19 Ekim 2015, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yönetici olmak insanlara adil davranma sorumluluğunu yüklenmek demektir.Bu pilot arkadaştan çok çok daha sorunlu olanlar malasef uçuşa devam ediyorlar.Tyh de beş-on kaptan, f/o bir araya gelip anlaşsalar yalan raporlarla sizide işten attırırlar.Sistem yanlış. Raporlama üzerine kurulmuş malasef.Bir ışık söndü.Şimdi arkasından para yardımı yapmaya çalışıp vicdanlarınızı rahatlatın.BAKALIM ALLAH'A BUNUN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ.?
  • Bu haberin öncesi var mı? Arkadaşımız intihar yoluyla vefat mı etti?
  • Mobbing nedir öğrenmelisin.
  • Sevgili Sorumlu kaptanlarımız, saygıdeğer öğretmen kaptanlarımız yanınızdaki F/O'lara iyi bakın. Low Cost çalışma prensibiyle daha da zenginleşen patronlarınızın eseri karnı aç, parasız, gergin, stresli meslektaşlarınızla uçmak nasıl bir duygu? Ya da 300 uçaklı bir şirketin belirsiz kriterleriyle A,B,C kişilerinin kaprisine boyun eğerek işsiz bıraktığınız gençlerin vebali kimin boynuna? Ha bir de aranızda uçakta bazılarımıza ana avrat sövdüğünüzü duyuyoruz, ona da bir şeyler demeden geçmeyelim. O sövdüğün ananın hayır duasıyla biz bir yerlere geldik. Kocamış anamızdan senin alacağın veya vefat etmiş kadını mezarda ters çevirmeye senin hakkın yok. Son olarak, aranızdayız.. Ve her şeyi biliyoruz:) / Sayın editörler, isterseniz yayınlamayınız ama şunu bilin ki bir süre sonra bize hak vereceksiniz;)

THY'ye vurmak için cansız bedeni kullanmak!

Pilot Alper B...

Hava Kuvvetleri'nden ayrıldıktan sonra sivil havacılık sektörüne adım attı. Özel havayollarında uçtu. Bu şirketlerden neden ayrıldı bilinmiyor! Sonrasında THY'de uçmaya başladı. 2012-2014 yılları arasında THY'de görev yaptı. Alper B.iyi bir pilottu ancak ekip kaynak yönetimi (CRM) konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Ekip arkadaşlarının çokça şikayetiyle karşı karşıya kaldı. Kabin ekiplerinden gelen şikayetlerin sayısı da oldukça fazlaydı. Belki özel hayatında sorunları vardı ve bunu işine yansıtıyordu, bunu bilemiyoruz.

Zaman tanındı ancak ekiplerle uyum sorununu bir türlü aşamadı. Onunla uçmak istemeyen pilotlar şikayetlerini açıkça dile getirmeye başladı. Bu şikayetler artınca da THY, verimsizliği gerekçe göstererek Alper B'nin iş akdini fesh etti. THY'nin, işten çıkarılma sebebi ne olursa olsun 'verimsiz' adı altında çıkış verdiğini biliyoruz. Bu pilot da verimsiz diye işten çıkarıldı. Asıl sebep, yani pilotun ağır psikolojik travma yaşadığı resmi evraklarda es geçildi.Fikir intihalcisi bir mitoman, THY'ye güttüğü kişisel husumetin tesiriyle pilotun 'durup dururken' işten çıkarıldığını ve hatta daha da ileri giderek THY'nin bu pilotun başka şirketlerde işe girememesi için elinden geleni ardına koymadığı iftirasını üfleyince, muhalif yayın organları da THY aleyhine gibi duran bu olayın üstüne balıklama atladı.  THY, resmen bir insanın ölümünden doğrudan sorumlu tutuldu, linç edilmeye çalışıldı.

Aslında haberdetek doğru vardı o da, pilotun artık hayatta olmadığıydı. Yazılanlar senaryoydu ve aslı astarı yoktu.  Tamamen, THY'yi  zor duruma düşürmek için hazırlanmış bir  yazıydı. Ama eğer gerçekten yazıldığı gibi THY, bu pilotun diğer şirketlerde işe girmesine engel olduysa, eleştiriyi değil esaslısından bir tebriği haketmiştir.  

THY, pilotun uçuşa elverişli ruh hali olmadığını tespit edip işten çıkardıktan sonra bunu gizli tutarak bana göre trajik sonuçlar doğuracak bir olaya farkında olmadan zemin hazırlamıştır. Yakın tarihte kendisini kokpite kilitleyerek uçağı bilinçli olarak düşüren Germanwings pilotunun yaşattığı olayın  bir benzerini, belki de bu  süreçte bir başka havayolu yaşayabilirdi. Bunu rahmetli Alper B'nin özelinde değil genel olarak söylüyorum. Bu tür ciddi psikolojik rahatsızlıkları bulunan pilotların adını, bırakın gizli tutmayı, hem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne hem de diğer havayolu şirketlerine bildirmenin bence hiçbir sakıncası olmamalıdır. Daha önceki bir yazımda pilotların mutlaka mesleki sicil kaydının tutulması gerektiğini yazmıştım. Bir şirketten psikolojisi bozuk diye atılan bir pilotun bir başka şirkete aynı riski taşıyarak kolayca girebilmesinin önüne geçilebilmelidir. Bu atı ahıra kadar kovalamak değil uçuş emniyetini sağlamak için eşeği sağlam kazığa bağlamaktır.

TÜRKİYE'Yİ ADAY YAPARLAR MI?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz hafta ECAC Genel Müdürler toplantısında Türkiye'nin Dünya Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO)'nın konsey üyeliğine adaylığının kabul edildiğini duyurdu. Bir gün sonraki duyuruda ise ICAO 2016 konsey üyeliği Avrupa adaylarının Türkiye,Fransa, Almanya,İngiltere,İtalya,İspanya,İrlanda ve İsveç olduğunu içeren bir başka duyuru yapıldı. Yani buradan anlıyoruz ki Türkiye tek aday değil, aksine adaylığının önünde güçlü ülkeler var ve Türkiye'nin Dünya Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO'da konsey adayı olabilmesi için öncelikle Avrupa Sivil Havacılık Teşkilatı ECAC'ın Türkiye'yi yukarıda saydığım ülkeler arasından aday olarak seçmesi lazım.

İmkansız değil ama zor dostum zor!

THY'ye vurmak için cansız bedeni kullanmak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

adalet ~ 3 yıl önce
Yönetici olmak insanlara adil davranma sorumluluğunu yüklenmek demektir.Bu pilot arkadaştan çok çok daha sorunlu olanlar malasef uçuşa devam ediyorlar.Tyh de beş-on kaptan, f/o bir araya gelip anlaşsalar yalan raporlarla sizide işten attırırlar.Sistem yanlış. Raporlama üzerine kurulmuş malasef.Bir ışık söndü.Şimdi arkasından para yardımı yapmaya çalışıp vicdanlarınızı rahatlatın.BAKALIM ALLAH'A BUNUN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?? ~ 3 yıl önce
Bu haberin öncesi var mı? Arkadaşımız intihar yoluyla vefat mı etti?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mobbing ~ 3 yıl önce
Mobbing nedir öğrenmelisin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atma Ziya!3 ~ 3 yıl önce
Sevgili Sorumlu kaptanlarımız, saygıdeğer öğretmen kaptanlarımız yanınızdaki F/O'lara iyi bakın. Low Cost çalışma prensibiyle daha da zenginleşen patronlarınızın eseri karnı aç, parasız, gergin, stresli meslektaşlarınızla uçmak nasıl bir duygu? Ya da 300 uçaklı bir şirketin belirsiz kriterleriyle A,B,C kişilerinin kaprisine boyun eğerek işsiz bıraktığınız gençlerin vebali kimin boynuna? Ha bir de aranızda uçakta bazılarımıza ana avrat sövdüğünüzü duyuyoruz, ona da bir şeyler demeden geçmeyelim. O sövdüğün ananın hayır duasıyla biz bir yerlere geldik. Kocamış anamızdan senin alacağın veya vefat etmiş kadını mezarda ters çevirmeye senin hakkın yok. Son olarak, aranızdayız.. Ve her şeyi biliyoruz:) / Sayın editörler, isterseniz yayınlamayınız ama şunu bilin ki bir süre sonra bize hak vereceksiniz;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000