09 Eylül 2013, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • BEN ÇALIŞTIĞIMIZ DÖNEMDEKİ İNSANLARI BİLİYORUM. ŞU ANDA ÇALIŞAN THY YÖNETİCİLERİNİ TANIMIYORUM. HİÇ BİRİ İLE BİE DİYALOĞUMUZ YOK. HAKSIZLIK İSE TÜRKİYE'MİZDE VAR. YERLEŞMİŞ. HEMDE HER DÖNEMDE. ÜZÜLDÜM SİZİ OKUYUNCA. BİR GÖREVE İNSANI 6 YIL VEKALET ETTİRMEK HİÇ BİR YÖNETİCİLİK PRENSİBİ İLE BAĞDAŞMIYOR TABİİ Kİ.
  • Şu anda THY tamamen Topçu Hava Yolları haline geldi. Hamdi Topçu'dan bahsediyorum. Devlet terbiyesi bilmeyen, adamına göre muamele yapan, insanların ekmeğiyle oynayan, saygısızlık, adaletsizlik, adam kayırma had safhada! Şu anda THY Başkanı eski bir bakkal! Eğitimli ve nitelikli gençler bu zamanda asgari ücretle çalışıyorlar. En yakın arkadaşım iyi bir bölümden lisans mezunu ve ingilizcesi muhteşem. Kendi çabasıyla havacılık sektöründe bir yerden işe başladı elinden tutan kimse olmadı yaşıda bayağı ileri şu anda asgari ücretle çalışıyor. Demek istediğim şey: Bu ülkede iktidar kim olursa o adamını koruyup onu başa getiriyor pırıl pırıl nitelikli gençlerde alakasız işlerde heba oluyor. Hamdi Topçu, ingilizcenin ''İ'' sini bilmeyen biridir. Yarın bu adama siz ''THY için katkılarından dolayı teşekkür ederiz'' gibi haber yaparsanız ben bizzat hepinize BEDDUA ederim. İyi günler.
  • THY olgun bir şirket tüm kusurları tüm hataları kaybedecek kadar da okyanus bir şirket ancak Çalışan insanlar da her yöreden farklı insanlar. THY insan yetiştirmiyor insanların var olan kafalarına aldıkları kadar bilgi veriyor. Bunu da eğitin akademisi ile yapmakta ayrıca çalışmış olduğu ortamın kültürüne göre şekillenenler de var,kendi bildiği doğrularla yürüyenlerde var. Her yerde olduğu gibi bu şirkette de haksızlıklar varsı önceden de vardı yine var. Ben 5 kez şeflik sınavına girdim 2 sini tek başıma kazandığım halde verilmedi diğerlerinde de ya 2 kişi kaldık ya da 3 kişi sonunda da ben sınav kağıdı ile dalga geçtim bu sefer de yapacaktık dediler bakın nasıl bir yöneticilik kültürü oluşmuş ama bu dalgalar bana he katma değer katmıştır. bu arada da Şefliğe vekalet de ettiğim yıllarda var toplam 6 yıl vekaleten şeflik görevini de yaptım. yapamıyorsam neden vekalet veriyorsun o da ayrı. Bakın ne yöneticiler gördüm son günlerde utanmadan biriminin eğitimini birincilikle bitirdiğimi.
  • Sevgili Cetin ağabey, Bütün saydığınız isimler birer değer.Ve ben inanıyorum ki THY A.O.'nun bugün gelmiş olduğu noktada hepsinin katkısı yadsınmaz.Benim eklemek istediğim isimler de var.Sn.Gürol YÜKSEL,Sn.Güven ERTE,Sn.Vala ÇALLI,Sn.Serdar GÜRDAMAR,Sn.Reha PAKKAN,Sn.Ilgar ALPTEKİN,Sn.Semih MELEK,Sn.Serdar DENİZOK,Sn.Sevgi SUNGAR. Saygılarımla.

TÜRK HAVA YOLLARIMIZIN ESKİ YÖNETİCİLERİNE SAYGI VE TEŞEKKÜRLER

Sayın Okurlar,
 
Türk Hava Yollarında görev yapan bazı arkadaşlarımız neden bizim Şirketimizle ilgili yazmıyorsunuz diye soruyorlar. THY’den ayrılalı 11 sene geçti. Bizi istesinler veya istemesinler, orası bizim evimiz. Biz orada yetiştik. Bizim dönemimizin tüm yöneticileri değişti. Şirketle hiçbir irtibatım yok. Olup bittiği söylenenleri bende çıkan yazılardan öğreniyorum. Ve de arkadaşlarımız bunları yazıya döküyor. Onların yazdıklarını benim değişik kelimelerle tekrar ifade etmemin ne faydası olur ki? Yaz diyorsunuz. İşte yazı. Aşağıda. Ama okunma adetlerine bakıyorum da müspet konulara sektör çalışanları nedense pek rağbet etmiyorlar. Bunun yanında yapılan bilgilendirmeler de konu edilen tüm yaşanmışlar hep şirketlerdeki menfi uygulamaları kapsıyor..

Merakım o ki; bu iş yerlerinde hiç ama hiç müspet bir şeyler olmuyor mu? Onları da, sektör çalışanlarından bizi takip edenler okusa daha iyi olmaz mı? Bir de bunları bildirmeyi deneseniz.

“Yanılmıyorsam 2008 yılında sektörde yaşanan bir olay üzerine yapılan bir sohbet esnasında Türk Hava Yollarından ayrılmış olup büyük bir havayolunda yönetici olarak çalışan bir hanım arkadaşımız “ THY’ deki eski Yöneticilerimiz bizleri ne kadar iyi yetiştirmişler, bunu şimdi daha iyi anlıyoruz“ demişti. Bunun üzerine aşağıdaki teşekkür mektubunu bir arkadaşımla birlikte içtenlikle kaleme almış ve yayınlamıştık.THY’li bir kardeşimiz’ den bu konuda bir mail adım. Adı geçen yöneticileri tanımamalarına rağmen bu yazının eskiden bir şeylerin çok farklı olduğunu samimiyetle anlattığını ve o zaman bu yazıyı print edip şirket içerisinde belli insanlara verdiklerini ifade ediyor. Tabii ki beş sene önceki bir teşekkürün hatırlanması benim açımdan çok güzel. Eksiklik olarak belirttikleri hususları tamamlayarak, her gün artan şükranlarımızla saygıdeğer büyüklerimize teşekkür ediyor ve minnet duygularımızı yineliyoruz.”

Sn. Agasi Şen, Sn. Ahmet Sayıcı, Sn. Akman Soyer, Sn. Ali Şirip, Sn. Argun Yelutaş, Sn. Atayar Aygün. Sn. Atilla Çelebi, Sn. Aytekin Bilgi, Sn. Bekir Akkan, Sn.Celal Topçuoğlu, Sn. Cem M.Kozlu Sn. Cengiz Sakaryalı, Sn.Erdoğan Balcı, Sn. Erdoğan Kocabaş, Sn. Erdoğan Yücetin, Sn. Erhan Suar, Sn.Erkan Fercan, Sn. Erman Yerdelen, Sn .Ertuğrul Alper, Sn. Faruk Karaman,Sn. Faruk Üretmen-,Sn.Ferda Öneş, Sn.Fevzi Yiğit, Sn. Fikret Okandan, Sn. Halil Gündüz, Sn. İlhan Tufan, Sn. İsmet Özkan Sn. Kaya Erim, Sn. Meftun Yurdagül, Sn. Mehmet Aslan, Sn. Melih Yazıcı, Sn. Mustafa Kolko, Sn. M.Ali İnce, Sn. Mustafa Okar, Sn. Mustafa Şimşek, Sn. Nezihi Geren, Sn. Nurettin Erguvanlı, Sn. Nüshet Bengü Sn. Oktay Coşar, Sn. Oktay Öztekin, Sn. Remzi Yelman, Sn. Rıfat Kaplan, Sn. Sadi Çoklar, Sn. Salim Güler Sn. Sedat Baran, Sn. Selahattin Babüroğlu, Sn. Selahattin Çeviker, Sn Sevgi Gümüştekin, Sn Suphi İşcan, Sn Şükrü Özoğul, Sn Tahir Gökaşan, Sn Tezcan Yaramancı, Sn Turan Emen, Sn Ünal Aran, Sn Vahdettin Gündüz, Sn Vecihi Serim, Sn Vural Akgün, SnYalçın Erışık, Sn Yalçın Onar, Sn Yılmaz Ketenci, Sn Yılmaz Oral, Sn Yılmaz Tuğhan, Sn Yusuf Bolayırlı, Sn. Zihni Barın

Sayın Büyüklerimiz,

Yukarıda alfabetik düzende isimlerini sıraladığımız, aramızdan ayrılmış bulunan ve halen yaşamlarını sürdürmekte olan siz değerli yöneticilerimizin, bizlerin esli çalışanlarınızın kalbimizde yer etmiş olduğunuzu her an hissediyoruz.. 

Geçmişte yaşadığımız anımsamadığımız kötüler ve hiç unutmadığımız güzellikler bir tarafa, sizlerle çalıştığımız dönemlerde hepinizden çok ama çok şey öğrendik.

Kiminizden hoşgörüyü, kiminizden ise yöneticiliğin prensiplerini ve bürokrasiyi, birinizden ast’a güvenmeyi ve onlara karşı toleranslı olmayı, bir diğerinizden ise bizlere tanıdığınız serbestlik içinde üstlere karşı fikrimizi açıklıkla, çekinmeden, bundan ötürü yarın halim olacak diye düşünmeden, savunmayı öğrendik. Sizlerle çalışırken çok şeyden anlar konuma geldik.

Bu dönem deki sektör yöneticilerinin yukarıda belirtilen hasletlere ne denli az sahip olduğunu gördükçe bu günün çalışanları adına içimiz sızlarken, sizlerle birlikte görev yapmış olmaktan ötürü ne kadar şanslı olduğumuzu düşünüyoruz.


Bizleri ne kadar iyi yetiştirdiğinizi, tecrübe ve görüşlerinizden ne denli istifade ettiğimizi bu gün fazlası ile görüyor, yaşıyor ve bu vesile ile siz değerli yöneticilerimizi ve bizlere olan katkılarınızı her zaman saygı ile anıyoruz.

Sizleri, hayatta olanları şükranla, aramızdan ayrılmış olan büyüklerimizi ise rahmetle anıyor, manevi huzurlarında saygı ile eğiliyoruz.
 
Sonsuz teşekkürlerimizle.

Üç Önemli Duygu ( * )

İki ayı aşkın bir süredir yazıyorum. Bakıyorum da hiç güzel, insanları rahatlatacak ve içlerini ferahlatacak bir şey yazamamışım. Var da mı yazmadık, buda ayrı bir konu. Gelen yorumların geneline baktım, onlar benim yazdıklarımdan fazla iç karartıcı. Bilgisayarı karıştırırken aşağıdaki kısa metni buldum. Yazarını not almamışım. Benim yazmadığım kesin. Ama olsun..Evet şartlar iyi değil. Zorlanıyoruz. Aşırı yoruluyoruz. Ve de aşağıda belirtilen duygular hemen hemen hepimizde var. İnançlıyız, kendimize güveniyoruz ve de ileriye her şeye rağmen ümitle bakıyoruz. Yine de her şeye rağmen yaşam güzel diyerek ben de pembe zeminli bir şey yazmış olayım. Yarın hepimiz için daha güzel olacak. Buna kendimizi inandıralım

Evet, hayatımızı güzelleştiren unsurları incelersek aslında fazla detaylı olmadıklarını hatta basit denilebilecek ölçüde yalın olduklarını görürüz. İnanç, güven ve ümit. Eğer bu duygulara sahipsek yaşamın güzel olduğunu söyleyebiliriz. Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. 

Bütün köy ahalisi toplandı. İçlerinden sadece birinde şemsiye vardı Bu inançtır. 

Babalar bebeklerini havaya hoplatır, çocuklar gülmekten bayılır. Yere düşeceklerini akıllarına bile getirmezler. Çünkü babaları onu tutacaktır. Bu güvendir. 

Yatağımıza girerken yarın uyanıp yaşamaya devam edeceğimize dair teminatımız yoktur. Ama yine de ertesi güne dair planlar yaparız. Bu ümittir. 

Ve de bu üçü varsa hayat güzeldir. 
Her şeye rağmen bu üç duyguyu yitirmeyiniz lütfen.
TÜRK HAVA YOLLARIMIZIN ESKİ YÖNETİCİLERİNE SAYGI VE TEŞEKKÜRLER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

d ~ 6 ay önce
BEN ÇALIŞTIĞIMIZ DÖNEMDEKİ İNSANLARI BİLİYORUM. ŞU ANDA ÇALIŞAN THY YÖNETİCİLERİNİ TANIMIYORUM. HİÇ BİRİ İLE BİE DİYALOĞUMUZ YOK. HAKSIZLIK İSE TÜRKİYE'MİZDE VAR. YERLEŞMİŞ. HEMDE HER DÖNEMDE. ÜZÜLDÜM SİZİ OKUYUNCA. BİR GÖREVE İNSANI 6 YIL VEKALET ETTİRMEK HİÇ BİR YÖNETİCİLİK PRENSİBİ İLE BAĞDAŞMIYOR TABİİ Kİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY Uzman ~ 5 yıl önce
Şu anda THY tamamen Topçu Hava Yolları haline geldi. Hamdi Topçu'dan bahsediyorum. Devlet terbiyesi bilmeyen, adamına göre muamele yapan, insanların ekmeğiyle oynayan, saygısızlık, adaletsizlik, adam kayırma had safhada! Şu anda THY Başkanı eski bir bakkal! Eğitimli ve nitelikli gençler bu zamanda asgari ücretle çalışıyorlar. En yakın arkadaşım iyi bir bölümden lisans mezunu ve ingilizcesi muhteşem. Kendi çabasıyla havacılık sektöründe bir yerden işe başladı elinden tutan kimse olmadı yaşıda bayağı ileri şu anda asgari ücretle çalışıyor. Demek istediğim şey: Bu ülkede iktidar kim olursa o adamını koruyup onu başa getiriyor pırıl pırıl nitelikli gençlerde alakasız işlerde heba oluyor. Hamdi Topçu, ingilizcenin ''İ'' sini bilmeyen biridir. Yarın bu adama siz ''THY için katkılarından dolayı teşekkür ederiz'' gibi haber yaparsanız ben bizzat hepinize BEDDUA ederim. İyi günler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP THY UZMAN ~ 5 yıl önce
1.Bizim 2010'da kaleme aldığımız yazımız 33-34 senelik THY çalışmamızda adı geçen şahısların bizlere katkılarından ötürü yazılmıştır. 2. Bu bir haber değildir. 3. Hamdi beye teşekkür edilecekse, bunu biz değil sizler onunla beraber çalışanlar yapmalıdır. 4. Her iktidar döneminde kayırma maalesef oluyor. THY galiba bu konuda da rekor peşinde.Hamdi beyin özelliklerini bilmem.Kendileri ile sekiz senede iki veya üç kez görüşmem oldu. 2'si çalıştığım şirketle ilgiliydi. Biri şahsiydi. 5. Arkadaşınız için üzgünüm. Bu tür insanlar maalesef eritiliyor, kendisinden istifade edilmiyor. 6. Beddua etmeyin. İyi değil. Ben Allaha havale etmeyi öğrendim. Tavsiye ederim. Selamlar.
Aproncu .1. ~ 5 yıl önce
THY olgun bir şirket tüm kusurları tüm hataları kaybedecek kadar da okyanus bir şirket ancak Çalışan insanlar da her yöreden farklı insanlar. THY insan yetiştirmiyor insanların var olan kafalarına aldıkları kadar bilgi veriyor. Bunu da eğitin akademisi ile yapmakta ayrıca çalışmış olduğu ortamın kültürüne göre şekillenenler de var,kendi bildiği doğrularla yürüyenlerde var. Her yerde olduğu gibi bu şirkette de haksızlıklar varsı önceden de vardı yine var. Ben 5 kez şeflik sınavına girdim 2 sini tek başıma kazandığım halde verilmedi diğerlerinde de ya 2 kişi kaldık ya da 3 kişi sonunda da ben sınav kağıdı ile dalga geçtim bu sefer de yapacaktık dediler bakın nasıl bir yöneticilik kültürü oluşmuş ama bu dalgalar bana he katma değer katmıştır. bu arada da Şefliğe vekalet de ettiğim yıllarda var toplam 6 yıl vekaleten şeflik görevini de yaptım. yapamıyorsam neden vekalet veriyorsun o da ayrı. Bakın ne yöneticiler gördüm son günlerde utanmadan biriminin eğitimini birincilikle bitirdiğimi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP APRONCU ~ 5 yıl önce
BEN ÇALIŞTIĞIMIZ DÖNEMDEKİ İNSANLARI BİLİYORUM. ŞU ANDA ÇALIŞAN THY YÖNETİCİLERİNİ TANIMIYORUM. HİÇ BİRİ İLE BİE DİYALOĞUMUZ YOK. HAKSIZLIK İSE TÜRKİYE'MİZDE VAR. YERLEŞMİŞ. HEMDE HER DÖNEMDE. ÜZÜLDÜM SİZİ OKUYUNCA. BİR GÖREVE İNSANI 6 YIL VEKALET ETTİRMEK HİÇ BİR YÖNETİCİLİK PRENSİBİ İLE BAĞDAŞMIYOR TABİİ Kİ.
THY ~ 5 yıl önce
Sevgili Cetin ağabey, Bütün saydığınız isimler birer değer.Ve ben inanıyorum ki THY A.O.'nun bugün gelmiş olduğu noktada hepsinin katkısı yadsınmaz.Benim eklemek istediğim isimler de var.Sn.Gürol YÜKSEL,Sn.Güven ERTE,Sn.Vala ÇALLI,Sn.Serdar GÜRDAMAR,Sn.Reha PAKKAN,Sn.Ilgar ALPTEKİN,Sn.Semih MELEK,Sn.Serdar DENİZOK,Sn.Sevgi SUNGAR. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP THY ~ 5 yıl önce
SEVGİLİ KARDEŞİM. SAYDIĞINIZ İSİMLER MUTLAKA SİZLERE KATKISI OLAN ARKADAŞLARIMIZDIR. HEPSİ TİCARİ ÜNİTEDEN. BİZ BU TEŞEKKÜRÜ YAZARKEN YER İŞLETME + GENEL MÜDÜRLERİ DİKKATE ALMIŞTIK. LİSTEDE BULUNAN PİLOT PERSONEL YER İŞL. BAŞKANLIĞI YAPMIŞTIR VEYA SN. VAHDETTİN GÜNDÜZ GİBİ ONA BAĞLI ÇALIŞMIŞIZDIR. TABİİ Kİ SEHVEN YAZILMAMIŞ OLANLAR DA BULUNABİLİR. O DA BİZİM KASITSIZ HATAMIZDIR. TEŞEKKÜRLER

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000