21 Eylül 2015, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • Sn Cetin bey Ilginize tesekkur ederim
  • Sn Cetin Bey Lelts/tofel den ust duzey basariyla tamamladiktan sonra Dlr1 den her modulden istinasiz tamamini veya bir yanlisla tamamladim Dlr2 mulakatinda lki Alman psikolok Bir Turk pilotun 60 dakika suren ingilizce kisilik ve psikolojik testten Alman psikologlarin olumlu gorusleri ve her iki almanin kapiya kadar gecirerek Gayet olumlu demelerinin ardindan Thy Ik muduru Ismail Cay bey ve bir pilotun katildigi Mulakatta Ismail bey Nereli oldugumu anne ve babamin ne is yaptigini ve referansimi nerden tanidigimi sordu Bu mulakat bes dakikadan dah az surdu bir hafta sinra olumsuz olarak donus yaptilar Oysa yedi aylik surecte cok calistim ve thy pilot adaylari arasinda birinci olmayi hedevlemistim Ne yazikki hayallerim suya dustu tum emeklerim bosa gitti O kadar cok mail attim elenme sebebimi ve tekrar Mulakat sansim olup olmadigini dahi ogrenemedim Beni eleyen Ik ya hakkikimi helal etmiyorum Kul hakki yediler
  • Ellerinize sağlık çetin bey çok büyük bir keyifle takip ediyorum. Bu vesile ile size ve ailenize hayırlı bayramlar dilerim.
  • Yazinizi okuyunca aklima Tekel'den THY'na gelen eski IK dan sorumlu genel md yardimcisi geldi. Kendisi '' THY'de ayrimcilik yoktur, liyakat esastir'' ! diye THY tarihine gecen kara mizah ornegi bir soz soylemisti. Bu sozu,yuzu kizarmadan insanlarin gozunun icine baka baka soyleyen o makamdaki biri,o kurum ve o ulke ne derece basarili olabilir ki ?
  • Açıkcası çok beni ilgilendiren bir yazı değil fakat baştan sona kadar okudum.nedeni yazılarınız ve anlatımınız çok değerli.yazılarınızda mutlaka güldüren düşündüren öğreten birşeyler olduğunu düşündüğüm için okumadan geçmem.emeğiniz için teşekkürler.
  • TEŞEKKÜRLER EDİYORUM BEĞENİNİZ İÇİN. " BANA IK MÜDÜRÜNÜ ANLAT SANA ŞİRKET POLİTİKASINI ANLATAYIM SÖZÜNÜZ ÇOK DOĞRU.TABİİ Kİ TERSİDE. ŞİRKETİN BİR ANLAMDA AYNASI ONLAR. BAK GÖR VE DÜŞÜN.
  • Yazı bu kadar güzel bu kadar net olunca kimse yazacak bir şey bulamamış Çetin Bey. Çok net maddeler, kimse IK dan insan üstü davranışlar beklemiyor. Adil şirket kültürü anlayışına sahip olmak, kraldan çok kralcı olmamak, dürüst ve objektif olmak... Gel gelelim şirketleri istila eden bazı şirket müdürleri ile bu vasıflara sahip İK çalışanları da aynı ortamda barınamaz. Bana İK müdürünü anlat sana şirket politikanı/ şirket müdürünü anlatayım ...Tam tersi de doğrudur.

Türkiye’mizin En Güçlü 50 İnsan Kaynakları Lideri

TÜM TÜRKİYE’MİZE BU ACILARI BİR DAHA YAŞAMAYACAĞIMIZ VE HUZUR İÇERİSİNDE KUTLAYACAĞIMIZ NİCE BAYRAMLAR DİLİYORUM.

İş ve ekonomi mecmuaları yönetimsel konularda çok öğretici konuları işliyorlar.  Normal konularının akışında şirket patron ve yöneticileri ile yaptıkları görüşmelerden de çalışanların birçok şey kapmaları ve ufuklarını genişletmeleri mümkün.

Geçtiğimiz hafta saygın bir ekonomi mecmuasının Editörü “ Her Şeyin Başı İnsan “ başlıklı bir yazı kaleme almışlardı. Bu yazı mecmuanın o haftaki ana konusunun tanıtımıydı sanki. Ve de çok doğru şeyler söylüyordu. Ana konuyu okumaya başlayınca biraz duraksadım.  Konu Ana başlık. En Güçlü 50 IK Lideri /  Büyük harf ve küçük puntolarla kapağın en alt bölümüne yazılmış alt başlık “Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan şirketlerinin IK Yöneticileri.

Öncelikle ifade etmek isterim ki bu 50 dev IK yöneticisi arasında çalışmaları hakkında fikir yürütebilecek kadar tanıdığım çok az insan var. Dolayısı ile yazdıklarım / yazacaklarım, tanıdıklarımda dâhil olmak üzere hiç kimsenin şahsına veya görev yaptığı kuruma yönelik değil. Tövbeler olsun kimsenin gücünü yok farz etmek gibi bir hedefim de yok. Kaldı ki, sektörümüzden 3 şirket ve bu şirketlerin 3 IK Yöneticisi yer alıyor bu listede. Ben, konuya ana başlık nedeni ile girmek istedim. Zira bu başlık kapağı bütünü ile kaplıyor.

Bu arada en fazla istihdam yapan güçlü şirketlerimizi mevcut işsizlik ortamında bu kadar insana işveren durumda olmalarından ötürü saygı ile selamlıyor ve konularının uzmanı olan bu 50 yöneticimizi bu şirketlerde görev yapmalarından ötürü kutluyorum.

Eskiden yöneticilerin en hassas olduğu konulardan biri ekibinin sayıca azalması ve çalışanların başka ünitelerde görevlendirilmesiydi. O senelerde bir yönetici ağabeyimiz vardı başımızda. Rahmetli oldu. Sayın İlhan Tufan. Benzeri bir konu için Başmüdürlük odasında yaptığımız münazara    ( ? ) sonunda, herhalde sabrı tükendi ki, o ana kadar yapılan konuşmalarda hiç dile getirmediğimiz bir yerden yanaştı konuya.  “Yöneticinin kuvveti, büyüklüğü veya kendisine şirket tarafından verilen önem yanında çalıştırdığı insan sayısı ile ölçülmez.  Burada yanında en fazla insan çalıştıran yönetici benim. Bu durumda ben hepinizden iyi ve kuvvetli bir yönetici mi sayılıyorum? Siz neyin kavgasını yapmaya çalışıyorsunuz? “ deyiverdi.  Bir iki kişi   tabii ki sizi onun için seçip bu makama getirdiler vb. durumu kurtaracağını düşündüğümüz laflar geveledik.  Ve hepimiz sus pus olduk.  Münazara bitmiştir sözü ile de dışarı çıktık. Sonuçta kimsenin ekibinden o ay ayrılan olmadı. Ama Sn. Tufan bizi bu yönden de tanımış oldu. Biz tam bu işi artık unuttu diye düşünürken,  İki ay sonra ekiplerimiz tarumar oldu. Ve de hepimiz bir şey daha öğrendik. Bu yaşanmıştan sonra bizim için Güçlü Yönetici tarifiHerkesle çalışmayı beceren, haklarında doğru değerlendirmeler yapabilen ve insan kaynağını şirkete en faydalı olacak en doğru şekilde eğiten,  yönlendiren ve yöneten kişi “şeklini aldı.

Bu mecmua tarafından yapılan çalışma ve hazırlanan yazı nedense aklıma hemen saygı ile andığımız rahmetli Müdürümüzü getirdi.

Evet;  bu çalışmada “ En güçlü 50 yönetici, görev yaptıkları şirketin çalışan sayısı temel alınarak “ belirlenmişti. Kapaktaki ana başlık dizaynından bu anlaşılıyordu. Ben mecmuanın kapağını Migros’da kitap ve gazete bölümü rafında okuyunca, mutlak bu belirlemeye esas teşkil eden diğer faktörlerde yazı kapsamında yer alıyordur düşüncesi ile mecmuayı aldım.  Ve de yazı içerisinde belirlemenin istihdam sayısı temeline dayandığı net bir şekilde belirtiliyordu. O zaman bu çalışmanın adı”  En güçlü 50 IK Lideri yerine Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan şirketlerinin IK Yöneticileri olmalıydı. Tıpkı Kapağın en altında yer alan büyük harflerle, küçük puntolarla yazıldığı gibi.” Tabii ki buna bir hata gözü ile bakmak zor. Bu denli profesyonel yayıncıların herhalde dikkati çekmek istedikleri bir şey olmalı. Mutlak ben anlamadım.

Çok önemlimi bilemem ama iş yaşamında hasreti çekilen Güçlü Yönetici kavramını nedense yapılan çalışmaya oturtamadım. Bilindiği üzere Güçlü bir insan olmadan güçlü yönetici olmak mümkün değil. Güçlü insan, güçlü yönetici şirketin sağladığı hakları çalışanlara bir lütuf olarak sunmaz.  ( * )  vb.

Yazıda LC Waikiki İnsan Kaynakları Koordinatörü Edward David Souhal İyi bir IK Yöneticisinde olması gereken dokuz Özelliği sıralamış. Ve de cuk oturtmuş. Kitabi ve insan kaynakları eğitim dokümanlarında belirtilen tür bir sıralama değil. Adeta çalışanların bir IK Yöneticisinde görmek istedikleri hususları dile getirmiş. 1. İşinde başarıyı sağlayan şeyleri anlaması. – 2.Davranışları ile örnek teşkil etmesi.- 3.Her zaman bütünlük sağlaması.- 4. Söz kesmeden dinlemeyi bilmesi. – 5.Olaylar karşısında bağımsız ve tarafsız olması.- 6.Öğrenmeye açık olması.- 7.Başkalarının başarısından mutlu olması.- 8. Girdiği tartışmaları kazanması ama rakibinin itibarını kaybetmesine asla izin vermemesi.- 9.Polis memuru değil, İnsan Kaynakları memuru olması. Bu sıralamada en çok 9 maddedeki “Polis memuru değil, IK memuru olması” dikkatimi çekti. Zira insanlar zaman zaman patronlar ve tepe yönetim tarafından kendisine verilen yetkilerden kaynaklanan gücü hazmedemeyip bunu yanlış kullanabiliyorlar. Ben bu 9 maddeye iki küçük ilave yapmak istedim.10. Güvenilir olmak. 11. Tüm çalışanlara ayırım yapmadan eşit uzaklıkta bulunmak. Tabii ki yabancıların güvenilir olmayı insanın doğasında mevcut olan olmaz ise olmaz bir özellik olarak yorumladıklarını biliyorum. Yine de gerek yerli ve gerekse yabancılar arasında olsun bunun tersini o kadar sık gördük ki.

Tüm yöneticiler gibi IK yöneticileri de etrafındaki kişileri etkilemek, yönetmek, işleri yaptırmak, istediklerini elde etmek için çeşitli güç kaynaklarını kullanırlar.(*) En çok bilinen güç kaynakları literatürde yer alan tariflerde mevcut. (**)

Pozisyon Kaynaklı Güçler

Yöneticinin kendinde var olmayan ancak bulunduğu pozisyonun ona verdiği dışsal güçlerdir.

1-Yasal Güç: Pozisyona resmi olarak atanma ile beraber elde edilen güçtür.  Sadece bu güce dayanarak yöneticilik yapmak uzun vadede mümkün değildir, mutlaka kişisel güç ile desteklenmelidir.

2- Ödül Gücü Yöneticinin ödül verebilecek olması sebebi ile sahip olduğu güçtür. Ödül gücü ile istediği işlerin ve davranışların yapılmasını sağlayabilir.. Çalışanın ödüle ulaşma isteği yöneticiye onun davranışlarını etkileyebilme gücünü verir.

3- Ceza Gücü: Yöneticinin ceza verebilecek olması sebebi ile korkutmaya bağlı olarak sahip olduğu güçtür. Cezalar performans notunu düşürme, önemsiz işler verme, işten çıkarma gibi şekillerde olabilir. Aşırı kullanıldığında çalışanların mutsuz olmalarına, ekipten ve işten ayrılmalarına sebep olacaktır.

Kişisel Güçler

Dış kaynaklı olmayan, tamamı ile kişinin yetkinlikleri, bilgisi, davranış, karakter ve özellikleri dolayısı ile sahip olduğu etki gücüdür.

4- Uzmanlık Gücü: Yöneticinin deneyim, bilgi ve yetkinliğine dayanan doğal gücüdür. Çalışanlar yöneticilerinin bilgi, deneyim ve yetkinlikleri oranında onlardan etkilenirler. Bu etki ile yönetici istediği davranışları ve işleri yaptırabilme gücüne kavuşur . Yöneticinin bu gücünü koruyabilmesi için sürekli yetkinlik, bilgi ve becerilerini arttırması gereklidir. Bu gücün en önemli tarafı elde etmek için başkalarına ihtiyacınızın olmaması, kendi isteğiniz ile elde edebilmenizdir.

5- Benzeşim ve Karizma Gücü: Kişilik ve davranışların birlikteliğinden oluşan karizma ve çekiciliğin verdiği etkileme gücüdür. Yöneticinin kendini sevdirmesi bu gücü elde etmesi için bir yöntemdir.

HİÇ BİR GÜÇ KAYNAĞI TEK BAŞINA YETERLİ OLMADIĞI İÇİN EN ETKİLİ YÖNETİCİLER ÇEŞİTLİ GÜÇ KAYNAKLARINI BİRLİKTE KULLANABİLENLEDİR. VE DE  EN GÜÇLÜ YÖNETİCİ YUKARIDA İRDELENEN ÖZELLİKLERİN TÜMÜNÜ EN HASSAS ŞEKİLDE KULLANMA BECERİSİNİ GÖSTERENLERDİR. DOLAYISI İLE BU KONU YÖNETİCİNİN ÇALIŞTIĞI ŞİRKETTEKİ GÖREVLİ SAYISI İLE İLİNTİLİ DEĞİL.

( * ) http://yonetimgunlugu.blogspot.com.tr/)

(**) İletişim:bilgi@sayginnlp.com)

Türkiye’mizin En Güçlü 50 İnsan Kaynakları Lideri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Zeren ~ 3 yıl önce
Sn Cetin bey Ilginize tesekkur ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeren ~ 3 yıl önce
Sn Cetin Bey Lelts/tofel den ust duzey basariyla tamamladiktan sonra Dlr1 den her modulden istinasiz tamamini veya bir yanlisla tamamladim Dlr2 mulakatinda lki Alman psikolok Bir Turk pilotun 60 dakika suren ingilizce kisilik ve psikolojik testten Alman psikologlarin olumlu gorusleri ve her iki almanin kapiya kadar gecirerek Gayet olumlu demelerinin ardindan Thy Ik muduru Ismail Cay bey ve bir pilotun katildigi Mulakatta Ismail bey Nereli oldugumu anne ve babamin ne is yaptigini ve referansimi nerden tanidigimi sordu Bu mulakat bes dakikadan dah az surdu bir hafta sinra olumsuz olarak donus yaptilar Oysa yedi aylik surecte cok calistim ve thy pilot adaylari arasinda birinci olmayi hedevlemistim Ne yazikki hayallerim suya dustu tum emeklerim bosa gitti O kadar cok mail attim elenme sebebimi ve tekrar Mulakat sansim olup olmadigini dahi ogrenemedim Beni eleyen Ik ya hakkikimi helal etmiyorum Kul hakki yediler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ZEREN ~ 3 yıl önce
THY IK MÜDÜRÜNÜ TANIMIYORUM. HERHALDE THY'NA BİZ AYRILDIKTAN SONRA GİREN BİRİ OLSA GEREK. IK'CILAR ŞİRKETİ YANSITIR. MAALESEF BU BÖYLE.EMİN OLUN Kİ BU YAZIYI ÇOK DAHA RENKLİ YAPACAK ARGÜMANLARA SAHİBİM.BİR ÇOK ÖRNEKLE ANLATIMI ÇOK RENKLENDİRMEM MÜMKÜNDÜ. YAZIYI EKONOMİSTİN ARAŞTIRMASI ÜZERİNE BİNA ETMEYİ TERCİH ETTİM. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. İYİ BAYRAMLAR OLSUN.
tk ~ 3 yıl önce
THY'de bu abuk sabuk sorular sadece size degil herkese soruluyor maalesef. Mevcut iktidardan once de torpil,referans bu ulkede her daim vardi ama simdiki kadar rezilce degildi! Simdi en basit bir eleman bile saglam referansi yoksa ise basvuru bile yapamiyor ama bu sistemi de yaratan yine bizleriz baskalari degil ! Ulkemizde sozum ona yoneticiler hep torpille vs, ise en altindan baslayip zaman icinde,hak ederek o makamlara gelmediklerinden varsa yoksa memleket,referans,torpil vs...Demek ki memleketiniz ve referansiniz onlari tatmin etmemis ancak siz de referans ile o gorusmeyi yapmissiniz ki bu da bir nevi torpil degil mi ? Bu da kul hakkina girmiyor mu ? Referansiniz guclu olsaydi ve memleketiniz de karadeniz olsaydi simdi ise alinmistiniz o zaman da ismail efendi ve thy hakkinda ayni seyleri soylemeyecektiniz degil mi ? Bu ulkede hemsehricilik,torpil,yandascilik,referans,es,dost ayirma bitmedigi muddetce ileri gidemeyiz,gidemiyoruz da ama hala akillanmiyoruz ve tum suclu biziz !!!
İlhan B... ~ 3 yıl önce
Ellerinize sağlık çetin bey çok büyük bir keyifle takip ediyorum. Bu vesile ile size ve ailenize hayırlı bayramlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP İLHAN ~ 3 yıl önce
TAKİBİNİZ VE BEĞENİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER EDİYOR SİZE VE TÜM AİLENİZE MUTLU VE HAYIRLI BAYRAMLAR DİLİYORUM.
? ~ 3 yıl önce
Yazinizi okuyunca aklima Tekel'den THY'na gelen eski IK dan sorumlu genel md yardimcisi geldi. Kendisi '' THY'de ayrimcilik yoktur, liyakat esastir'' ! diye THY tarihine gecen kara mizah ornegi bir soz soylemisti. Bu sozu,yuzu kizarmadan insanlarin gozunun icine baka baka soyleyen o makamdaki biri,o kurum ve o ulke ne derece basarili olabilir ki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP ? ~ 3 yıl önce
ÖRNEKLEMEYE KALKARSAK NELER VAR. SİZİNKİ HAYLİ GERİLERDEYMİŞ GALİBA.IK'CILARIN GÖREVİ KLİŞELEŞMİŞ SÖZLER SÖYLEMEK. İYİ BAYRAMLAR OLSUN.
? ~ 3 yıl önce
Cok degil 3-4 sene oncesinin ornegi. Size ve ailenize iyi bayramlar, daha nice bayramlara...Saygilarla...
Hat bak. Teknisyen ~ 3 yıl önce
Açıkcası çok beni ilgilendiren bir yazı değil fakat baştan sona kadar okudum.nedeni yazılarınız ve anlatımınız çok değerli.yazılarınızda mutlaka güldüren düşündüren öğreten birşeyler olduğunu düşündüğüm için okumadan geçmem.emeğiniz için teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP HAT BAK. TKNSYN ~ 3 yıl önce
TAKİBİNİZ VE BEĞENİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER EDİYORUM.
CVP TAHSİN A. ~ 3 yıl önce
TEŞEKKÜRLER EDİYORUM BEĞENİNİZ İÇİN. " BANA IK MÜDÜRÜNÜ ANLAT SANA ŞİRKET POLİTİKASINI ANLATAYIM SÖZÜNÜZ ÇOK DOĞRU.TABİİ Kİ TERSİDE. ŞİRKETİN BİR ANLAMDA AYNASI ONLAR. BAK GÖR VE DÜŞÜN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tahsin A. ~ 3 yıl önce
Yazı bu kadar güzel bu kadar net olunca kimse yazacak bir şey bulamamış Çetin Bey. Çok net maddeler, kimse IK dan insan üstü davranışlar beklemiyor. Adil şirket kültürü anlayışına sahip olmak, kraldan çok kralcı olmamak, dürüst ve objektif olmak... Gel gelelim şirketleri istila eden bazı şirket müdürleri ile bu vasıflara sahip İK çalışanları da aynı ortamda barınamaz. Bana İK müdürünü anlat sana şirket politikanı/ şirket müdürünü anlatayım ...Tam tersi de doğrudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000