17 Şubat 2014, Pazartesi
Oya TORUM
Oya TORUM torumoya@hotmail.com
  • merhbabalar 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir ikisinide okuyan uçak teknisyeni olabiliyor
  • Nasil.asker adam emekli olup yalandan lisans alip sivile geciyorsa , askeriye de gerektiginde sivilden lisansli adam alip kullansin.. o zaman gorurum ben o askerler nasil tutusuyor. Biliyoruz oradaki calisma sistemini de.. THY hala askeriyeden torpille adam aliyor. Adam emekli olmus 2 3 milyari cukkaliyor, THY ye giriyor 3 5 de oradan alsa ohh kebap. 40indan sonra pas mas da var.. alin thyde revizyonda , ndt de , egitim ucaklarinda orda burda biton asker emeklisi var lisanssiz alinan bile var aralarinda. Eee arkadas ne zaman emekli olacak peki bu arkadaslar.. ee madem oyle niye emeklisi gelen 30yillik tecrubelileri emekli ediyorlar yada neden habomda 1500e calistiriyorlar.. insanlarin nasil icleri rahat oluyor baslarini.yastiga rahat koyuyorlar anlamiyorum bazen..biz bosa yardiriyoruz 17 senedir
  • HAHAHA,,,, VALLA SÜPER....BAYLAR GEÇİN BUNU HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN...SİZ DEVAM EDİN SEVDİ SEVMEDİYE....İŞİ YAPABİLİYORSAN NE ALA...AMA BİR GERÇEK ASKERLERİ ÇOKDA İÇİNİZ ISINMIYOR BAZI KONULARDA HAK VERMEKLE BERABER....ANLAMADIGIM ELİN ALMANI FRANSIZI İNGİLİZi ÇATIR ÇATIR beraber çalışırken sizin paylaşamadıgınız nedir...zaten belli çoğu şirket asker kökenli almaz...boşveriiinn...bitsin bu kin...bu vakitten sonra çok gelen olmaz askeriyeden merak etmeyin...meydan sizlerin. ..:)))) Mehmet ATAK
  • Oya hanım yazınız için çok teşşekkurler. Yaklaşık 15 yıl kadar geç kalmış olsanızda...yazınız o zaman ki degerlere daha cok uyuyor.
  • Önder bey easayı almışsınız ama yurdışı şirketleri max 48 yaş kabul ediyor bilginiz olsun.haa yurtiçi calişacam diyorsanız siz hala bir asker kalacaksıniz bizlerin gözünde,yani işi ögrenene kadar saklanıp ,işten kacan ,yorum yapmaktan kaçınan , eski anılarıni anlatarak kendini ispat etmeye çalışan ,biraz ögrendigini saninca da diliyle satışı mükemmel yapabilen ...çok ender olmakla tenzih ettiklerim de vardır.SİVİL TEKNİSYEN
  • Al iste klasik asker efendi. Asker sivil catismasina canak tutmak isteyen (ama anlam veremiyormus) bir filozof karsimizda. Sivil askerden cekiniyormus ocu gibi. Beden cekinsin yahu 15 yil calisip sivile gecince sudan cikmis balik gibi geliyorsunuz meslegi de sivillerden ogreniyorsunuz. Kimsenin kimseden cekindigi yok. Cok sevdigim asker kokenli abilerim var birlikte calistigim. Haa bu arada megaloman askerimizi tebrik edelim bileginin hakkiyla easa lisans ta almis. Sanki burada alinmasi imkansiz veya alinamaz diyen oldu. 1000 kisiden bir tane cikmis(?) ulke genelindeki kaideyi bozmak istiyor. Sen meslegini layiki ile yap ustune de birsey alinmana gerek yok. Herkes herkesin ne oldugunu biliyor. Boylesi catismalar yuzunden fikralara konu oldu Turk'ler. Kac kisiye on ayak oldun, kac gence ayni yollarda yardimci oldun biraz yol yordam yaz faydalansin insanlar...
  • Bu ülkede vatandaş ayrımı ve çifte standart kalkmalı. Lisansını alabilmek için kaç yıl log book tuttun? Sivil vatandaş kaç yıl tuttu. Temel eğitim için kaç para harcadın? Ben söyleyeyim hiç para harcamadan ve 1 yıl log book tuttun. Çünkü devlet karşıladı. Bizler hem kendi cebimizden milyonlar harcadık hem 3 yıl log book bekledik. Erkenden emekli olup askeri ucak tecrübesini ise yaramadığını, herseyi bize danışarak yaptığınız durumda tecrübe var diyorsunuz. Tecrübe sormadan yapabilmesi kitapları ve Direktifi kullanmayı gerektirir. Benim tanıştığım hiç bir emekli 25 senelik tecrübeli arkadaşlar da bu olay yok. Çünkü sivil havacılık ile askeri havacılık farklı konular dir.
  • çok beğendim, bu mesleğe 25 yılını vermiş ve 8 den fazla uçak tipinde eğitim almış bir asker kökenli meslektaşınız olarak (siz sivil kökenli meslektaşlarımın bizlerden öcü gibi çekinmesine anlam veremediğimi de buradan belirtmek isterim) bunca özveri itina ve özenin yanına çalışma şartlarının iklim koşullarının zorluğunuda eklemek istedim.Vakti ile bir duvarda gördüğüm yazıyı paylaşmak isterim "Meşaleye verdiği ışık için teşekkür et ama bitmeyen bir sabırla onu tutanı da unutma" Bu arada bileğimin hakkı ve ingilizcem ile EASA Part 66 B.1 Lisansını almaya hak kazandığımıda belirteyim(LBA KANALINDAN).Saygılar
  • Oya hanim tesekkurler oncelikle. Belki bizim meslegimizin degersizlesmesinin en buyuk nedeni adinin ucak teknisyeni olmasidir, dusunsenize Aircraft Maintenance Engineer olunca disaridan biri icin ne kadar havali duruyor , ayni pilot ve sofor gibi.. Eskiden lisanslanma tecrube demekmis, ama suan malesef 3000euro demek. Kimse yalan atmasin yunanli hocalarin sorulari verdigi,cantalarindan sorularin calindigi, hep beraber keti gecemeyen adamlarin ing. Essay yazdigi , tesis bakim ve hidrolik atelyesindeki ucak ustunde tecrubesiz adamin sahte logbookla lisans aldigi vsvs bir zamandayiz, meslegimiz kalitesizlesiyor, Allah sonumuzu hayretsin ne diyelim. Insallah sektor daha da buyur de tum bunlar basimizi agritmaz. Torpille bir sey yapip biyerlere gelmeye calisan insanlarin coluklarina cocuklarina nasil helal ekmek goturduklerini dusunduklerini anlayamiyrm, 1 senede 3tane tipi cebine atip yanindaki arkadaslarinin yuzune nasil bakabiliyorlar bilmiyorum.. neyse perçine devam edelim biz :)
  • Yazı güzel oncelikle teşekkür ediyorum fakat bugün konfeksyonda iki kumaş parcasini birlestirenler uçak yapan insanlardan fazla maaş alıyor!

UÇAK TEKNİSYENİ OLMAK

Uçak bakımı ile ilgisi olmayanların “uçak teknisyenliği mesleğini” anlamaları fevkalade zordur. Mesleği anlamak için en az 1 yıllarını uçak bakım hangarında geçirmeleri gerekir ki kuşkusuz bu 1 yılı, el cepte dolanarak geçirmek değil kast ettiğimiz.  Gözlemek, anlamak, hissetmek, neyin nasıl yapıldığını öğrenmek…  Yetmez! Çay saatlerinde birlikte olmak. O da yetmez: Vardiyayı nasıl teslim aldıklarına, nasıl teslim ettiklerine tanık olmak. Hani “burnundan ter damlamak” tabiri vardır ya… İşte o terlerin nasıl gerçekten damladığını görmek. Bir yandan kâğıt-evrak işlerini takip etmek, diğer yandan ana görevi yerine getirmek.  Atölyelerden atölyelere, uçaklardan uçaklara, hatlardan hatlara işin nasıl aktığını görmek…

Kapıları kapanmayan “çatıları akan, eski hangarlı” günlerden, bugünün eski hangarına, oradan yeni büyük hangarlara ve sonra diğer hangarlara… Bu sürecin bir kısmını hangarlar dışında bir kısmını hangarda teknisyen arkadaşlarla birlikte çalışarak yaşayan biri olarak, uçak teknisyenliği mesleğine ilişkin algımı paylaşmak istiyorum.

Teknisyen nedir?

Bu soru sözlükte; “mühendislik, fen ve sağlık bilimleri alanlarında yüksek öğrenim görmüş ya da meslek lisesi veya meslek yüksek okullarının teknik fen ve sağlık bölümlerinden mezun, teknik bilgi ve deneyim sahibi kişilerdir” ifadesi ile tanımlanıyor ve aşağıdaki açıklama ekleniyor:

“Teknisyen, özel bir görevi ya da bir takım görevleri yapabilmek için eğitim almış, belirli bir alanda uzmanlaşmış kişidir. Öğrenimlerine bakılmaksızın araştırmacıları gözetiminde, bilimsel ve teknik nitelikte çalışmalarla; kaynak araştırmalarının yapılması, bilgisayar programlarının hazırlanması, deney sınama ve analizlerin yapılması, özel AR-GE aygıt, makinelerin bakım ve işletimi ile istatistiksel taramalar için AR-GE projelerine katılan kişilerdir.” Yani uzman kişilere teknisyen denilmektedir.

Teknisyen, uzmanlığını üretim, satış, imalât, laboratuar analizleri, ekipman tamiri ya da müşteri servisi gibi alanlarda kullanır. Teknisyen olabilmek için üniversitelerin ön lisans programlarından birini bitirmek gerekir. Dikkat ederseniz, bu tanımlarda uzmanlık vurgulanmakta “BAKIM ve TAMİR” yapılacak işler arasında sayılmaktadır. Uçak teknisyenliği ise ilâveten bakımın ve tamirin uzmanlığını gerektiren bir meslektir. Arızalı parçanın bakımından sonra; tekrar kullanımına veya kal edilmesine karar veren uzmanlık dalıdır.

Kısaca; uçakların planlı/plansız bakımlarını yapan, arızaları tespit eden, sökme/takma, montaj ve düzeltici faaliyetleri gerçekleştirilen kişiye UÇAK TEKNİSYENİ denir. Uçak teknisyenlerinin bir uçağın bakımını yapıp uçuşa elverişlilik belgesini imzalayabilmesi için uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olması gerekir. Aynı zamanda, bakım belgelerini imzalayacağı için uçağın tip eğitimini almalı ve yetkili olduğu uçak tipi lisansında yazılı özelliklere sahip olmalıdır. Yeteneklerini ve bilgisini sürekli geliştirmelidir.

Uçak Teknisyeninin Ölçülebilen ve Ölçülemeyen Özellikleri

Uçak Teknisyeni; fiziğe ve özellikle mekanik konularla ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalıdır. Çizimlerdeki üçüncü boyutları anlayabilmeli, şekilleri okuyabilmeli, ilişkileri görebilmelidir. Görme, duyma, dokunma, koklama duyularını çok iyi koordine edebilmelidir. Ellerine hakim, düzenli ve tertipli olmalıdır. Tüm malzemeleri özenle kullanmalıdır.

Belirlenen talimatlara göre her türlü bakım ve onarımı, montaj ve servis işlerinin yapılması aşamalarında rol alırlar. İlgili birimlere yaptıkları bakım/tamir işi ile ilgili geribildirim verirler.

İşlerini yalnızca kendilerine tanınmış görev, yetki ve sorumluluk çerçevesinde yaparlar, sadece eğitimini aldıkları, hak kazanmış oldukları bakım/tamir, sökme/takma, montaj işlerini yaparlar. Bakım ve onarım dokümanlarını okur, tüm adımları takip eder, bakım kartındaki sıraya aynen uyar ve gerekli testleri yaparlar. Yan atölyelerle uyum içinde çalışırlar. Kendi bildiklerini genç arkadaşlarına aktarırlar.

Sorumlu, dikkatli, kurallara uyan,  sabırlı, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilen, yenilikleri takip edebilen kişilerdir.

Uçak Teknisyenleri; birlikte çalıştıkları kişileri dinlemek, anlamak, çok kültürlü çalışma ortamlarına uyum sağlamak durumundadırlar.

Uçakların parça ve komponentlerini kontrol ederken, onarım ve bakımını yaparken, mümkün olduğunca ekonomik davranırlar. Alet, edavat ve avadanlıklarını temiz ve düzenli tutarlar.

Etik ve normatif sorumlulukları vardır. MRO ya da havayolları ile olan iş ilişkilerini etkileyecek şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir armağan, para ya da hizmet karşılığında kuralların dışına çıkmazlar. Değiştirilmesi gereken herhangi bir parçayı, komponenti ya da malzemeyi değiştirmemezlik etmezler. Bu tip bir isteği başkalarına da teklif etmezler.

Yalnızca yeterli oldukları alanlarda hizmet verirler; hizmetlerini etkileyebilecek diğer uzmanlık alanlarında ise yetkililerin görüşlerine başvururlar. Mesleki görev, yetki ve sorumluluklarını, ancak, görev ve sorumlulukları tanımlanmış, olan meslektaşlarına devrederler.

Kurumlarının ticari ve teknolojik sırlarını izin almadan başkalarına açıklamazlar, kişisel çıkarları için kullanmazlar.

Karar altına alınan bakım belgelerine ve kurallara uyulmasını, tüm yazılı kurallara ve kurumun gelenek ve kültürüne saygılı davranmayı ilke kabul ederler.

Son söz; hangarda geçen yıllar uçak teknisyenlerinin bilgi ve becerilerini geliştirirken omuzlarında, beyinlerinde ve yüreklerinde taşıdıkları yükü pekiştirir. Değerlerini arttırır.

 

UÇAK TEKNİSYENİ OLMAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

özlem ~ 3 yıl önce
merhbabalar 2 yıllık ile 4 yıllık arasındaki fark nedir ikisinide okuyan uçak teknisyeni olabiliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UBBr1 ~ 5 yıl önce
Nasil.asker adam emekli olup yalandan lisans alip sivile geciyorsa , askeriye de gerektiginde sivilden lisansli adam alip kullansin.. o zaman gorurum ben o askerler nasil tutusuyor. Biliyoruz oradaki calisma sistemini de.. THY hala askeriyeden torpille adam aliyor. Adam emekli olmus 2 3 milyari cukkaliyor, THY ye giriyor 3 5 de oradan alsa ohh kebap. 40indan sonra pas mas da var.. alin thyde revizyonda , ndt de , egitim ucaklarinda orda burda biton asker emeklisi var lisanssiz alinan bile var aralarinda. Eee arkadas ne zaman emekli olacak peki bu arkadaslar.. ee madem oyle niye emeklisi gelen 30yillik tecrubelileri emekli ediyorlar yada neden habomda 1500e calistiriyorlar.. insanlarin nasil icleri rahat oluyor baslarini.yastiga rahat koyuyorlar anlamiyorum bazen..biz bosa yardiriyoruz 17 senedir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
HAHAHA,,,, VALLA SÜPER....BAYLAR GEÇİN BUNU HER KOYUN KENDİ BACAGINDAN...SİZ DEVAM EDİN SEVDİ SEVMEDİYE....İŞİ YAPABİLİYORSAN NE ALA...AMA BİR GERÇEK ASKERLERİ ÇOKDA İÇİNİZ ISINMIYOR BAZI KONULARDA HAK VERMEKLE BERABER....ANLAMADIGIM ELİN ALMANI FRANSIZI İNGİLİZi ÇATIR ÇATIR beraber çalışırken sizin paylaşamadıgınız nedir...zaten belli çoğu şirket asker kökenli almaz...boşveriiinn...bitsin bu kin...bu vakitten sonra çok gelen olmaz askeriyeden merak etmeyin...meydan sizlerin. ..:)))) Mehmet ATAK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Oya hanım yazınız için çok teşşekkurler. Yaklaşık 15 yıl kadar geç kalmış olsanızda...yazınız o zaman ki degerlere daha cok uyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Önder bey easayı almışsınız ama yurdışı şirketleri max 48 yaş kabul ediyor bilginiz olsun.haa yurtiçi calişacam diyorsanız siz hala bir asker kalacaksıniz bizlerin gözünde,yani işi ögrenene kadar saklanıp ,işten kacan ,yorum yapmaktan kaçınan , eski anılarıni anlatarak kendini ispat etmeye çalışan ,biraz ögrendigini saninca da diliyle satışı mükemmel yapabilen ...çok ender olmakla tenzih ettiklerim de vardır.SİVİL TEKNİSYEN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyv.sivil techn. ~ 5 yıl önce
biz asker kalalım..pastanın hepsini sen ye :DDD haklısın eski anıları anlatıp satış yapan yalaka tipleriz..ne diyeyim..canın sağolsun... belli mi olur yurtdışına 48 den önce atarız kapagı..buralar malum patron odaklı..cebine koyar 2000-2500 euro ....tabii tek sıkıntın biziz ya..sana yapılan sh-66 dayatması seni rahatsız etmez...lisans alma zorlugu senin için problem değildir.üni.okursunda senden başkası uçağa aman eli değmesin..sadece üniler..uçakçı olsun..biz kimiz ki.:D boş ver..canın sağolsun.
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Al iste klasik asker efendi. Asker sivil catismasina canak tutmak isteyen (ama anlam veremiyormus) bir filozof karsimizda. Sivil askerden cekiniyormus ocu gibi. Beden cekinsin yahu 15 yil calisip sivile gecince sudan cikmis balik gibi geliyorsunuz meslegi de sivillerden ogreniyorsunuz. Kimsenin kimseden cekindigi yok. Cok sevdigim asker kokenli abilerim var birlikte calistigim. Haa bu arada megaloman askerimizi tebrik edelim bileginin hakkiyla easa lisans ta almis. Sanki burada alinmasi imkansiz veya alinamaz diyen oldu. 1000 kisiden bir tane cikmis(?) ulke genelindeki kaideyi bozmak istiyor. Sen meslegini layiki ile yap ustune de birsey alinmana gerek yok. Herkes herkesin ne oldugunu biliyor. Boylesi catismalar yuzunden fikralara konu oldu Turk'ler. Kac kisiye on ayak oldun, kac gence ayni yollarda yardimci oldun biraz yol yordam yaz faydalansin insanlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önder e cevap ~ 5 yıl önce
Bu ülkede vatandaş ayrımı ve çifte standart kalkmalı. Lisansını alabilmek için kaç yıl log book tuttun? Sivil vatandaş kaç yıl tuttu. Temel eğitim için kaç para harcadın? Ben söyleyeyim hiç para harcamadan ve 1 yıl log book tuttun. Çünkü devlet karşıladı. Bizler hem kendi cebimizden milyonlar harcadık hem 3 yıl log book bekledik. Erkenden emekli olup askeri ucak tecrübesini ise yaramadığını, herseyi bize danışarak yaptığınız durumda tecrübe var diyorsunuz. Tecrübe sormadan yapabilmesi kitapları ve Direktifi kullanmayı gerektirir. Benim tanıştığım hiç bir emekli 25 senelik tecrübeli arkadaşlar da bu olay yok. Çünkü sivil havacılık ile askeri havacılık farklı konular dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ağır oldu kral ~ 5 yıl önce
sadece nedense bizde bu asker emeklisi sivil kavgası ..sadece teknisyen camiasıda değil pilotlarda da durum aynı..kral biz seçmedik asker olmayı ..ama olduk..1987 den sonrada herbirimize hem ingilizce hemde uçak eğitimleri verildi..üniversite denkliği olan bir okuldan bahsediyorum..kaldıki yeni sh-66 2.yıla çıkardı log kayıtlarını..merak etmeyin bu vakitten sonra gelen çok olmaz asker kökenli içiniz rahat olsun.şahsi olarak da askeri uçak tecrübemi sivil uçakta çok gördüm..(el becerimi avionic tool box.ve en önemlis f-16 ata chapter deneyimimi...(AMM--FI,FR-FR,IPC--IPB )neyse sonuçta 2007 den beri yol kat ettiğimi düşünüyorum bir nebze...sizin log beklemeniz tamamen devletten kaynaklı bunu neden askeri ile bagdaştırırsın..okullar 147 alsa sorun kalmayaacak.donanımlı olsalar..daha tartışılacak bir çok konu oldugunu düşünüyorum...magduriyetleriniz konusunda..ama şunuda unutmayın 1990 dan sonra asker kökenlilerde donanımlı...eski tornavida kafalılar dan değiller :DDD saygılar Mehmet ATAK
Önder ~ 5 yıl önce
çok beğendim, bu mesleğe 25 yılını vermiş ve 8 den fazla uçak tipinde eğitim almış bir asker kökenli meslektaşınız olarak (siz sivil kökenli meslektaşlarımın bizlerden öcü gibi çekinmesine anlam veremediğimi de buradan belirtmek isterim) bunca özveri itina ve özenin yanına çalışma şartlarının iklim koşullarının zorluğunuda eklemek istedim.Vakti ile bir duvarda gördüğüm yazıyı paylaşmak isterim "Meşaleye verdiği ışık için teşekkür et ama bitmeyen bir sabırla onu tutanı da unutma" Bu arada bileğimin hakkı ve ingilizcem ile EASA Part 66 B.1 Lisansını almaya hak kazandığımıda belirteyim(LBA KANALINDAN).Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
solid ~ 5 yıl önce
Oya hanim tesekkurler oncelikle. Belki bizim meslegimizin degersizlesmesinin en buyuk nedeni adinin ucak teknisyeni olmasidir, dusunsenize Aircraft Maintenance Engineer olunca disaridan biri icin ne kadar havali duruyor , ayni pilot ve sofor gibi.. Eskiden lisanslanma tecrube demekmis, ama suan malesef 3000euro demek. Kimse yalan atmasin yunanli hocalarin sorulari verdigi,cantalarindan sorularin calindigi, hep beraber keti gecemeyen adamlarin ing. Essay yazdigi , tesis bakim ve hidrolik atelyesindeki ucak ustunde tecrubesiz adamin sahte logbookla lisans aldigi vsvs bir zamandayiz, meslegimiz kalitesizlesiyor, Allah sonumuzu hayretsin ne diyelim. Insallah sektor daha da buyur de tum bunlar basimizi agritmaz. Torpille bir sey yapip biyerlere gelmeye calisan insanlarin coluklarina cocuklarina nasil helal ekmek goturduklerini dusunduklerini anlayamiyrm, 1 senede 3tane tipi cebine atip yanindaki arkadaslarinin yuzune nasil bakabiliyorlar bilmiyorum.. neyse perçine devam edelim biz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
typ ve sonucu ~ 5 yıl önce
tek sayfa ezberleyip thy eğitimde sınava girip modül 15i geçenler... TYP eğitiminde stajerler aracılığıyla soruları alanlar, gene TYP'de kendi hazırladığı sorularla modüllerini bitirenler, aynı soruların çıkmasını fırsat bilerek sınava girenler ve patır patır geçenler LİSANSLARINI hakkıyla aldıysa GOLD AIR ve TALTA'da alanlar hayli hayli emek harcayarak lisanslarını almışlardır.kimseyi kandırmayalım.artık lisansın bir değeri yoktur.uçak teknisyenliği mesleği bitmiştir.geçmiş olsun.
amele ~ 5 yıl önce
Yazı güzel oncelikle teşekkür ediyorum fakat bugün konfeksyonda iki kumaş parcasini birlestirenler uçak yapan insanlardan fazla maaş alıyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000