16 Şubat 2009, Pazartesi
Korhan OYMAN
Korhan OYMAN koyman@fit.edu

UÇAK ÜZERİ BİKİNİLİ KIZ

Southwest Havayolları’nın uçağın üzerine Sports Illustrated Dergisinin kapak kızını bikinili resmini yerleştirdiğini görünce havayolu işletmeciliğinin veya herhangi bir ticaretin mevcut devlet politikalarından nasıl etkilendiğini fazlasıyla hissettim. Siyasetin bir ülke üzerindeki etkilerini görmek için demekki şirketlere ve tüccarlara şöyle bir bakmak yeterli olabiliyor.

Southwest Havayolları Amerika’daki tüm havacılık hocaları için bitmez tükenmez bir kaynak olurken tüm havacılık öğrencileri içinde çalışılacak düşlerdeki havayoludur. Ben derslerde mümkün olduğu kadar güncel görsel materyalleri kullanmaya özen gösteririm. Özellikle Southwest Havayolu ile ilgili olanlar en güzel tartışmalara sebep olur. Bikinili kız resminin boyandığı Southwest uçağı ise bana önümüzdeki haftalarda en güzel malzeme olacak gibi. Nedenmi? Çünkü Southwest’in uygulamaları Amerika’nın son 20-30 yıldır yaşadığı inişli çıkışlı kültürel kaydırağın aynası ve belki bizdeki havayolu kültürünün değişmesinede ışık tutabilecek cinsten.

Southwest’in ilk operasyona başladığı günlerdeki reklamlarını internette bulup izlerseniz şirket kültürünün 1970’lerin başındaki aşk, sex ve uyuşturucu motosunun liderliğini yaptığı hippi dinamiğinin etkisinde olduğunu görürsünüz. 1.70-1.80 boyunda dünya güzeli bayan kabin memurlarının neredeyse bugünkü tangalar boyutlarındaki şortlarıyla Texas’ın erkek hakim kültürüne hitap edecek şekilde göz süzüşlerini resmeden reklamlar, Wall Street’te “LUV” (aşk) koduyla halka arz edilen hisseler, Love Machine (aşk makinası) adı verilen yazar kasalar… Yani tüm pazarlama 1970’lerin sınırsız aşk ve özgürlük bütünü içinde karşı cinsi stimüle etme üzerine kurulmuş.

Ancak 1980’lerle birlikte Reagan ve muhafazkarların ülkede iktidara gelmesiyle bu akım yerini yavaş yavaş din, tutuculuk ve aile kavramlarına bırakmaya başlamış. 1990’larda Clinton’la birlikte bu muhafazakar akım biraz gerilemiş olsada 2000’li yıllar ve Bush’la birlikte zirveye tırmanmış. Düşünebiliyormusunuz sınırsız aşk ve özgürlükler üzerine kurulu bir havayolu kültürü yerini geçtiğimiz yıl elbiseleri çok dekolte diye iki bayan yolcuyu uçaktan indirecek kadar muhafazakar bir kültüre dönüşmüş. Başkan Bush’un liderliğinde ise Amerika’da son sekiz yılda inanılmaz yükselen din tabanlı muhafazakarlık

Southwest’ide en muhafazakar şirketlerden birine çevirdi.

Yıl 2009 ve bir yıl önce uçaktan dekolte elbiseli yolcuları indiren, son sekiz on yıldır her reklamında aile temasını işleyen Southwest bir anda bikinili bir kapak kızının resmini uçağın üzerine boyadı. Sebep? Bir kaç ay önce %55’lerle iktidara gelen Obama ve ülkede esen demokrat rüzgarlar.

İşte size bir şirketin 35 yılda geçirdiği kültür evrimi. Şöyle bir etrafınıza bakın ve sorun kendinize acaba aynı kültürel transformasyonu bizde yaşıyormuyuz diye. Havaalanına giderken yollardaki ve terminal içerisindeki bilboardların üzerindeki iç çamaşırı ve içki reklamları yerini tesettür modacılarının reklamlarına bırakırken, THY hosteslerinin etek boyları uzadı. THY CIP lounge dekorasyonu Osmanlı dönemine geri dönerken, THY genel müdürlük binasında Cuma namazlarını kılan personel sayısında patlama oldu. Bırakın dekolteli kadınları uçaktan indirmeyi bizimkiler erkek kadın yanyana oturma problemleri yaşamaya başladı.

Yani bazen Southwest’te olduğu gibi bir resim bütün hikayeyi anlatabiliyor. Ancak bu resim şunuda anlatıyor. Toplumun kültürünü ne kadar değiştirdiğinizi zannetsenizde bunu tamamen başaramıyorsunuz. Çünkü toplum yaşayan bir organizma ve her yaşayan organizmada olduğu gibi değişen dinamiklere her zaman kendini adapte ediyor.

Dr. Korhan Oyman
College of Aeronautics
Florida Institute of Technology

UÇAK ÜZERİ BİKİNİLİ KIZ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
thy için abartı yapmış erkek kadın yanyana oturma problemi nerden çıktı destekli at be adam!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000