28 Temmuz 2014, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • B757-200
  • Ali kıdık bey borajetin uçuş işletmesi ile ilgilide bir yazı yazmanızı temenni ederim. Karergahmış gibi davranan askerler birbirlerine komutanım paşam çalışanlara emir veren 1. Vazifen diye başlayan konuşmalar ve neler neler yazık oluyor
  • Son dakika. Kişi belli oldu.sivaslı hacı
  • Merhaba konuyla alakalı değil ama benim bir sorum olacak yeni bir pilot direk 330 yada 777 tip eğitimi alarak direk başlıyabilir mi yoksa daha düşük tip alıp belirli süre geçirmesi mi gerekir?

TÜRKİYE BİR HAVAYOLU İLE TANIŞACAK...

Türkiye Ulaştırma eski bakanı Binali Yıldırım ile havacılık alanında devrim gibi gelişmeler yaşadı. Havayolu halkın yolu haline getirildi. Bakanın bu atılımcı girişimlerine katılımcı olarak yatırım yapmak isteyenlerin çoğu fos çıktı. Son 12 yılda çok sayıda şirket battı. Ve şimdi güçlü bir yatırımcı kolları sıvayarak yeni bir hayayolu şirketinin temellerini atmaya başladı.

Son 12-13 yılda çok heyecanlar yaşadık, çok da hüzünlü batışlar seyrettik. Nasıl demokrasimizin gelişmesi için ülkemizde de sarsıntılar yaşıyorsak havacılıkta da aynı şekilde olacağını düşündük.

Çok insanın canı yansa da havacılık sektöründe kalifiye personellerin işsiz kalmadığını ve kalmayacağına da şahit olduk. Son batış SKY Havayolları ile SAGA Havayolları'nda yaşandı.

Hep duyuyoruz yeni bir havayolu şirketi kurulacak dedikodularını. Şu grup bu grup derken gerçekleşen hiçbir atılım olmadı. Laftan öteye de gideni görmedik.

Hatta THK bile havayolu şirketi satın almaya kalktı, o da olmadı kendimiz kuralım havası bile attılar. Ama olmayınca olmuyor. Havayolu şirketi kurmak öyle her babayiğidin harcı değil. Bence de artık kolay olmamalı havayolu şirketi kurmak. Mevcutları koruyup kollayıp mümkün olduğunca desteklemeliyiz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu sefer çok ciddi bir ekip yola çıktı.

Merkezi Antalya'da olacak.

Charter şirketi olarak hizmet verecek.

Şirketin genel müdürü belli. Hepimiz şirketin genel müdürünü yakından tanıyoruz. Sessizdir, sakindir, işini ciddiyetle yapar. Popülist yaklaşımları sevmez. Realiteden ödün vermez.

Uzun yıllardır tanıyorum. Hatta sektördeki başlangıç noktasından beri dostluğumuz var. Aşağıdan adım adım gelen bir havacı.

Sektörden koparılışı pek şık olmadı. Hakettiği şekilde davranılmadı. Ama hakettiği makama gelecek. Eğer söyledikleri gerçekleşirse biz bu gelişmeyi Airporthaber aracılığıyla duyuracağız. Lakin şimdilik ipucu vermekle yetiniyorum. Sözüm var. Sözümü asla yemem.

Geçen haftalarda Pegasus Havayolları'ndan bir kaptan aradı. Pegasusla ilgili bir haberi kaldırıp kaldırmadığımızı sordu. Kaldırmadığımızı söyledim ve haberin linkini attım. Bende arkadaşlarıma "Ali asla haber kaldırmaz" demiştim dedi. Güven esas ise biz güvene layık olmak zorundayız.

Bu sebeple yeni kurulacak olan şirketin adını, adresini, yatırımcısını, genel müdürünü bilmemize rağmen açık etmiyoruz.

Taşlar yerine oturunca okuyucularımızla paylaşacağız. İyi olacak diyebilirim. Çünkü o genel müdüre güveniyorum.

Bu güne kadar hiçbir falsosunu görmedim.

İnşallah hayırlı olur. Türkiye'de yeni bir heyecana ihtiyaç var. Tedbiri elden bırakmadan, dikkatli davranarak, bir adım sonrasını düşünerek, abartmadan, gösterişe gitmeden yapılacak girişimin her daim destekçisi olacağımızı söylemek isterim.

Antalyamıza yeni havayolu şirketi hayırlı olsun. Antalya'da Corendon Havayolları çok başarılı bir örnek. İnşallah bu şirketimiz de Corendon'u örnek alıp dikkatli ve bir o kadar da tedbirli davranarak altın şirketlerimizden birisi olur.

Evet siz bu yazıyı okumaya başladığınızda Ramazan Bayramı'nın ilk saatleri olacak. Tüm dostlarımızın bayramını kutlar, sağlık ve esenlik dilerim.

TÜRKİYE BİR HAVAYOLU İLE TANIŞACAK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

type ~ 4 yıl önce
B757-200

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 4 yıl önce
Ali kıdık bey borajetin uçuş işletmesi ile ilgilide bir yazı yazmanızı temenni ederim. Karergahmış gibi davranan askerler birbirlerine komutanım paşam çalışanlara emir veren 1. Vazifen diye başlayan konuşmalar ve neler neler yazık oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tinkerbell ~ 4 yıl önce
Son dakika. Kişi belli oldu.sivaslı hacı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Merhaba konuyla alakalı değil ama benim bir sorum olacak yeni bir pilot direk 330 yada 777 tip eğitimi alarak direk başlıyabilir mi yoksa daha düşük tip alıp belirli süre geçirmesi mi gerekir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000