13 Temmuz 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Kaleme alınan yazı, yazarında belirttiği gibi sadece havacılık değil tüm işkollarında yaşanılan en büyük probleme dikkat çekmiş, buna kısaca kalite diyebiliriz. Üniversite adını almak bunu sağlayamıyor, okumayan, araştırmayan, sormayan bir nesilin geliyor olması gençlerin değil bunu engellemeyen eğitimcilerin sorunudur. Bunu engelleyemen eğitimcilerin görevlendirilmesi yöneticilerin, o yöneticilerin o pozisyonda olması yine o gençlerin ailelerinin problemidir. Maalesef eğitim konusu sadece yönetici yada öğrencileri suçlayarak çözülemez. Konu shyo müh teknik kabin pilotaj yada lise gibi alt başlıklara inilmeden ele alınması, herkesin oturup düşünmesi ve fikirlerini yazarak çözülmesi gereken bir sorundur. Kaliteli bir sektör ancak böyle nitelikli insan gücüne kavuşur. Bu arada havacılık gibi rakamları son derece belli olan bir sektöre girecek tüm genç arkadaşlarıma tavsiyem, araştırmaları, ne istediklerini, firmaların ne istediklerini, tüm buldukları sonuçları yazarak çalışmaları.
  • Ya arkadaş bütün özel okullar para tuzağıysa bu kadar pilot anadolu universitesinden mi cıktı? Neyin gevezeliği? Kendini geliştirdiğin takdirde gayette iş bulursun. özel ucus okullarından karsılanan pilot sayısından haberin var mı senin? Walla mezunlar catır catır giriyo giremeyenin bilgi zayıflığı vardır bu kadar net
  • Kaleminize sağlık duygularımıza tercüman olmuşsunuz. Tüm derslerimizi verdiğimiz halde 3 aydır hiç bir gerekçe gösterilmeksizin uçamıyoruz. Olayın detayını çok ironiktir ancak BİMER' den öğreniyoruz; meğer üniversitenin TUA' ya borçları varmış ve TUA bu konuda uçuşlar kesilmeden 1 ay önce ültimatom vermiş. Verilen süre içerisinde para ödenmeyince TUA cezayı parasını peşin olarak ödeyen öğrencilere kesmiş ve bunu yaparken havanın VFR uçuşlara en verimli olduğu zamana denk getirmeye özen göstermiş ki öğrenciler iki kat mağdur olsun. Yaklaşan kredi borçlarının baskısı yüzünden uyku uyuyamıyorum, geçen haftaki sağlık kontrolümde şekerim çok yüksek çıktı. Hayattan zevk alamaz oldum, hiç bir beklentim kalmadı, biri havacılık aşkı mı dedi? Eser kalmadı! Uçak seslerinden rahatsız oluyorum son iki aydır. Okulda muhatap bulamıyoruz, bulduğumuzda da "bu hafta düzeliyor" cevabı alıyoruz. 12 Haftadır sözüm ona "bu hafta" düzelecek. CV'sinde ileri düzey yalancılık olmayanı kuruma almıyorlar galiba.
  • 5 yil universite okuyoruz yine modul sinavlari arkadas su shgmde akli basinda bi tanemi adam yok bu adamlar okul okumus tamam tecrubeye eyvallah da ...
  • Ya bende 10 . Sinifa geçtim sizde havacılıkga gövde motor bakıma gecmelimiyim?
  • KALEMİNE SAĞLIK YAZAN ELLERİN DERT GÖRMESİN YAZI YERİNE OTURMUŞ KALDIRABİLENE...
  • kabin memurlugu verilen yerlerden gelen km leri de goruyoruz cogu kendini gelistirmemis sonradan gorme dunyadan bir haber genel kultur zayıf anca gulsenin son parcasini biliyorlar... universite okuduk diye de ortalikta dolanip akıllarınca yolcuyu begenmiyor yolcuyla dalga geciyorlar...sirketlerin ozellikle bunlar gibi, gariban yolcuların komik de olsa istekleriyle, sacma sorularıyla sonradan dalga gecen tipleri onceden tespit edip para kazandırıp bir taraflarını kaldırmamaları lazım. biraz nereden geldiginin farkında olan ayağı yere saglam basan kendini gelistiren aklı basinda nitelikli ve gorunurde degil gercekten sorumluluk bilincinin farkında olan hakeden kisilere yatırım yapılmalı.
  • Egitim kadrolarinada biraz deginmek lazim.. sivil havacilik okullarina getirilen ve cogu yetersiz toplama egitmenler, kalitesiz dersler.. arkadaslar gideceginiz bolumu iyi arastirin bi kac kisiye ulasin bolumde okuyan goruslerini de dukkate alin,, omrunuzu heba etmeyin.
  • Özellikle Anadolu liselerinden hazırlık sınıfının kaldırılması bu ülkeye ve bu gençliğe yapılmış bir ihanettir. Diğer sınıflara yayilarak verilmesi palavradir. ÖYS telaşında hic kimse İngilizce çalışmıyor, dersleri de boş geçiyor zaten. Kasıtlı olmasi dahi mümkündür.
  • türkiyede iyi bir üniversiteden 3.50/4.00 ortalamyla mezun oldum. İngilterede master yaparken havayolu marketingine yogunlastım. ıelts socre 8.00/9.00 Hatta bir çok seminere katıldım ve bir çok zamanın profesyoneliyle tanıştım ama şimdi çok farklı iş yapıyorum neden mi torpil eleman fazlası ve tandık çocuklarına yapılan öncelik.

Üç beş kuruş için hayal satmayın!

Üniversite tercihleri için YÖK, son tercih süresini 14 Temmuz olarak belirledi. Adaylar, o tarihe kadar, gelecekleri için en kritik kararlardan birini verecek ve puanlarına göre bir programa yerleştirilecekler. Tercihleri, onlar için belki de hayatlarının dönüm noktası olacak ancak burada adayların en çok dikkat etmeleri gereken konu, tercih edecekleri bölümlerin ve okulların gelecekte kendilerine sunacağını kariyer imkanlarını iyi hesaplamak...

Havacılık açısından bakmak gerekirse, havacılık eğitimi veren üniversite sayısı son yıllarda deyimi yerindeyse mantar gibi çoğaldı. 2000'li yılların başına kadar, sadece bir kaç üniversitede 'uçak mühendisliği' bölümü var iken ve onlara da 'potansiyel işsiz' gözüyle bakılırken bugün havacılık alanında 20'ye yakın üniversitede onlarca bölüm açıldı. Bölümler açıldı açılmasına ancak ne yazık ki üniversitelerin ne eğitim kadroları ne de alt yapıları, kaliteli bir eğitim için yeterli değildi.

Sivil havacılık sektörüne teknisyen yetiştirmek için açılan üniversitelerin birçoğunda yeterli ekipman yok. Eğitmen kadroları yetersiz, sektör ile organik bağları sıfır. 1950 teknolojisi ile üretilen savaş uçağı motorları üzerinde bugünün teknisyenlerini yetiştirme çabaları da ibretlik eğitim sistemimizin trajik fotoğrafı...

Birkaç üniversiteyi ayırırsak diğer üniversitelerin havacılık bölümlerinden mezun olan öğrenciler, potansiyel işsizler ordusunun birer neferi gibi... Reklamlarla şişirilen bölümlere büyük hayallerle giren gençler, sahada işlerin nasıl yürüdüğünden bihaber.  Üniversitelerin gösterişli reklamlarına kapılıp hayatlarının en kritik kararlarında sistemli olarak hataya zorlanıyorlar. Mezun olduklarında ise ellerinde koca bir sıfır oluyor.

Okulların bir çoğunun sektörle bağları kopuk, ilgisiz ve bilgisizler. Geçenlerde bir üniversite kabin memurluğu bölümünün reklamını yapıyor. Tabi ki, bu reklam için en makul malzeme olarak THY'yi kullanıyor. Bu üniversite, THY ile işbirliği yaptıklarını öne sürerek okula öğrenci değil 'müşteri' çekmeye çalışırken THY'de kabin memurluğu başvuru şartlarına 18-25 yaş aralığında olmak diye bir madde ekliyor. THY kabin memuru yaş sınırını 1991 yılı öncesi olarak baz aldığından bile haberleri yok. 20-22 yaşlarında mezun ettikleri öğrencinin en az 24 yaşına kadar THY'nin hiçbir ilanına başvuruda bulunamayacağından bile habersizler! Kaldı ki, kabin memurluğu için 2 yıllık eğitime ne gerek var onu da çözebilmiş değilim. Bir haftalık eğitimle kabin memuru alımı yapan havayolları varken öğrencileri, iş garantisi adı altında boş vaadlerle hatırı sayılır paralar ödeyerek hazırlık dahil üç yıllık eğitim programına dahil etmek de işin bir başka trajik boyutu değil mi?

Yakın geçmişte THK Üniversitesi 'doktoralı pilotlar' geliyor diye reklamlar yapmıştı. Sahi ne oldu o doktoralı pilotlara haberiniz var mı? Ben söyleyeyim; bırakın doktorayı yıllarca uçuş eğitimlerini tamamlamak için sıraya giren öğrenciler, ABD'de orada burada ser sefil diploma peşinde koşmak zorunda bırakıldı. THK'nın yönetim sıkıntısını belki de en derinden onlar hissetti. Bu yıl 7 (yedi) öğrenci mezun olmuş! Toplamda eğitim programına göre 243 saat uçuş yapması gereken öğrencilerin 70-80 saat uçuşları var. Bunlar nerede, nasıl tamamlayacaklar eğitimlerini kimse bilmiyor. Mezun olanlar eğitimlerini tamamlayamadıkları gibi alttan habire yeni öğrenci pompalanıyor. Şiştikçe şişiyor. THK akademi, kendi üniversitesinin mezunlarını uçurmuyor, bir de THY'den 120 pilot adayını yetiştirmek üzere alıyor! Kelin ilacı olsa başına sürer hesabı, kendi öğrencilerini uçuramayan THK, THY'ye öğrenci yetiştirmeye kalkıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.. Üstelik bunu yaparken yine THK'daki yönetim sorunlarından dolayı, çoğu zaman eğitim uçaklarına yakıt dahi alamıyorlar.

Sadece THK değil. Birçok üniversitenin hali içler acısı. Öğrencilerden çok sayıda şikayet alıyoruz. Nereden düştük diyorlar. Onları dinlerken Socar CEO'su Kenan Yavuz'un "gecekondu üniversiteler" tabirine bir kez daha hak veriyorum.  Öğrenciler bahsettiğim üniversitelerden mezun olunca birer masa, sandalye ve iyi bir maaş bekliyorlar.  Çünkü reklamlarda öyle kandırılıyorlar.

Bir üniversitede söyleşiye gittiğimde buna canlı tanık oldum. Hemen hepsi okul biter bitmez yukarıda bahsettiğim şartların beklentisine girmiş. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünde okuyan öğrenciler mezun olur olmaz, " Havaalanı Ceo'su" olma hayalleri kurmaya başlamış bile… Ama ben yine de onlara kızamıyorum, o hayalleri kurdurtanlara kızıyorum.

Ve diyorum ki, üç beş kuruş için hayal satmayın, gençlerin hayalleriyle oynamayın!

Üç beş kuruş için hayal satmayın!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

F/O ~ 3 yıl önce
Kaleme alınan yazı, yazarında belirttiği gibi sadece havacılık değil tüm işkollarında yaşanılan en büyük probleme dikkat çekmiş, buna kısaca kalite diyebiliriz. Üniversite adını almak bunu sağlayamıyor, okumayan, araştırmayan, sormayan bir nesilin geliyor olması gençlerin değil bunu engellemeyen eğitimcilerin sorunudur. Bunu engelleyemen eğitimcilerin görevlendirilmesi yöneticilerin, o yöneticilerin o pozisyonda olması yine o gençlerin ailelerinin problemidir. Maalesef eğitim konusu sadece yönetici yada öğrencileri suçlayarak çözülemez. Konu shyo müh teknik kabin pilotaj yada lise gibi alt başlıklara inilmeden ele alınması, herkesin oturup düşünmesi ve fikirlerini yazarak çözülmesi gereken bir sorundur. Kaliteli bir sektör ancak böyle nitelikli insan gücüne kavuşur. Bu arada havacılık gibi rakamları son derece belli olan bir sektöre girecek tüm genç arkadaşlarıma tavsiyem, araştırmaları, ne istediklerini, firmaların ne istediklerini, tüm buldukları sonuçları yazarak çalışmaları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Ya arkadaş bütün özel okullar para tuzağıysa bu kadar pilot anadolu universitesinden mi cıktı? Neyin gevezeliği? Kendini geliştirdiğin takdirde gayette iş bulursun. özel ucus okullarından karsılanan pilot sayısından haberin var mı senin? Walla mezunlar catır catır giriyo giremeyenin bilgi zayıflığı vardır bu kadar net

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bilip bilmeden saçma sapan yorum yapmayın. Ne bilgi eksiğim var, ne diploma ne de askerlik. Pilotaj becerimi tartışmıyorum bile. Sana uçuş okulundan verilen lisans hiç bir işe yaramıyor kardeşim. Nereye gitsen tip eğitimi soruyorlar. Tip eğitimin olmadan lineda u-ça-maz-sın! Nokta. Peki bu tip eğitimi denen şey nasıl alınacak ? 1-Tk ya da Sunex. 2- Kendi cebinden para verip alacaksın. Kaç para ? 35k öyro. Bir kişi bilgisiz iki kişi bilgisiz, boşta gezen bu kadar adamın hepsi bilgisiz he mi ?
!! ~ 3 yıl önce
Bilip bilmeden mi? way arkadaş bi sen bilgilisin heralde? İlla line dan ibaret değil bu meslek FI lık alabilirsin. Etrafımdaki ve okulumdan cıkan insanların %80 i line da. Daha geçen arkadaşım okulu devam ederken sunex ile anlaştı. Neymiş demek ki sorun sendeymiş. Özellikle sunex gibi bi firmaya giremediysen demek ki eksiksin arkadaş. İstenilen belgeleri ve mulakatı geçtiğin vakit sunex kesinlikle alıyor.varsa paran git 20 bin euro ya tip veren charter şirkette var. Eğer istenilen performansı sergilersen kalıcıda olursun. Olayın sen de bittiğini kabul et. Ben oldum ben tamamım demenden eksikliğin belli zaten.
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hahaha, eksik olduğum için Dlr-2 den geçtim, sim için tarih bekliyorum. Hadi git takıl ezik seni :))
THK Pişmanlıktır ~ 3 yıl önce
Kaleminize sağlık duygularımıza tercüman olmuşsunuz. Tüm derslerimizi verdiğimiz halde 3 aydır hiç bir gerekçe gösterilmeksizin uçamıyoruz. Olayın detayını çok ironiktir ancak BİMER' den öğreniyoruz; meğer üniversitenin TUA' ya borçları varmış ve TUA bu konuda uçuşlar kesilmeden 1 ay önce ültimatom vermiş. Verilen süre içerisinde para ödenmeyince TUA cezayı parasını peşin olarak ödeyen öğrencilere kesmiş ve bunu yaparken havanın VFR uçuşlara en verimli olduğu zamana denk getirmeye özen göstermiş ki öğrenciler iki kat mağdur olsun. Yaklaşan kredi borçlarının baskısı yüzünden uyku uyuyamıyorum, geçen haftaki sağlık kontrolümde şekerim çok yüksek çıktı. Hayattan zevk alamaz oldum, hiç bir beklentim kalmadı, biri havacılık aşkı mı dedi? Eser kalmadı! Uçak seslerinden rahatsız oluyorum son iki aydır. Okulda muhatap bulamıyoruz, bulduğumuzda da "bu hafta düzeliyor" cevabı alıyoruz. 12 Haftadır sözüm ona "bu hafta" düzelecek. CV'sinde ileri düzey yalancılık olmayanı kuruma almıyorlar galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sehageme`ye ~ 3 yıl önce
5 yil universite okuyoruz yine modul sinavlari arkadas su shgmde akli basinda bi tanemi adam yok bu adamlar okul okumus tamam tecrubeye eyvallah da ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki lise ~ 3 yıl önce
Ya bende 10 . Sinifa geçtim sizde havacılıkga gövde motor bakıma gecmelimiyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARDEŞİM MURAT ~ 3 yıl önce
KALEMİNE SAĞLIK YAZAN ELLERİN DERT GÖRMESİN YAZI YERİNE OTURMUŞ KALDIRABİLENE...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sorumsuzlar ~ 3 yıl önce
kabin memurlugu verilen yerlerden gelen km leri de goruyoruz cogu kendini gelistirmemis sonradan gorme dunyadan bir haber genel kultur zayıf anca gulsenin son parcasini biliyorlar... universite okuduk diye de ortalikta dolanip akıllarınca yolcuyu begenmiyor yolcuyla dalga geciyorlar...sirketlerin ozellikle bunlar gibi, gariban yolcuların komik de olsa istekleriyle, sacma sorularıyla sonradan dalga gecen tipleri onceden tespit edip para kazandırıp bir taraflarını kaldırmamaları lazım. biraz nereden geldiginin farkında olan ayağı yere saglam basan kendini gelistiren aklı basinda nitelikli ve gorunurde degil gercekten sorumluluk bilincinin farkında olan hakeden kisilere yatırım yapılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sivil havaciliklar ~ 3 yıl önce
Egitim kadrolarinada biraz deginmek lazim.. sivil havacilik okullarina getirilen ve cogu yetersiz toplama egitmenler, kalitesiz dersler.. arkadaslar gideceginiz bolumu iyi arastirin bi kac kisiye ulasin bolumde okuyan goruslerini de dukkate alin,, omrunuzu heba etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazırlık ~ 3 yıl önce
Özellikle Anadolu liselerinden hazırlık sınıfının kaldırılması bu ülkeye ve bu gençliğe yapılmış bir ihanettir. Diğer sınıflara yayilarak verilmesi palavradir. ÖYS telaşında hic kimse İngilizce çalışmıyor, dersleri de boş geçiyor zaten. Kasıtlı olmasi dahi mümkündür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacılık ~ 3 yıl önce
türkiyede iyi bir üniversiteden 3.50/4.00 ortalamyla mezun oldum. İngilterede master yaparken havayolu marketingine yogunlastım. ıelts socre 8.00/9.00 Hatta bir çok seminere katıldım ve bir çok zamanın profesyoneliyle tanıştım ama şimdi çok farklı iş yapıyorum neden mi torpil eleman fazlası ve tandık çocuklarına yapılan öncelik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000