04 Kasım 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kolelerdir!
  • Yahu size hiç ananız babanız söylemedi mi küçükken,"YEMEK VARSA GİRİŞ, KAVGA VARSA SIVIŞ(KAÇ)". Felsefe bu kadar basit. Siz kaçın kur' alarına ne anlatıyorsunuz. Niye sizin için ellerini taşın altına koysunlar ki? Kaçırıldılar diye ah vah edenler var ya? Onlar da anlaşılabilir gibi değil. Bırakıldılar, sana faydası var? Bak başka bir atasözü dah; "TIRNAĞIN VARSA BAŞINI KAŞI"
  • Bize garson diyen zihniyetin uçuşla, havacılıkla , habercilikle alakasını bizahmet açıklasın kendileri? Bu büyük haberciler mi kendi başına karar veriyor yazdıklarına yoksa onlar yazarken elinden kalemini tutup yazıverenler mi var? Kim daha özgür? Kim daha çok işi ile alakalı eğitimi almış? Bi anlatın da bilelim?
  • Bahadır Altana oy vermediniz efendim çünkü kendisi gökkuşağında ne delege ne başkan adayı kime oy verdiğinizi önümüzdeki günlerde hep beraber görücez bu kadar cahilsiniz işte bilmeden araştırmadan yok atilayın bıyığı yok 24 yıldır sendikada kaptanların çoğu da en az 25 yıldır uçuo biz bişey diyor muyuz işinize geldi mi tecrübeli eleman ararsınız dimi ??
  • Hakuna matata
  • Murat herdem beyefendo bu yazilariniz hic dogru degil ve lutfen kullandiginiz kelimelere dikaat edin(bize garson falan demeniz en azindan o sekilde ismimizi gecirmeniz bile yanlis kanimca ,olmuyor)saygilar.
  • Kanka biliyorsun hanim greve gitme dedi! Kanks biliyorsun hanimla cocuklari usa ya koleje gönderdim! Brom biliyorsun Arinclidan Villanin kredisi var! Devrem biliyorsun ben özelden geldim Tk da her türlü ucarim! Kardesim grev mi vardi? ;) Bu hikaye böyle sürer gider! Bu filmin sonu yok millete malzeme cok! Hayirli Aksamlar Not: Dananin kuyrugu koptu kopuyor!
  • Ali bey, thy personeline verdiği yemek kalitesinde de dünyada sonuncu sırada, haberiniz var mı???? Thy nin personeline verdiği değer buradan belli !!!! Kendileri kaşıbeyazda bilmem hangi lüks restorantta yemek yer çalışanlar da 5 .sınıf kalitede,ne idüğü belirsiz markalardan yapılma yemekleri yer!!!
  • Yazarın arzularına uymadığım için üzgün değilim. Hava-iş greve giderken bana sormadı, sorsaydı greve hayır derdim. Bu arada işveren de sağolsun yangına körükle gitti, o da ayrı mevzu. Pilotların oy kullanmasından nasıl bir sıkıntılı düşünce oluşmuş anlaşılır gibi değil. Ayrıca kabin-kokpit sanırım aynı düşüncede oy kullandı. Konu biraz karışık iken başlık gene pilotları hedef gösteriyor. Nedir bu pilotlardan çektiğimiz!
  • Secimde bir kokpit mensubu olarak sadece Bahadir Altana oy verdim

TURUNCU DEVRİM! - THY KABİN MEMURLARI ŞEF GARSON MU?

Uçuş işletmedeki seçim sonrası oluşan hava, 'erken zafer' şeklinde yansıtılsa da genel kurulda bu delege sayısının yeterli olmayacağı açıkça görünüyor. Halen devam eden seçimlerde İşçi Birliği’nin iddialı olduğu birim olmaması ve uçuş işletmedeki delegeleri ile seçime girme olasılığının ağır basması avantaj faktörünü genel kurul öncesi diğer gruplar lehine eşite yakın hale getiriyor.

Mevcut tabloya baktığımızda yukarıda da bahsettiğim gibi İşçi Birliği’nin, 2’si listeden çekildiği için 95 delegesi var. Atilay Ayçin’in elinde ise hali hazırda 25’i Teknik A.Ş’den, 2’si Antalya’dan, 7’si Anadolu Yakası şubesinden, 15’i genel merkezden ( firesiz oy anlamına gelir) 20 kadar da özel sektörden olmak üzere 70 civarında delegesi bulunuyor.

Reform Hareketi’nin ise 45 civarında Anadolu’dan, 3 Harbiye, 2 Taksim ve 6 kargodan olmak üzere  halen elinde 56 delege mevcut.

Genel kurul öncesi havlu atan Emek Meclisi’nin ise sadece Ankara şubeden 7 delegesi genel kurula gelecek.

Toplamda 300 civarı delegenin katılacağı genel kurul için, yukarıdakilerin dışında taşradan 40 delege daha seçilecek. İstanbul’da ise 18 delege genel müdürlükten, 5 GİSAD’dan, 5 ERP, 8 yer işletme, 5 terminal binası, 2 KGBT, 2 ikram, 2 rezervasyon ve 2 müşteri ilişkileri olmak üzere 49 de henüz seçilmemiş delege var. 

Mevcut delege sayılarına baktığımızda İşçi Birliği sayıca üstün görünüyor  ancak henüz 90 civarında seçilmemiş delege olduğunu ve kalan noktaların bir çoğunda İşçi Birliği’nin liste dahi çıkar(a)mayacağını biliyoruz. Dolayısıyla seçime girerken İşçi Birliği’nin, 95’in üzerine +1 delege koyma olasılığı oldukça düşük.

70 delegeli Atilay Ayçin’in de taşra ve İstanbul’daki seçimlerde çok fazla delege çıkarma ihtimali bulunmuyor. Özellikle taşrada Reform Hareketi’nin baskı unsuruyla delegelerin tamamını alması olası bir durum gibi görünürken, İstanbul’da da kalan noktalarda Reform Hareketi’nin bir hayli fazla delege çıkarması olası. Çünkü bu noktalarda İşçi Birliği’ni bırakın Atilay Ayçin’in bile liste çıkaramadığını biliyoruz. Emek Meclisi’nin çekilmesinin de ben yine Reform Hareketi lehine olacağını düşündüğüm için Ankara’daki seçilmiş delegelerin bir kısmının da Reform Hareketi’ne kayabileceği düşünülebilir.

Sonuç olarak erken turuncu devriminin Aralık’taki genel kurulda hüsrana uğrama ihtimali oldukça yüksek. Delegelerin son ana kadar kime destek vereceği konusunda kesin bir fikir yürütmek güç elbette ancak  İşçi Birliği’nin elindeki 95 delegeden de kopmalar olacağını, bu kopmaların Ayçin ve işveren baskısıyla Reform Hareketi’ne yöneleceğini tahmin ediyorum. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Reform Hareketi’nin genel kuruldan galip çıkma ihtimalini yüzde 51 olarak değerlendirebiliriz. Onu zorlayacak tek isim ise yine Atilay Ayçin olacaktır.
Reform Hareketi'nin ipi göğüslemesi halinde sendikanın geleceği ne olacak, işte orası büyük bir muamma...

PİLOTLAR SANDIK BAŞINA!
Uçuş İşletmedeki delege seçimleri bir kez daha gösterdi ki, pilotlar seçim konusunda demokratik hakkını kullanmaktan geri kalmıyor. Ancak söz konusu bir başka demokratik hak olan grev olunca pek de aynı oranda katılımın sağlanmadığını gözlemliyoruz.  Sadece birkaç pilot son yapılan grevi demokratik hak olarak görüp katılım sağlarken, uçuş işletmedeki delege seçimlerinde, mevcut her iki pilottan biri ( tek gün oy kullanılmasına rağmen) yani 1300 pilot oy kullanmak için sandık başına gitti. Düşündüm de acaba oy verme işlemi açık olsaydı yine bu kadar katılım sağlanır mıydı? Bence katılım birkaç kişi ile sınırlı kalırdı çünkü biz galiba kaçak güreşmeyi pek bir seviyoruz!

THY KABİN MEMURLARI ŞEF GARSON MU?
THY, ikram liginde Avrupa'nın hatta dünyanın en iyi havayolları arasında yer alırken üst üste gelen ödüller şirketi bir hayli motive etmiş görünüyor. Bu motivasyonla daha iyisini ve yapılmayanı yapma gayretine düşen THY, yeni ikram konseptiyle bu yılki ödüle de ambargo koyma niyetinde olduğunu gösterdi. 5 yıldızlı restoran kalitesini zorlayan menüleri ve sunumdaki servis kalitesi çok iyi ama gel gör ki, THY bu sunumları öncelikli görevi uçuş emniyetini sağlamak olan kabin ekiplerine yaptırınca, ortaya bir de çelişki çıkıyor. Kabin ekiplerinden profesyonel servis şefi hizmeti beklerken  onların asli görevlerini unutmak ne kadar doğru bilinmez ancak, zaten dinlenme sürelerinden ve iş yükünden şikayet eden ekiplerin, yeni konsept ile biraz daha fazla yorulacağı ve asli görevlerine ilişkin motivasyonlarının düşeceği açıkça görünüyor.

TURUNCU DEVRİM! - THY KABİN MEMURLARI ŞEF GARSON MU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

mustehak! ~ 5 yıl önce
Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kolelerdir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yemek, Kavga ~ 5 yıl önce
Yahu size hiç ananız babanız söylemedi mi küçükken,"YEMEK VARSA GİRİŞ, KAVGA VARSA SIVIŞ(KAÇ)". Felsefe bu kadar basit. Siz kaçın kur' alarına ne anlatıyorsunuz. Niye sizin için ellerini taşın altına koysunlar ki? Kaçırıldılar diye ah vah edenler var ya? Onlar da anlaşılabilir gibi değil. Bırakıldılar, sana faydası var? Bak başka bir atasözü dah; "TIRNAĞIN VARSA BAŞINI KAŞI"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herdem e ~ 5 yıl önce
Bize garson diyen zihniyetin uçuşla, havacılıkla , habercilikle alakasını bizahmet açıklasın kendileri? Bu büyük haberciler mi kendi başına karar veriyor yazdıklarına yoksa onlar yazarken elinden kalemini tutup yazıverenler mi var? Kim daha özgür? Kim daha çok işi ile alakalı eğitimi almış? Bi anlatın da bilelim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçim e ~ 5 yıl önce
Bahadır Altana oy vermediniz efendim çünkü kendisi gökkuşağında ne delege ne başkan adayı kime oy verdiğinizi önümüzdeki günlerde hep beraber görücez bu kadar cahilsiniz işte bilmeden araştırmadan yok atilayın bıyığı yok 24 yıldır sendikada kaptanların çoğu da en az 25 yıldır uçuo biz bişey diyor muyuz işinize geldi mi tecrübeli eleman ararsınız dimi ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arkidişler ~ 5 yıl önce
Hakuna matata

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
Murat herdem beyefendo bu yazilariniz hic dogru degil ve lutfen kullandiginiz kelimelere dikaat edin(bize garson falan demeniz en azindan o sekilde ismimizi gecirmeniz bile yanlis kanimca ,olmuyor)saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu kadarsiniz ~ 5 yıl önce
Koskoca yazidan tek anladiginiz bu dimi??? Size reform bile az....... bakanin kendi kurduğu sendika lazim size.
Secim ~ 5 yıl önce
Kanka biliyorsun hanim greve gitme dedi! Kanks biliyorsun hanimla cocuklari usa ya koleje gönderdim! Brom biliyorsun Arinclidan Villanin kredisi var! Devrem biliyorsun ben özelden geldim Tk da her türlü ucarim! Kardesim grev mi vardi? ;) Bu hikaye böyle sürer gider! Bu filmin sonu yok millete malzeme cok! Hayirli Aksamlar Not: Dananin kuyrugu koptu kopuyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yemek ~ 5 yıl önce
Ali bey, thy personeline verdiği yemek kalitesinde de dünyada sonuncu sırada, haberiniz var mı???? Thy nin personeline verdiği değer buradan belli !!!! Kendileri kaşıbeyazda bilmem hangi lüks restorantta yemek yer çalışanlar da 5 .sınıf kalitede,ne idüğü belirsiz markalardan yapılma yemekleri yer!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ~ 5 yıl önce
Yazarın arzularına uymadığım için üzgün değilim. Hava-iş greve giderken bana sormadı, sorsaydı greve hayır derdim. Bu arada işveren de sağolsun yangına körükle gitti, o da ayrı mevzu. Pilotların oy kullanmasından nasıl bir sıkıntılı düşünce oluşmuş anlaşılır gibi değil. Ayrıca kabin-kokpit sanırım aynı düşüncede oy kullandı. Konu biraz karışık iken başlık gene pilotları hedef gösteriyor. Nedir bu pilotlardan çektiğimiz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
budur ~ 5 yıl önce
hava-iş greve giderken hepimize sordu:grev oylamasında ankette evet çıktı!o kadar ilgiliyiz işte...pilotlar vaadlerle hareket etmeye devam ettikleri için koşa koşa oy kullandılar,kabin desen yerel seçimlerde oy kullanıyor sanırsın.sendika iş veren eline bi düşsün herkes en çok o zaman sürünecek.
Km ~ 5 yıl önce
Hicmi birşeyden haberiniz yok sizin ya grev oylamasını sendika üyeleri ister gider calışma bakanlığına başvurur grev oylaması yapılır bu kadar cahil olmayın ya ustune kendi sayfalarından da anket yaptılar daha hala aynı terraeler bahaneler maksat karalamak olsun
Secim ~ 5 yıl önce
Secimde bir kokpit mensubu olarak sadece Bahadir Altana oy verdim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000