı yaşamı barındıran göl ve göletler, akar ve kuru dereler, tarım alanları, mera alanları) ortadan kaldırılacaktır. Böylece ünitelerin inşa edilmesiyle birlikte bu alanların doğal bitki örtüsü ve doğal özelliği ortadan kalkmış olacaktır.

ÇÖKMELER OLABİLİR

__________________________________________________________________________________

(MTA Genel Müdürlüğü tarafından Kapsam Belirleme Toplantısı'nda "Jeolojik Birimlerin Litolojilerinden, Yeraltı Su Seviyesinin Yüksek Olmasından ve Arazide Kömür İşletilmesi Nedeniyle Oluşmuş Çukurluklardan Dolayı Zeminde Ani Oturma ve Çökmelerin Olabileceği Düşünülmektedir" görüşü verilmiştir)

_____________________________________________________________________

HEYELAN BÖLGESİ

Proje alanı sınırları içerisinde ve alanın güney batısında yer alan hafriyat döküm alanı ve çevresinde toprak kayması ve heyelan hareketleri görülmektedir. Özelikle Tayakadın-İhasaniye yolunun hafriyat depolama alanına denk gelen kısmında heyelana bağlı kaymalar ve yol bozulması söz konusudur. Ayrıca alanda madencilik faaliyetleri sonucu bozulmuş arazilerde zeminde kaymalar söz konusudur.

VAHŞİ YAŞAM ETKİLENECEK

_______________________________________________________________________________

Kurt, çakal, yerköpeği gibi bazı hayvanların  bu bölgede yaşama imkanları olmayacak.   

KUŞLARIN GÖÇ YOLU ÜZERİNDE

__________________________________________________________________________________

Havalimanının kurulacağı bölge kuş göç yolları üzerindedir. Bu alanda kuş hareketleriyle ilgili olarak alınacak tedbirleri de içeren rapor, ÇED Olumlu Kararının alınması ile yatırımcı firma tarafından inşaata başlanmadan konusunda uzman bir kişiye (Üniversite veya STK’da çalışan) hazırlattırılacak ve raporda iki yıl süreyle ilkbahar ve sonbahar göçlerinin izlenmesi, göç yolları ve uçuş rotaları belirtilecektir. Hazırlanan bu rapor, Havalimanı işletmeye geçmeden önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Daire Başkanlığına sunulacak ve Bakanlık gerekli  gördüğü takdirde havalimanına işletme ruhsatı verilmeden önce kuş gözlem radarlarının kurulması gibi ek tedbirler isteyebilecektir.

657 BİN AĞAÇ KESİLECEK

_________________________________________________________________________________

3.Havalimanın kurulması planlanan alanın önemli bir kısmında Arnavutköy Kuzey Ormanları yer almaktadır. Proje kapsamında orman alanındaki ağaçların bir kısmının kesilmesi ve bir kısmının da taşınarak başka alanlara dikilmesi ile ilgili olarak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile koordineli çalışılacak olup, inşaat aşamasından önce bir çalışma programı oluşturularak kesilecek ve taşınacak ağaçlar belirlenerek çalışmalar koordineli olarak yürütülecektir. Ancak alandaki bütün ağaçların taşınması mümkün değildir. Alandaki toplam ağaç adedi 2.513.341 adet karşılığı 268.673,360 m3'tür. Alandaki kesilmesi zaruri ağaç miktarı 657.950 adettir.  

SEBZECİLİK VE HAYVANCILIK BİTECEK

Kemerburgaz ve Göktürk bölgelerinde sebze ve meyve tarımı yapılmaktadır. Daha ziyade domates, patlıcan, biber, salatalık, kabak, kıvırcık, lahana, maydanoz, yeşil soğan ve fasulye vb. sebzeler yetiştirilerek İstanbul halkına pazarlanmaktadır.  Alibeyköy bölgesi ile Kemerburgaz bucak merkezi ve bağlı köylerde, süt ve besi hayvancığı ve arıcılık yapılmaktadır. Hayvancılık sektörünün ilçe ekonomisine katkısı küçümsenemeyecek derecede olup, sadece Kemerburgaz yöresinde çok sayıda mandıra mevcuttur. Ayrıca ilçenin kuzeyinde bulunan Belgrad Ormanları'ndan orman ürünleri istihsali yapılmaktadır.

TERKOS SUYU AZALACAK

__________________________________________________________________________________

Proje kapsamında hazırlanan ve ekte sunulan Havza ve İSKİ İsale Hatları Haritası’nda belirtildiği üzere; su toplama alanı 736,2 km2 , su alanı 39 km2  olan Terkos Gölü havzasını besleyen 2 adet derenin yapılması planlanan inşaat çalışmaları sonucu bağlantısı kesilecektir. Aynı zamanda Alibeyköy havzasını besleyen 3 adet derenin de yapılması planlanan inşaat çalışmaları sonucu ulaşımı kesilmiş olacaktır. Bu kapsamda Terkos Gölü havzasındaki dere akış güzergahlarının etkilenerek su potansiyelini eksilteceği öngörülmektedir.

 ÇED raporunun özeti bu şekilde... Özellikle de MTA’nın 'çökmeler olabilir' ve rapordaki bazı bölgelerin  heyelan bölgesi olması ile bu bölgenin  kuş göç yolları üzerinde bulunması tespitleri uçuş can ve mal emniyetini  doğrudan etkileyen tespitler olması münasebetiyle başta yer seçimi olmak üzere  bu konunun çok aceleye getirilmeden bir daha  değerlendirilmesinde fayda var. Sizin de gördüğünüz gibi, o bölgeye havaalanı yapılmaması için bütün şartlar mevcut ancak buna rağmen o havaalanının yapılacağından en ufak şüphem yok. En azından birilerinin bu raporu kanıt göstererek projeye itiraz etmesini umuyorum ama o da yok, olmayacak da! Canlı hayatını tehdit eden, bitki örtüsünü, gölleri, dereleri yok edecek, heyelan bölgesinde, kuşların göç yolu üzerinde, bütün doğanın dengesini alt üst edecek bir proje gümbür gümbür hayata geçiriliyor, kimsenin gıkı çıkmıyor?  

Tamam artık macun tüpten çıktı, bu proje yapılacak ama en azından bir kişi çıkıp itiraz da mı etmeyecek?

Efsane futbolcu George Best, David Beckham için; “Sol ayağı ile şut çekemiyor, kafa vuruşu yapamıyor, rakipten top kapamıyor çok da fazla gol atmıyor. Bunların haricinde fena değil…' demiş ya, burada da benzer bir durum söz konusu... Kuşların göç yolu üzerinde, heyelan ve çökme olabilir, ormanlar katledilecek,  göller, dereler kuruyacak, bitki örtüsü yok edilecek, vahşi hayat bitecek ama onun dışında havaalanının yapılması için hiçbir engel yok!

VAR MI İTİRAZI OLAN?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

fatma aydın ~ 6 yıl önce
gölü, dereyi, kuşu v.s bilemem ama İstanbul'a yeni havaalanı şart. Atatürk yetmiyor, ihtiyacı karşılayamıyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Atatürk Havalimanı-Sabiha gökçen-Çorlu havaalanı-Üçünü geliştirelim. Bu kadar büyük çaplı proje yapmaya gerek yok,Çok gerekli ise 1 Etap projeyi uygulayıp bırakalım.O bölgede kalkınır.Doğayada fazla tahribat vermeyelim.İstanbul alacağı kadar yükünü aldı.Lütfen daha fazla batırmayalım güzelim İstanbulu.Gelştireceksen diğer illeri geliştirelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xman ~ 6 yıl önce
sn. erdinç durmazer; problem zaten bahsettiğiniz hususun ta kendisi. bugüne kadar hep "yetkililer", bir masanın etrafında çaylarını içip konuşarak vardılar bu kararlara. bu tür meselelerde olması gereken, konu hakkında ne kadar bilgisi olduğu veya kime yamanmaya çalıştığı meçhul "yetkililerin" bir "karara" varması değil, ihtiyaç duyulan her disiplini içinde barındıran bir ekip kurarak, "tarafsız" ve "kaliteli" analizler ve çalışmalar yaparak veya yaptırarak durumu değerlendirmektir. ihale ilanına çıkılmış, ihaleye iki hafta kalmış, havalimanının çevresel etkileri, zemin sorunları filan tartışılıyor. bunda bir gariplik yok mu? mesele "tartışmak" veya kimin kimi bastıracağı değil; asıl mesele planlama adımlarını doğru ve tarafsız bir biçimde atmak. milyarlarca dolarlık projede hale bakın. daha küçük çaplı projelerde durum kimbilir nasıldır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir zamanlar.. ~ 6 yıl önce
Geçmişte yaşı olanlar hatırlar boğaz köprüsü yapılırkende belirli bir kesimin insanları karşı çıkmışlardı. Şimdide aynısı ... Lütfen biraz düşünelim oyunlara turkiyenin ileri gitmesini zaten bu zihniyet engellemedimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boş işler ~ 6 yıl önce
istanbulun kıymetini gerçek ve eski istanbullular bilir...gerisi hikaye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Küskün ~ 6 yıl önce
Doğa kimin umrunda ? Hangi ülkede yaşadığımızı zannediyoruz ? Kanal İstanbul eşzamanlı başlıyormuş, peki onun doğaya etkisi ne olacak, 150m genişliğinde Marmara ve Karadenizi birleştiren bir kanal, ikinci bir boğaz. Sizce bunların doğaya etkisi, gerçekte kaybettireceği yüz milyarlarca dolarlık zarar kimsenin umrunda mı? Gelecek nesillere kalacak yada kalmayacaklar kimsenin umrunda mı? Örneklerinin ekosistemleri nasıl çökerttiğini, pek çok yerde görebiliriz. Artık bizim hedefimiz Dubai'dir, emirliklerdir, onlar gibi olmaya son hız devam ediyoruz. Atatürk nereyi hedef gösterdi, biz ne tarafa gidiyoruz. Uyan Türkiye uyan, ama çok geç artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FELAKET ~ 6 yıl önce
Bu rapor açıkça bir felaketi belgeler niteliktedir. Yeni bir havalimanı yapılacak diye koca İstanbul'un ve yaşayan milyonlarca insanın boğazına ip dolamaktan farkı yoktur. Tamam, havalimanı ihtiyacı vs yapılması lazım ama bu şartlar altında bu bölgeye yapılması ilerde neleri doğuracak bir durup düşünmek lazım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 6 yıl önce
bu konunun en guzel cozum yolu, konuyla ılgılı tum yetkılılerın ( cevrecı , havacı, meydancı, tarımcı, madencı, heyelancı vs) katılımıyla tv karsısında unv. yetkılılerının de ıştırakıyle yapılacak bır acık oturumda , sorun olarak belırtılen hususların ıyıce tartışılarak orta bır yolun bulunması ve bu arada halkında bılgılendırılmesı , ılerıde cıkabılecek bazı suclamaların onune geclebılmsı acısından yararlı olabılecegını duşnmekteyım..aksı taktırde projeyı gercekleştırmek ısteyenler hakkında ılerı gerı konuşanların ve fıkır beyan edenlerın önünü almak mumkun olamıyabılır.. kısacası , projenın getırısı ıle goturulerının yetkılılerce ıyı degerlendırılmesını muteakıp buna gore hareket etmelerı ,ulke ekonomısı acısındanda önem arzettıgınden, projeyle ılgılı dunya ulkelerınınde gozunun üzerımızde oldugunu duşundugumuzde , soz konusu proje ıle ılgılı hayırlı kararlar alınarak projenın hayrlı şkılde sonlndırılması en buyuk temennımdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerköpeği??? ~ 6 yıl önce
yerköpeği mi??? o ne yahu ??? bunun havaköpeği olanı yok mu acep???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çaresiz ~ 6 yıl önce
Lütfen tepki gösterelim. Bu havalimanı projesi dursun! Atatürk'ün kapatılacağını bile hala daha kimse bilmiyor, çünkü sadece sorunca, yarım ağız söyleniyor. Çevremizdekileri bilinçlendirelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000