02 Ocak 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bence tam tespit, Dönenlerden birkaçını tenzih ediyorum geri dönenlerin çoğu kendi devreleri içinde en zayıf ekipti. Hava kuvvetler hala işe yerar insanları teklifle transfer etmenin yollarını aramıyor. Katılanların şirketlerine ve buradaki pozisyonlarına bir baksınlar nedemek istediğimi anlarlar.
  • geçmiş olsun
  • Bu adam bize geliyormuş. Bir hostes olarak dunya kadar para aliyorum ama bu gelirse isi birakirim. Eteklerim tutuştu şimdiden. Hepimiz yandik kızlar eyvah ki eyvah
  • gerçek vatan sevdalılar var o pilotların içlerinde. kim ne hesap yapmıştır bilemem ama böyle bir genelleme doğru olmaz.
  • hic gulecegim yoktu pilot acigi falan yok. Adamlar 60k eur verip evine gidip oturuyor uhahaha hic gulecegim yoktu. THY yoneticileri halkimiza umut dagitip yanlis yonlendiriyor.
  • Bir ara, emekli olmadan kısa süre önce sağlık kurulundan geçemeyerek (!) TALPA'dan lisans kaybı sigortası adı altında binlerce lirayı götürmeyi akıl eden bunu mu akıl etmeyecek. Tamamen vatan (parası) sevdası.
  • Yabancı pilot çalıştığı sürece Milletin parası size haram olsun
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Arkadaş , memlekette pilot açığı var. Adamlar nelerden feragat ediyor. Senin yazdığın yazıya bak. Bu yazıyı yazman bile BOŞ.
  • Murat Bey,uçaklar arasındaki orantısız vergi tahsilatı düşüncenize katılıyorum ama THK'ya tanınan vergi muafiyetinin haksız rekabete yol açtığı düşüncenize katılmıyorum.THK Atatürk'ün kurduğu , kamu yararına çalışan güzide bir kurumdur ve pozitif ayrımcılık yapılması gayet normaldir.Kötü yönetilmesi ve bazı yolsuzluklarla anılması ayrı bir konudur ve hukuku ilgilendirir,ancak bu kurumun güzide olduğu gerçeğini değiştirmez.

TSK'ya dönen pilotların ince hesabı!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan pilot eksiğini gidermek için çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile sivilde uçan asker kökenli pilotların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne  dönüş yolu açıldı. KHK ile TSK’ya dönen asker menşeili pilotlar arasında, silahlı kuvvetlerin personel açısından zor bir dönemde olduğunu gözeterek vatan borcunu ödeme arzusunda olanlar var mutlaka ama  geri dönme kararı alanlara ilişkin pilot camiasındaki genel tespit şöyle:

Bugün TSK’ya geri dönen az sayıdaki pilotun önemli bölümü yüzbaşı iken zorunlu görev süresini tamamlayarak TSK’dan ayrılmışlardı. Sivil havayolu sektöründe daha iyi ekonomik ve sosyal koşullar sunulduğu için zorunlu hizmet süresini tamamlayarak o gün ordudan ayrılanlar, bugün geri döndüklerinde devre arkadaşlarının rütbesiyle orduya dönerek postal bağlayacaklar. Mesela Yüzbaşı olarak ayrılan bir pilot, Albay olarak dönme hakkına kavuşacak.

Yüzbaşı olarak ayrıldığı TSK’ya albay rütbesiyle dönen pilot, birkaç  yıl sonra ordudan yasal emeklilik hakkını elde edecek. Sonrasında emekliliğini hak etmiş olarak ayrılacak ve yeniden sivil havayolu sektörüne dönecek.  Böylece hem TSK emekli maaşını hem de diğer sosyal haklarını kazanmış olacak. 

Güzel iş! 

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “500 THY pilotu dönmeye hazır” açıklaması yaptığında bunun çok abartılı bir sayı olduğunu ve gerçekte o kadar dönüş olamayacağını söylemiştim. Şu andaki başvuru sayısı da zaten İlker Aycı’yı doğrulamıyor. Sivil pilotların TSK’ya dönmeleriyle ilgili ben yine aynı noktadayım. Sivil havayolu sektörünü bırakıp tekrar üniforma hiyerarşisi altına girmek, böyle ince hesaplar yapanlar haricinde çok çok zor!

GENEL HAVACILIĞA POZİTİF AYRIM YOK

Maliye Bakanlığı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde yeni yıl zamlarını açıkladı. Daha önce motorlu taşıtlar vergisine tabi hava araçları için çok ciddi adaletsizlik olduğunu yazmıştım. Bin 160 kg ağırlığındaki bir Cessna 172 tip uçağa ödenen MTV ile Türkiye’de uçan en büyük uçak olan Boeing 777 tipi uçağa ödenen MTV arasında oransal olarak ciddi uçurum olduğunu ve bu adaletsizliğin mutlaka ama mutlaka düzeltilmesi gerektiğini  bu yazımda "Boeing 777 ile Cessna 172'yi aynı kefeye koymak - Pegasus çalışanı kan ağlıyor" detaylı olarak vurguladım. Ama gelinen noktada yeni zamlarla birlikte genel havacılığın gelişebilmesi için son derece önemli olan bu adımın da atılmadığını görmüş olduk. 

Yine vergi adaletsizliği devam etti, yine THK hava araçları motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutularak haksız rekabette gaz kesilmedi.  Bana Türkiye’de genel havacılığın gelişmemesiyle ilgili nedenleri sorsanız onlarca sıralarım ama sadece bu vergi olayı bile genel havacılığın her geçen gün değersizleştirildiğini, önemsenmediğini, orantısız rekabete maruz bırakıldığını tek başına özetlemeye yeter bence. Öyle değil mi?

THY TİS’İ DELDİ Mİ?

Türk Hava Yolları, 2019 yılına kadar geçilmesi öngörülen uçucu ekip mesai sistemine biraz erken başladı.  THY,  EASA’nın zorunlu kıldığı FTL (Flight Time Limitiations)uygulamasını 1 Ocak’tan itibaren apar topar uygulamaya başlayınca bazı soru işaretleri de oluştu.  THY’nin uygulamaya geçişi hızlandırarak, elindeki ekip fazlalığından dolayı zaten yoğun olmayan uçuş programını değerlendirdiğini  ve ‘ Uçuşlar zaten azaldı, bari FTL’e geçelim’ tarzında yorumladığını düşünüyorum.  Ancak, THY’nin emrivaki yaparak aniden bu uygulamaya geçerken Toplu İş Sözleşmesi’ni nasıl by pass yaptığının değerlendirmesini de ilgili kurumlara bırakıyorum.

TSK'ya dönen pilotların ince hesabı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Havacı ~ 1 yıl önce
Bence tam tespit, Dönenlerden birkaçını tenzih ediyorum geri dönenlerin çoğu kendi devreleri içinde en zayıf ekipti. Hava kuvvetler hala işe yerar insanları teklifle transfer etmenin yollarını aramıyor. Katılanların şirketlerine ve buradaki pozisyonlarına bir baksınlar nedemek istediğimi anlarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şükrü ~ 2 yıl önce
geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yandik ~ 2 yıl önce
Bu adam bize geliyormuş. Bir hostes olarak dunya kadar para aliyorum ama bu gelirse isi birakirim. Eteklerim tutuştu şimdiden. Hepimiz yandik kızlar eyvah ki eyvah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatan ~ 2 yıl önce
gerçek vatan sevdalılar var o pilotların içlerinde. kim ne hesap yapmıştır bilemem ama böyle bir genelleme doğru olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot Acisi ~ 2 yıl önce
hic gulecegim yoktu pilot acigi falan yok. Adamlar 60k eur verip evine gidip oturuyor uhahaha hic gulecegim yoktu. THY yoneticileri halkimiza umut dagitip yanlis yonlendiriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Normal ~ 2 yıl önce
Bir ara, emekli olmadan kısa süre önce sağlık kurulundan geçemeyerek (!) TALPA'dan lisans kaybı sigortası adı altında binlerce lirayı götürmeyi akıl eden bunu mu akıl etmeyecek. Tamamen vatan (parası) sevdası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YBNC ~ 2 yıl önce
Yabancı pilot çalıştığı sürece Milletin parası size haram olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alırma o zaman ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Koyun-kasap ~ 2 yıl önce
Arkadaş , memlekette pilot açığı var. Adamlar nelerden feragat ediyor. Senin yazdığın yazıya bak. Bu yazıyı yazman bile BOŞ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşmi var ~ 2 yıl önce
Ne açığı ya mişlet okul kr dilerini ödeyemiyor pilot açığıymış cahillik
GÜZİDE KURUM ~ 2 yıl önce
Murat Bey,uçaklar arasındaki orantısız vergi tahsilatı düşüncenize katılıyorum ama THK'ya tanınan vergi muafiyetinin haksız rekabete yol açtığı düşüncenize katılmıyorum.THK Atatürk'ün kurduğu , kamu yararına çalışan güzide bir kurumdur ve pozitif ayrımcılık yapılması gayet normaldir.Kötü yönetilmesi ve bazı yolsuzluklarla anılması ayrı bir konudur ve hukuku ilgilendirir,ancak bu kurumun güzide olduğu gerçeğini değiştirmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 2 yıl önce
Atatürk hayatta olsaydı şimdi bu yazdığın ayrımcılığa acaba nasıl cevap verirdi ?
?? ~ 2 yıl önce
Kamu yararı derken? Ne yapmış ki kamu yararına?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000