09 Mart 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • F - 100 le F104. Dü nasıl karşılaştırırsınız anlamadımF- 100 ü bitiren F -104 E gelmiyormuşuz.F - 4 ise Dünya'nın en emniyetli uçağı değilmiş .ABD de kasaplar uçmuyorum F - 4 uçağında.
  • Sayın yazar, Çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Halen görev yapmaya devam eden yeni modernize edilmiş bir uçağa uçan tabut lakabı yakıştırılması cahilliktir , bilgisizliktir , edepsizliktir. Ayıp denen bir şey var bu kaza olduktan hemen sonra F-4 ler uçuşlarına devam etti. Bu gencecik pilotların Eşleri , çocukları ,anneleri ,babaları var . Bu insanları üzmeye tedirgin etmeye kimin hakkı vardır. İşte komutan çıktı ve kazaların kullanım tekniğinden iletişim hatalarından meydana geldiğini açıkladı. Rahmetli pilotları kahraman yapacağız diye kaza nedenini bilmeden uçaklara yüklemek gerçekten ayıptır, günahtır. Hemde isim takarak, olmuyor , olmuyooor , olmuyooooooorrrrrr. Eyy basın biraz silkinin kendinize bir düzen , şekil verin Niye insanlar yanlış yönlendiriyorsunuz.Okumuşu ,cahili herkes etkileniyor.
  • Yazara noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.
  • F100 zamninin F16 siydi yerini F104 de birakti oda yerini F4 birakti sonunda F16 geldi....simdi F100 ve F104 ucmasi bayagi zor olan ucaklardi ayrica devamli bakim problemleri yasandi...ama F4 geldiginde uzay araci gibiydi en iyi pilotlar verildi...hem ucmasi kolay hemde bakim sorunu olmayan tank gibi ucak..zaten boyle olmasa 50 yil kimse ucmazdi...F4 lerin ucan tabuta benzetilmesini uygun bulmuyorum..tabiki F16 lardan sonra saatte uc veya bes misli yakit harcayan bir ucagin hala hava kuvvetleri tarafindan israrla ucurulmasini anlamis degilim...25 bin pound yakitla bir boeing 737 yaklasik 5 saat ucuyor F4 45 dakika ucuyor....eger yillar once park etseydik yakittan kazandigimiz parayla 200 tane daha F16 alirdik...tabiki bunu askerler degil hukumetin degistirmesi gerekir gerekli calismalarin yapilip hava kuvvetlerinin ucaklarinin tekrar gozden gecirilmesi gerekir....saygilarimla...

UÇAN TABUT!

Dünyanın her hangi bir yerinde bir modelde uçak düşünce, hele de yakın zamanda aynı modelden bir uçak daha düşmüşse medyanın yakıştırması hemen hazır: " Uçan Tabut"

Henüz gökyüzünde 'Made in Turkey' yazan yerli  bir uçak modelimiz yok. Bir gazla yerli uçak için yola çıktık 6 yıl oldu lakırtıdan başka bir adım yol alamadık. Halimiz bu iken, başkalarının ürettiği uçaklara kulp takmakta da üzerimize yok.

 Bir dönem dünyanın en çok üretilen ve en eskilerinden Antonov, Tupolev, Illyushin gibi uçakları her kazalarından sonra 'uçan tabut' ilan ettik!

Toplamda uçan uçak sayısına, iniş kalkış adedine bakmadan çok uçan ve bunun sonucu olarak kaza oranı yüksek olan Boeing 727 uçaklarına da aynı yaftayı yapıştırdık. Bu gidişle, her 25 saniyede bir uçuş yapan Boeing 737'lere de Allah korusun iki kaza üst üste yaşarsa aynı yaftayı yapıştırmamız an meselesi!

Sadece sivil hava araçlarında bu ifadeler kullanılmadı. F-104 uçakları için, o uçaklarda uçan pilotları için nasıl bir psikolojik etki doğuracağına bakmadan yıllarca uçan tabut yakıştırması kullanıldı. İki F-4 ard arda düşünce bu kez aynı ifade bu uçaklar için yazıldı. Son dönem kaza istatistiklerine bakıldığında F-16 ile F-4'ü karşılaştırırsak 'uçan tabut' yakıştırması kullanılan F-4 uçağının daha az kazaya karıştığını bilmeden böyle yakıştırmalar yapınca, o uçak tipinde görev yapan diğer pilotların nasıl bir ruh halinde olacaklarını, şehit yakınlarının nasıl galeyana gelerek daha fazla yaralanacağını hiç hesap edemedik! Çünkü bu tarz sansasyonel başlıklar atılınca sanki şehitler bile bile ölüme gönderilmiş gibi bir algı oluşuyor ki, bu da tam aranılan ortamın oluşmasının zeminini hazırlıyor.

Sivil havayolu taşımacılığında ekonomik maliyetlerini bir kenara bırakırsanız, "eski model uçak yoktur, bakımı yapılmayan uçak vardır" denilir. Askeri havacılıkta bu kural daha geçerlidir. Çünkü savaş uçakları daha eski modeldir ancak maliyet de birinci planda tutulmadığı için bakımları daha iyi ve disiplin altında yapılır, kullanım ömrü de uzundur.

Bunların bilinmesine rağmen hem sivil havacılıkta hem de askeri havacılıkta bir uçak modelini 'uçan tabut' olarak nitelendirmek o uçağın üretiminden son aşamasına kadar emeği olan ve o uçaklarda vatan için görev yapan herkese büyük haksızlıktır, saygısızlıktır. O yüzden yanlış algı oluşmasına neden olan bu tür yakıştırmalardan bir an önce kurtulmak ve rakamsal bazda varsa somut bir istatistik varsa buna göre hareket etmek en doğru seçim olacaktır. Gerisi safsatadır...

UÇAN TABUT!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

F- 100 ÇÜ kardeş ~ 3 yıl önce
F - 100 le F104. Dü nasıl karşılaştırırsınız anlamadımF- 100 ü bitiren F -104 E gelmiyormuşuz.F - 4 ise Dünya'nın en emniyetli uçağı değilmiş .ABD de kasaplar uçmuyorum F - 4 uçağında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yes it is..) ~ 3 yıl önce
Sayın yazar, Çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Halen görev yapmaya devam eden yeni modernize edilmiş bir uçağa uçan tabut lakabı yakıştırılması cahilliktir , bilgisizliktir , edepsizliktir. Ayıp denen bir şey var bu kaza olduktan hemen sonra F-4 ler uçuşlarına devam etti. Bu gencecik pilotların Eşleri , çocukları ,anneleri ,babaları var . Bu insanları üzmeye tedirgin etmeye kimin hakkı vardır. İşte komutan çıktı ve kazaların kullanım tekniğinden iletişim hatalarından meydana geldiğini açıkladı. Rahmetli pilotları kahraman yapacağız diye kaza nedenini bilmeden uçaklara yüklemek gerçekten ayıptır, günahtır. Hemde isim takarak, olmuyor , olmuyooor , olmuyooooooorrrrrr. Eyy basın biraz silkinin kendinize bir düzen , şekil verin Niye insanlar yanlış yönlendiriyorsunuz.Okumuşu ,cahili herkes etkileniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Yazara noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F100 ~ 3 yıl önce
F100 zamninin F16 siydi yerini F104 de birakti oda yerini F4 birakti sonunda F16 geldi....simdi F100 ve F104 ucmasi bayagi zor olan ucaklardi ayrica devamli bakim problemleri yasandi...ama F4 geldiginde uzay araci gibiydi en iyi pilotlar verildi...hem ucmasi kolay hemde bakim sorunu olmayan tank gibi ucak..zaten boyle olmasa 50 yil kimse ucmazdi...F4 lerin ucan tabuta benzetilmesini uygun bulmuyorum..tabiki F16 lardan sonra saatte uc veya bes misli yakit harcayan bir ucagin hala hava kuvvetleri tarafindan israrla ucurulmasini anlamis degilim...25 bin pound yakitla bir boeing 737 yaklasik 5 saat ucuyor F4 45 dakika ucuyor....eger yillar once park etseydik yakittan kazandigimiz parayla 200 tane daha F16 alirdik...tabiki bunu askerler degil hukumetin degistirmesi gerekir gerekli calismalarin yapilip hava kuvvetlerinin ucaklarinin tekrar gozden gecirilmesi gerekir....saygilarimla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000