25 Temmuz 2017, Salı
Ulukan ABACI
Ulukan ABACI ulukanabaci@gmail.com
  • THK egitmen denilen kisilerin cocuklarini pilot yetistirdigi bir arpaliktir.. Kurum falanda degildir bildigimiz bir dernek. Burada Cok yetenekli amatorler egitmenler tarafindan harcanmistir. Emekli Albaylarin bile torpille T2 lisansi aldigi bir illet dernektir..Burayi bilen iyi bilir....
  • 2 yildir personeline duzenli maas odeyemiyor kurban bayramini parasiz gecirtti okullar acilacak personelin cebinde para yok bir aciklama yapin bari bu kadar da mi vicdansizsiniz
  • 1980 li yılların başında ücretsiz THK havacılık kurslarıyla tanıştım.THK başkanlarının isimlerinin fetö ile anılması haberleri çıktıktan sonra,üye aidatlarını ve kurban derilerimi verdiğim THK ya artık vermemeye başladım. Ne kadar üzücü bir durum,beni amatörce yetiştiren bir kuruma böyle davranmak,eminim benim gibi bir çok insan da böyle yapmıştır,belki çok fazla bir meblağ değildi ama damlaya damlaya göl meselesi gibi düşünürsek oldukça etkilenmiştir.Güzelim kurumu ne hale getirdiler. Layıkıyla THK da görev yapmış TSK personeline hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz ama artık THK yı bıraksınlar,burda da esas duruşta selam bekliyorlar. Gençler,amatör ve profesyonel havacılar,Havacılığa gönül vermiş arkadaşlar, THK sivil bir kurum,asker(emekli)ler zaten TSK da görevlerini iyi veya kötü bir şekilde ifa etmişler,hiç olmazsa burda genç,dinamik,icraat yapmak isteyen sivillere bir şans tanısınlar. TSK nın işine yarasaydınız TSK sizi emekli etmezdi. THK yı ellerinden alın, orası bizim yuvamız. Ayrıca,yuvamıza kötü niyetli, menfaat,çıkar ve koltuk sevdası olan insanları sokmayın. Son olarak; Eskiden olduğu gibi, ücretsiz bir şekilde gençlerin sivil havacı olarak yetiştirildiği,rekorların kırıldığı,dünya şampiyonlarının çıkarıldığı bir THK hayalim var. Saygılarımla.
  • THK mevcut yapısı ile gerçekten çağın gerisinde kalmış, köhne ve bitik bir durumdadır. Kurum sözde kalmıştır, SHGM neden görevini yapmamıştır, SHGM nin kurumun bu durumuna seyirci kalması acaba bu hale gelmesindeki katkısından mıdır?

Ülkemizde otorite THK mı ? THSF mi ?

“Dünyada Ücretsiz Amatör ve Sportif Havacılık Kursları Düzenleyen Tek Kurum THK”

“THK , Her yıl 60 binden fazla gence verdiği ücretsiz havacılık kurslarıyla gökyüzüne yeni kanatlar kazandıran Türk Hava Kurumu, milli bütçeden hiçbir pay almadan Türk halkının destek ve yardımlarıyla havacılık ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.”

Yukarıda okuduğunuz metinlerin hiçbiri benim görüşüm değildir. THK resmi internet sitesi thk.org.tr’yi ziyaret edip “Kısaca Türk Hava Kurumu” başlığına tıkladığınızda karşınıza çıkan bilgilendirmeden alıntıdır.

Peki THK’nın yılda 60 binden fazla gence ücretsiz havacılık kursu verdiğine inanan var mı ? 60 bin’i geçelim ben 6 bin’e de razıyım. THK resmi kurs programlarının yayınlandığı thk.org.tr/eğitim adresi incelendiğinde iddaa edilen 60bin rakamının 60’da 1’ine dahi yaklaşılamadığı açıkça görülüyor. Kaldı ki THK yetkisini kullanarak özel eğitmenler tarafından tamamen kar amaçlı düzenlenen özel kurslarda bu sayıya dahil.

Bu bilgileri neden verdim ? Çünkü bu bilgiler en açık şekilde THK’nın günümüzdeki durumunu özetliyor. Ulu önder Atatürk’ün emri ile kurulmuş, Türk gençliğine havacılığı sevdirmek misyon ve vizyonunda olan bir kurum maalesef günümüzde federasyon sevdası(!) uğruna inanılmaz uğraş veriyor, enerjisini harcıyor. Fakat çok derinlere gitmeye gerek yok. THK mevcut öz tüzüğü incelendiğinde dahi THK’nın bir dernek olduğu ve spor kulüpleri yönetmeliğine göre alanında faaliyet gösteren bir federasyona tabi olması gerektiği açıkça görülüyor. Fakat THK bu gerçeği göz ardı edip, devlet tarafından kurulan Türkiye Hava Sporları Federasyonu’na tabi olmak yerine kendinin zaten hali hazırda yurtdışından aldığı yetkiyle federasyon olduğunu iddaa ederek elindeki ranttan vazgeçmiyor. Bu uğurda çirkin bir savaş veriyor. 

--

Peki kurumun rakibi olarak niteleyebileceğimiz, devlet destekli federasyon statüsünde bulunan Türkiye Hava Sporları Fedarasyonu’na gelecek olursak, THSF nedir, kimlerden oluşur, başkanı kimdir, ne amaçlı kurulmuştur? Bilgi alabileceğimiz bir internet sitesi dahi yok. 3 Temmuz Pazartesi günü Ankara’da hatrı sayılır bir otelde dillere destan(!) bir genel kurul gerçekleştirildi. Sportif havacılık kulübümüzün delegesi olarak delege sıfatıyla katılma fırsatı buldum. Genel kurul başlayana dek çok heyecanlıydım. Başlamasını takriben ilk yarım saati doldururken öğlen kaçmanın hesaplarını yapıyordum ki öğlene kadar sürmeden zaten genel kurulun sonlandırıldığını anladım. Genel kurulla ilgili konuşulacak çok konu, yazılacak çokca şey var. Fakat 2010’ların başında THK için gösterilen hoşgörünün onda birini göstermek gerekirse, kısa sürede alınan özerklik gibi ciddi bir kararın, oluşturulduğunu duyduğumuz yönergelerin, ve eğitim kitaplarının yüzü suyu hürmetine bir süre daha beklenilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fakat bir önceki dönemde görevi devralan, federasyonun ikinci döneminde kurucu görevini üstlenen Federasyon Başkanı Alper Bey’e herhangi bir konuşmanın dahi verilmemiş olması düşündürmüyor değil. Üstelik havacılık tecrübesini henüz bilmediğimiz bir kişinin Türkiye’de sportif havacılığa önderlik etmesi ayrı bir yazı konusu.

--

Ne yazık ki ülkemizde sportif havacılık alanında “Otorite” denilen köprünün altından daha çok sular akacak gibi görünüyor. Çok değil bundan on sene önce THK yaz kursları programının açıklanmasını  ve puan toplayıp başvuru yapmayı heyecanla beklerdik. Ne yazık ki birkaç vatan haini bu kurumu bu hale getirdi. Fakat artık devletimizin bu konuya el atmasının vakti geldi de geçiyor. THSF’nin devlet destekli kurulmuş bir federasyon olması neticesiyle devlet tarafından çalışmalar yapılıyor diye düşünenler olabilir. Fakat ben öyle düşünmüyorum. Maalesef seçim korkusu ile THSF 1.Genel Kuruluna havacılık alanında herhangi bir faaliyeti dahi olmayan gençlik spor il müdürlerinin delege yapıldığını, ülkemizde sportif havacılık alanında çalışma yapan kişilerin yüzde 10’unun dahi katılımının sağlanamadığını gördüğümde, devlet bu işe el atmış diyemiyorum.

Birilerinin artık masaya yumruğunu vurup, THK’yı gereksiz federasyon sevdasından vazgeçirmesi ve otoriteyi yasal olarak hak eden kuruluşa vermesi gerekiyor. Peki vazifesi ülkemizde sportif havacılığa yön vermek olan kurum, kişi ve yöneticiler bu göreve hazır mı ?

Bence değil. Ama haklılık durumumu hep birlikte zamanla göreceğiz. Umarım günü geldiğinde “Yanılmışım…” başlıklı bir yazı kaleme almak nasip olur…

Selam ve sevgilerle…

İletişim: ulukanabaci@gmail.com

 

Ülkemizde otorite THK mı ? THSF mi ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

THK ~ 9 ay önce
THK egitmen denilen kisilerin cocuklarini pilot yetistirdigi bir arpaliktir.. Kurum falanda degildir bildigimiz bir dernek. Burada Cok yetenekli amatorler egitmenler tarafindan harcanmistir. Emekli Albaylarin bile torpille T2 lisansi aldigi bir illet dernektir..Burayi bilen iyi bilir....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK lı ~ 9 ay önce
2 yildir personeline duzenli maas odeyemiyor kurban bayramini parasiz gecirtti okullar acilacak personelin cebinde para yok bir aciklama yapin bari bu kadar da mi vicdansizsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amatör Ruh ~ 9 ay önce
1980 li yılların başında ücretsiz THK havacılık kurslarıyla tanıştım.THK başkanlarının isimlerinin fetö ile anılması haberleri çıktıktan sonra,üye aidatlarını ve kurban derilerimi verdiğim THK ya artık vermemeye başladım. Ne kadar üzücü bir durum,beni amatörce yetiştiren bir kuruma böyle davranmak,eminim benim gibi bir çok insan da böyle yapmıştır,belki çok fazla bir meblağ değildi ama damlaya damlaya göl meselesi gibi düşünürsek oldukça etkilenmiştir.Güzelim kurumu ne hale getirdiler. Layıkıyla THK da görev yapmış TSK personeline hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz ama artık THK yı bıraksınlar,burda da esas duruşta selam bekliyorlar. Gençler,amatör ve profesyonel havacılar,Havacılığa gönül vermiş arkadaşlar, THK sivil bir kurum,asker(emekli)ler zaten TSK da görevlerini iyi veya kötü bir şekilde ifa etmişler,hiç olmazsa burda genç,dinamik,icraat yapmak isteyen sivillere bir şans tanısınlar. TSK nın işine yarasaydınız TSK sizi emekli etmezdi. THK yı ellerinden alın, orası bizim yuvamız. Ayrıca,yuvamıza kötü niyetli, menfaat,çıkar ve koltuk sevdası olan insanları sokmayın. Son olarak; Eskiden olduğu gibi, ücretsiz bir şekilde gençlerin sivil havacı olarak yetiştirildiği,rekorların kırıldığı,dünya şampiyonlarının çıkarıldığı bir THK hayalim var. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YOLCU ~ 10 ay önce
THK mevcut yapısı ile gerçekten çağın gerisinde kalmış, köhne ve bitik bir durumdadır. Kurum sözde kalmıştır, SHGM neden görevini yapmamıştır, SHGM nin kurumun bu durumuna seyirci kalması acaba bu hale gelmesindeki katkısından mıdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 9 ay önce
THK Teknik e bir gidin. Köhne kurum neymiş görün. Körler sağırlar birbirini ağırlar modunda çalışıyorlar. Gün boyu askercilik oynuyorlar. Ne diyeyim? Allah yardımcısı olsun bu yüce kurumun.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000