18 Mayıs 2009, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN sefainan@gmail.com
  • Beyefendi Sefa beyin tulum giymeye ihtiyacı olduğunu nereden biliyorsunuz ki, kaç kere tulum giydiğini soruyorsun. SAnırım siz tulum giyip paçalarını bağlayanlardansınız. Ne o Sefa beyin Başteknisyenliğini veya UTED başkanlığını içinemi sindiremedin yoksa. Kemerini gevşet kardeşiim kemeriniiiii.
  • Ya ne kıskanc adamlar var burada inanılmaz gerçekten.Yazar bir yazı yazmış eskilerden bir demet sunmak için uğraşmış. Bunları isimler vererek belirtmiş. Güzel bir anı bu bence. Şimd adamın biri diyorki kaç defa tulum giydiniz ya::) Gülermisin ,ağlarmısın kel alaka yorum yazmak için içindeki kini kusmak için yazılmış bir yorum bu.
  • hayatınızda kaç kez tulum giyerek uçak üzerinde çalıştınız...
  • Degerli yazarimizin bu basina gelen hadise bana saka gibi geldi.ancak eskilere sordugumda gercekten bu sorunlarla yasadiklarini ogrendim.gercekten eskiden havacilik zormus. Simdi bakiyorumda bilhassa Teknik goreve giden arkadslar cok rahatlar. Buna ragmen kazalarda azalma YON. Halbuki bu teknolojik ilerlemelerde kaza oranlari dusmeliydi diye dusunuyorum
  • Sefa bey şimdiki kabin memurları rahattanmıdır bilinmez umursamaz bir haldeler.insanlıklarını kaybetmiş durumdalar çoğunluk olarak.Ve genelde uçak içerisinde 130 kişi bazende 70 kişiyi sayamıyorlar. bu kadar vurdumduymazlık olmaz. gerçektende bazen düşünüyorum yeni gelen kabin memurlarının mı akılları çalışmıyor yoksa onları işe alan insan kaynaklarının mı?
  • Hocam bu nostaljik yazı için teşekkürler. Doğrudur bu uçaklarda kabin,kokpit ve teknik çok zorlanırlardı.Ama unutmayınki bu uçaklar dünyanın hala en güvenrli uçakları olarak senelerdir kazasız belasız görevlerini yapmışlardır. Bu anınız için eski ve emekli bir teknisyen olarak siize teşekkür ediyorum.Ancak sizin 707 lerde yaşadığınız ve marmaraya inmeye kalktığınız meşhur Et olayını burada anlatırsanız sanırım mükemmel bir ders olacaktır.Sağlıcakla kalın sefa beycim.
  • evet thy ilk uçuş hayatına başladığı o dönemden bu zamana gelene kadar türlü meşakatler çekmiş tüm personele yürekten teşekkürler gercektende dünyada hiç kırıma ugramamış b707 ler çok mükemmel uçaklardı air force 1 bile bu uçakla uzun yıllar uçtu manuel olan bu uçaklar şimdiki gibi karmasık sistemlerle donatılmış günümüzün yeni nesil uçaklarına bakıldığında bencede çok daha güvenli idi tabiki thy gelen en şanssız iki filo f 27 - 28 ile rj 70-100 serisinde kırıma uğrayan uçaklarda pilotaj hataları vardı.ama bu 707 leri ne yapsalar düşüremediler bence bu demirkuşlar günümüzde daha güvenli bizim pilotlarımızı düşündüğümde... zafer altıntop

Uçağa Takozla Vurulur mu?

3 yıldır her hafta düzenli olarak köşe yazıları yazıyorum. Bu yazıları yazarken öncelikle gündem oluşturmuş önemli konuları seçerim. Ancak, her hafta gündemi zorlayan, çok önemli havacılık olaylarına rastlanmıyor. Bu hafta da gündeme alacak önemde bir konuya rastlayamadım. Ben de bu fırsattan yararlanıp sizlere, sıradan yazılar yazacağıma, yaşanmış ve sizlerin ilgisini mutlaka çekeceğinden emin olduğum anı ve deneyimlerimden ilginç olanlarından birini sizlere aktararak dudaklarınızda hoş bir gülümseme yaratmaya çalışacağım. Ayrıca, bu anılarda bugünkü havacılığımızla, eskiden yapılanlar arasındaki farkı gözlemleyebilme olanağı bulacaksınız.

Anımsanacağı gibi, THY filosunun en ağır yükünü, B-707’ler, hem yolcu uçağı olarak hem de kargo uçakları olarak çekmiştir. Yolcu uçağı olarak kullanılanlar, genelde Avrupa seferleri yaparlardı. Teknisyen bulunmayan havalimanlarına 707 ile yapılan seferlerde, mutlaka bir teknisyen de ekipte bulunurdu. 707’ler 70’li yılların uzak mesafe uçuşların gözdesi idi. Pan American ve dünyanın önde gelen ve filosunda 707 bulunan havayolları, bu uçaklarla her gün dünyayı batıdan-doğuya, doğudan-batıya turluyorlardı.

B-707’ler dünyanın en popüler jet motorlu yolcu uçaklarıydı

Yine böyle seferlerden birinde, Stuttgart’a gidiyorduk. Bu çok meşakkatli uçaklarımızda uçucu ve teknik ekipler biri birini yakinen tanıdığı için, ilgili teknik eleman her zaman kokpit’te yolculuk yapardı. Uçağımız Stutgart’a indiğinde, pilotlarla birlikte 2 ve 4 no.lu motorların thurst revers’lerin (türbin ve fan reversler) açık kaldığını gözlemledik. Kaptanımız; "Hadi bakalım Sefa Bey, bugün şanssız günümüz, bunları kapatmamız gerekiyor” dedi.

Aşağıda, transit kontrolümü yapıp, yakıt almaya öncelik verdim ve bu sürede açık kalan revers’leri de kapatmaya çalışıyordum. Bu uçaklarda yakıt ikmali manuel olarak ve mutlaka dripstick çekilerek yapılmaktaydı. Yani, 4 tanka istenilen miktarda yakıt alabilmek için, günün (yakıt) densiti değeri de dikkate alınarak ilgili chart’tan tankların dripstick’lerini ne kadar çekeceğimizi hesaplar, önce kanat altındaki dripstick’leri istediğimiz ölçüye getirmek için elimizde sehpa 4 tankı tek, tek dolaşarak ilgili değere getirmeye çalışırdık. İşlem bu kadarla bitmez; yakıt ikmal panelinden yakıt ikmal valflerini elle açmak zorunda da kalırdık.

Yakıt ikmali başlar ve biz hesapladığımız değere göre çekmiş olduğumuz dripstcik’lerden yakıt akmaya başlandığı anda, hem o tanka ait dripstick’i yukarıya itip yakıt akışını kesmek, hem de ikmal paneline koşup merdiveni tırmanıp yakıt ikmal panelinde bulunan ilgili ikmal valfini yine elle kapatmak durumundaydık.

Çünkü İkmal valfini geç kapatırsanız tanka fazla yakıt alır, Dripstick’i geç kapatırsanız aprona yakıt akıtırdınız. Ve bunun kötü sonuçları olurdu. Gözünüzde canlandırmak için; 4 motorlu ve yakıt tanklarının gerek dripstick’lerine, gerekse yakıt musluklarına yetişmede, -sehpasız erişme olanağı olmadığından- çekilen eziyeti gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz. Hatta daha da zoru, 1 nolu tankın sol dış kanatta, 4 nolu tankın sağ dış kanatta olduğu gerçeğinden yola çıkarak; 1 ile 4 nolu tankların aynı anda dripstick’lerinden yakıt akmaya başlaması ve sizin elinizdeki sehpayla aynı anda, iki ayrı tankın hem dripstick’lerine hem de yakıt musluklarına yetişmeye çalışmanın zorluğunu dikkatinize sunarım.

Üstelik uçağın ground time’ının aksamamasına dikkat etme şartıyla. İnanılmaz değil mi?

Bu işlemler sürerken ve bir gözümüz yakıttayken, aynı anda bir de açık kalan ve takozsuz (veya sopasız) kapatılması olanaklı olmayan türbin thurst reverslere bakardık. 2 ve 4 no.lu motorların türbin revers’lerini kapatabilmek için mutlaka reverserin paslanmaz çelik olan firar kenarına, arkadan 10-12 kilo ağırlığındaki lastik veya ağaç takozla sert darbeler indirmek gerekirdi. Bir reversin kapatılabilmesi için en az 30-40 takoz darbesi vurduğumu bilirim. Bu arada eksoza, takoz veya takoz yardımı ile vuruşlarda, sanki boş tenekeye vuruluyormuş gibi tiz sesler çıkar, yer gök sesten inlerdi.

Stuttgart’a indiğimizde, gözüm dripstcik’lerde, elimde takoz veya kalas, uçağı sefere hazırlayıp İstanbul’a dönüş için yolcu alma hazırlığına yoğunlaştığımız sırada, THY’nin istasyon müdürü, uçağın boarding’ini bana sormadan başlatmıştı. Yolcu, camlı bir körükten uçağa gelirken, bir anda tüm yolcular durdular ve geriye yani salona doğru hızlı, hızlı yürümeye adeta kaçmaya başladılar. İstasyon müdürü şaşkınlıktan yolculara;” Neden geriye dönüyorsunuz? demiş olmalı ki, aldığı yanıt üzerine büyük bir şaşkınlıkla körükten aprona inip, bana doğru koşarak; “Siz ne yapıyorsunuz ?!” diye bağırdı ve yolcuların; “Bir adam, elinde tahta takoz, sürekli uçağın motorlarına bütün gücüyle vuruyor, biz bu uçağa kesinlikle binmeyiz…” dediklerini ve salona geri döndüklerini söyledi.

Ben de kendisine, “B-707’lerde revers sisteminin pneumatic çalıştığını ve bu eski uçaklarda bu tür sorunların sürekli olarak yaşandığını anlattım ve bu reversler başka bir şekilde kapatılamaz, “Siz bana sormadan, neden yolcu alımını başlattınız?” dedim. Müdür bey, son hızla kokpite koşarak, beni kaptana şikâyet ettiğinde, kaptanın, ikinci pilotuna ve FEO sına dönerek; “Aaaa, unuttuk yahu, hadi biz de gidelim Sefa beye yardım edelim!!!” deyince, müdür bey şaşkın durumda yanımıza gelerek, bana yardıma gelen kokpit ekibimizi izlemeye ve işlemi daha çabuk yapalım ne olur diye ricalarda bulunmaya başlamıştı…

Bu konuşmadan tahminen yarım saat sonra, pilotlarla birlikte 4 kişi olarak hem türbin ve hem de fan revers’leri takozla tekme tokat kapatabildik. İş bitti ama tüm vücudumuz ter içinde, ellerimiz, kollarımız kömürcü çırağı gibi egzos karası ve yağ içinde kalmıştı. Kabin ekibimiz bizim temizlenebilmemiz için gerekli temizlik maddeleriyle bizleri her zaman olduğu karşılamış ve yolcunun karşısına o şekilde çıkmamamız için gerekli ilgiyi göstermişlerdi.

Bu anımı anlatırken, bugünkü uçakları ve ekipleri görüyorum da, hem gıpta ediyor, hem gurur duyuyorum. Şimdiki teknisyen arkadaşlarımız ne yakıt almak, ne de teknik arıza nedeniyle bu tür bir handikap yaşamıyorlar. Pilotlarımız daha modern aletlerle uçuşlarını icra etmekte, çağımızda her şey elektronik ve uçaklar da eskiden olduğu gibi seferlerinden bol arızalı olarak dönmüyorlar artık. Kısaca, pilotluk, teknisyenlik ve kabin memurluğu, bugünün şartlarında düne göre daha modern ve rahat. Ancak, güvenirliği bu manuel uçaklarla mukayese edildiğinde ilerleyen teknolojiye rağmen tartışılır. Elbette bizden daha eski olanların; DC-3’lerde, F-27 ve Viscountlar’da çektiklerinin, bizim çektiklerimizin daha kötüsü olduğunu da vurgulamadan geçmek, onlara haksızlık olacaktır.

İyi haftalar…

Not/ Bu yazı, o dönemki çilekeş B-707 kokpit ve kabin ekiplerine ve bu anımı beraber yaşadığımız kaptanımız rahmetli Halil Gündüz’ün anısına ithaf olunur.

Uçağa Takozla Vurulur mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Beyefendi Sefa beyin tulum giymeye ihtiyacı olduğunu nereden biliyorsunuz ki, kaç kere tulum giydiğini soruyorsun. SAnırım siz tulum giyip paçalarını bağlayanlardansınız. Ne o Sefa beyin Başteknisyenliğini veya UTED başkanlığını içinemi sindiremedin yoksa. Kemerini gevşet kardeşiim kemeriniiiii.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Ya ne kıskanc adamlar var burada inanılmaz gerçekten.Yazar bir yazı yazmış eskilerden bir demet sunmak için uğraşmış. Bunları isimler vererek belirtmiş. Güzel bir anı bu bence. Şimd adamın biri diyorki kaç defa tulum giydiniz ya::) Gülermisin ,ağlarmısın kel alaka yorum yazmak için içindeki kini kusmak için yazılmış bir yorum bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
hayatınızda kaç kez tulum giyerek uçak üzerinde çalıştınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Degerli yazarimizin bu basina gelen hadise bana saka gibi geldi.ancak eskilere sordugumda gercekten bu sorunlarla yasadiklarini ogrendim.gercekten eskiden havacilik zormus. Simdi bakiyorumda bilhassa Teknik goreve giden arkadslar cok rahatlar. Buna ragmen kazalarda azalma YON. Halbuki bu teknolojik ilerlemelerde kaza oranlari dusmeliydi diye dusunuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa bey şimdiki kabin memurları rahattanmıdır bilinmez umursamaz bir haldeler.insanlıklarını kaybetmiş durumdalar çoğunluk olarak.Ve genelde uçak içerisinde 130 kişi bazende 70 kişiyi sayamıyorlar. bu kadar vurdumduymazlık olmaz. gerçektende bazen düşünüyorum yeni gelen kabin memurlarının mı akılları çalışmıyor yoksa onları işe alan insan kaynaklarının mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hocam bu nostaljik yazı için teşekkürler. Doğrudur bu uçaklarda kabin,kokpit ve teknik çok zorlanırlardı.Ama unutmayınki bu uçaklar dünyanın hala en güvenrli uçakları olarak senelerdir kazasız belasız görevlerini yapmışlardır. Bu anınız için eski ve emekli bir teknisyen olarak siize teşekkür ediyorum.Ancak sizin 707 lerde yaşadığınız ve marmaraya inmeye kalktığınız meşhur Et olayını burada anlatırsanız sanırım mükemmel bir ders olacaktır.Sağlıcakla kalın sefa beycim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
evet thy ilk uçuş hayatına başladığı o dönemden bu zamana gelene kadar türlü meşakatler çekmiş tüm personele yürekten teşekkürler gercektende dünyada hiç kırıma ugramamış b707 ler çok mükemmel uçaklardı air force 1 bile bu uçakla uzun yıllar uçtu manuel olan bu uçaklar şimdiki gibi karmasık sistemlerle donatılmış günümüzün yeni nesil uçaklarına bakıldığında bencede çok daha güvenli idi tabiki thy gelen en şanssız iki filo f 27 - 28 ile rj 70-100 serisinde kırıma uğrayan uçaklarda pilotaj hataları vardı.ama bu 707 leri ne yapsalar düşüremediler bence bu demirkuşlar günümüzde daha güvenli bizim pilotlarımızı düşündüğümde... zafer altıntop

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000