14 Şubat 2011, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Bir yandan flightglobal sitesine pilot alımı ilanı ver bir yandanda iş garantili diyerek okula öğrenci çek sakın kanmayın böyle oyunlara iyisindir ama seni göndermek için istedikleri an çaktırılar bunu unutmayın bu işte kılıf bulmak kolaydır anında bitirirler adamı,malum şirket minimum 500 saat'lik FO arıyo sitede tipli al hadi tipsiz al 2 veya 3 tane sen eğit ensesinde pişir bozayı bak bakim mermi gibi uçmuyomu bırakın yav alavere dalavere hepsi
  • Safa Bey 19 Şubat tarihli Hürriyet Gazetseinin Ekonomi Haberleri bölümünde Turkuaz ile ilgili yazıyı lütfen manşete taşıyın.
  • Sefa bey yazilariniz icin size tesekkuru sahsim adina bir borc biliyorum.Calismalarinizla sektorun en onemli yazarlarindan biri oldugunuzu dusunuyorum.Temennim daha fazla ,daha da fazla calisarak birinci siraya oturmanizdir. Saygilar.
  • Günümüzde tek bir şeye dikkat edeceksin:Çeşitli vaatlerle insanlara hayallerini vaat ederken özellikle insanları BORÇ KÖLESİ yapmaya çalışırlar.Borç kölesi oldu mu insan , vatanın bekasına bakmaz ;sadece bakacağı dolar düşmüş mü , borsa yükselmiş midir.Türk insanı olarak , AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATMAYI hiç bir zaman unutmamız gerekir. Modern BORÇ KÖLELİĞİ klasik kölelik anlayışından türemiş olup , SAHİBİN (bankalar) modern kölelikte insanlara yeme içme , barınma ihtiyaçlarını karşılanmasına gerek kalmaması bakımından A.Lincoln'un kaldırmış olduğu kölelik düzeninden çok daha acımasızdır.Onun için siz siz olun reklamlara kesinlikle itibar etmeyin , reklam tüketim için yapılmış bir ilizyon ve beyin kontrol mekanizmalarıdır.
  • Ya sefa kardeşim ya sen müneccimsin yada iyi takipcimisinin. Sektörü zor günler bekliyor millet havacılıktan başka işlere soyunmaya başladı diyorsun.Saga bocalıyor ve pilotlar ortada kalıyor.
  • SAGA'da işsiz kalan tipte binlerce saatlik uçuşu olan pilotların durumunu da okuyun.Ondan sonra bu işe soyunun.
  • Tarkim bundan önce Golden Airlines ile de aynı anlaşmayı yapmıştı.Umarım Atlas'ın sonu da aynı olmaz.
  • Arkadaşlar , özellikle iyi dinleyin:Ben sivil kökenli olup pilot olmaya çalışan biriyim.Bizim en büyük eksiğimiz nedir biliyor musunuz?Her şey yolunda gitti , okulu derece ile ve gayet iyi bir pilot adayı olarak bitirdin.Tipinin de parasını bastırdın aldın.Türkiye'de emekli olma yaşı ne?Pilota da 65 , masa başında oturana da.Pilot olmak için ne harcadın ?200.oo tl.Pekala sinemaya gittin , kafana cam blok düştü ve iş göremez duruma geldin.Bunun finansmanı nasıl yapacaksınız bankadan kredi çekip bu işe girdiyseniz?Hayatta hiç bir şeyin garantisi yoktur ve yarına çıkıp çıkmayacağımız bir muammadır.Ölürsen Türkiye'de paçayı yırtarsın ama uçamaz raporu alırsan yandın anam yandın.Düşene bir tekmeyi de herkes yapıştırır.
  • Bende 14 Martta başlayacak olan THK'nın uçuş okuluna başlacaktım.Gittim 2 kez görüştüm Ankara ile ama gerek bu sitede okuduğum yorumlar gerekse o okulda okuyan biri sayendesinde bu fikrimden vazgeçme seviyesine gelmiş hatta vazgeçmiş durumdayım.Uçuş okuluna başlacak olanlar okullarla değil kesinlikle okula giden yada mezun olmuş kişilerle konuşmalı ve tarafsız forumları ve bu siteyi okumalı.Ben çok geç olmadan vazgeçtim ya 66000 doları yada 118000 euro'yu verdikten sonra jeton düşseydi ? Uçuş okulları ile ilgili yazılarınız için teşekkürler.Siz siz olun sizi müşteri gibi gören paranızı almaya bakan olur hallederiz yaparız yaparsın tarzında konuşmalara sakın kanmayın yoksa başınız ve paranız yanar.
  • Bu Atlas sivil pilot almam deyip , bir sürü yabancı pilot doldurdu şirkete, şimdi kalkmış okul açtım pilot yetiştireceğim bana 100 bin euro verin diyor. Milleti yolacak aklı sıra, mesele pilot yetiştirme falan değil, para , yetişmiş yığınla pilot var onlardan alsın yabancı pilot alacağına. Bence atlasta bu işi ticarete dökelim diye kim fikir verdi ise ilk 100 euro yu ondan alsın. çünkü bu iş fiyasko olacak atlas için. Memlekette yabancı pilot sayısı 1000 olmuş , yerli lisanslı pilotlar işsiz , yeni bu işe gireceklerinde artık gözü açıldı. 100 bin euro 213 milyar eski tl yapıyor , gidin bu parayı bir özel sigortaya yatırın , ogün anında emekli maaşı bağlarlar hayat boyu size. Sen o parayı emekli olup gelen pilotlardan al para onlarda

UMUT TACİRLERİ...

IATA Başkanı Bisignani: “Türkiye’de havayolu şirketleri mantar gibi arttı, kapanmalar olacak” dedi.

ULUSLARARASI Havayolu Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani, Türkiye’de havayolu şirketleri arasında yakın zamanda şirket birleşmeleri ve kapanmaları yaşanabileceği konusunda uyardı. IATA Başkanı Bisignani, havayolu sektörünün Türkiye’deki gelişimini Hindistan’a benzeterek, “Orada da havayolu şirketleri mantar gibi artıyordu. Şimdi bazıları kayboluyor, bazıları yaşamını sürdürüyor” dedi.

Bisignani, şirketlerin sayısının hızla arttığı süreçte hükümetin rolüne ilişkin olarak da, “Bu durumlarda hükümetin güvenlik konusuna çok dikkat etmesi gerekir. Büyüme uğruna emniyeti feda edemezsiniz” uyarısında bulundu.
 
Havayolu taşımacılığının bir numaralı adamı Bisignani’nin bu sözleri havacılık ile ilgili medyamızın dikkatinden kaçtı. 2002-2010 arasında 11 şirketimizin kapanması, birleşmek durumunda kalması veya el değiştirmesi; havacılığımızın şirket bazında pek de iyi tablo çizemediğini zaten gösteriyordu. Ancak, Bisignani’nin bu tablodan öte, gelecekle ilgili kuşkularını öne çıkararak, emniyetten ödün verilmemesi uyarısını son derece önemsiyorum ve dikkatleri bir kez daha bu uyarıya çekmek istiyorum.

IATA Başkanının; "büyüme uğruna emniyeti feda edemezsiniz" sözcüğünü irdelersek; satır aralarına gizlenmiş ve açık seçik bir açıklamadan kaçınıldığı belli olan bu ifade çok önemli. Türkiye havacılığı ile ilgili bir söyleşide, yukarıda belirtilen sözcüklerin söylenmesi çok anlamlıdır. Aslına bakacak olursak; Sivil Havacılık Akademisi ve bazı köşe yazarlarımız da bu konuda uyarıcı pek çok yazı yazdığından, IATA Başkanının anlamlı söylemine katılmamak elde değil.

Çünkü; alt yapımızda hala tüm dünyaca önerilen ve mutlaka bağımsız olması gerektiği vurgulanan kaza-kırım komisyonlarının oluşumunu becerememiş olmamız ve sivil havacılığın anayasası olan Annex’lere hemen uyum sağlayamama ve otoritenin sayısal ve nitelikli eleman sıkıntısı, bire bir örtüşüyor. Sanırım, IATA Başkanı Türkiye’deki gelişmeleri ve emniyet kurallarına ticari kaygılar nedeniyle uyulmamasını yakından izliyor...

Türkiye’nin büyük havayollarının da üyesi  olduğu,  IATA gibi uluslararası büyük bir kuruluşun, dünya genelinde, tüm havayollarının alt yapılarını ve gelişmelerini yakından izlemekte olduğu bir gerçektir. IATA Başkanının şirket kapanmaları hakkındaki uyarısının gerçekleşmemesini dilerken, şu anda havacılık pazarımızın özellikle wet lease piyasasının daraldığını hep birlikte gözlemliyoruz.

Bu sıkıntılı dönemin ayak seslerini sektörümüzün bazı şirketleri hissetmiş olsa gerek ki, Kesinlikle anlaşamıyacağı söylenen şirketlerimiz bile, yaşanan bu zor günleri, iş birliği içine girerek, bir şekilde aşmaya çalışıyorlar. Havacılık background’u olmayan bazı patronlar bu sektörü, etinden-sütünden-derisinden fayda almak gibi tamamen ticari çıkarlar doğrultusunda kullanmaya başlar ve bunu otorite destekler veya görmemezlikten gelirse, işte o zaman havacılığımızda gelinen noktayı hep birlikte görürüz.

Sektörümüzün yeni ticari faaliyet alanı: Eğitim.

SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru’nun “100.000 havacılık çalışanı, güvenlik eğitimi alacak” demesinden sonra hızlanarak yeni yeni şirketler kurulmaya başladı. Özellikle, yer hizmetlerinde eğitim seferberliği başlatıldı. Bu şirketlerden biri, Atlas-Tarkim işbirliği ile kurulan Altın Havacılık Eğitim Hizmetleri isimli şirketimizdir.  Bu yeni şirketimiz, Gold Air’in eğitim departmanının tamamını alarak bu işe girdi.

Murat Ersoy’un yönetim kurulu başkanlığını, Faruk Bayındır’ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği bu şirket, Yeşilköy’deki Dünya Ticaret Merkezinde faaliyet gösterecek. Bu yeni şirket, kabin personeli, yer hostesi, yolcu hizmetleri personeli, dispeçerler yetiştirecek, kargo, tehlikeli madde, lojistik, güvenlik gibi konularda eğitimler verecek.  100.000 kişi, dile kolay..! Güzel iş..!

Yukarıda belirtilen eğitim konularında, tam olarak  eğitim verebilecek tek şirket, şu anda Gözen Havacılık olarak gözükmektedir. Ancak, Altın Havacılık Eğitim şirketi de bundan böyle bu pazarda olacak. Pilot okullarından mağdur olanların ve yüzlerce işsiz pilotun bu tür özel eğitim kuruluşları arasından çıkmış olmasının yankıları sürerken, bu yer eğitimlerinde de öğrencilerin mağdur olmaması ve kaliteli bir eğitim alabilmeleri çok önemlidir.

Kısaca; eğitim verilmesi gerekiyor diye eğitim verilmemelidir… SHGM’nin, gerek sayı, gerekse nitelik olarak yetersiz kalan kadroları ile bu yer eğitim kuruluşlarını-pilot okullarını-sektördeki tüm şirketleri-MRO ları-havalimanlarını vb. denetleme(!)  mucizesi yine devam ederse, mağdur olanlar kuşkusuz  bu ticari şirketler değil, oralara para yatıran vatandaşlarımız olacaktır.

Bakalım; şimdilik Gözen ve Altın havacılık şirketleri arasında paylaşılacak gibi görülen bu pastanın dilimleri, kime ve nasıl bölüştürülecek. İzleyeceğiz ve göreceğiz...  

Eğitim atağı, ülkenin pilot ihtiyacını giderebilmek için kurulan yeni pilot okullarında da son hızla sürüyor.

Sektördeki pilot eksikliğini giderebilmek adına kurulan ve mantar gibi türeyen  özel okullarımıza, yeni biri eklendi. Yer eğitimi-pilot eğitimi ve havayolu işletmeciliğini birlikte götürmek isteyen şirketlerimizden Atlas Jet’in kurduğu, AFA (Atlantic Flight Academy) “iş garantisi” sözü vererek, pilot adayı toplamaya başladı.

Atlas CEO’su Orhan Coşkun, Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan bir açıklamasında  “Amacımız, yüksek standartlı eğitimle iş garantisi sunmak” diyerek, AFA’nın iş garantisi verdiğini ilan ediyor ve basınımız da bunu pompalıyorsa, geçmişte mağdur olan pilot okulu mezunlarına yeni arkadaşlar geliyor demektir.

Ayrıca; AFA tarafından istenen dil seviyesi, Toefl düzeyi(!) imiş. ne demekse, onu da anlayamadım. Toefl’ın seviyeleri mevcutken ve 70 üstü yetiyorken siz yetersizde olsa düzey olarak bu imtihandan 60-70 alma şartı getirebilirsiniz. Bunu demeyip sadece düzey ifadesi ile lisan bilgisi soyutlaştırılmıyormu?

 AFA; Toefl;Toeic, KPDS gibi yerlerden alınmış belgelerle seviyeni belirt demek yerine,düzey diyerek konu soyutlaştırıp amaçtan uzaklaştırılmış. Bu soyut ifade lisan seviyesini ucu açık hale getirerek talep artışı doğrultusunda kullanılmış olsa gerek.

 Gelelim iş garantisine; Böyle bir garanti yok. Bizzat telefonla yaptığım görüşmede; böyle bir garantinin söz konusu olamayacağını, ancak, adayların başarı grafiğine göre işe çağırılabileceklerini öğrendim. Bu iş garantisinin rekabet kurallarına uyup uymaması bir yana, nasıl garanti verilebileceği bir sır olarak ortada duruyor…

Haydi iş garantisi var diyelim ve hep birlikte fikir fırtınası yapalım!

Sözleşmeyi imzaladınız, 60.000 Euro+KDV verdiniz ve eğitim başladı. Kurs sonucunda mezun olup ATPL lisansınızı aldınız. Ardından; A-320-321 tip kursu için 25.000 Euro+KDV’yi de verdiniz. Tabii ki iş bununla bitmiyor. Sırada, Line Eğitimi var ve bu da 15.000 Euro+KDV. Toplamda KDV içinde 118.000 Euro’yu ödeyip, tip ve line kurslu pilot oluyorsunuz.

Öncelikle, bu istenen rakamlar bana diğer pilot kurslarına göre iş garantisi de verilmeyeceğini duyumumdan sonra göre uçuk göründü. Peki, eğitimin tümü bittiğinde, yani 118.000 Euro’yu ödediğinizde, iş hemen hazır mı? Hayır!

Atlas Jet, sizi isterse alacak. Ayrıca; iş garantisi Atlas Jet olarakmı veriliyor veya bir başka şirketle anlaşmayamı gidilecek orasıda somut değil.  Atlas Jet’in veya sektörün pilot talebi siz mezun olduğunuzda hangi seviyede olacak.Bunu bileniniz veya garanti edebilecek bir merci varmı? 

Ancak sizin iş garantiniz yapılan sözleşme ile garanti altına alındı diyelim (Ki, bu konuda yazılı garantileri yok!). Sizin imzaladığınız sözleşmede, ücret hanesinde bir rakam var mı? YOK.  Diyelim ki mecbur kalındı ve size pilot olarak asgari ücret önerdiler. Ne yapacaksınız? Ya çalışacaksınız veya başka şirketlerde iş arayacaksınız.

AFA’nın diğer pilot okullarına göre daha yüksek ücret istemesinin bir gerekçesi olarak görülen ve yazılı bir belge olmadan pompalanmaya çalışılan bu sözde garantiyi dikkate almadan önce, sadece verilecek eğitimin kalitesine odaklanmanızda yarar var. Ve benden size öneri, eğitimin tümünü mutlaka ingilizce almaya gayret edin.

Şimdide gelelim AFA ile ilgili gelişmelere ve beklentilere...

AFA; şimdilik Çorlu meydanını kullanacak ve en kısa zamanda Antalya ya da Bodrum taraflarında kendilerine ait özel bir havaalanı yapmaya çalışacak gibi görünmektedir.

 AFA; şimdilik bir tane Diamond Dv-20 Katana tip tek motorlu uçak getirdi. Sanırım çift motorlu Diamond DA42 (Turbo diesel)’lere de gereksinim duyulacaktır. Şimdilik toplam uçak adedi 10’u, daha sonra 20 yi bulacak şekilde planlanmış. AFA’nın uçak seçimi doğru. Diamond’lar eğitim için biçilmiş kaftan olup tek ve iki motorluları da var.  Öğretmen ve yetişmiş Diamond kursu görmüş lisanslı uçak teknisyeni bulunmuştur sanıyorum. Bunun yanı sıra şüphesiz öğretmen kaliteside okulun piyasada tutunabilirliliğini artıracak veya düşürecek diğer bir kriter olarak önümüzde duruyor.

Hangar konusunu şimdilik Tarkim’in hangarında geçici olarak çözebilirler. Altın Havacılıkta oluşan Atlasjet-Tarkim flörtü hangar paylaşımında da sürebilir.Ancak Atlas’ın çok acele kendine özgü bir hangara gereksinimi var. Çünkü, Atlas Jet’in kendi filosuna baktığı gibi birde müşteri uçaklarına bakan ATS teknik grubu var.Bunların yanı sıra, kendi filosundaki 11 uçak ve en az 10 adet Diamond’un bakımı için hangar gereksinimi duyacak. Sanırım bu konuda geç kalmalarına rağmen yer bulabilme şansları(!) nı kullanmak için uğraşı içindelerdir.

Bu nedenle; şirketleri rahatlatıcı girişimleri ile dikkat çeken SHGM Genel Müdürümüzün,aynı hassasiyetini özellikle pilot okullarındaki son zamanlarda sıklıkla yaşanan şirket kapanmaları veya ruhsat iptalleri ile mağdur duruma düşen öğrencileri koruma adınada göstermesini ve pilot ve teknisyen okullarında sıklıkla yaşanan kamu oyunu soyut beyanlarla aldatıcı açıklamalarda bulunarak umut tacirliği yapan firmalara dikkat etmesini diliyorum.

NOT/ www.sefainan.com da bu haftaki ikinci köşe yazım "Teknik Çıplak..!" Başlıklı. Yazımda uçak bakımları ve uçak teknisyeni yetiştirmekteki çarpıklıklar dile getiriliyor.Bunun yanı sıra haberler bölümünde"THY-Teknik A.Ş bölünüyor"başlıklı haber var.

UMUT TACİRLERİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Misafir ~ 8 yıl önce
Bir yandan flightglobal sitesine pilot alımı ilanı ver bir yandanda iş garantili diyerek okula öğrenci çek sakın kanmayın böyle oyunlara iyisindir ama seni göndermek için istedikleri an çaktırılar bunu unutmayın bu işte kılıf bulmak kolaydır anında bitirirler adamı,malum şirket minimum 500 saat'lik FO arıyo sitede tipli al hadi tipsiz al 2 veya 3 tane sen eğit ensesinde pişir bozayı bak bakim mermi gibi uçmuyomu bırakın yav alavere dalavere hepsi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Safa Bey 19 Şubat tarihli Hürriyet Gazetseinin Ekonomi Haberleri bölümünde Turkuaz ile ilgili yazıyı lütfen manşete taşıyın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sefa bey yazilariniz icin size tesekkuru sahsim adina bir borc biliyorum.Calismalarinizla sektorun en onemli yazarlarindan biri oldugunuzu dusunuyorum.Temennim daha fazla ,daha da fazla calisarak birinci siraya oturmanizdir. Saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Günümüzde tek bir şeye dikkat edeceksin:Çeşitli vaatlerle insanlara hayallerini vaat ederken özellikle insanları BORÇ KÖLESİ yapmaya çalışırlar.Borç kölesi oldu mu insan , vatanın bekasına bakmaz ;sadece bakacağı dolar düşmüş mü , borsa yükselmiş midir.Türk insanı olarak , AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATMAYI hiç bir zaman unutmamız gerekir. Modern BORÇ KÖLELİĞİ klasik kölelik anlayışından türemiş olup , SAHİBİN (bankalar) modern kölelikte insanlara yeme içme , barınma ihtiyaçlarını karşılanmasına gerek kalmaması bakımından A.Lincoln'un kaldırmış olduğu kölelik düzeninden çok daha acımasızdır.Onun için siz siz olun reklamlara kesinlikle itibar etmeyin , reklam tüketim için yapılmış bir ilizyon ve beyin kontrol mekanizmalarıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ya sefa kardeşim ya sen müneccimsin yada iyi takipcimisinin. Sektörü zor günler bekliyor millet havacılıktan başka işlere soyunmaya başladı diyorsun.Saga bocalıyor ve pilotlar ortada kalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
SAGA'da işsiz kalan tipte binlerce saatlik uçuşu olan pilotların durumunu da okuyun.Ondan sonra bu işe soyunun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Tarkim bundan önce Golden Airlines ile de aynı anlaşmayı yapmıştı.Umarım Atlas'ın sonu da aynı olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaşlar , özellikle iyi dinleyin:Ben sivil kökenli olup pilot olmaya çalışan biriyim.Bizim en büyük eksiğimiz nedir biliyor musunuz?Her şey yolunda gitti , okulu derece ile ve gayet iyi bir pilot adayı olarak bitirdin.Tipinin de parasını bastırdın aldın.Türkiye'de emekli olma yaşı ne?Pilota da 65 , masa başında oturana da.Pilot olmak için ne harcadın ?200.oo tl.Pekala sinemaya gittin , kafana cam blok düştü ve iş göremez duruma geldin.Bunun finansmanı nasıl yapacaksınız bankadan kredi çekip bu işe girdiyseniz?Hayatta hiç bir şeyin garantisi yoktur ve yarına çıkıp çıkmayacağımız bir muammadır.Ölürsen Türkiye'de paçayı yırtarsın ama uçamaz raporu alırsan yandın anam yandın.Düşene bir tekmeyi de herkes yapıştırır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bende 14 Martta başlayacak olan THK'nın uçuş okuluna başlacaktım.Gittim 2 kez görüştüm Ankara ile ama gerek bu sitede okuduğum yorumlar gerekse o okulda okuyan biri sayendesinde bu fikrimden vazgeçme seviyesine gelmiş hatta vazgeçmiş durumdayım.Uçuş okuluna başlacak olanlar okullarla değil kesinlikle okula giden yada mezun olmuş kişilerle konuşmalı ve tarafsız forumları ve bu siteyi okumalı.Ben çok geç olmadan vazgeçtim ya 66000 doları yada 118000 euro'yu verdikten sonra jeton düşseydi ? Uçuş okulları ile ilgili yazılarınız için teşekkürler.Siz siz olun sizi müşteri gibi gören paranızı almaya bakan olur hallederiz yaparız yaparsın tarzında konuşmalara sakın kanmayın yoksa başınız ve paranız yanar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu Atlas sivil pilot almam deyip , bir sürü yabancı pilot doldurdu şirkete, şimdi kalkmış okul açtım pilot yetiştireceğim bana 100 bin euro verin diyor. Milleti yolacak aklı sıra, mesele pilot yetiştirme falan değil, para , yetişmiş yığınla pilot var onlardan alsın yabancı pilot alacağına. Bence atlasta bu işi ticarete dökelim diye kim fikir verdi ise ilk 100 euro yu ondan alsın. çünkü bu iş fiyasko olacak atlas için. Memlekette yabancı pilot sayısı 1000 olmuş , yerli lisanslı pilotlar işsiz , yeni bu işe gireceklerinde artık gözü açıldı. 100 bin euro 213 milyar eski tl yapıyor , gidin bu parayı bir özel sigortaya yatırın , ogün anında emekli maaşı bağlarlar hayat boyu size. Sen o parayı emekli olup gelen pilotlardan al para onlarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000