08 Şubat 2016, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • özeller eriyor mu??? 1200 tl ye çalıştırdıkları emekçilerin ahları tutuyordur. :) bırakın batsınlar. aslan gibi bayrak taşıyıcımız var.
  • Bi onura pgs ye binin yastik bile vermeyip su isterlerse fiyatta thy ile asagi yukari ayniysa kimse kimseyi suclanasin
  • Tekelleşmenin olduğu her yerde, her daim mevcut durumu koruma mantığı gelişmiştir. Fosilleşen zihniyetlerle, günümüzde örneği olan sosyalist düzen mantığı oturmuştur. İnsan sarf malzeme olarak görülerek sürekli tüketilmiştir. İş, aş, maaş, hizmet konusunda rekabet isteniyor ise muhakkak farklı şirketler, aynı sektörde adil bir şekilde rekabet etmelidir.
  • Borajeti Anadolu jet çok güzel bastırıyor. Keşke biraz rekabet olsa..

THY'yi alkışlıyoruz ama özel havayolları eriyor farkında mısınız?

Türk Hava Yolları, 1933 yılında 5 uçaklık filo ile kuruldu.  2005 yılında 100. uçak filoya dahil edildi. 7 yıl sonra bir  100 uçak daha geldi. 2012 yılına gelindiğinde filodaki uçak sayısı 200 idi. Son 4 yılda 100 uçak daha filoya eklendi. 2016 yılına gelindiğinde filodaki uçak sayısı 300'e ulaştı. Bu yıl içinde toplam 39  uçak filo eklenecek ve rakam 339 olacak.

1933 yılından 2005 yılına kadar geçen 72 yılda 100 uçağa ulaşabilen Türk Hava Yolları, sonrasındaki 7 ve 4 yıllık dönemlerde 100'er uçağı daha filoya katarak baş döndüren bir hızla büyüdü. Şimdi hedef 450 uçak ve üzeri...  Bu rakamlara ulaşılabilir mi zaman gösterecek ancak 300. uçağın filoya katılış törenin de THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nınvurguladığı ve benim de sık sık değindiğim "küresel sorunlar" THY'nin bu hedefine ulaşabilmesinde belirleyici  olacaktır.

THY çok hızlı büyüyor.  Yeni uçaklar alıyor, Güney Amerika'dan Afrika'nın en ücra noktalarına, Asya'dan Uzakdoğu'ya kadar dünyanın bir çok noktasına seferler başlatıyor, yolcu sayısını her yıl ikili rakamlarda artırıyor. Bunların yanı sıra iştirak şirketleriyle yerli üretime ön ayak oluyor. Bugün THY'nin iştiraki şirketin tesislerinde üretilen yerli koltuk ve mutfaklar hali hazırda THY'nin 25 dar gövde uçağında kullanılıyorken ilk kez olarak 300'üncü uçakla birlikte geniş gövdeli uçaklara yerli koltuklar monte ediliyor.

Buraya kadar her şey çok güzel ancak peki THY bunları yaparken özel sektör ne yapıyor?

THY'nin agresif büyüme sürecine girdiği dönemden bu güne tam 13 havayolu şirketi kapısına kilit astı.  2009 yılından bu yana tek bir havayolu şirketi dahi kurulamadı. Son kurulanşirketlerden Borajet de THY'nin hegemonyası altına girmese belki o da yok olacaktı!

Türkiye'nin iki özel MRO şirketinden biri olan MNG Teknik de bu süreçte THY'nin eline geçti. Diğerinin karşısına Sabiha Gökçen Havalimanı'nda HABOM çıktı. Çinliler ortak olmasa belki şu an o da olmayacaktı! Yer hizmetleri şirketi TGS ile orantısız rekabet şartları altında rekabet etmek zorunda kaldı.

Atatürk Havalimanı'nda sıkışıp kalan Onur Air ve Atlasglobalyeni slot verilmediği için, iç hat slotları karşılığında dış hat slot alarak ayakta kalma savaşına girişti.

Sabiha Gökçen'de THY'ye öykünerek kontrolsüz büyüyen ve uçak sayısını en çok artıran özel havayolu olan Pegasus, bunun karşılığını yolcu sayısını katlayarak aldı ancak hızlı büyümenin getirdiği sorunları bir türlü aşamadı. Sefer iptalleri ve rötarlarla adı özdeşleşti.

FreeBird ve Tailwind gibi charter şirketler tası tarağı toplayıp Antalya'ya kaçtı.

Kimse THY'ye neden büyüyorsun diyemez ancak THY'nin büyüdüğü bir ortamda diğer havayolu şirketleri neden büyüyemiyor bunu sorgulamak gerekir.

Özel havayolu şirketlerinin THY karşısında yavaş yavaş eriyişinin en güzel fotoğrafı şudur.

2003 yılında Türkiye'deki uçak sayısı 162 idi. THY'nin uçak sayısı ise 64'tü. Yani THY, Türkiye'deki toplam uçak sayısının yüzde 40'ına sahipti. Peki bugün durum nasıl?

Türkiye'de şu an 2015 yılı sonu itibariyle uçak sayısı 486. THY'nin uçak sayısı 300. ( Yüzde 50'sine sahip olduğu Sunexpress'in 66 uçaklık filosu hariç)

Yani THY bugün Türk sivil havayolu sektöründeki uçak sayısının yüzde 60'ına sahip.

Rakamlar ortada. THY büyüyor itiraz etmiyoruz, alkışlıyoruz ancak THY büyürken diğer havayolu şirketleri neden yerinde sayıyor biraz da buna kafa yormak lazım değil mi?

THY'yi alkışlıyoruz ama özel havayolları eriyor farkında mısınız?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

eriyor mu? ~ 2 yıl önce
özeller eriyor mu??? 1200 tl ye çalıştırdıkları emekçilerin ahları tutuyordur. :) bırakın batsınlar. aslan gibi bayrak taşıyıcımız var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
birisi ~ 2 yıl önce
ailesine o kdr ekmek götüren insan n olacak?
Kalite ~ 2 yıl önce
Bi onura pgs ye binin yastik bile vermeyip su isterlerse fiyatta thy ile asagi yukari ayniysa kimse kimseyi suclanasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Slm. ~ 2 yıl önce
Tekelleşmenin olduğu her yerde, her daim mevcut durumu koruma mantığı gelişmiştir. Fosilleşen zihniyetlerle, günümüzde örneği olan sosyalist düzen mantığı oturmuştur. İnsan sarf malzeme olarak görülerek sürekli tüketilmiştir. İş, aş, maaş, hizmet konusunda rekabet isteniyor ise muhakkak farklı şirketler, aynı sektörde adil bir şekilde rekabet etmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviation ~ 2 yıl önce
Borajeti Anadolu jet çok güzel bastırıyor. Keşke biraz rekabet olsa..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000