16 Mart 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Beyefendi siz İstanbul da bilgi sahibi olmadan yorum hazır Ordu ya en yakın hava limanı SAMSUN 170 km Trabzon yaklaşık 190 km bizim vilayet Giresun 140 km yapılan Orgi havaalanı ORDU ya 8 10 km GİRESUN a 15 km bu aradaki zaman yakıt kaybı Akçaabat lambalar işin çabası Trabzon a inen her 5 uçaktan bir tanesi bu vilayetlerin yolcusu aynı zamanda bu Ordu Giresun Türkiye nin en çok göç veren illeri zaten TRABZON havalimanı bakıma alınacak ve bu ilimizde Orgi havalimanını kullanacak
  • Karadenizde ne kadar sanayi ve nüfus var ki ? Hepsi istanbul da
  • Ordu_Giresun Havaalanı gerekliydi. Ordu'dan Çarşamba'ya gidecek yolcu uçağın kalkışından 5 saat önceden yolculuğa başlıyor veya indikten sonra Ordunun herhangi bir yerine varmak bir o kadar zaman harcıyor. Yazar tutmaz diye tutturmuş. Her havaalanına İstanbul gibi trafik beklenmez. Pas geçişlerin haber yapılıp yapılmaması olayın yorumlanmasıyla ilgili olabilir. rutin pas geçmeler havacılıkta olağan bir durumdur. haber değeri olamaz, ama haber yapmak için aranmış bir argüman ise allar pullar haber yaparsın. bu haber havacılıkla uğraşan işletmeciyi de uçuş yapan havacıyı da rahatsız eder. Hatta yolcuları da rahatsız eder çünkü; yolcu farkında olmadığı bir durumun olay boyutuna gelmesinden tedirgin olur. Dikkat etmek lazım. Haber yapılması gereken hadiselerdir. Havaalanını sahile de yapılsa yaylaya da yapılsa meteorolojik şartlar her ikisinde de mevsimine göre etkisini gösterir. mevsim geçişlerinde sis olur, mevsimine göre şartlar oluşur. peki havaalanını nereye yapmak gerekir.....?
  • Ordu Giresun Havalimanına karşı çıkanlar Trabzon ve Samsunun bölgedeki değerinin azalmasını düşündükleri için. Bu insanları yıllarca Trabzona ve Samsun'a muhtaç ettiniz. Siz hiç merak etmeyin. Hiç bir uçak boş kalkmaz bu Havalimanından...Pişmiş aşa su katılmaz. Öncelikle Ordu Giresunlulara ve Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.
  • Anlasilan o ki. Sn yazar ordu ve giresundan bihaber. Once bilgi sahibi olmak gerek.
  • Sayin Murat Herdem, bir yazar nasil olur da isteyen okusun istemeyen okumasin diye meydan okuyabilir. Bu nedir ? Anlasilir sey degil. Sen yazarsin insanlarda okur daha en temel bilgilerde hata yapiyorsun. Adam gibi yazmak zorundasin elestirilere de makul cevaplar vereceksin. Sinirlenince cumle kuramiyorsun. Istersen biraz izin yap.
  • Ordu Giresun Havaalanı bu illerin sahiline değil iç kesimine yapılmalıydı, Doğu Karadeniz sahiline havaalanlarını dizdiler, sahilde sis oldu mu hepsi birden kapanıyor, şimdi de Trabzona 40 km uzakta Rize iline yapılacak, şu bir gerçek ki Trabzonun bazı ilçeleri bile Trabzon Havaalanına Rizeden daha uzak, buna rağmen siyaset devreye giriyor, yapılacaksa havaalanı Artvine iç ilçelere yapılmalı
  • Cok yolcu var o bolgede . 1995den beri Tzx den ucuyorum. Bir Giresunlu olarak soyluyorum bunu once Amerika ve Almanyada yasayan Giresunlular nunu yillardir bekliyor. Tzx havalimani ne kadarda karadeniz sahil yolu yapilmis olsada Uzak . Sonuc olarak bu ucus tam kapasite saglanacaktir.
  • Sayın Herdem, tutmaz dediğiniz havalimanı ile ilgili olarak, yazarı bulunduğunuz Airporthaberin Forum sayfasındaki "Türkiye'deki Diğer Havaalanları" bölümünde yer alan "Ordu-Giresun Havaalanı" kısmına kaç sayfa yazılmış, kaç cevap verilmiş, ne kadar görüntülenmiş herhalde merak etmediniz!... Tavsiyem bir inceleyin ve diğerleri ile bir karşılaştırın, belki ön yargılarınızdan kurtulmaya yardımcı olur...
  • Temenni ederim ki insanlar iyi niyetleriyle yorum yapsınlar. İsteklerine göre yapmasınlar. Ordu Giresun Uluslararası Havalimanı Ülkemizin gururu olacak.

UÇAKLARIN PİSTİ PAS GEÇMESİ HABER DEĞERİ TAŞIR MI?

Bir uçağın pisti pas geçmesi haber  değeri taşır mı? Bu soruya, ' Kesinlikle haber değildir' diyemezsiniz. Haberdir de diyemezsiniz. Çünkü uçağın pas geçmesine neden olan faktörlere göre uçağın pisti pas geçmesi haber değeri taşıyabilir. Örneğin  uçağın piste inmesine saniyeler kala aynı pisti henüz terketmeyen bir uçağın olması veya pistte olmaması gereken bir cisim veya canlı olması uçağın pas geçme sebebi olabilir. Dolayısıyla bu da, haber değeri taşır. Veya kötü hava koşullarında düşük görüş sebebiyle uçakların bir kaç kez iniş denemesi ve her seferinde başarısız olması da haberdir. Bazı pilotlar arasında pas geçme haberlerinin rahatsızlık verdiğini biliyorum. Pilotlar, pas geçme olaylarının havacılığın olağan işleyişi içerisinde yer aldığını ve haber değeri taşımadığını söylüyorlar. Yukarıda da dediğim gibi, bazı ekstra durumlar dışında pas geçmeler haber değildir ancak bunun genellemesi yapılarak "pas geçmeler haber değildir" denilemez. Bir uçağın pas geçmesi uçuş emniyeti açısından risk oluşturmayabilir. Mutlaka pas geçme prosedürleri vardır ve pilotlar bunu uygular. Ancak uçakların suya inmesi gerektiğinde de ya da motor kaybında da prosedürler vardır. Onlar var diye uçaklar suya inse de motorları dursa da haber değildir mi diyeceğiz?

Pas geçme haberlerini eleştirirken her pas geçme olayını kendi içerisinde değerlendirmek gerekir. Her pas geçme haber değildir belki ama bazı pas geçmeler haberdir. Bu konuda özellikle pilotlarla ortak paydada buluşabileceğimizi sanmıyorum. O yüzden diyorum ki, herkes kendi işine odaklansın. Pilot uçsun, haberci haberini yapsın. İsteyen okusun, isteyen okumasın...

ORDU- GİRESUN TUTMAZ!

Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerinde kurulu tek havalimanı Ordu-Giresun, bu ay sonunda resmen açılacak. Resmen diyorum çünkü fiilen açılması için gerekli kriterler henüz tamamlanmadı. Ona rağmen, bu ay sonunda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın programlarına uygun bir günde, göstermelik bir uçak inecek ve havalimanı resmen açılacak.

Üst yapı çalışmalarının yüzde 77 oranında bitirilmesinden dolayı fiili açılışın en erken Haziran ayını bulabileceği söyleniyor.  Bu tür açılışların seçim takvimleriyle paralel yürütüldüğünü düşünürsek Türkiye şartlarında çok da şaşırtıcı bir durumla karşı karşıya değiliz. Yakın geçmişte iki yıldır faal olarak işletilen Gazipaşa Havalimanı'nın seçim öncesinde yeni yapılmış gibi törenle hizmete sokulmasına şahit olduğumuz için henüz hazır olmayan projelerin de apar topar açılmasına çok da şaşıramıyoruz açıkçası!

Ordu-Giresun Havalimanı projesini başından beri gereksiz bulanlardanım. Bunun bir çok sebebi var. Ama bana göre en önemlisi ortak havalimanlarının bölge halklarınca anlamsız şekilde benimsenmemesi... Türkiye'de birkaç ilin ortak havalimanı projesi uygulaması ilk iki denemede başarısız sonuçlar verdi.  Zafer ve Çukurova bölgesel havalimanlarını kastediyorum. Birisi bitirildi ancak Kütahya, Afyon ve Uşak'ın ortak kullanması için inşa edilen havalimanı o bölge insanlarınca hep üvey evlat kabul edildi. Hiçbiri benimsemediği için THY'nin ekonomik faydadan ziyade siyaseten verilmiş sözler yerine gelsin diye devam ettiği uçuşlara, başta Pegasus da dahil oldu ancak kısa süre sonra onlar da zarar yazan uçuşları durdurma kararı aldı. Onlardan başka uçan da olmadı ve geniş bir bölgeye hitap etmek için büyük umutlarla açılan havalimanı işleticinin sırtında yük olarak kaldı!

Diğer taraftan Çukurova bölgesel havalimanı henüz proje aşamasındayken  Adanalılar'ın sınırları içerisindeki havalimanının kapatılmasına sebep olacak tehdit olarak gördüğü ve dolayısıyla benimsemediği proje olarak doğdu. Bölge sahiplenmeyince proje de bugünkü haliyle ağır aksak yürümek zorunda kaldı.

Aynı şekilde iki ilin ortak kullanması için 300 milyon TL yatırılarak inşa edilen havalimanının da beklenen potansiyele ulaşabileceğine olanak vermiyorum. Trabzon ve Samsun havalimanlarına 170 kilometre mesafede inşa edilen bu havalimanının da Zafer Bölgesel havalimanı ile benzer bir kaderi yaşayacağını sanıyorum. Kaldı ki, Türkiye'de para kazanan havalimanlarına çok ciddi ihale bedelleriyle işletmeci olabilmek için yarışan  firmalar varken DHMİ'nin bu projeyi kendisinin işletecek olması da havalimanının geleceği hakkında az da olsa fikir sahibi olmamızı sağlıyor. 

UÇAKLARIN PİSTİ PAS GEÇMESİ HABER DEĞERİ TAŞIR MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Mustafa Turan ~ 4 yıl önce
Beyefendi siz İstanbul da bilgi sahibi olmadan yorum hazır Ordu ya en yakın hava limanı SAMSUN 170 km Trabzon yaklaşık 190 km bizim vilayet Giresun 140 km yapılan Orgi havaalanı ORDU ya 8 10 km GİRESUN a 15 km bu aradaki zaman yakıt kaybı Akçaabat lambalar işin çabası Trabzon a inen her 5 uçaktan bir tanesi bu vilayetlerin yolcusu aynı zamanda bu Ordu Giresun Türkiye nin en çok göç veren illeri zaten TRABZON havalimanı bakıma alınacak ve bu ilimizde Orgi havalimanını kullanacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
55'e ~ 4 yıl önce
Karadenizde ne kadar sanayi ve nüfus var ki ? Hepsi istanbul da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerekli_gerekli ~ 4 yıl önce
Ordu_Giresun Havaalanı gerekliydi. Ordu'dan Çarşamba'ya gidecek yolcu uçağın kalkışından 5 saat önceden yolculuğa başlıyor veya indikten sonra Ordunun herhangi bir yerine varmak bir o kadar zaman harcıyor. Yazar tutmaz diye tutturmuş. Her havaalanına İstanbul gibi trafik beklenmez. Pas geçişlerin haber yapılıp yapılmaması olayın yorumlanmasıyla ilgili olabilir. rutin pas geçmeler havacılıkta olağan bir durumdur. haber değeri olamaz, ama haber yapmak için aranmış bir argüman ise allar pullar haber yaparsın. bu haber havacılıkla uğraşan işletmeciyi de uçuş yapan havacıyı da rahatsız eder. Hatta yolcuları da rahatsız eder çünkü; yolcu farkında olmadığı bir durumun olay boyutuna gelmesinden tedirgin olur. Dikkat etmek lazım. Haber yapılması gereken hadiselerdir. Havaalanını sahile de yapılsa yaylaya da yapılsa meteorolojik şartlar her ikisinde de mevsimine göre etkisini gösterir. mevsim geçişlerinde sis olur, mevsimine göre şartlar oluşur. peki havaalanını nereye yapmak gerekir.....?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fesatlık yapmayın ~ 4 yıl önce
Ordu Giresun Havalimanına karşı çıkanlar Trabzon ve Samsunun bölgedeki değerinin azalmasını düşündükleri için. Bu insanları yıllarca Trabzona ve Samsun'a muhtaç ettiniz. Siz hiç merak etmeyin. Hiç bir uçak boş kalkmaz bu Havalimanından...Pişmiş aşa su katılmaz. Öncelikle Ordu Giresunlulara ve Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayret ~ 4 yıl önce
Anlasilan o ki. Sn yazar ordu ve giresundan bihaber. Once bilgi sahibi olmak gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Sayin Murat Herdem, bir yazar nasil olur da isteyen okusun istemeyen okumasin diye meydan okuyabilir. Bu nedir ? Anlasilir sey degil. Sen yazarsin insanlarda okur daha en temel bilgilerde hata yapiyorsun. Adam gibi yazmak zorundasin elestirilere de makul cevaplar vereceksin. Sinirlenince cumle kuramiyorsun. Istersen biraz izin yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
Ordu Giresun Havaalanı bu illerin sahiline değil iç kesimine yapılmalıydı, Doğu Karadeniz sahiline havaalanlarını dizdiler, sahilde sis oldu mu hepsi birden kapanıyor, şimdi de Trabzona 40 km uzakta Rize iline yapılacak, şu bir gerçek ki Trabzonun bazı ilçeleri bile Trabzon Havaalanına Rizeden daha uzak, buna rağmen siyaset devreye giriyor, yapılacaksa havaalanı Artvine iç ilçelere yapılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
55 ~ 4 yıl önce
Rizeye yapılacak havaalanı Rize Merkeze değil 115 km uzaklıktaki Pazar ilçesine yapılacak.İkincisi Trabzon Rize'ye 40 km değil 80 km'dir.Eleştiri yapmak için eleştiri yapmayın.Açın DHMİ sayfasındaki havalimanlarımız bölümünü.Bir bakın Türkiye'nin neresinde kaç havalimanı var.Bir de karadeniz sahiline bakın kaç havalimanı var.
Benim ~ 4 yıl önce
Cok yolcu var o bolgede . 1995den beri Tzx den ucuyorum. Bir Giresunlu olarak soyluyorum bunu once Amerika ve Almanyada yasayan Giresunlular nunu yillardir bekliyor. Tzx havalimani ne kadarda karadeniz sahil yolu yapilmis olsada Uzak . Sonuc olarak bu ucus tam kapasite saglanacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIRPORT HABER ~ 4 yıl önce
Sayın Herdem, tutmaz dediğiniz havalimanı ile ilgili olarak, yazarı bulunduğunuz Airporthaberin Forum sayfasındaki "Türkiye'deki Diğer Havaalanları" bölümünde yer alan "Ordu-Giresun Havaalanı" kısmına kaç sayfa yazılmış, kaç cevap verilmiş, ne kadar görüntülenmiş herhalde merak etmediniz!... Tavsiyem bir inceleyin ve diğerleri ile bir karşılaştırın, belki ön yargılarınızdan kurtulmaya yardımcı olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Dost ~ 4 yıl önce
Temenni ederim ki insanlar iyi niyetleriyle yorum yapsınlar. İsteklerine göre yapmasınlar. Ordu Giresun Uluslararası Havalimanı Ülkemizin gururu olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000