20 Şubat 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Şirketin başına Etiler polis arazisine çökmeye çalışan biri gelirse bu sonuç kaçınılmaz. Hiç uzun yazmaya gerek yok.
  • Thy Katar'a mi satilcak,2018 yeni havaalani havacilik nasil bir yol izleyecek sektörün içinden bilgisi olan arkadaşlar
  • Ne var ki thynin parasini nereye aktarmayi dusunuyorsunuz ki thynin parasi mi var thynin mudurlerini bedava versek de gitseler suursuz basiretsiz ise yaramaz mudur tayfasi
  • Telafi ettik dediği son çeyrekte 700 milyon usd Japon Yen'inden dolayı kur farkı karı çıkması.yoksa zarar 1 milyar dolar çıkacaktı.şimdi 300 milyon usd çıkacak. İlker effect değil Trump effect var yani.
  • Yahu anadolujeti tkyapmıyo sun yapıyor hemde ordan guzel kazanc elde edılıyor herseyı satmaya sattırmaya nekadar meraklısınız!!!
  • eeee neymiş bol keseden harcamıycakmışın saçma sapan amerikan futbol denen ecnebi oyununun oynandığı statda reklam vermek için 30 saniye için milyonlarca dolar dökersen en kötü film diye seçilen filme milyonlarca dolar döküp sponsorluk yapmaya kalkarsan holly wood oyuncularına milyonlar dök futbolculara milyonlar dök şirket bünyesinde bütün ismi neyaptığı bilinmeyen müdürler için kasanın ağzını açarsan kabinden kokpite kadar tüm personele piyasadaki firmaların verdiği maaşlarda çok yüksek maaş verirsen sonra niye zarardayım nerden açık veriyom demiycen
  • Arkadaşlar sağlam kaynaklardan ve farklı ağızlardan aynı bilgiler geliyor, THY' nin Qatar Airways' e satılacağı hakkında doğruluk payı var gibi arap yatırımı THY üzerinden mi olacak ?
  • thy ye girebilmek için kimden referans olması lazım ? kimin gücü etkin thy de ? bakan vekil bilal erdoğan ?
  • sizde iyice yandaş oldunuz!!! yolcu yok thy 777 leri bu yüzden kargoya çevirdi iice kıvırmaya başladınıxz!
  • Şu anda bu şirketin ayakta durmasının tek bir nedeni var biz fscler.. yolcu resmen bize geliyor.. acilen kabin hizmetleri özelleşmeli ve kabin memurluğu taşeronlaşmalı. Fsc lerin altina ucuslarda 3 tane kabin memuruyla biz THY'yi şaha kaldırırız. Çok severim memurları ama bu şirket bu hizmet anlayışıyla işte bu duruma geldi. Her uçuşta sizin için en az 30 yolcudan şikayet duyuyor ve özür dilemek durumunda kalıyorum.. Gazi genç kardeşlerimde kabin bünyesine acilen kazandırılmalı kabin millileşmeli..

Turkish Cargo ve Anadolujet satılacak mı?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, geçen ay ki “ Zor bir yılı telafi ettik, inşallah Mart’a açıklayacağımız bilanço ile bunu en iyi şekilde göreceksiniz” şeklindeki pozitif tablo beklentisi yaratan bu sözleri meclis gündemine kadar geldi.

Darbe girişiminden teröre kadar birçok olumsuzluğu barındıran 2016 yılında kimse THY’nin şapkadan tavşan çıkarmasını beklemiyordu ancak İlker Aycı’nın açıklamaları sanki şapkadan güzel bir tavşan çıkacağına işaret ediyordu ki bana göre, bu sözlerle lüzumsuz yere beklenti yaratıldı!

Geçtiğimiz hafta açıklanan Gelir İdaresine sunulan geçici vergi beyannamesinde Aycı’nın ‘telafi ettik’ sözü ile çelişen bir tablo çıktı karşımıza. Piyasa değeri 3.4 milyar dolar olan THY’nin, değerinin yarısı kadar zarar açıklaması elbette ‘telafi’ sözüyle açıklanamazdı. Dolayısıyla THY’nin en tepesindeki ismin kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki bu sözleri eleştirilerin de çıkış noktası oldu.

Tabi bu arada geçici mali tablonun 2016 yılına ilişkin kesin mali sonuçlar olduğunu da söyleyemeyiz. Mart ayında bilançolar açıklandığında THY'nin nihai mali sonuçlarını öğrenmiş olacağız. Hatırlarsanız, THY 2015 yılı için geçici vergi beyannamesinde 410 milyon TL zarar açıkladıktan birkaç hafta sonra tarihinin en yüksek kar rakamına ulaşarak bir milyar TL barajını aşmayı başarmıştı. Bu yıl 6.5 milyar TL’lik zararın sıfırlanarak kar rakamlarına geçileceğini sanmıyorum ancak nihai mali sonuçların bunun çok altında olacağını tahmin ediyorum. İlker Aycı’nın telafi ettik sözünden de kara geçtik değil çok daha büyük zarar beklentisinin altında bir mali sonuç beklentisi olduğunu anlamamız gerektiğini sanıyorum.

Havacılık sektörü yöneticilerinin ve özellikle halka arz edilen havayolu şirketlerinin yöneticilerinin açıklamalarında daha ölçülü ve  temkinli olması gerektiğini düşünenlerdenim. Arşivlere baktığınızda bugüne kadar önceden konulan birçok hedef gerçekleşmiş olsa da son iki yıldır hedefleri tutturmanın çok da kolay olmadığını biliyoruz. Özellikle THY için 2016 yılı için konulan hedeflerin, hiç hesaba katılmayan darbe girişimi ve terör olayları sonucu gerçekleştirilemediğini gördük, yaşadık. İkili hanelerde büyüyen THY, 2016 yılında belki de 10 yıldır ilk kez hedefin uzağında kaldı. 72 milyonluk yolcu hedefinin çok gerisinde kalındı, 60 milyon güçlükle aşıldı. Teslim alınan 39 uçağa karşılık bir o kadar uçak da yere indirilmek zorunda kalındı. 61 adet Airbus 330 tipi uçakla bu tipteki uçakların dünyanın en büyük işleticisi ünvanını elinde tutan THY, bu uçaklardan 16 tanesini yere indirdi. Her yıl en az 20 ve üzeri yeni hat açan THY bu yıl sadece 12 hat açtı, bunlardan birini de (Ivano Frankivsk) uçmaya başladıktan kısa süre sonra kapattı. 2016 yılı başında kimse böyle bir tabloyu aklına geçirmezdi. Ama maalesef gerçekleşti.

2017 yılı başında da tıpkı 2016 yılında olduğu gibi iddialı demeçler duymaya devam ediyoruz. ‘Herşey güzel olacak’ beklentisini normal karşılamakla birlikte mevcut şartların göz ardı edilemeyeceğini düşünüyorum.  THY borsada işlem gören bir şirket ve yöneticilerin her bir sözü binlerce yatırımcıyı etkiliyor. Maddi gerçekliği olmayan açıklamalar hem açıklamanın sahibine hem THY’ye hem de THY’ye güvenen ama bir yılda yüzde 30 kaybeden yatırımcısına zarar veriyor.

THY SATILACAK MI?
THY’nin Varlık Fonu’na devredilmesinden sonra şu üç senaryo üzerinde konuşuldu.
-THY’nin parası başka yerlere aktarılacak
-THY fon desteğiyle zarardan kurtarılacak
-THY satılacak

Bu üç seçenekten benim aklıma en çok yatan satış konusu. Ancak THY’nin topyekün değil iştiraklerinden bir ikisinin satışı sözkonusu olabilir. THY’nin anonim ortaklığı olarak satılmasının kamuoyunda yaratacağı depremi göze almak kolay olmaz ancak iştiraklerin satışı formülü hayata geçirilebilir. Örneğin son bir yıldır ciddi hareketliliğin yaşandığı Turkish Cargo THY’den ayrılarak ayrı bir şirket olarak satılabilir. Son dönemde hem uçuş ağının genişlemesini hem de filodaki kıpırdamaları ve hatta THY’nin yolcu uçağı olarak alacağı iki adet Boeing 777 uçağının kargoya çevrilmesini de bu öngörü için referans olarak değerlendirebiliriz.

Bir diğer olasılık da THY için angarya olarak görülen ve performansından hiçbir zaman memnun kalınmayan Anadolujet. İç pazarda iyi bir marka değeri olan Anadolujet de şirketleştirilerek satılabilir. Yurt içinden bir babayiğit çıkar mı bilmem ama Borajet satışında olduğu gibi yabancı fonlar aracılığıyla her iki iştirak de iyi paralara satılabilir.

Son olarak İlker Aycı’nın iki markayı parlattığı bir röportajını bu iddialarımı desteklemek için bilgi notu olarak ekliyorum:

”2017‘de  kargoda yeni bir sıçrama yapacağız. Yeniden yapılandırma çalışması yürütüyoruz. Yeni yapılanmamızın ayak seslerini 2017’‘de göreceksiniz. 960 milyon dolarla bitecek kargo cirosu. Önümüzdeki yıl 1 milyar doları aştığını göreceksiniz. Şirketin şu anda yüzde 10’un oluşturuyoruz Gelecekte kargo gelirlerimizin şirketimiz büyüklüğü içinde yüzde 15’e gelmesini bekliyoruz. Anadolujet’ in kurumsal kimlik ilgili çalışma yapıldı. Orada da bir değişim başlattık. Gelecek  2017 ile birlikte orada bir hareketlenme göreceksiniz. Önümüzde yeni fırsatlar var. Onları değerlendirmek için çalışıyoruz” 

Turkish Cargo ve Anadolujet satılacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

etiler ~ 2 yıl önce
Şirketin başına Etiler polis arazisine çökmeye çalışan biri gelirse bu sonuç kaçınılmaz. Hiç uzun yazmaya gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katar ~ 2 yıl önce
Thy Katar'a mi satilcak,2018 yeni havaalani havacilik nasil bir yol izleyecek sektörün içinden bilgisi olan arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Senkimsin ~ 2 yıl önce
Ne var ki thynin parasini nereye aktarmayi dusunuyorsunuz ki thynin parasi mi var thynin mudurlerini bedava versek de gitseler suursuz basiretsiz ise yaramaz mudur tayfasi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Betül ~ 2 yıl önce
Telafi ettik dediği son çeyrekte 700 milyon usd Japon Yen'inden dolayı kur farkı karı çıkması.yoksa zarar 1 milyar dolar çıkacaktı.şimdi 300 milyon usd çıkacak. İlker effect değil Trump effect var yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pess!! ~ 2 yıl önce
Yahu anadolujeti tkyapmıyo sun yapıyor hemde ordan guzel kazanc elde edılıyor herseyı satmaya sattırmaya nekadar meraklısınız!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hacı ~ 2 yıl önce
eeee neymiş bol keseden harcamıycakmışın saçma sapan amerikan futbol denen ecnebi oyununun oynandığı statda reklam vermek için 30 saniye için milyonlarca dolar dökersen en kötü film diye seçilen filme milyonlarca dolar döküp sponsorluk yapmaya kalkarsan holly wood oyuncularına milyonlar dök futbolculara milyonlar dök şirket bünyesinde bütün ismi neyaptığı bilinmeyen müdürler için kasanın ağzını açarsan kabinden kokpite kadar tüm personele piyasadaki firmaların verdiği maaşlarda çok yüksek maaş verirsen sonra niye zarardayım nerden açık veriyom demiycen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aragorn ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar sağlam kaynaklardan ve farklı ağızlardan aynı bilgiler geliyor, THY' nin Qatar Airways' e satılacağı hakkında doğruluk payı var gibi arap yatırımı THY üzerinden mi olacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
line ~ 2 yıl önce
benim düşüncem de o dogrultuda zaten bu kadar borcun altında aldıklarımızı ödeyemeyiz. katar dan yüklü miktarda nakit geldi hükümet e bunun için birşeyler isticekler katar için iyi yatırım olur türkiye için kayıp...
Katar ~ 2 yıl önce
Yeni havalimanı Katar Şeyhi ... Havalimanı adını mı taşıyacak?
soru ~ 2 yıl önce
thy ye girebilmek için kimden referans olması lazım ? kimin gücü etkin thy de ? bakan vekil bilal erdoğan ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lafın cacığı ~ 2 yıl önce
Aslında lafın b...ku da denebilir.... Bileğinin hakkıyla giricen aslanım. Yemiyorsa git özele...
cacık? ~ 2 yıl önce
Yorumlara yazan biri değilim pek ama çok güldüm saçmalamışsın. Hakkıyla?? :))
başkan ~ 2 yıl önce
THY'ye taşeron olarak bile torpilsiz giremezsin! Hele uzman, müdür vb. olmak için çok sağlam torpilin olmalı. Yani kul hakkı yemeden girilmez bu şirkete...Allahtan kormaz isen sende git yat 3-5 gün parti teşkilatında..valla billa size biat ettim de..belki girersin. Ama başkalarının hakkını yemiş olursun. Çoluğuna çocuğuna haram para yedirmiş olursun. Bak lise mezunu müdürlerinin profillerine öğren...hepsi parti bayrağı altında poz verme yarışındalar...
soru ~ 2 yıl önce
anladım nasıl gireceğimi. teşekkür ederim. hakkıyla gir aslanım diyende büyük ihtimalle sende haram yemekten yerinden olmamak için geriliyorsun. merak etme senden daha güçlü torpili alan bi tarafında torpil patlatır. bu arada ömer önder haberdar diye birisi var. akp milletvekili adayı olmuş. thy de 5 tane akrabası var. birlik vakfı başkanı. sanırım şimdi nasıl gireceğimi daha iyi netleştirdim zihnimde.
Tako ~ 2 yıl önce
Istihdamdan hasan yild
Kilic Ali ~ 2 yıl önce
Ey Dost Kul hakki nedir bilirmisin? Allah yarina birakir ama yanina birakmaz... Her gunahin affi vardir ama kul hakki mustesna..
soruya cevap ~ 2 yıl önce
bıbıcım bilal'in kankası ve hemşehrisi ahmet olmuştur efendi genç yaşında genel müdür yardımcısı oldu sen de bıbıcım bilal ile kanka olursan sana da bir şeyler ayarlayabilir belki...
Can ~ 2 yıl önce
İnşallah bir gün bu ülkeye de ADALET gelir de..kimse insanlık onurunu yerlere düşürüp torpil için ona buna yalakalık yapmaz. Objektif şekilde hak eden hak ettiğini alır. İnşallah!!
yuhh ~ 2 yıl önce
sizde iyice yandaş oldunuz!!! yolcu yok thy 777 leri bu yüzden kargoya çevirdi iice kıvırmaya başladınıxz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neye güldün??? ~ 2 yıl önce
Cacığa mı??? B...ka mı??? Bizim şirkette torpil dönmez aslan parçaları... hakeden gelir çalışır. O kadar....
Orası isviçremi ~ 2 yıl önce
Alanen torpil muhabbetlerinin yapıldıpı adam kayırmanın en üat safada olduğu yerde bilek hakkı he sen herhalde hiç iş yerine gelmeyip maaş alanlardansın bilek hakkıymış az ötede oyna hangi bileği öptünüzde g
Fschagen Ayazimov Tekinoviç ~ 2 yıl önce
Şu anda bu şirketin ayakta durmasının tek bir nedeni var biz fscler.. yolcu resmen bize geliyor.. acilen kabin hizmetleri özelleşmeli ve kabin memurluğu taşeronlaşmalı. Fsc lerin altina ucuslarda 3 tane kabin memuruyla biz THY'yi şaha kaldırırız. Çok severim memurları ama bu şirket bu hizmet anlayışıyla işte bu duruma geldi. Her uçuşta sizin için en az 30 yolcudan şikayet duyuyor ve özür dilemek durumunda kalıyorum.. Gazi genç kardeşlerimde kabin bünyesine acilen kazandırılmalı kabin millileşmeli..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haha ~ 2 yıl önce
Mutfakta kullandigin tup kafa yapmis sende sefim, cik bir temiz hava al gecer merak etme :)
Ucankus ~ 1 yıl önce
Mizah .ıçıyorsun maşallah. Docodaki en komik insan sensin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000