27 Mart 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • mta uçak ihalesini thk aldı.böyle ihale olmazdı bal gibi oldu
  • Güzel bir yazı olmuş.
  • yani merkel trump a bu havayollarini kisitla dedi oylemi? isterseniz lufthansanin doluluk oranlarina bir goz atin. son uc yildir 90% dolulukla ucuyor atlantic hattinda. kimse amerikaya ucamasa bile yolcuyu tasiyacak kapasite yokki. saygilarimla. Deniz
  • Ulkenin yurtdışındaki gorunusu hakkinda anlasilan fazla bilginiz yok. Uzulerek durum hic iyi degil . Olayin belki siyasi yani vardir ama esas kisim ulkenin genel durumu ve gorunusu ;-( umarim isler hizla duzelir
  • Naziler Varlık Fonuna devredilerek güçlenen THY'den korktu, korkunun ecele faydası Başkanlık sistemi gelecek yasaklar kalkacak.
  • Yapılacak is basit. BAE (British Aerospace plc) ile yapılan anlaşma iptal edilecek.
  • kısasa kısas olmadığı müddetçe daha çook şeyler çıkarırlar biz de anca eyy deriz! ayrıca thy zarar eden bir şirket ve bunun sebebi kim ? beceriksiz,yeteneksiz,işin içinden gelmeyen,iş bilmez fetocuları,yandaşları,torpillileri,köylüleri,hısımları şirkete doldurup iş,makam verenler ve onların her hatasını ne de olsa bizden deyip görmezden gelenler değil mi ? yani iktidar ve adamları! bunları thy gibi kurumlara doldurup,zarar ettiren abd,almanya,ingiltere,isviçre miydi? hayır! şirketin altyapısı güçlü olsaydı hiçbir kriz böyle etkilemezdi ! türkiye'de öyle,güçlü,itibarlı,sözü geçen ülke olsaydık böyle olmazdık! devlet yönetmek,şirket yönetmeye benzemez, ciddiyet,bilgi,birikim,tecrübe ister bunlar yoksa sadece gazla,gösteriş,havayla bir yere kadar gider sonra toslar maalesef! ülkemizde bu kadar yoğun terör,suç varsa laptopu tabii ki valize koydururlar! terörün vs arkasında bu ülkeler var orası ayrı ama onlara da devamlı para kazandıran,ülkemizin kaymağını yediren de biziz bunu unutmayalım!
  • Trump ve Merkel'in konusacagi baska isi yok, TK'ya yasak getirelim de havayolumuz para kazansin diyecek. sen TK'nin ne kadar zarar ettigini biliyor musun? TK zaten karda degil ki? Bir de bi tutturmussunuz bizi kiskaniyorlar, yeni gelin mi zannettin Trump'i, Merkel'i. Bu yazdiklarinin sadece RTE'ye yagcilik oldugunu, hicbir mantigi olmadigini aslinda sen de biliyorsun degil mi Herdem? ABD, Almanya ve Hollanda'nin ekonomik verilerine bi bak, sonra kim kimi kiskanir dusun. Zenginin fakiri kiskandigi nerde gorulmus Allasen?
  • Sen ona buna efelendirsen..nazi-mazi dersen olacağı budur. Nihayet kendimizi ortadoğu bataklığında bulduk. Aktroll kadrolar sağolsun... Birisi de sesini çıkartamadı ABD'ye karşı...Dünya sisteminden çıkmak öyle kolay değil. Bedeli olacaktır. İçimizde ki masunlar hatırına Allah müslüman Türk milletini korusun.
  • Rabbim tuzak kuranların en kisa zamanda cezasını versin.

THY'ye yasak ama Emirates, Qatar ve Etihad'a serbest!

ABD ve İngiltere’nin uçaklarda cep telefonu dışındaki elektronik aletlerin kabine alınmaması yasağı ticari mi yoksa siyasi mi? Yoksa gerçekten güvenlik için mi? Bugünlerde en çok konuşulan konuların başında bu geliyor ve herkesin cevabını aradığı sorular da tam olarak bunlar.

Türkiye’deki genel algı, üçüncü havalimanının, başta Almanya olmak üzere Avrupalılar’ı rahatsız ettiğine yönelik tezlerin toplumda taban bulması, kamuoyu nezdinde  son  yasağın  perde arkasında da  THY’nin uluslar arası arenada engellenmek istemesi tezinin inandırıcılığını artırıyor.

Türk medyası da tıpkı üçüncü havalimanında ‘yabancı düşmanlığı’ algısı yaratılmasında olduğu gibi elektronik eşya yasağında da özellikle THY’nin transit yolcu pazarında yarattığı rahatsızlığın sonucu olarak böyle bir karar aldığı vurgusunu işliyor.

THY’nin bugün 21 milyon civarında transit yolcu taşıması, çetin rekabet  şartlarının hakim olduğu havacılık sektöründe bazı çevreleri rahatsız edebilir. Ancak rahatsız ettiği ülkelerden belki de sonuncusu olan ABD’nin, bu yasağın ilk uygulayıcısı olması dikkat çekicidir. Çünkü Türkiye pazarından çoktan çekilmiş olan ABD’li United ve Delta gibi havayolu şirketleri, bırakın Türkiye’yi, Ortadoğu ve Afrika’da neredeyse yok hükmündedir. Dolayısıyla bu bölgelerde uygulanan yasağın ABD’li şirketlere doğrudan bir etkisi olması mümkün değil. Bu açıdan baktığımızda ABD’nin yasağı için tamamıyla güvenlik gerekçesiyle diyebiliriz. Ya da şöyle bir senaryo ortaya atılabilir. Kahire, Amman, Kuveyt, Kazablanka, Doha, Riyad, Cidde, Abu Dabi ve Dubai için uygulanması düşünülen bu yasağa Türkiye sonradan eklenmiş olabilir mi? Burada da yasaktan bir hafta önce Alman Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Donald Trump görüşmesine bakılabilir. Transit yolcu pazarında THY’nin en büyük rakibi Alman Lufthansa olduğu için, son dönemde iki ülke ilişkilerinin gerilmesi sonrası Türkiye, Almanya’nın tesiriyle bu yasağın içine dahil edilmiş olabilir mi? THY bu yasak sonrası transit yolcu kaybı yaşarsa, dünyanın en önemli transit aktarma noktalarından Almanya’da Frankfurt ve Hollanda’da Schipoll, bu işin kaymağını yiyeceğine göre böyle bir tezde haklı olabiliriz.

11 Eylül saldırıları sonrasında John F. Kennedy Havalimanı’na inen ilk uçağın Türk Hava Yolları’na ait uçak olması elbette tesadüf değildi. Türkiye’deki havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları ABD’yi tatmin etmese bu uçağın inişine o gün izin verirler miydi? O günden bu güne çok şey değişti diyebilirsiniz ancak halen Türkiye’den ABD, İngiltere, İsrail ve Kanada’ya yapılan uçuşlarda ek güvenlik tedbirleri uygulandığını, bu uçakların kapılarında fazladan bir güvenlik kontrolü daha olduğunu, sadece o uçuşlarda kendilerinin seçtiği bir özel güvenlik şirketinin hizmet verdiğini hatırlatmakta da fayda var.

Gelelim İngiltere’nin uyguladığı yasak kararına…  İngiltere yasak kararına kendi bayrak taşıyıcısı British Airways ile Easyjet, Jet2, Monarch, Thomas Cook ve Thomson gibi şirketleri de dahil ediyor. Türkiye’den de THY, Pegasus ve Atlasglobal yasaktan etkileniyor. İngiltere, ABD’nin uyguladığı yasak kapsamını kısmen daraltıyor, çünkü işin içinde duygusal (!) sebepler var.  Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan gibi ülkelere yasak uygularken, Körfez Havayolları’nı bu listeden ayrı tutuyor. Dolayısıyla THY’nin belki de bölgedeki en büyük rakipleri olan Etihad, Emirates ve Qatar Airways gibi şirketler yasak kapsamının dışında kalıyor.  Peki İngiltere, ABD’nin yasak uyguladığı ülkelerden Katar, Abu Dabi ve Dubai’yi neden ayrı tutuyor. ABD o ülkeler de güvensiz derken aynı yasağı uygulayan İngiltere, bu ülkeleri neden temize çekiyor. Bir defa bu ülkelerdeki havayolu şirketlerinin yönetim kademesinin İngilizler’den oluşması bu        havayolu şirketlerinin kapsam dışında tutulmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tabi İngilizler’in yönettiği kaynak problemi olmayan şirketlerden, milyonlarca doların İngiltere’deki özellikle futbol sponsorluklarına akıtıldığını, Arsenal stadının Emirates Arena, İngiltere’nin en büyük kulüplerinden Manchester City’nin sahibinin BAE'li şeyh, göğüs sponsorunun ise Etihad olduğunu anımsamakta fayda var.

Şimdi diyorum ki, acaba THY Manchester United’e sporsor olduğu dönemde bu yasak ortaya çıksaydı İngiltere THY için bu yasağı uygular mıydı? Özetle,

Afrika ülkesi Mogadişu'da laptop içinde patlayan bombadan, Yemen ve Mısır'da ele geçirilen düzenekten THY'yi, Emirates'i, Etihad'ı vs sorumlu tutmak sadece güvenlikle açıklanamayacağı için, yazının başında sorduğumuz karar siyasi mi ticari mi sorusunun cevabı şu olabilir:

Hem siyasi hem ticari olabilir ama asla güvenlik için olamaz!

THY'ye yasak ama Emirates, Qatar ve Etihad'a serbest!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

metea ~ 2 yıl önce
mta uçak ihalesini thk aldı.böyle ihale olmazdı bal gibi oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Samiİkiz ~ 2 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kemal ~ 2 yıl önce
yani merkel trump a bu havayollarini kisitla dedi oylemi? isterseniz lufthansanin doluluk oranlarina bir goz atin. son uc yildir 90% dolulukla ucuyor atlantic hattinda. kimse amerikaya ucamasa bile yolcuyu tasiyacak kapasite yokki. saygilarimla. Deniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gh ~ 2 yıl önce
Ulkenin yurtdışındaki gorunusu hakkinda anlasilan fazla bilginiz yok. Uzulerek durum hic iyi degil . Olayin belki siyasi yani vardir ama esas kisim ulkenin genel durumu ve gorunusu ;-( umarim isler hizla duzelir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çetin ~ 2 yıl önce
Bu ülkeye yurt dışındaki gözlerle veya gözlüklerle bakmak bize ne kazandırıyor anlamış değilim. Yurt dışındaki gözleri takip etme yeteneğin ve imkanın varsa , vaktini buraya yazarak harcayacağına , onlara aynı fikirde olmadığımızı , çifte standartlarını ve hazımsızlıklarının artık bir son bulmasını söylesen daha iyi olur.
Çetin'e ~ 2 yıl önce
Söylemekle olcaksa Avrupa'ya oraya buraya bir ton laf söyleyelim. Gh doğru söylemiş. Oraya buraya laf anlatmaya çalışmakla olmaz , icraatla olur. Ülken norveç kadar huzurlu mu , niye listede norveç yok? Niye Trump'ın orderında izlanda yok. Ben de ülkeni seviyorum ama eğri oturp doğru konuşalım
Varlık Fonu Thy ~ 2 yıl önce
Naziler Varlık Fonuna devredilerek güçlenen THY'den korktu, korkunun ecele faydası Başkanlık sistemi gelecek yasaklar kalkacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!? ~ 2 yıl önce
Komik olduğunu mu sanıyorsun ?
!?e yanit ~ 2 yıl önce
Bu ülke sizin gibi 'hayır'sizlara rağmen büyüyecek, 3. Havaalanı yapılacak, THY yeniden Avrupa'nın en büyüğü olacak. O zaman siz komik duruma duseceksiniz..
yanıtayanıt ~ 2 yıl önce
Sen komik bile değilsin. Gülünçsün, gülünç.
no-name ~ 2 yıl önce
Yapılacak is basit. BAE (British Aerospace plc) ile yapılan anlaşma iptal edilecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçekler ~ 2 yıl önce
kısasa kısas olmadığı müddetçe daha çook şeyler çıkarırlar biz de anca eyy deriz! ayrıca thy zarar eden bir şirket ve bunun sebebi kim ? beceriksiz,yeteneksiz,işin içinden gelmeyen,iş bilmez fetocuları,yandaşları,torpillileri,köylüleri,hısımları şirkete doldurup iş,makam verenler ve onların her hatasını ne de olsa bizden deyip görmezden gelenler değil mi ? yani iktidar ve adamları! bunları thy gibi kurumlara doldurup,zarar ettiren abd,almanya,ingiltere,isviçre miydi? hayır! şirketin altyapısı güçlü olsaydı hiçbir kriz böyle etkilemezdi ! türkiye'de öyle,güçlü,itibarlı,sözü geçen ülke olsaydık böyle olmazdık! devlet yönetmek,şirket yönetmeye benzemez, ciddiyet,bilgi,birikim,tecrübe ister bunlar yoksa sadece gazla,gösteriş,havayla bir yere kadar gider sonra toslar maalesef! ülkemizde bu kadar yoğun terör,suç varsa laptopu tabii ki valize koydururlar! terörün vs arkasında bu ülkeler var orası ayrı ama onlara da devamlı para kazandıran,ülkemizin kaymağını yediren de biziz bunu unutmayalım!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapma be ~ 2 yıl önce
Trump ve Merkel'in konusacagi baska isi yok, TK'ya yasak getirelim de havayolumuz para kazansin diyecek. sen TK'nin ne kadar zarar ettigini biliyor musun? TK zaten karda degil ki? Bir de bi tutturmussunuz bizi kiskaniyorlar, yeni gelin mi zannettin Trump'i, Merkel'i. Bu yazdiklarinin sadece RTE'ye yagcilik oldugunu, hicbir mantigi olmadigini aslinda sen de biliyorsun degil mi Herdem? ABD, Almanya ve Hollanda'nin ekonomik verilerine bi bak, sonra kim kimi kiskanir dusun. Zenginin fakiri kiskandigi nerde gorulmus Allasen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
real wealth ~ 2 yıl önce
Kendini ne güzel anlatmışsın.Demek sen senden zenginleri kıskanıyorsun.Senin en büyük değerin zenginlik mi?Yani sen diyorsunki maddi zenginlik herşeydir.Bak kardeşim''İnsanın gönlü zengin olsun''.Hakiki insan olsun, yaratılış amacını bilsin.Evet bizim çok örnek alınacak senin tabirinle kıskanılacak özelliklerimiz var çok şükür.İslamla şereflenmişiz.Bir ve beraberiz.Merhametliyiz.Hakka hakikata inanıyoruz.Devletimizin,milletimizin potansiyeli var.Genlerimizde ölümüne bağımsızlık var.Ahde vefa var.Nazi ya da sömürgeci değiliz.Genç nüfusumuz var.Manevi cihat arzumuz var.Biz kuru ekmek yer huzurla yaşarız.Gerçek zenginlik imandır.Tüm bunlar bizim kıskanılacak hususiyetlerimizdir.Biz maddi zengin olupta bir gecede kaybedenleri ya da mal için birbirini yiyen aileleri çok gördük,işittik.15 Temmuzda tankların önüne bu ülkenin asil,huzurlu,imanlı halkı yattı.Mal derdi olanlarfare gibi deliğe saklandı.Söyle bakalım kim kimi kıskanırmış.Fakir Anadolu halkı Çanakkale, Kurtuluş savaşını kazanmadımı
hee vallah ~ 2 yıl önce
evrupa bizi gısganii gardaş
bingo ~ 2 yıl önce
Sen ona buna efelendirsen..nazi-mazi dersen olacağı budur. Nihayet kendimizi ortadoğu bataklığında bulduk. Aktroll kadrolar sağolsun... Birisi de sesini çıkartamadı ABD'ye karşı...Dünya sisteminden çıkmak öyle kolay değil. Bedeli olacaktır. İçimizde ki masunlar hatırına Allah müslüman Türk milletini korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amin ~ 2 yıl önce
.
Gül ~ 2 yıl önce
Rabbim tuzak kuranların en kisa zamanda cezasını versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güllü ~ 2 yıl önce
Oh ne ala. Hemen Rabbine havale et. Sen aciz misin?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000