09 Mart 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • F - 100 le F104. Dü nasıl karşılaştırırsınız anlamadımF- 100 ü bitiren F -104 E gelmiyormuşuz.F - 4 ise Dünya'nın en emniyetli uçağı değilmiş .ABD de kasaplar uçmuyorum F - 4 uçağında.
  • Sayın yazar, Çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Halen görev yapmaya devam eden yeni modernize edilmiş bir uçağa uçan tabut lakabı yakıştırılması cahilliktir , bilgisizliktir , edepsizliktir. Ayıp denen bir şey var bu kaza olduktan hemen sonra F-4 ler uçuşlarına devam etti. Bu gencecik pilotların Eşleri , çocukları ,anneleri ,babaları var . Bu insanları üzmeye tedirgin etmeye kimin hakkı vardır. İşte komutan çıktı ve kazaların kullanım tekniğinden iletişim hatalarından meydana geldiğini açıkladı. Rahmetli pilotları kahraman yapacağız diye kaza nedenini bilmeden uçaklara yüklemek gerçekten ayıptır, günahtır. Hemde isim takarak, olmuyor , olmuyooor , olmuyooooooorrrrrr. Eyy basın biraz silkinin kendinize bir düzen , şekil verin Niye insanlar yanlış yönlendiriyorsunuz.Okumuşu ,cahili herkes etkileniyor.
  • Yazara noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.
  • F100 zamninin F16 siydi yerini F104 de birakti oda yerini F4 birakti sonunda F16 geldi....simdi F100 ve F104 ucmasi bayagi zor olan ucaklardi ayrica devamli bakim problemleri yasandi...ama F4 geldiginde uzay araci gibiydi en iyi pilotlar verildi...hem ucmasi kolay hemde bakim sorunu olmayan tank gibi ucak..zaten boyle olmasa 50 yil kimse ucmazdi...F4 lerin ucan tabuta benzetilmesini uygun bulmuyorum..tabiki F16 lardan sonra saatte uc veya bes misli yakit harcayan bir ucagin hala hava kuvvetleri tarafindan israrla ucurulmasini anlamis degilim...25 bin pound yakitla bir boeing 737 yaklasik 5 saat ucuyor F4 45 dakika ucuyor....eger yillar once park etseydik yakittan kazandigimiz parayla 200 tane daha F16 alirdik...tabiki bunu askerler degil hukumetin degistirmesi gerekir gerekli calismalarin yapilip hava kuvvetlerinin ucaklarinin tekrar gozden gecirilmesi gerekir....saygilarimla...
  • F-4 bir efsanedir. F-4 ile uçanlar ona güvenir. '' Sen onu terk etmeden o seni terk etmez''. Modernizasyon sonrası bombardıman rolünde F-16'dan daha kabiliyetli bir uçak oldu. Rahmetlilere uçuş öncesi sorulsa idi onlar da aynı şeyleri söylerler idi. Yapılan eğitim dünyada ender yapılan türden! Maalesef risk seviyesi yüksek!
  • Çok güzel bir yazı olmuş. Düzeltmeyi de yapmışsınız. Üç uçakla da uçtum. Teşekkürler.
  • Çoook doğru söylüyorlar..... :))
  • türk silahlı kuvvetlerini yani milli ordumuzu her fırsatta itibarsızlaştırmak için hiç bir fırsatı kaçırmayan lar için bulunmaz bir fırsat tır f 4 ler her türlü debdebe ve lüx içinde yaşayıp kendilerine verilen ihanet görevini en iyi şekilde yapan lara inat milli ordumuz dimdik ayakta kalacaktır
  • Çok doğru deniyor.......
  • GÜZEL BİR YORUM OLMUŞ.BENDE BİR YORUM İLAVE EDEYİM DEDİM.BURADA KAZALARIN ÇOĞUNUN PİLOTAJ OLDUĞU KONUSUNDA BİR ÇOK ALAYCI TAVIRLA YORUMLAR OLUYOR.ARIZA DA, PİLOTAJ DA KAZANIN DOĞASINDA VAR.SAVAŞ UÇAKLARI NE KADAR MODERN OLURSA OLSUN, HER NE KADAR 100 FEETTE OTOMATİK LANTERN UÇUSU YAPSADA, UÇAĞI YAPANDA BİLGİLERİ YÜKLEYENDE İNSAN.%100 hatasız uçuş mümkün değildir.ANCAK YAPILAN TÜM UÇUŞLARDA ARIZA OLSUN OLMASIN,ÇEVRE ŞARTLARI,HAVA DURUMU,DOĞAL OLAYLAR,YORGUNLUK,DİKKAT DAĞITICI HADİSELER,LİMİTLERİ ZORLAMAYA NEDEN OLABİLECEK ŞİRKET İÇİ BASKILAR, EĞİTİM EKSİKLİĞİ,LİMİT İÇİ OLMASINA RAĞMEN BİLİMSEL OLMAYAN UYGULAMALAR, ULUSLAR ARASI HUKUK KURALLARI, YOLCU BASKISI,TEHLİKELİ MADDELER,ATMOSFER OLAYLARI,AİLE İÇİ SORUNLARIN ETKİSİ VE SAYABİLECEĞİM BİR ÇOK SORUNLARLA PİLOTLAR BİZZAT MUHATTAP OLMAKTA VE BU SORUNLARIN TAMAMINA ÇÖZÜMLER ÜRETEREK UÇMAK ZORUNDA OLAN KİŞİLER PİLOTLARDIR.UÇUCULUK YOLUNDA GİTMEYEN BİR ÇOK OLAYLAR DİZİSİNE ÇÖZÜMLER ÜRETİLEREK YAPILAN BİR UYGULAMALAR SİLSİLESİDİR. PİLOTLAR ELBETTE YAŞAYACAKLARI OLAY VE KAZALARIN SORUMLULUĞUNUN ÜZERLERİNDE OLACAĞINI BİLEREK İŞLERİNİ YAPARLAR. KAZA SONUCUNDA SUÇLANMALARINDA DA BİR MANTIK HATASI YOKMUŞ GİBİ GÖZÜKEBİLİR, ANCAK HİÇBİR KAZA YOKTUR Kİ TEK BAŞINA PİLOTUN HATASI SONUCU OLSUN. KAZALARIN GELİŞMESİNE, ARIZALAR, YÖNETİMSEL HATALAR,ÇEVRESEL FAKTÖRLERE İLAVE OLARAK PİLOT HATASIDA EKLENMESİ SEBEP OLUYOR.PİLOT BURADA TAM BİR GÜNAH KEÇİSİDİR.ÇÜNKÜ UÇAĞIN KUMANDASI NİHAİ OLARAK ONUN ELİNDEDİR.DAHA EMNİYETLİ UÇUŞLAR VE HAVACILIK CAMİASINA YAKIŞIR CİDDİYETTE YORUMLAR GÖRMEK DİLELERİMLE.T.K.

UÇAN TABUT!

Dünyanın her hangi bir yerinde bir modelde uçak düşünce, hele de yakın zamanda aynı modelden bir uçak daha düşmüşse medyanın yakıştırması hemen hazır: " Uçan Tabut"

Henüz gökyüzünde 'Made in Turkey' yazan yerli  bir uçak modelimiz yok. Bir gazla yerli uçak için yola çıktık 6 yıl oldu lakırtıdan başka bir adım yol alamadık. Halimiz bu iken, başkalarının ürettiği uçaklara kulp takmakta da üzerimize yok.

 Bir dönem dünyanın en çok üretilen ve en eskilerinden Antonov, Tupolev, Illyushin gibi uçakları her kazalarından sonra 'uçan tabut' ilan ettik!

Toplamda uçan uçak sayısına, iniş kalkış adedine bakmadan çok uçan ve bunun sonucu olarak kaza oranı yüksek olan Boeing 727 uçaklarına da aynı yaftayı yapıştırdık. Bu gidişle, her 25 saniyede bir uçuş yapan Boeing 737'lere de Allah korusun iki kaza üst üste yaşarsa aynı yaftayı yapıştırmamız an meselesi!

Sadece sivil hava araçlarında bu ifadeler kullanılmadı. F-104 uçakları için, o uçaklarda uçan pilotları için nasıl bir psikolojik etki doğuracağına bakmadan yıllarca uçan tabut yakıştırması kullanıldı. İki F-4 ard arda düşünce bu kez aynı ifade bu uçaklar için yazıldı. Son dönem kaza istatistiklerine bakıldığında F-16 ile F-4'ü karşılaştırırsak 'uçan tabut' yakıştırması kullanılan F-4 uçağının daha az kazaya karıştığını bilmeden böyle yakıştırmalar yapınca, o uçak tipinde görev yapan diğer pilotların nasıl bir ruh halinde olacaklarını, şehit yakınlarının nasıl galeyana gelerek daha fazla yaralanacağını hiç hesap edemedik! Çünkü bu tarz sansasyonel başlıklar atılınca sanki şehitler bile bile ölüme gönderilmiş gibi bir algı oluşuyor ki, bu da tam aranılan ortamın oluşmasının zeminini hazırlıyor.

Sivil havayolu taşımacılığında ekonomik maliyetlerini bir kenara bırakırsanız, "eski model uçak yoktur, bakımı yapılmayan uçak vardır" denilir. Askeri havacılıkta bu kural daha geçerlidir. Çünkü savaş uçakları daha eski modeldir ancak maliyet de birinci planda tutulmadığı için bakımları daha iyi ve disiplin altında yapılır, kullanım ömrü de uzundur.

Bunların bilinmesine rağmen hem sivil havacılıkta hem de askeri havacılıkta bir uçak modelini 'uçan tabut' olarak nitelendirmek o uçağın üretiminden son aşamasına kadar emeği olan ve o uçaklarda vatan için görev yapan herkese büyük haksızlıktır, saygısızlıktır. O yüzden yanlış algı oluşmasına neden olan bu tür yakıştırmalardan bir an önce kurtulmak ve rakamsal bazda varsa somut bir istatistik varsa buna göre hareket etmek en doğru seçim olacaktır. Gerisi safsatadır...

UÇAN TABUT!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

F- 100 ÇÜ kardeş ~ 4 yıl önce
F - 100 le F104. Dü nasıl karşılaştırırsınız anlamadımF- 100 ü bitiren F -104 E gelmiyormuşuz.F - 4 ise Dünya'nın en emniyetli uçağı değilmiş .ABD de kasaplar uçmuyorum F - 4 uçağında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yes it is..) ~ 4 yıl önce
Sayın yazar, Çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz. Halen görev yapmaya devam eden yeni modernize edilmiş bir uçağa uçan tabut lakabı yakıştırılması cahilliktir , bilgisizliktir , edepsizliktir. Ayıp denen bir şey var bu kaza olduktan hemen sonra F-4 ler uçuşlarına devam etti. Bu gencecik pilotların Eşleri , çocukları ,anneleri ,babaları var . Bu insanları üzmeye tedirgin etmeye kimin hakkı vardır. İşte komutan çıktı ve kazaların kullanım tekniğinden iletişim hatalarından meydana geldiğini açıkladı. Rahmetli pilotları kahraman yapacağız diye kaza nedenini bilmeden uçaklara yüklemek gerçekten ayıptır, günahtır. Hemde isim takarak, olmuyor , olmuyooor , olmuyooooooorrrrrr. Eyy basın biraz silkinin kendinize bir düzen , şekil verin Niye insanlar yanlış yönlendiriyorsunuz.Okumuşu ,cahili herkes etkileniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yazara noktasına, virgülüne kadar katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F100 ~ 4 yıl önce
F100 zamninin F16 siydi yerini F104 de birakti oda yerini F4 birakti sonunda F16 geldi....simdi F100 ve F104 ucmasi bayagi zor olan ucaklardi ayrica devamli bakim problemleri yasandi...ama F4 geldiginde uzay araci gibiydi en iyi pilotlar verildi...hem ucmasi kolay hemde bakim sorunu olmayan tank gibi ucak..zaten boyle olmasa 50 yil kimse ucmazdi...F4 lerin ucan tabuta benzetilmesini uygun bulmuyorum..tabiki F16 lardan sonra saatte uc veya bes misli yakit harcayan bir ucagin hala hava kuvvetleri tarafindan israrla ucurulmasini anlamis degilim...25 bin pound yakitla bir boeing 737 yaklasik 5 saat ucuyor F4 45 dakika ucuyor....eger yillar once park etseydik yakittan kazandigimiz parayla 200 tane daha F16 alirdik...tabiki bunu askerler degil hukumetin degistirmesi gerekir gerekli calismalarin yapilip hava kuvvetlerinin ucaklarinin tekrar gozden gecirilmesi gerekir....saygilarimla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Efsane ~ 4 yıl önce
F-4 bir efsanedir. F-4 ile uçanlar ona güvenir. '' Sen onu terk etmeden o seni terk etmez''. Modernizasyon sonrası bombardıman rolünde F-16'dan daha kabiliyetli bir uçak oldu. Rahmetlilere uçuş öncesi sorulsa idi onlar da aynı şeyleri söylerler idi. Yapılan eğitim dünyada ender yapılan türden! Maalesef risk seviyesi yüksek!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş. Düzeltmeyi de yapmışsınız. Üç uçakla da uçtum. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo'ya ~ 4 yıl önce
Çoook doğru söylüyorlar..... :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hobi ~ 4 yıl önce
türk silahlı kuvvetlerini yani milli ordumuzu her fırsatta itibarsızlaştırmak için hiç bir fırsatı kaçırmayan lar için bulunmaz bir fırsat tır f 4 ler her türlü debdebe ve lüx içinde yaşayıp kendilerine verilen ihanet görevini en iyi şekilde yapan lara inat milli ordumuz dimdik ayakta kalacaktır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo'ya ~ 4 yıl önce
Çok doğru deniyor.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
GÜZEL BİR YORUM OLMUŞ.BENDE BİR YORUM İLAVE EDEYİM DEDİM.BURADA KAZALARIN ÇOĞUNUN PİLOTAJ OLDUĞU KONUSUNDA BİR ÇOK ALAYCI TAVIRLA YORUMLAR OLUYOR.ARIZA DA, PİLOTAJ DA KAZANIN DOĞASINDA VAR.SAVAŞ UÇAKLARI NE KADAR MODERN OLURSA OLSUN, HER NE KADAR 100 FEETTE OTOMATİK LANTERN UÇUSU YAPSADA, UÇAĞI YAPANDA BİLGİLERİ YÜKLEYENDE İNSAN.%100 hatasız uçuş mümkün değildir.ANCAK YAPILAN TÜM UÇUŞLARDA ARIZA OLSUN OLMASIN,ÇEVRE ŞARTLARI,HAVA DURUMU,DOĞAL OLAYLAR,YORGUNLUK,DİKKAT DAĞITICI HADİSELER,LİMİTLERİ ZORLAMAYA NEDEN OLABİLECEK ŞİRKET İÇİ BASKILAR, EĞİTİM EKSİKLİĞİ,LİMİT İÇİ OLMASINA RAĞMEN BİLİMSEL OLMAYAN UYGULAMALAR, ULUSLAR ARASI HUKUK KURALLARI, YOLCU BASKISI,TEHLİKELİ MADDELER,ATMOSFER OLAYLARI,AİLE İÇİ SORUNLARIN ETKİSİ VE SAYABİLECEĞİM BİR ÇOK SORUNLARLA PİLOTLAR BİZZAT MUHATTAP OLMAKTA VE BU SORUNLARIN TAMAMINA ÇÖZÜMLER ÜRETEREK UÇMAK ZORUNDA OLAN KİŞİLER PİLOTLARDIR.UÇUCULUK YOLUNDA GİTMEYEN BİR ÇOK OLAYLAR DİZİSİNE ÇÖZÜMLER ÜRETİLEREK YAPILAN BİR UYGULAMALAR SİLSİLESİDİR. PİLOTLAR ELBETTE YAŞAYACAKLARI OLAY VE KAZALARIN SORUMLULUĞUNUN ÜZERLERİNDE OLACAĞINI BİLEREK İŞLERİNİ YAPARLAR. KAZA SONUCUNDA SUÇLANMALARINDA DA BİR MANTIK HATASI YOKMUŞ GİBİ GÖZÜKEBİLİR, ANCAK HİÇBİR KAZA YOKTUR Kİ TEK BAŞINA PİLOTUN HATASI SONUCU OLSUN. KAZALARIN GELİŞMESİNE, ARIZALAR, YÖNETİMSEL HATALAR,ÇEVRESEL FAKTÖRLERE İLAVE OLARAK PİLOT HATASIDA EKLENMESİ SEBEP OLUYOR.PİLOT BURADA TAM BİR GÜNAH KEÇİSİDİR.ÇÜNKÜ UÇAĞIN KUMANDASI NİHAİ OLARAK ONUN ELİNDEDİR.DAHA EMNİYETLİ UÇUŞLAR VE HAVACILIK CAMİASINA YAKIŞIR CİDDİYETTE YORUMLAR GÖRMEK DİLELERİMLE.T.K.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000