06 Şubat 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • FETHULLAH GÜLEN
  • Murat Kilciler Sicil no 84495 THY tekniğin mağduruyum. 18.04.2016 da işe başladım 31.01.2017 de THY zarar ettiği gerekçesi ile işten çıkartıldım. toplam 9 ay çalışmış oldum. 10.0.A katsayısından düşük bir maaş alıyordum, umarım THY beni işten çıkardıktan sonra zarar etmekten kurtulur. B1.2 uçak teknisyeni lisansından B1.1 uçak teknisyeni liansına katagori geçişi için SGHM ne başvuruda bulunmuştum bu işlemde olması gereken toplam 2 yıllık tecrübe sürem 22 ayda kaldı ve bu nedenle SHGM lüğü dosyamı bana geri iade etti. 2 ay daha çalışsaydım da ondan sonra beni işten çıkarılsaydım olmaz mıydı? şimdi tecrübe süresini nerede tamamlayacağım? 2-3 ay için hangi şirket beni işe alır. THY teknik öyle bir şirket ki kimsenin kimseden haberi yok ve derdinizi anlatabileceğiniz bir makam bulamıyorsunuz. her şey e-mail ile hallediliyor, mail gönderdiğiniz kişi bi zahmet maile bakıp cevap yazmak ister belki derdinizi anlatmış olursunuz, bunun dışında iletişim imkansız. saygılarımla murat kilciler
  • Aytekin Ozel yonetiyor.510 bin dolar sirket zarari ve fote uyesi oldugu halde thy bu adama dokunmadi.Halen Houston istasyon mudurudur kendisi.
  • Haberin başlığındaki "Siyaset THY'ye müdahele mi ediyor?" cümlesine iyi güldüm akşam akşam. Nerden çıkartıyorsunuz böyle kuruntuları, çok ilginç. Siyasetin S'si bile yoktur THY'de. En üstten şefine kadar tamamen liyakat sistemi hakimdir şirkette. Hatta sendikada bile siyaset yoktur. O derece yani :)

THY’yi kim yönetiyor?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Hava Yolları’nın Paraguay ile ortak uçuş anlaşması yaptığını duyurunca  söz konusu uçuşlarla ilgili bilgi almak isteyenler THY’yi telefon yağmuruna tuttu. THY’nin böyle bir anlaşması yoktu ve telefonun diğer ucundaki THY görevlileri, gelen her telefona tek tek açıklama yapmak zorunda kaldılar.

THY yönetimi ise Bakan Çavuşoğlu’nu, “ Bizim öyle bir anlaşmamız yok” diye resmi olarak yalanlayamayacağı için el altından basın kuruluşlarına düzeltme notları ilettiler.

Bu haberden bir iki gün sonra yine Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “THY Mexico City’ye direkt uçuş başlatmak istiyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Bu habere şimdilik bir yalanlama gelmedi ama Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasındaki, “ Bunun üzerinde çalışıyoruz” cümlesi herkes gibi benim de dikkatimi çekti.

Hepimiz biliyoruz ki, Türk Hava Yolları yüzde 51’i halka arz edilmiş özel şirket statüsünde bir kuruluş. Her ne kadar yönetimi iktidar tarafından seçilmiş olsa da operasyonel anlamda siyasetten bağımsız olması,  isteğe bağlı bir durum değil, zorunluluktur.

Bakan Çavuşoğlu’nun, “ Mexico City’ye direkt uçuş üzerinde çalışıyoruz” cümlesiyle, borsada işlem gören THY’nin yönetimine, siyasetin doğrudan nasıl müdahale ettiğini alenen görüyoruz. Yine aynı bakanın,   bir süre önce “Türk Hava Yolları'nın Kamboçya'ya doğrudan uçuş başlatmasını da teşvik edeceğim” açıklamasından da THY ile ilgili kararlarda sistemli olarak müdahil olduğunu anlayabiliyoruz. Bakan şöyle bir açıklama yapsa ve 'Pegasus'un yeni hatları üzerinde çalışıyoruz' dese bu açıklama hepimize absürd ve alakasız gelir. Ama sözkonusu özel şirket statüsünde olmasına rağmen THY olunca bunu normal karşılıyoruz.

Yukarıda da yazdığım gibi Türk Hava Yolları borsada işlem gören, yüzde 49’u kamunun, yüzde 51’i halka arz edildiği için özel şirket statüsünde bir şirkettir. Ancak anlıyoruz ki, geçmişte siyasetçilerin arka bahçesi olarak yönetilen THY’de bugün de bildiğimiz şekilde müdahaleler devam ediyor.

İhtiyaca göre değil siyasi dengeleri gözeterek verilen uçak siparişleri, fizibilite çalışması yapılarak değil ülkeler arası politik ilişkilere katkı sağlaması amacıyla açılan yurtdışı uçuş noktaları, iç siyaset malzemesi olması için açılan yeni hatlar ve siyasi kadrolaşma THY’yi ileriye değil olduğundan da geriye götürür.

Geçmişteki yanlışların tekrarlanarak siyasetin dümenine geçtiği bir THY de, bugünün uluslararası arenadaki ağır rekabet koşullarında çok ağır yaralar alır. En başta THY gibi bir kurumun zor duruma düşmesinin, olumsuz siyasi sonuçlarını öngörmesi gereken siyasetçilerin  bunu kulak ardı etmemesi gerekir!

TAVAN FİYAT ASKIYA ALINMALI
Türk sivil havacılığı ekonomik anlamda zor bir süreçten geçerken sivil havacılık otoritelerine de önemli görevler düştüğünü zaman zaman vurguluyorum. Bu anlamda hem DHMİ’ye hem de SHGM’ye önemli görevler düştüğüne değiniyorum.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sektörün parlak günlerini yaşadığı dönemde iç hatlarda tavan fiyat uygulamasına geçmişti. Buna göre, düşük maliyetli havayollarının 299, klasik havayollarının ise 309 TL’nin üzerinde bilet satışlarına yasak getirmişti. Yolcuları havayollarının fırsatçı tutumuna karşı korumak amacıyla konulan bu kararın bugünlerde yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dövizdeki yükselişle birlikte maliyetlerin artmasını göz önünde tutarak SHGM’nin en azından bu kriz süreci geçene kadar havayollarına fiyat özgürlüğü sunması, havayollarının en azından talep gören hatlarında yüksek kar marjıyla operasyon yapabilmesine olanak sağlayacaktır. Sektörün de bunu istediğini bilerek, bu önemli konuyu SHGM’nin dikkatine sunmak istiyorum.

THY’yi kim yönetiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

THY YI KİM YÖNETİYOR? ~ 1 yıl önce
FETHULLAH GÜLEN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sicil no 84495 ~ 1 yıl önce
Murat Kilciler Sicil no 84495 THY tekniğin mağduruyum. 18.04.2016 da işe başladım 31.01.2017 de THY zarar ettiği gerekçesi ile işten çıkartıldım. toplam 9 ay çalışmış oldum. 10.0.A katsayısından düşük bir maaş alıyordum, umarım THY beni işten çıkardıktan sonra zarar etmekten kurtulur. B1.2 uçak teknisyeni lisansından B1.1 uçak teknisyeni liansına katagori geçişi için SGHM ne başvuruda bulunmuştum bu işlemde olması gereken toplam 2 yıllık tecrübe sürem 22 ayda kaldı ve bu nedenle SHGM lüğü dosyamı bana geri iade etti. 2 ay daha çalışsaydım da ondan sonra beni işten çıkarılsaydım olmaz mıydı? şimdi tecrübe süresini nerede tamamlayacağım? 2-3 ay için hangi şirket beni işe alır. THY teknik öyle bir şirket ki kimsenin kimseden haberi yok ve derdinizi anlatabileceğiniz bir makam bulamıyorsunuz. her şey e-mail ile hallediliyor, mail gönderdiğiniz kişi bi zahmet maile bakıp cevap yazmak ister belki derdinizi anlatmış olursunuz, bunun dışında iletişim imkansız. saygılarımla murat kilciler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeynep ~ 9 ay önce
THY uzman kadroları sözleşmeli mi oluyor kadrolu mı
Aytekin Ozel ~ 1 yıl önce
Aytekin Ozel yonetiyor.510 bin dolar sirket zarari ve fote uyesi oldugu halde thy bu adama dokunmadi.Halen Houston istasyon mudurudur kendisi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bir tek o mu ? ~ 1 yıl önce
mesela fransa'da müdürken ailesine 1000 euroluk yemek yediren,faturasını da şirkete ödeten,karısı kargo şefi olan fetocudan hesap soracaklarına ödüllendirir gibi gittiler orta avrupa ülkesine müdür tayin ettiler ! bir başka fetocuyu kargoda müdürken muhasebe başkan yardımcısı yaptılar! stockholm,abd,almanya,kongo,nijerya vs afrika'da dönen dolaplar var rusya,ingiltere hemen her yerde var! özellikle şirket geneli ve yurtdışı şef ve müdürler,kargodaki uzman,şef,müdürler, pazarlama satış,sosyal hizmetler,yer işletme,teknik,tgs,saw,iga'daki eski thy çalışanlarının büyük çoğunluğu fetocu ve şaibeliler ama hala yerlerinde duruyorlar! kamuda binlerce kişi meslekten ihraç edilirken thy sadece 211 kişiyi ki çoğunun feto ile uzak yakın alakaları yoktu çıkardı! pasta öyle iştah açıyor ki para ve çıkar için herşey yapılıyor! ya thy yönetimi de kripto fetocu ya da bunlar aleyhine çok sağlam kozlar var ya da işin içinde başka şeyler var o yüzden bunlar thy'den temizlenemiyorlar aksine korunuyorlar!
THY FETÖ'NÜN KALESİ ~ 1 yıl önce
Kurumu Fetö'cü hainler ele geçirmişler,yönetim kadrosunda olanların çoğu Fetö'cü(isim isim yazarım ama yayınlanmaz)Kgbt bilgi işlem,kargo,Güvenlik başkanlığı kum gibi Fetö'cü kaynıyor.15 Temmuz'dan haberdar olup Fetö'nün talimatına uyarak havalimanına gelmedikleri gibi bir kısmı Avrupa'ya bîr kısmı şehir dışına kaçtı.Bu yakınlarda bazılarını hapishane yolları bekliyor.Yolsuzluk olaylarıda patlak verdi panorama vb şirketlerde yaptıkları hırsızlıklar meydana çıktı,kapatmaya çalışanlarda yanacak
başlık ~ 1 yıl önce
Haberin başlığındaki "Siyaset THY'ye müdahele mi ediyor?" cümlesine iyi güldüm akşam akşam. Nerden çıkartıyorsunuz böyle kuruntuları, çok ilginç. Siyasetin S'si bile yoktur THY'de. En üstten şefine kadar tamamen liyakat sistemi hakimdir şirkette. Hatta sendikada bile siyaset yoktur. O derece yani :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000