17 Şubat 2014, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • merhbabalar 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir ikisinide okuyan uçak teknisyeni olabiliyor
  • Nasil.asker adam emekli olup yalandan lisans alip sivile geciyorsa , askeriye de gerektiginde sivilden lisansli adam alip kullansin.. o zaman gorurum ben o askerler nasil tutusuyor. Biliyoruz oradaki calisma sistemini de.. THY hala askeriyeden torpille adam aliyor. Adam emekli olmus 2 3 milyari cukkaliyor, THY ye giriyor 3 5 de oradan alsa ohh kebap. 40indan sonra pas mas da var.. alin thyde revizyonda , ndt de , egitim ucaklarinda orda burda biton asker emeklisi var lisanssiz alinan bile var aralarinda. Eee arkadas ne zaman emekli olacak peki bu arkadaslar.. ee madem oyle niye emeklisi gelen 30yillik tecrubelileri emekli ediyorlar yada neden habomda 1500e calistiriyorlar.. insanlarin nasil icleri rahat oluyor baslarini.yastiga rahat koyuyorlar anlamiyorum bazen..biz bosa yardiriyoruz 17 senedir
  • HAHAHA,,,, VALLA SÜPER....BAYLAR GEÇİN BUNU HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN...SİZ DEVAM EDİN SEVDİ SEVMEDİYE....İŞİ YAPABİLİYORSAN NE ALA...AMA BİR GERÇEK ASKERLERİ ÇOKDA İÇİNİZ ISINMIYOR BAZI KONULARDA HAK VERMEKLE BERABER....ANLAMADIGIM ELİN ALMANI FRANSIZI İNGİLİZi ÇATIR ÇATIR beraber çalışırken sizin paylaşamadıgınız nedir...zaten belli çoğu şirket asker kökenli almaz...boşveriiinn...bitsin bu kin...bu vakitten sonra çok gelen olmaz askeriyeden merak etmeyin...meydan sizlerin. ..:)))) Mehmet ATAK
  • Oya hanım yazınız için çok teşşekkurler. Yaklaşık 15 yıl kadar geç kalmış olsanızda...yazınız o zaman ki degerlere daha cok uyuyor.

UÇAK TEKNİSYENİ OLMAK

Uçak bakımı ile ilgisi olmayanların “uçak teknisyenliği mesleğini” anlamaları fevkalade zordur. Mesleği anlamak için en az 1 yıllarını uçak bakım hangarında geçirmeleri gerekir ki kuşkusuz bu 1 yılı, el cepte dolanarak geçirmek değil kast ettiğimiz.  Gözlemek, anlamak, hissetmek, neyin nasıl yapıldığını öğrenmek…  Yetmez! Çay saatlerinde birlikte olmak. O da yetmez: Vardiyayı nasıl teslim aldıklarına, nasıl teslim ettiklerine tanık olmak. Hani “burnundan ter damlamak” tabiri vardır ya… İşte o terlerin nasıl gerçekten damladığını görmek. Bir yandan kâğıt-evrak işlerini takip etmek, diğer yandan ana görevi yerine getirmek.  Atölyelerden atölyelere, uçaklardan uçaklara, hatlardan hatlara işin nasıl aktığını görmek…

Kapıları kapanmayan “çatıları akan, eski hangarlı” günlerden, bugünün eski hangarına, oradan yeni büyük hangarlara ve sonra diğer hangarlara… Bu sürecin bir kısmını hangarlar dışında bir kısmını hangarda teknisyen arkadaşlarla birlikte çalışarak yaşayan biri olarak, uçak teknisyenliği mesleğine ilişkin algımı paylaşmak istiyorum.

Teknisyen nedir?

Bu soru sözlükte; “mühendislik, fen ve sağlık bilimleri alanlarında yüksek öğrenim görmüş ya da meslek lisesi veya meslek yüksek okullarının teknik fen ve sağlık bölümlerinden mezun, teknik bilgi ve deneyim sahibi kişilerdir” ifadesi ile tanımlanıyor ve aşağıdaki açıklama ekleniyor:

“Teknisyen, özel bir görevi ya da bir takım görevleri yapabilmek için eğitim almış, belirli bir alanda uzmanlaşmış kişidir. Öğrenimlerine bakılmaksızın araştırmacıları gözetiminde, bilimsel ve teknik nitelikte çalışmalarla; kaynak araştırmalarının yapılması, bilgisayar programlarının hazırlanması, deney sınama ve analizlerin yapılması, özel AR-GE aygıt, makinelerin bakım ve işletimi ile istatistiksel taramalar için AR-GE projelerine katılan kişilerdir.” Yani uzman kişilere teknisyen denilmektedir.

Teknisyen, uzmanlığını üretim, satış, imalât, laboratuar analizleri, ekipman tamiri ya da müşteri servisi gibi alanlarda kullanır. Teknisyen olabilmek için üniversitelerin ön lisans programlarından birini bitirmek gerekir. Dikkat ederseniz, bu tanımlarda uzmanlık vurgulanmakta “BAKIM ve TAMİR” yapılacak işler arasında sayılmaktadır. Uçak teknisyenliği ise ilâveten bakımın ve tamirin uzmanlığını gerektiren bir meslektir. Arızalı parçanın bakımından sonra; tekrar kullanımına veya kal edilmesine karar veren uzmanlık dalıdır.

Kısaca; uçakların planlı/plansız bakımlarını yapan, arızaları tespit eden, sökme/takma, montaj ve düzeltici faaliyetleri gerçekleştirilen kişiye UÇAK TEKNİSYENİ denir. Uçak teknisyenlerinin bir uçağın bakımını yapıp uçuşa elverişlilik belgesini imzalayabilmesi için uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olması gerekir. Aynı zamanda, bakım belgelerini imzalayacağı için uçağın tip eğitimini almalı ve yetkili olduğu uçak tipi lisansında yazılı özelliklere sahip olmalıdır. Yeteneklerini ve bilgisini sürekli geliştirmelidir.

Uçak Teknisyeninin Ölçülebilen ve Ölçülemeyen Özellikleri

Uçak Teknisyeni; fiziğe ve özellikle mekanik konularla ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalıdır. Çizimlerdeki üçüncü boyutları anlayabilmeli, şekilleri okuyabilmeli, ilişkileri görebilmelidir. Görme, duyma, dokunma, koklama duyularını çok iyi koordine edebilmelidir. Ellerine hakim, düzenli ve tertipli olmalıdır. Tüm malzemeleri özenle kullanmalıdır.

Belirlenen talimatlara göre her türlü bakım ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında rol alırlar. İlgili birimlere yaptıkları bakım/tamir işi ile ilgili geribildirim verirler.

İşlerini yalnızca kendilerine tanınmış görev, yetki ve sorumluluk çerçevesinde yaparlar, sadece eğitimini aldıkları, hak kazanmış oldukları bakım/tamir, sökme/takma, montaj işlerini yaparlar. Bakım ve onarım dokümanlarını okur, tüm adımları takip eder, bakım kartındaki sıraya aynen uyar ve gerekli testleri yaparlar. Yan atölyelerle uyum içinde çalışırlar. Kendi bildiklerini genç arkadaşlarına aktarırlar.

Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan,  sabırlı, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, yenilikleri takip edebilen kişilerdir.

Uçak Teknisyenleri; birlikte çalıştıkları kişileri dinlemek, anlamak, çok kültürlü çalışma ortamlarına uyum sağlamak durumundadırlar.

Uçakların parça ve komponentlerini kontrol ederken, onarım ve bakımını yaparken, mümkün olduğunca ekonomik davranırlar. Alet, edavat ve avadanlıklarını temiz ve düzenli tutarlar.

Etik ve normatif sorumlulukları vardır. MRO ya da havayolları ile olan iş ilişkilerini etkileyecek şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir armağan, para ya da hizmet karşılığında kuralların dışına çıkmazlar. Değiştirilmesi gereken herhangi bir parçayı, komponenti ya da malzemeyi değiştirmemezlik etmezler. Bu tip bir isteği başkalarına da teklif etmezler.

Yalnızca yeterli oldukları alanlarda hizmet verirler; hizmetlerini etkileyebilecek diğer uzmanlık alanlarında ise yetkililerin görüşlerine başvururlar. Mesleki görev, yetki ve sorumluluklarını, ancak, görev ve sorumlulukları tanımlanmış, olan meslektaşlarına devrederler.

Kurumlarının ticari ve teknolojik sırlarını izin almadan başkalarına açıklamazlar, kişisel çıkarları için kullanmazlar.

Karar altına alınan bakım belgelerine ve kurallara uyulmasını, tüm yazılı kurallara ve kurumun gelenek ve kültürüne saygılı davranmayı ilke kabul ederler.

Son söz; hangarda geçen yıllar uçak teknisyenlerinin bilgi ve becerilerini geliştirirken omuzlarında, beyinlerinde ve yüreklerinde taşıdıkları yükü pekiştirir. Değerlerini arttırır.

 

UÇAK TEKNİSYENİ OLMAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

özlem ~ 2 yıl önce
merhbabalar 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir ikisinide okuyan uçak teknisyeni olabiliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UBBr1 ~ 4 yıl önce
Nasil.asker adam emekli olup yalandan lisans alip sivile geciyorsa , askeriye de gerektiginde sivilden lisansli adam alip kullansin.. o zaman gorurum ben o askerler nasil tutusuyor. Biliyoruz oradaki calisma sistemini de.. THY hala askeriyeden torpille adam aliyor. Adam emekli olmus 2 3 milyari cukkaliyor, THY ye giriyor 3 5 de oradan alsa ohh kebap. 40indan sonra pas mas da var.. alin thyde revizyonda , ndt de , egitim ucaklarinda orda burda biton asker emeklisi var lisanssiz alinan bile var aralarinda. Eee arkadas ne zaman emekli olacak peki bu arkadaslar.. ee madem oyle niye emeklisi gelen 30yillik tecrubelileri emekli ediyorlar yada neden habomda 1500e calistiriyorlar.. insanlarin nasil icleri rahat oluyor baslarini.yastiga rahat koyuyorlar anlamiyorum bazen..biz bosa yardiriyoruz 17 senedir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
HAHAHA,,,, VALLA SÜPER....BAYLAR GEÇİN BUNU HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN...SİZ DEVAM EDİN SEVDİ SEVMEDİYE....İŞİ YAPABİLİYORSAN NE ALA...AMA BİR GERÇEK ASKERLERİ ÇOKDA İÇİNİZ ISINMIYOR BAZI KONULARDA HAK VERMEKLE BERABER....ANLAMADIGIM ELİN ALMANI FRANSIZI İNGİLİZi ÇATIR ÇATIR beraber çalışırken sizin paylaşamadıgınız nedir...zaten belli çoğu şirket asker kökenli almaz...boşveriiinn...bitsin bu kin...bu vakitten sonra çok gelen olmaz askeriyeden merak etmeyin...meydan sizlerin. ..:)))) Mehmet ATAK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Oya hanım yazınız için çok teşşekkurler. Yaklaşık 15 yıl kadar geç kalmış olsanızda...yazınız o zaman ki degerlere daha cok uyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000