04 Aralık 2011, Pazar
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com
  • sonra ease neden bizim teknisyenleri kucumsuyor diye bagirirlar... Hadi aliyorsun bari aradaki farki cizin unvanla
  • öncelikle tevfik bey ilginiz ve bu olaylara duyarsız kalmadığınız için çok teşekür ederim. Dediğiniz gibi ademisyen diye geçinen insanlar kendi evlatlarına da aynı şeylerin yapıldığını düşünsün madem öle versin shyo öğrencileri harç paralarını toplam olarak ve 6 ayda onlarıda mezun etsinler amaç para kazanmaksa böle yapsınlarr yazıkkkk
  • Bravo Tevfik Bey, kaleminize yureginize saglik... Haklari elinden alinip haksizliga ugrayan arkadaslar sizler kadar tepki gosterebilseler bu is makul bir sekilde simdiye kadar cozulmek zorunda kalirdi!!! Ama malesef koyun misali yapilanlar sadece seyrediliyor!!! Seyretsinler bakalim yarin sonuclarini yasamaya basladiklarinda baslarini taslara vururlar ama gecmis olsunnn ati alan uskudari gecmis olacak!!! Seyredin arkadaslar seyredinnnn... Hem para harcayin hem dirsek curutun benim saf kardeslerimmm!!! Yarin cokkk aglarsiniz tepkinizi koymadiginiz icin!!!
  • TYP nin bu verdiği kurs hakkında söylenen hocalarımız bir de kurs veriyor, haklısınız diyorlar ama hakkınızı alın diyorlar... Bu ne saçma iştir hem TYP kurslarına ters konuş hem kursu veren sen ol bravo sizlere bi de yüzümüze karşı söylüyor ya bunu helal olsun onlara...
  • bunun yanlış olduğu 4-5 sene sonra ingilizcesi iyi olmayan ve okuduğu taskları anlamayan teknisyenler hangarları bastığında anlaşılacak.
  • Tip kursunda daha iyi öğrendim diyen abimiz. Kalp cerrahının, tıp fakültesinde bir şey öğretmiyorlarmış, neden okuduk direk uzmanlık alsaydık demesi kadar abes bir şey söyledin ya hakkaten ne o okul ne tip kursu ne de düşünsel yaşamın sana birşey katmamış. Okulluyla alaylı arasında bir fark yokmuş, öğrendim. Tevfik Bey siz de öğrenin boşuna klavyenizi zorlamayın... Gülüyorum, halime, halimize,ülkeme... Ya bendeki bu hal delilik, ya da delirmemek için gösterilen zekilik.
  • Aynen durumumuz bu... Hani ağlancak halime gülüyorum derler ya. Sektörün çalışma şartlarını (yağın,kirin,gres kokusunun,yağmurda, karda,sıcakta apronda, yurtiçinde yurtdışında) bilerek ancak bunun karşılığını alacağımızı düşünerek girdik. 4 yıl oldu,1 senem kaldı. Geçen sene bu olaylar patladı, aradık taradık bir tane Allah'ın kulu da önümüze düşmedi. UTED konuşuyoruz anlatamıyoruz diyor ama... Teknisyen abilerimiz eşek yüküyle para aldıklarından ve olaydan şimdilik etkilenmediklerinden gıkını çıkartmıyor. Üstelik bazıları, okul önemli değil çalışma yaşamında belli olursun diyor. Sizin zamanınızda işimiz garanti diye staja bile uğramıyordunuz! Şimdi stajyerleri deftere imza tehditi yapıp 40 takla attırıyorsunuz.
  • Artık lisans işi tamamen 5000 tl ye bakar oldu.Ver meşhur yunan şirketine 5bin tl al lisansı.Öyle veya böyle bu öğretmen adamların 3 sene tecrübesi dolucak.İşi bilenlerin kendini geliştirenlerin yanında diğerlerininde tecrübesi dolucak ve HABOM da onlarda lisanslı teknisyen olucak.Hey gidi güzel ülkem heyy...
  • kendi emeğime değil en çok ailemin emeğine acıyorum.shyo kazandığım ve tercihlerime yazdığım günlere geri dönmek istiyorum..o tercih formunu yırtmak istiyorum.
  • Mühendislerimiz için de aynı sorun mevcut. Teknik Üniversite bu kavramı gündeme taşıdı onları tebrik ediyorum. Darısı Havacılıktaki "yetkin mühendislik" kavramına.

TYP ve Çelişkiler

Geçtiğimiz hafta Türkiye tarihinde ilk kez bir Milli Eğitim Bakanı, bu kadar öğretmene ihtiyaç duyulmadığını açıkladı ve atanmayı bekleyen öğretmen adaylarına mümkünse ilgi alanlarına göre başka iş bulmalarını tavsiye etti.
 
Hadi diyelim ki bu normal: Zaman zaman herhangi bir alan ve sektörde görev yapan meslek grubunda ihtiyaç fazlası olabilir... Diyeceksiniz ki devlette olur mu? Diyelim ki olsun. Devlette de olsun. E o zaman diyeceksiniz ki, bu kadar aday birikene kadar bu durum farkedilmemiş mi? Geleceğe yönelik bir insan kaynakları planlaması yapılmıyor mu? Elbette çoktan farkedilmesi gerekirdi, ama diyelim ki o da yapılmıyor olsun. Farkedilmemiş, gözden kaçmış, ve bir hata yapılmış olsun. 
 
Asıl mesele şu: Farkedilse idi ne yapılacaktı?
 
Eğer bu kadar öğretmene ihtiyaç yoksa, ihtiyaç olana kadar eğitim fakültelerinin öğretmen mezun etmemesi gerekmez mi? Yüz binden fazla aday atanmayı bekliyorsa onu daha da arttırmamak için eğitim fakültelerinin faaliyetlerine geçici olarak son vermek, en azından kontenjan daraltmak gerekmez mi? Öyle mi yapıldı peki? Hayır. Ya da en azından şu ana kadar açıklanan bir şey yok; ama eğer böyle yapılmazsa bu “bile bile lades” demektir. 
 
Tüm bunlardan daha çok endişe ettiğim başka bir durum var: Artık farklı ilgi alanları olanlar işsiz kalmak için öğretmen olmak istemeyecek. Bu da bana bu yıl eğitim fakültelerinin puanlarının düşeceğine işarettir gibi geliyor. Düşük puan demek, eğitim fakültelerine yerleşen ortalama öğrenci kalitesinin düşmesi demek. Bu düşüş ise ileride daha az nitelikli öğretmen demek. Yeni nesilleri öğretmenler yetiştirdiğine göre... Gerisini siz düşünün.
 
Sadece öğretmenler değil...
 
Aslında çok daha büyük bir kitleyi ilgilendirdiği için yankı uyandıran bu durum öğretmenlere ya da eğitim fakültelerine has bir durum değil. Benzer bir gariplik ülkemizdeki Sivil Havacılık Yüksek Okulları’nda yaşanıyor.
 
Bu manzarayı size, bana gelen bir mektuptan bazı cümleleri doğrudan aktararak ortaya koymaya çalışacağım:
 
Terazinin kefeleri: 3.5 yıla karşılık, 7 yıl.
...
 
Madem 6 aylık İŞKUR TYP kursu ile (şu an 4 aya indirilmiş) teknisyen yetiştirebiliyoruz, o zaman 1+4 yıllık Sivil Havacılık Yüksekokulları (Anadolu Üniv SHYO, Erciyes Üniv. SHYO ve Kocaeli Üniv. SHYO) neden var…?

Teknisyen lisansı almak için; İŞKUR TYP  kursuna giderseniz 6 ay teorik eğitim sonrasında 3 yılda bakım deneyimini toplam 3.5 yılda Uçak Bakım teknisyen lisansı elinizdedir. Ama Sivil Havacılık Yüksekokullarına giderseniz 1+4 yıl eğitim alırsınız üstüne 2 yıl da bakım deneyimi (eğer gittiğiniz okul 147 onaylı ise) oldu size toplam 7 yıl. Evet, evet neredeyse tam 2 katı süreden bahsediyoruz. SONUÇ AYNI… 3.5 yıl sonunda da Uçak Bakım teknisyenisiniz, 7 yıl sonunda da Uçak Bakım teknisyenisiniz.

Durum böyle olunca gerçekten Sivil Havacılık Yüksekokulları neden var diye düşünmek işten bile değil. Ama maalesef bu konuya daha hiç kimse cevap verememiştir. 

Şimdi gelelim işin en ilginç, en trajikomik kısmına: Anadolu Üniversitesi Sivil havacılık Yüksekokulu ve Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu İŞKUR TYP kursu düzenliyorlar ve 6 ayda teknisyen yetiştiriyorlar. Evet, evet şaka gibi değil mi? Düne kadar kendilerinden başka havacılık eğitim kurumu tanımayan, teknisyenliğin 1+4 yılda en ideal şekilde yetiştirildiğini sürekli her platformda ifade eden bu okullarımız şimdi İŞKUR TYP kursu düzenliyorlar. Aynı dersliklerde, aynı hocalarla vb… Bu nasıl bir çelişkidir? 
...

Üniversitelerin İŞKUR TYP kursuna başlamaları,  eğitim sistemi içindeki varoluş sebeplerini inkâr etmeleri anlamına geliyor. Acaba hiç mi düşünen okul idarecilerimiz, üniversite yöneticilerimiz, hocalarımız yok, üniversitelerin vizyonlarını misyonlarını… Böylesine ucuz böylesine ticari olan bir projede yer almanın anlamsızlığını. Peki, soralım o zaman SHYO’lar neden girdiler bu İŞKUR projesine? Acaba biraz daha fazla döner sermaye geliri kazanmak için mi?  Yoksa, biz her işi en iyi biliriz ama sorgulamadan ne iş olsa yaparız psikolojisi mi?
...

Bırakın bu İŞKUR projelerini sektör kendi yapsın, sorunlarını kendi çözsün. Siz dik bir şekilde bu projelerin karşısında durum ki, eğitim kalitesinden taviz vermeyelim. Zaten bu projelerin çıkış noktası sektör içindir, işletmeler içindir. Eğer aksi olsaydı direk SHYO’larla başlatılırdı bu projeler.

Umarım en kısa sürede yaptıkları bu tarihi yanlıştan SHYO’larımız döner, gerçek görevleri olan akademik eğitime ve kendi öğrencilerine yönelirler. Aksi takdirde SHYO tabelaları iner yerine İŞKUR TYP tabelaları asılır.

Sonuç olarak Ülkemizde yapılan teknisyen eğitimlerinin acilen çözümlenmesi, ortak bir mantık çerçevesinde yeniden yapılandırılması gerçeği ortaya çıkmaktadır. Önemli olan sayısal veriler ya da sayısal çokluk değil, önemli olan ne kadar iyi ve KALİTELİ yetiştirdiğindir. Bu kargaşanın çıkış noktası ticari kaygıları gidermek değil mi? Ama unutmayalım: ÖNCE EMNİYET SONRA TİCARET…
 
Perhiz ve lahana
 
Sektördeki bazı bakım kuruluşları İŞKUR ile işbirliğine ilk başlandığında ben konuyu çok irdelememiştim. 
 
Zira sektörün İŞKUR ile yürüttüğü TYP programı olsun ya da olmasın, bir 145 bakım/onarım kuruluşu herhangi bir elemanı alır ve çalıştırmaya başlarsa bu eleman beş yıl sonra lisans almak için elverişli hale geliyor. Maalesef EASA kuralları Türkiye’deki SHYO yapılanmalarını dezavantajlı hale getirecek şekilde... Bu sebeple en azından eğitilmiş olmalarının sektöre vakit kazandırdığını düşünüyordum. 
 
Hatta açıkçası bilgiye değil, emeğe dayalı, tabir-i caizse angarya ya da ayak işi kapsamına girebilecek işlerin lisanslı, kalifiye ve yetişmiş teknisyene yaptırılmasını gerekli bulmadığımdan ve maliyetli bulduğumdan teknik bakım kuruluşlarının daha düşük maliyetli, teknisyen yardımcısı pozisyonundaki ara elemanlara ihtiyaç duyabileceğini düşünmüştüm. Bu zaten sektörün meselesi. Çözmek istediği zaman TYP’li de çözer, TYP’siz de.
 
Fakat konunun “üniversite” tarafına bakınca yukarıdaki ilginç manzara ile karşılaşıyoruz...
 
Ne dersiniz bu duruma?
 
İyi haftalar.
TYP ve Çelişkiler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

misaffir ~ 6 yıl önce
sonra ease neden bizim teknisyenleri kucumsuyor diye bagirirlar... Hadi aliyorsun bari aradaki farki cizin unvanla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
öncelikle tevfik bey ilginiz ve bu olaylara duyarsız kalmadığınız için çok teşekür ederim. Dediğiniz gibi ademisyen diye geçinen insanlar kendi evlatlarına da aynı şeylerin yapıldığını düşünsün madem öle versin shyo öğrencileri harç paralarını toplam olarak ve 6 ayda onlarıda mezun etsinler amaç para kazanmaksa böle yapsınlarr yazıkkkk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bravo Tevfik Bey, kaleminize yureginize saglik... Haklari elinden alinip haksizliga ugrayan arkadaslar sizler kadar tepki gosterebilseler bu is makul bir sekilde simdiye kadar cozulmek zorunda kalirdi!!! Ama malesef koyun misali yapilanlar sadece seyrediliyor!!! Seyretsinler bakalim yarin sonuclarini yasamaya basladiklarinda baslarini taslara vururlar ama gecmis olsunnn ati alan uskudari gecmis olacak!!! Seyredin arkadaslar seyredinnnn... Hem para harcayin hem dirsek curutun benim saf kardeslerimmm!!! Yarin cokkk aglarsiniz tepkinizi koymadiginiz icin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
TYP nin bu verdiği kurs hakkında söylenen hocalarımız bir de kurs veriyor, haklısınız diyorlar ama hakkınızı alın diyorlar... Bu ne saçma iştir hem TYP kurslarına ters konuş hem kursu veren sen ol bravo sizlere bi de yüzümüze karşı söylüyor ya bunu helal olsun onlara...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bunun yanlış olduğu 4-5 sene sonra ingilizcesi iyi olmayan ve okuduğu taskları anlamayan teknisyenler hangarları bastığında anlaşılacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Tip kursunda daha iyi öğrendim diyen abimiz. Kalp cerrahının, tıp fakültesinde bir şey öğretmiyorlarmış, neden okuduk direk uzmanlık alsaydık demesi kadar abes bir şey söyledin ya hakkaten ne o okul ne tip kursu ne de düşünsel yaşamın sana birşey katmamış. Okulluyla alaylı arasında bir fark yokmuş, öğrendim. Tevfik Bey siz de öğrenin boşuna klavyenizi zorlamayın... Gülüyorum, halime, halimize,ülkeme... Ya bendeki bu hal delilik, ya da delirmemek için gösterilen zekilik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Aynen durumumuz bu... Hani ağlancak halime gülüyorum derler ya. Sektörün çalışma şartlarını (yağın,kirin,gres kokusunun,yağmurda, karda,sıcakta apronda, yurtiçinde yurtdışında) bilerek ancak bunun karşılığını alacağımızı düşünerek girdik. 4 yıl oldu,1 senem kaldı. Geçen sene bu olaylar patladı, aradık taradık bir tane Allah'ın kulu da önümüze düşmedi. UTED konuşuyoruz anlatamıyoruz diyor ama... Teknisyen abilerimiz eşek yüküyle para aldıklarından ve olaydan şimdilik etkilenmediklerinden gıkını çıkartmıyor. Üstelik bazıları, okul önemli değil çalışma yaşamında belli olursun diyor. Sizin zamanınızda işimiz garanti diye staja bile uğramıyordunuz! Şimdi stajyerleri deftere imza tehditi yapıp 40 takla attırıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Artık lisans işi tamamen 5000 tl ye bakar oldu.Ver meşhur yunan şirketine 5bin tl al lisansı.Öyle veya böyle bu öğretmen adamların 3 sene tecrübesi dolucak.İşi bilenlerin kendini geliştirenlerin yanında diğerlerininde tecrübesi dolucak ve HABOM da onlarda lisanslı teknisyen olucak.Hey gidi güzel ülkem heyy...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
kendi emeğime değil en çok ailemin emeğine acıyorum.shyo kazandığım ve tercihlerime yazdığım günlere geri dönmek istiyorum..o tercih formunu yırtmak istiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Mühendislerimiz için de aynı sorun mevcut. Teknik Üniversite bu kavramı gündeme taşıdı onları tebrik ediyorum. Darısı Havacılıktaki "yetkin mühendislik" kavramına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000