03 Temmuz 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Aynı yasak Thy nin son dispeç alımı içinde uygulanmassa pegasus ve atlasglb nin birçok tecrübeli dispeçeri yaz ortasında thy ile anlaşacak. Bilal beyi zamanında çıkan uçuş harekat uzmanı genelgesinin hiçbir anlamı kalmamış. Alımlarda 2 yıl tecrübe istenmesi yeni dispeçerlerin önünü tıkadı. Halbuki Bilal Bey döneminde yeni yayınlanan yönetmelik yds ve staj zorunluluğu getirdi daha önce ingilizce bilmeyen adaylar lisans alırken şimdi yapılan %50 ingilizce sınavlarda her sınav dönemi ancak 3-4 kişi lisans hakkı kazanabiliyor birde üstüne 1 ay dispeçer staj yaparak lisans alabiliyor. Tüm bunlara rağmen taze, ingilizce bilen, 4 yıllık üniveriste mezunu, dispeç stajını tamamlayan yetenekli dispeçerler işssiz bekliyor. 2 yıl içinde 6 ay da dispeç olarak çalışamassa lisansı iptal oluyor.
  • ilginç
  • Murat Bey hayırdır,bu hafta yeni yazınız çıkmadı,herhalde yaz tatili için bir yerlere gittiniz..Eğer öyleyse size iyi tatiller..Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun,gittiğiniz yerlerle ilgili biraz bizi bilgilendirirsiniz herhalde.
  • Cokta dogru gelmedi bu yazi bana. Atlas'in her gun yeni mezunlericikuyor AFA'dan. Zaten FO eksigi oldugunda bu mezun havuzundan alindigini oradan mezun arkadaslari'dan biliyorum. Zamani gelen FO'lari da kaptan yapiyorlarsa hic bir sorun yasamazlar. Pilot bulamiyoruz demek cok komik olur Turkiye'de.

Uçucu ekip transfer yasağı kime yarıyor? Çölün ortasında bir vaha

Türk Hava Yolları’nın özel havayolu şirketlerinden yaz sezonlarında pilot ve kabin memuru transfer etmesi sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kendince bir formül geliştirmişti. Daha önce  bilet fiyatlarına tavan fiyat uygulaması getirerek sektörün ekonomik alışkanlıklarına müdahele eden SHGM’nin Nisan-Eylül tarihleri arasında transfer yasağı uygulaması getirmesi bazı çevrelerce “ gereksiz” olarak yorumlandı.

SHGM’nin müdahalelerini haklı bulanlar da oldu ancak birçoğu bu mühadelenin işleyişte sorunlar çıkaracağı görüşünü savunuyordu.

Özellikle transfer yasağı konusunda havayolu şirketlerinin korunulması amaçlanırken, zaman içerisinde uçucu ekiplerin mağduriyetler yaşadığını gördük. Özel havayolu şirketleri, kokpit personeli için olmasa da kabin personeli açısından bu genelgeyi bir koz olarak kullandı. Ekipler, alternatifsiz kaldıkları için yoğun tempoda ve düşük maaşla uçuruldu. Sezon ortasında ya da sezon yoğunluğu sonrasında kapı önüne konular ekipler için SHGM hiçbir sorumluluk üstlenmedi. Hatırlarsanız yönetmeliğin uygulamaya girmesinin üzerinden bir yıl geçmeden birçok havayolu şirketinde özellikle kabinde ciddi kıyımlar yaşandı. Başka şirketlere geçmelerinin önü tıkanan yüzlerce uçuş personeli kapı önüne konulurken transfer yasağıyla ekiplerin önüne set çeken SHGM, adeta “başınızın çaresine bakın” diyerek kenara çekildi. Her iki genelgenin altında imzası olan isim dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi idi. Ancak Ekşi, son genelgeyi yürürlüğü koymasının üzerinden bir yıl geçmeden THY’nin başına geçti. Onun döneminde alınan kararlar kaderin cilvesi olsa gerek bu kez kendisini bağlar hale geldi!

THY, kapasite düşürüldüğü dönemde çalışanlarına zam yapmama kararı almasa belki binlerce uçucu personeli işten çıkarmak zorunda kalacak ve bu yaz sezonundaki take off sırasında belki de transfere ihtiyaç duyacaktı. Ancak THY kriz döneminde ekipleri elinde tutarak bu dönemi atlatırken küçülen özel havayolu şirketleri birçok çalışanla yollarını ayırdı. Şimdi ise bunun acısını en çok onlar hissetmeye başladı. Özellikle kokpit personeli yetersiz kalan özel havayolu şirketleri uçaklarına pilot bulamayacak duruma geldi. Son olarak Atlasglobal’in birkaç uçuşunu pilot olmadığı için gerçekleştirememesinin nedeni, transfer yasağı getiren bu genelgedir. Atlasglobal bir taraftan krizde kaybettiklerini kazanmak için uçuş ağını genişletme çabasına girerken bir taraftan da transfer yasağı ile mücadele etmek durumunda kaldı.

Onur Havayolları’ndan pilot transfer etmek isteyen Atlasglobal’in karşısına da bu ucube genelge konuldu. Çünkü Nisan ile Eylül ayları arasında transfer yasaktı ve pilotların transferine onay verilmedi. Sonuçta ne oldu? Atlasglobal ekipsizlikten dolayı bazı uçuşlarını iptal etti, Sunexpress’ten ekibiyle birlikte uçak kiralayarak geçici bir ara formül bulmak zorunda kaldı. Buna benzer örneklerin diğer havayollarında da yaşandığını düşünüyorum. Bu genelge yüzünden, havayolu şirketleri uçuşlarını yapabilmek için ya wetlease olarak uçak kiralayacak ya da o uçuşları iptal etmek zorunda kalacak. Böyle olağanüstü bir kriz döneminden geçilirken SHGM’nin ucube genelgesinin sektörü ne kadar desteklediğinin kararı kamuoyunundur. Ancak görülüyor ki, bu genelge bu dönemde şirketlere destek değil köstek olmaktadır ve bir an önce bu yasağın yeniden gözden geçirilmesi şarttır!

ÇÖLÜN ORTASINDA BİR VAHA
Haftasonunda Sivrihisar’daki Ulurlararası Sportif Hava Sporları merkezinde yapılan hava yarışlarını izledim. Akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk’ün tırnaklarıyla kazıyarak havacılığa gönül verenlerin diledikleri gibi uçuş yapabilmeleri için kurduğu Sivrihisar’daki merkezin Türkiye’deki genel ve sportif havacılık alanında elini taşın altına koyması gereken kurumlara örnek olmalıdır. Son derece modern hangarlardanitfaiyeye; kulesinden sağlık hizmetlerine kadar her detayın düşünüldüğü tesisler, Sivrihisar’ın çorak topraklarının ortasında adeta bir vaha gibi…

Sivil havacılığın gelişmesi için bu tür projelerin SHGM ve DHMİ gibi kurumlarca desteklenmesi gerekirken maalesef bürokrasinin esiri durumundaki bu kurumların işleri kolaylaştırmak yerine zorlaştırmayı tercih etmesinin ülkenin sivil havacılığına uzun vadede bir kazanım sağlamayacağının artık farkına varılmalıdır. Sivrihisar hava parkı gibi bir şaheseri ortaya çıkaran Öztürk ve arkadaşlarını önce tebrik etmek sonrasında ise bu tarz girişimleri sonuna kadar desteklemek gerekir. Biliyoruz ki, genel havacılığı ve sportif havacılığı geri kalmış ülkeler, havayolu taşımacılığında orta ve uzun vadede sorunlar yaşamıştır ve yaşayacaktır.

Uçucu ekip transfer yasağı kime yarıyor? Çölün ortasında bir vaha

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Dispeçer Alımı ~ 11 ay önce
Aynı yasak Thy nin son dispeç alımı içinde uygulanmassa pegasus ve atlasglb nin birçok tecrübeli dispeçeri yaz ortasında thy ile anlaşacak. Bilal beyi zamanında çıkan uçuş harekat uzmanı genelgesinin hiçbir anlamı kalmamış. Alımlarda 2 yıl tecrübe istenmesi yeni dispeçerlerin önünü tıkadı. Halbuki Bilal Bey döneminde yeni yayınlanan yönetmelik yds ve staj zorunluluğu getirdi daha önce ingilizce bilmeyen adaylar lisans alırken şimdi yapılan %50 ingilizce sınavlarda her sınav dönemi ancak 3-4 kişi lisans hakkı kazanabiliyor birde üstüne 1 ay dispeçer staj yaparak lisans alabiliyor. Tüm bunlara rağmen taze, ingilizce bilen, 4 yıllık üniveriste mezunu, dispeç stajını tamamlayan yetenekli dispeçerler işssiz bekliyor. 2 yıl içinde 6 ay da dispeç olarak çalışamassa lisansı iptal oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi ~ 11 ay önce
ilginç

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırdır ~ 11 ay önce
Murat Bey hayırdır,bu hafta yeni yazınız çıkmadı,herhalde yaz tatili için bir yerlere gittiniz..Eğer öyleyse size iyi tatiller..Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun,gittiğiniz yerlerle ilgili biraz bizi bilgilendirirsiniz herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 12 ay önce
Cokta dogru gelmedi bu yazi bana. Atlas'in her gun yeni mezunlericikuyor AFA'dan. Zaten FO eksigi oldugunda bu mezun havuzundan alindigini oradan mezun arkadaslari'dan biliyorum. Zamani gelen FO'lari da kaptan yapiyorlarsa hic bir sorun yasamazlar. Pilot bulamiyoruz demek cok komik olur Turkiye'de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000