06 Ekim 2014, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Sefa Bey olayın bam dediği yere artık geldik.Açıklanan yeni orta vadeli ekonomik plana göre artık yabancılar tüm sektörlerde istihdam edilecek.Örneğin ilk etapta doktor, avukat ithali söz konusu.Akabinde yabancı mühendislerle, uçak teknisyenleri ile karşılaşacağız.10 seneye yakın uçuş okullarının ilgili devlet kurumları tarafından eksiklikleri bilerek kulak arkası edildi.Nedeni bu bir proje idi.Yabancı çalışan mayası tutacak mi tutmayacak mıydı esas soru.Tuttu , genel olarak itiraz gelmedi bilakis desteklendi.Evet proje başarılı oldu ve sigorta şirketlerinden bankalara ve özel sektörün diğer oyuncularının yarısından fazlasının artık yabancı kökenli olduğu manda cumhuriyetinde yabancı şirketlerin yurtdışından kendi istediği çalışanları getirmekte artık önünde hiç bir engel kalmamak üzere.Hayırlı olsun Yeni Türkiye'ye. Dünün yabancı pilotuna alkış tutanlar yarın doktor, avukat, mühendis olmuş kendi çocuklarının işsiz kalmalarına artık katkılarından dolayı tebrik etmek lazım.
  • Keske bu yaziyi yazmadan once elinize bir telefon alip, bir 777ye binseydiniz.. Soyleniyor demissiniz, bunlar zaten thy web sayfasinda yaziyor. Data hizi cok yavas oldugundan sesli konusmayi birakin, basit mesajlasmalarbile cok yavas oluyor. Flight mode demisken, hicbir kabin amirinin ipadini icus moduna aldigini gormedim bugune kadar, birde 1000-2000 feet e alcalirken on taraftaki aski dolabindan hep mesaj sesleri gelir..
  • Programlarınızı özledik. Keşke tekrar bir yerlerde program yapsanız.
  • TOPÇU HAVA YOLLARI
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Sefa Bey ve Ali Bey, Sizin video'yu dinlediksen sonra, Engin beye katiliyorum, Avrupa'da oyle olabilir. Ama bizim Australia'da yani Sydney yada Melbourne kentlerinde Pilot olanlar, sadece 250 saat'le hayatta ise giremez. Malesef minimum ATPL, M/E IR, 500 saat M/E Ucusu, ve toplam 1500 saat olmak uzere ve min Level 6 Engilizce olmadiktan sonra hayatte mulakatta bile davet edilmez.. ve Hava Yolu Pilot'u olamiyor. Benim cok Turkiye'den Pilot arkadaslarim var, ve malesef cok eksik egitim alip Mezun oluyorlar. Bir Cift Motorlu ucagi alipta Istanbul - Antalya goturemezler.. cok yazik ama gel gelelim cogu Havayollarinda calisiyorlar. Isimsiz Pilot arkadasin dedigi gibi soru bankalarini esberleyip sonucta geciyorlar. O'yuzdende bazenleri Egitim eksikligi yuzunden yada eksik bilgiden Havayollarina giremiyorlar... Uzucu bir olay ve o'yuzden yabanci Pilot'lar daha egitimli ve daha cazip geliyor. Saygilar..
  • Üstat, sizin tarz yayıncılık anlayışı maalesef çok gerilerde kaldı. Günümüz de yandaş medya olmadan ekmek yemek zor. Sizin de tuzunuz kuru olmasa ne yapardınız bilinmez tabi. havacılık topluluğu içinde çok iyi bir isme sahipsiniz. Dilerim ve umut ederim ki bu çizginiz devam eder. Sağlıcakla kalın.
  • Seni muhatap kabul etmedikleri icin gelmemisler sen de kendini korktular diye avut bakalim:)
  • Türkiye de yabancı pilot lobisi var.Sıkıysa almayın manda yönetimindeki Türkiye'deki yabancı pilotları havayollarına.
  • yabancı havayolunda cep tlf serbest çünkü uçan yolcu yabancı ,bizim uçak yolcusuna serbestlik gelirse bizim yerli yolcular cepten dolayı çok kavga çıkar "sessiz konuşurmusunuz "biz sizi dinlemek zorundamıyız"türkçe konuş"iddaa da 502 ne oldu??..bizim yerli uçak yolcusunuın geneli sonradan görmedir yanındakine duyacağı şekilde evinden arabasından işinden sevgilisinden vb yüksek sesli hava atmayı yanındakine reklamı sever.

UÇAKLARDA “ALO-ALO-ALO” UYGULAMASI VE SEKTÖRÜN SÖZDE İLERLEYİŞİ (VİDEO)

Bu hafta iki ayrı konu ile yine birlikteyiz. Bunlardan ilki uçaklarda cep telefonu kullanımı hakkında, diğeri ise; senelerdir çözümüne ilişkin bana göre somut hiçbir adım atılmayan pilot yetiştirilmesi ve yabancı pilot sorununa ilişkin olacak. Sizlere sunacağım yazının  konusu; Airport TV’de 22 Şubat 2010 tarihinde yapmış olduğum bu programda ele aldığımız sorunlar... Ve üstünden yaklaşık 4,5 yıl geçmiş olmasına karşın, konuyla ilgili hiçbir şeyin değişmediğini, sizler de görecek ve havacılığımızın her geçen gün ilerlediğini iddia edenlere, bu ilerleyişin sadece yüzeysel olduğunu bir kez daha saptayacaksınız.

Öncelikle, senelerdir uçuş emniyetini bozar ya da  bozmaz tartışmalarının yaşandığı ve hala uçaklarımızda kabin ekibi ve yolcu arasında sürtüşmelere yol açan cep telefon kullanımını, kullanımın serbest olacağı bilgileri üzerine yeniden gündeme getirmek gereği duydum.

Bildiğiniz üzere cep telefonlarının Türkiye’de kullanımı 1994 yılının sonlarına doğru başlamıştır. 1994 yılının Şubat ayında, cep telefonumu ve hattımı aldığım zaman, İstanbul’da sadece Atatürk Havalimanı ve Maslakta konuşabiliyorken, şimdilerde ülkemizin her yerinden konuşulabilir duruma geldi. Cep telefonlarının ilk kullanıma geçtiği tarihlerde; arabalar, belediye otobüsleri, deniz otobüsleri, uçaklarda kullanım yasaklanmıştı.

İşte o tarihlerde yazmış olduğum bir makalede, cep telefonun uçaklarda kullanımının, Boeing tarafından bir çok kere test edildiğini ve testlerde herhangi bir bulguya rastlanmadığını yazdığımda, karşıt görüş olarak yorum bombardımanına tutulduğumu hatırlıyorum. Bir başka yazımda ise; yolcuların ve uçuş ekiplerinin telefonlarını sessize alıp kapatmadıklarını yazmış ve tekrar negatif yorumlarla karşılaşmıştım..

Şimdilerde ise; SHGM’miz, EASA ve FAA’nin bu konuda ne yaptığına odaklanmış durumda.  Günümüzde ise; bir çok ülke havayollarında havada internet hattı uygulaması var. Hatta, THY’nin sadece B777’ lerinde, havada cep telefonlarının serbest olduğu hakkında duyum aldım. Bu demek oluyor ki; bundan sonra şirketlerimizin sipariş verdiği yeni nesil uçaklarda, Wi-Fi hizmeti hazır halde sunulacaktır. SHGM’nin yabancı havayollarını ve EASA-FAA otoritelerinin hangi uygulamaya izin verip, hangisine vermeyeceğini takip etmesi, son derece normal.  Çünkü Türk şirketlerinin yabancı havayolları ile rekabetinde sırf bu uygulamalar nedeniyle açığa düşmek mümkündürŞöyle ki;  Etihad’ın serbest kıldığı hizmeti THY vermezse, yolcusunu Etihad a kaçırabilir.

THY’nin B777’sinde uçan yolcular, havadayken uçağın internet hattını kullanarak WhatsApp ve Skype kullanımı ile mesajlar yolladıklarını ve maillerine bakabildiklerini söylüyorlar.  Yani veri transferi mümkün görülüyor.  Ancak sesli konuşma hala yasak. Mevcut telefon şebekelerinin 30-40.000Feet yükseklikte hat alabileceğini sanmıyorum. Bu uygulamaya geçebilmek için uçak içinde bir baz istasyonu kurulabilir. Bu istasyon kurulmasa bile uçakta internet hizmeti ve Wi-Fi bağlantısı olduğu müddetçe telefonunuz uçak modunda olsa bile, Viber programı sayesinde cep telefonları ile internetten sesli iletişimde bulunulabiliyor...

Eeeee, şimdi ne olacak? Kabin ekibi anons yapıp, akıllı telefonları uçak moduna aldırarak, şebekeden hat alınmasını ve karşı tarafın o hattı aramasını önlemeye çalışacaklar. Peki, uçakta Wi-Fi hizmeti veriliyorsa, aramayı veya aranmayı nasıl önleyeceksiniz? Örneğin, I Phone’larda telefonunuzu uçak moduna aldığınızda wi-fi hizmetini alamadığınız görülecektir, I Phone telefonunuzu uçak moduna aldığınızda wi-fi kapanıyor. Ancak siz bu sefer ayarlara girip wi-fi yi açtığınızda; telefonunuz uçak modunda olmasına rağmen her türlü uygulamaya açık hale geliyor.  Bu hale gelen telefon, karşı tarafta da viber uygulaması yüklü ise rahatlıkla konuşabilirsiniz.

Bu nedenle; bazı şirketlerimizin,” uçakta telefonunuzu uçak modunda olmak üzere konuşma dışında bir takım uygulamalar için kullanabileceği, ama motor çalıştırıldığında ve kapılar kapandığında telefonla konuşamazsınız” gibi önlemlerinin delineceğini düşünüyorum. (Uçakta internet varsa...)

Bu kadar yazının yorumun üstüne, sakın ola ki benim havada cep telefonunu kullanılmasını normal gördüğümü sanmayın!

Kesinlikle karşıyım... Hiç birimiz yanımızdaki kişinin bağıra çağıra yapacağı sohbeti dinlemek istemez.  Buna karşın; kısıtlamaların internet hattı ve wi-fi uygulaması olduğunda önlenmesinin zor olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Kabin memurları ile yolcuları karşı karşıya getirmeyecek bir uygulama içinde olunması gerekir. Tabii ki, tek koridorlu ve uçuş menzili kısa uçaklarda internet uygulamasına bence gerek yok. Bir iki saatlik uçuş diliminde bence gereksiz bir uygulama olur.  

Şirketler, yeni alacakları geniş gövdeli uçakları, bundan sonra internet özellikleri açık alacaklardır. Şu anda var olan diğer uçaklara da bu uygulamayı eklemek, şüphesiz ekstra büyük maliyetler getirecektir.  Ancak, bu teknolojide uçakta internet uygulamasını açtığınızda, konuşmaları da önlemek zor. Biz bu uygulama dışında kalırız diyen şirketlerin, geniş gövdeli uçakları olup 11-12 saat uçmak durumunda kalanlarının bu uygulamayı uçaklarında kullanmamaları olanaklı görülmüyor. Yoğun rekabet koşulları, büyük şirketleri bu uygulamayı kullanmayı zorunlu bırakacak.

                              SEKTÖRÜN SÖZDE İLERLEYİŞİ (VİDEO)

Bazı günlerde, yapılan bir çok yanlış uygulama ve haksızlıkları gördüğümde; “bunu kaleme almak yerine, TV karşısına çık, ver veriştir “ diye düşündüğüm oluyor. AirportTV varken bu dediklerimi bir nebze de olsa, sorgulayıcı bir format içinde KARA KUTU isimli programımda yapabiliyordum. Ancak, yine de davet edilen kişilerin hepsini programıma aldığım söylenemez. İlk önce, o zamanki Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’a davet yollamıştım ve özel kaleminden; “programın gidişi hakkında bilgi ve sorulacak soruların metni” istendi. Benim sorularımın belli olmadığını ve sohbetin akışı çerçevesinde o anda aklıma gelen sektörel soruları sorabileceğimi ilettim. Böyle olmazmış.  Sonra THY’den Hamdi Topçu Bey’e öneri götürdüm. Nerdeee. O da olmadı.  O zamanki SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, önerimi geri çevirdi. Atillay Ayçin’i iki kere canlı yayına çağırdım. Ses yok.  Temel Kotil; önerime sıcak baktı ama sonra her nedense caydı. Önceden hazırlanmış ve karşı tarafa sunulmuş, çanak sorular eşliğinde program yapmak bana yakışmadığından, soru hazırlayıp onaylarına sunmadım. Bu gerçeği bildiğimden, bu tür kişilerle yapılan programların hep danışıklı dövüş olduğunu düşünür ve sizlerin de bildiği üzere konuklar kendi çalar kendi oynarlar.

Bunları neden mi anlattım?

Her gün TV lerde izlediğimiz konukların hangi şartlar çerçevesinde ilgili programcının önüne çıktığının bilinmesini istedim.

Aşağıda izleyeceğiniz video Kara Kutu programımdan alınmıştır. O zamanlar da bugünkü gibi işsiz pilotlar, yabancı pilotlar, uçuş okulları sorunları yoğun yaşanıyordu. İşsiz pilotlar ile ilgili program yapmak istedim ve bu arkadaşları Kara Kutu programıma davet ettim. Önce çok memnun oldular ve seslerini duyurabilecek olmanın mutluluğunu yaşıyorlardı. Programımda benden başka üç kişi konuğum olacaktı. Program saatim yaklaştıkça bu arkadaşlardan telefonlar gelmeye başladı. “Sefa Bey, bu programa çıkarsak bir daha bizi hiçbir şirket almaz” diyorlardı. Ben de sizlere maske yaptırtır öyle programa sokarım dememe rağmen kabul etmediler. Program saati yaklaşıyor ve benim konuğum yok. Bu arada ben kara, kara düşünürken, bir tanesi beni yalnız bıraktığına üzülmüş olmalı ki, telefon ederek; “canlı yayına çıkmam, ama, telefonla bağlantı yapılabilir” dediğinde, peki dedim.  Yine olmuyordu. Bir tanesi İsviçre’de yaşayan bir kaptan, diğeri işsiz pilot, ama, her ikisi de telefon bağlantısı ile katılacak. Ben üç saatlik program formatı içinde zorlanırım diye düşünüp, Ali Kıdık arkadaşımızı ikna edip, programıma konuk ettim...

İşte benim programlarım, sivri dilim ( Onur Air’in sahibi Cankut Bagana’nın programımda yüzüme söylediği tanımlama) yüzünden hep böyle zor olmuştur. Şimdi bu programdan bir kesiti sizlere sunacağım. Bir bakın bakalım bugünkü sorunlardan ne farkı var.  

Bu programı yaptıktan sonraki 4,5 senedeki tek fark aşağıdaki teoride güzel ama tatbikatında eksiklikler olan uygulamadır.

 2013 yılının Aralık ayında SHGM, pilot okulları için “SHT-1T” isimli bir test genelge yayınladı. Pilot adayları, eğitime başlamadan önce; matematik, fizik, görsel ve işitsel hafıza, zekâ, kişilik testi, psiko-motor ve tabii ki en önemlisi; İngilizce olmak üzere, teste tabi tutulacak dendi. Görünürde harika bir uygulama idi. Ancak, ben yine “bu test genelgesini kim denetleyecek?” şeklinde bir yazı yazmakla kalmayıp, telefon da ederek, “bu uygulamanın, denetim konusu eksik” dedim. Pilot adayı, A Pilot okuluna gidecek ve ben pilot olmak istiyorum diyecek. Bu ticari firma, bu arkadaşımıza, yukarıda yazdığım derslerden test uygulayacak. Bir dolu pilot okulu, ticarethanesi var. Bunlar zaten birbirinden öğrenci kapmak peşinde. Diyelim ki, en tercih edilmeyen B uçuş okuluna bir öğrenci adayı geldi ve testlerde başarılı olamadı. Bu öğrenci arkadaşa; senden pilot olmaz deseler, gitti paralar. Olur deseler, kim bu testi sorgulayacak ki... Kim olsa, bu arkadaşımızı şirketim batmasın diye okula öğrenci yapar.  Aksi takdirde, onu alma, bunu alma dükkâna kilit vurup giderler.  İşte bu güzel uygulamayı şu anda mevcut SHGM yönetimi yaptı, ama, yapmış olmak için yaptı. Umarım bir gün bu uygulamayı denetleyici bir sistemi de hayata geçirebilirler.

ŞİMDİ, DÖRT BUÇUK YIL ÖNCE ÇEKİLMİŞ BU VİDEOYU SEYREDELİM VE “HAVACILIĞIMIZ HER GEÇEN GÜN İLERLİYOR” DİYENLERE SORALIM...

Dört buçuk yıldır siz pilot sorununa ne çözüm buldunuz?

UÇAKLARDA “ALO-ALO-ALO” UYGULAMASI VE SEKTÖRÜN SÖZDE İLERLEYİŞİ (VİDEO)

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

... ~ 4 yıl önce
Sefa Bey olayın bam dediği yere artık geldik.Açıklanan yeni orta vadeli ekonomik plana göre artık yabancılar tüm sektörlerde istihdam edilecek.Örneğin ilk etapta doktor, avukat ithali söz konusu.Akabinde yabancı mühendislerle, uçak teknisyenleri ile karşılaşacağız.10 seneye yakın uçuş okullarının ilgili devlet kurumları tarafından eksiklikleri bilerek kulak arkası edildi.Nedeni bu bir proje idi.Yabancı çalışan mayası tutacak mi tutmayacak mıydı esas soru.Tuttu , genel olarak itiraz gelmedi bilakis desteklendi.Evet proje başarılı oldu ve sigorta şirketlerinden bankalara ve özel sektörün diğer oyuncularının yarısından fazlasının artık yabancı kökenli olduğu manda cumhuriyetinde yabancı şirketlerin yurtdışından kendi istediği çalışanları getirmekte artık önünde hiç bir engel kalmamak üzere.Hayırlı olsun Yeni Türkiye'ye. Dünün yabancı pilotuna alkış tutanlar yarın doktor, avukat, mühendis olmuş kendi çocuklarının işsiz kalmalarına artık katkılarından dolayı tebrik etmek lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Threegreen ~ 4 yıl önce
Keske bu yaziyi yazmadan once elinize bir telefon alip, bir 777ye binseydiniz.. Soyleniyor demissiniz, bunlar zaten thy web sayfasinda yaziyor. Data hizi cok yavas oldugundan sesli konusmayi birakin, basit mesajlasmalarbile cok yavas oluyor. Flight mode demisken, hicbir kabin amirinin ipadini icus moduna aldigini gormedim bugune kadar, birde 1000-2000 feet e alcalirken on taraftaki aski dolabindan hep mesaj sesleri gelir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sefa Bey ~ 4 yıl önce
Programlarınızı özledik. Keşke tekrar bir yerlerde program yapsanız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY UZMAN ~ 4 yıl önce
TOPÇU HAVA YOLLARI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Etikmi ~ 4 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Australia'dan ~ 4 yıl önce
Sefa Bey ve Ali Bey, Sizin video'yu dinlediksen sonra, Engin beye katiliyorum, Avrupa'da oyle olabilir. Ama bizim Australia'da yani Sydney yada Melbourne kentlerinde Pilot olanlar, sadece 250 saat'le hayatta ise giremez. Malesef minimum ATPL, M/E IR, 500 saat M/E Ucusu, ve toplam 1500 saat olmak uzere ve min Level 6 Engilizce olmadiktan sonra hayatte mulakatta bile davet edilmez.. ve Hava Yolu Pilot'u olamiyor. Benim cok Turkiye'den Pilot arkadaslarim var, ve malesef cok eksik egitim alip Mezun oluyorlar. Bir Cift Motorlu ucagi alipta Istanbul - Antalya goturemezler.. cok yazik ama gel gelelim cogu Havayollarinda calisiyorlar. Isimsiz Pilot arkadasin dedigi gibi soru bankalarini esberleyip sonucta geciyorlar. O'yuzdende bazenleri Egitim eksikligi yuzunden yada eksik bilgiden Havayollarina giremiyorlar... Uzucu bir olay ve o'yuzden yabanci Pilot'lar daha egitimli ve daha cazip geliyor. Saygilar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 4 yıl önce
Sizin avustirilyada kalan 1250 saati delta kanatta mı tamamlıyorlar?Pardon aradaki farkı manda yönetimi kabul etmiş Turkiye gibi 3.dünya ülkelerine giderek tamamlıyorlardı di mi?
Australia'dan ~ 4 yıl önce
... Arkadasa cevap.. Hayir, 1250 saat ucuslar Australia capinda Charter olarak Tek Motor, Cift Motor yada Instructor olarak tamamlaniyor. Demek istedigim cirak olarak Hava Yollarinda Tamamlamiyorlar. Saygilar..
... ~ 4 yıl önce
Türkiye'de sorun da bu zaten.Line'a girdin girdin, giremedin ATPL lisansın duvar süsünden öteye geçemez.
Gerçekler ~ 4 yıl önce
Üstat, sizin tarz yayıncılık anlayışı maalesef çok gerilerde kaldı. Günümüz de yandaş medya olmadan ekmek yemek zor. Sizin de tuzunuz kuru olmasa ne yapardınız bilinmez tabi. havacılık topluluğu içinde çok iyi bir isme sahipsiniz. Dilerim ve umut ederim ki bu çizginiz devam eder. Sağlıcakla kalın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android ~ 4 yıl önce
Hamdi topçu bey sefa beyin değil Ali beyin programına çıktı.Bilginiz olsun.
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Seni muhatap kabul etmedikleri icin gelmemisler sen de kendini korktular diye avut bakalim:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android ~ 4 yıl önce
Airporttv keşke hala yayında olsaydı. Almanyadan devamlı izlerdim. Kara kutu programını hiç kaçırmadım. Korkmamış çekinmişlerdir diye düşünüyorum. Gerçi thy'den hamdi topçu çıktı diye hatırlıyorum.
... ~ 4 yıl önce
Türkiye de yabancı pilot lobisi var.Sıkıysa almayın manda yönetimindeki Türkiye'deki yabancı pilotları havayollarına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tec ~ 4 yıl önce
yabancı havayolunda cep tlf serbest çünkü uçan yolcu yabancı ,bizim uçak yolcusuna serbestlik gelirse bizim yerli yolcular cepten dolayı çok kavga çıkar "sessiz konuşurmusunuz "biz sizi dinlemek zorundamıyız"türkçe konuş"iddaa da 502 ne oldu??..bizim yerli uçak yolcusunuın geneli sonradan görmedir yanındakine duyacağı şekilde evinden arabasından işinden sevgilisinden vb yüksek sesli hava atmayı yanındakine reklamı sever.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000