09 Ocak 2017, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com
  • O kadar çok gereksiz haketmeyen fazla maaş alan kabin memuru ve yönetici var ki daha çok zarar eder şirket..
  • Benim neyime idi o 100.000 Euro sözleşmeye imza atmak ? Şirket TL kredi çekip bu sözleşmeyi kapatmama da yanaşmıyor. Kölelik sözleşmesi 10 sene boyunca şirkettesin diyor.
  • Arkadaşlar memurlar 6 bin ila 7 bin arası maaş alıyıor ve 3 ayda bir ikramiye,Dün konuşduğum bir kabin memuru uzun zamandır yatıyordum nerden çıktı bu 4 bacak diyip şikayet ediyor ama parada çok iyi diyor.O şirket saçma paralar dağıtıyor.Pegasus da çalışan memur 1700 tl ye talim ederken. Ayıp THY ye mühensin ler havalimanları yapıyor ama o parayı almıyor.
  • Turkiyede bir cok sirketin onemli sorunlardan biri ....ik.... bolumunun bile vasat mudur akrabalari ise torpile yerlestirlmesi o torpilli ik akarbalarininda gene vasat hakkedenin degil haketmeyeni ise alip hakki yenilenin bedduasi.kim bilir

THY’ye ALLAH da vuruyor kul da vuruyor!

Nedir bu talihsizlik, nedir bu kâbus? Biz 2016 bitsin, yaşanan kötü yılı geride bırakalım derken bu sefer de kara kış esir aldı havacılığı. Allah’ın işi elbet. Yapacak fazla bir şey yok. Allah yöneticilere sabır versin. İşleri çok ama çok zor.

Mesele doğal afet olunca fazla söze gerek olmuyor. Eleştirecek söz de bulamıyorsun. Elbet işimiz sadece eleştirmek değil, durum tespiti yapmak da işimizin bir parçası.

Bir yazımda THY’nin genel müdürü Bilal Ekşi için “Pimi çekilmiş bombayı kucağında buldu” demiştim. Gerçekten de bir genel müdür bu kadar talihsizliğin üzerine ne yapabilir düşünmeden edemiyorum.  Ekonomik savaş içinde olan THY’yi düzlüğe çıkarmanın çareleri aranırken, üstüne kar kâbusu gelince elinde sihirli sopa olan bir yöneticinin dahi baş edemeyeceği çaresizlikler yaşanıyor.

Türk Hava Yolları daha önce DHMİ’nin ve havalimanı işletmecilerinin kapısını çaldı. Zor dönemi atlatmanın formülünü buralardan alacağı indirimlerde aradı. Sıra personele yapılacak zam oranına gelmişti ki ve bu anlamda da sendikanın kapısı tıklatıldığında alınacak karar beklenirken bu sefer de kara kış son darbeyi indirmiş oldu THY’ye.

Yüzlerce uçuş iptal edildi, binlerce yolcu ya otellerde konaklatılmak zorunda kalındı ya da havalimanlarında kumanyalarla aç bırakılmadan yolcuların memnun edilmesi için çaba harcandı. Bu durumlar bir havayolu şirketinin hiç istemediği durumlardır.

Ancak “başa gelen çekilir” sözünden yola çıkarak kar kâbusu en hafif şekilde atlatılmaya çalışıldı.

THY, her şekilde maddi kayıp yaşamak zorunda kaldı.

Kritik olan başka bir durum var. Karar vermek de zor kararsız kalmak da zor. THY çalışanlardan da fedakârlık isteyecek. Bu yıl zam yapılmaması gündeme gelecek. Çalınacak kapı da belli Sendika.

Sendikanın işi hem THY açısından hem de çalışanlar açısından oldukça zor. Bir yanda milli bayrak taşıyıcı THY, diğer yanda haklarının savunulması için o veren çalışanlar. İki arada bir derede kalmak buna denir.

Sendika yıl sonunda yapılacak seçimleri de göz önüne alarak bir karar vermek zorunda.Ya çalışanlarım deyip eski tip sendika anlayışı ile çalışanların yanında yer alıp THY’ye “Bana ne senin zararından ben TİS’e bakarım” deyip köprüleri atacak ya da çalışanları ikna edip bu dönemde THY’ye yardımcı olunması yönünde karar alacak.

Şahsi fikrimi sorarsanız, THY içeride iş yapmayanları ayıklarsa,bir masada iki kişi oturup akşama kadar bilgisayar oyunları ile haşır-neşir olanları minimize ederse çoğu şeye gerek kalmayacak.

Şu torpilli masa başı elemanları kastediyorum. Halen devam eden kayırmaca alınan personelden, bankamatik memurlarından bahsediyorum. Bu adamları boşuna beslemeyin. Şişkin kadroları minimize edin, bir kişinin yapacağı işi beş kişiye paylaştırmayın. Tasarrufu kendi içinizde yapın.

Bakın o zaman ne DHMİ kapısı, ne işletmeci kapısı ne de sendika kapısı çalarsınız.

Sözün özü şu ki, gerçekten bir talihsizlik yaşanıyor ve bunun yükünü de Bilal Ekşi çekiyor. Ama en azından THY’den çatlak ses çıkmıyor. Yönetim huzur içinde çalışıyor. Medya meraklıları olsa idi kar var kış var demeden allama pullama derdinde olup ekranlardan düşmezlerdi. Şimdi herkesin odak noktası THY olmuş. En sevindiricisi de bu olsa gerek.

THY’ye ALLAH da vuruyor kul da vuruyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (122)

Memur ~ 1 yıl önce
O kadar çok gereksiz haketmeyen fazla maaş alan kabin memuru ve yönetici var ki daha çok zarar eder şirket..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bahtsız EFO ~ 2 yıl önce
Benim neyime idi o 100.000 Euro sözleşmeye imza atmak ? Şirket TL kredi çekip bu sözleşmeyi kapatmama da yanaşmıyor. Kölelik sözleşmesi 10 sene boyunca şirkettesin diyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasin ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar memurlar 6 bin ila 7 bin arası maaş alıyıor ve 3 ayda bir ikramiye,Dün konuşduğum bir kabin memuru uzun zamandır yatıyordum nerden çıktı bu 4 bacak diyip şikayet ediyor ama parada çok iyi diyor.O şirket saçma paralar dağıtıyor.Pegasus da çalışan memur 1700 tl ye talim ederken. Ayıp THY ye mühensin ler havalimanları yapıyor ama o parayı almıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pgs 1700 ~ 1 yıl önce
saçmalama sen camiada bile değilsindir. hiçbirşeyden haberin yok. 7000 falan da alan yok 5 yıllık memurla kıyaslama herkesi. çalış senin de olsun. bıkmadınız başkasının parasına göz dikmeyi. ufkun dar senin. çok boş birisin cidden
ik ~ 2 yıl önce
Turkiyede bir cok sirketin onemli sorunlardan biri ....ik.... bolumunun bile vasat mudur akrabalari ise torpile yerlestirlmesi o torpilli ik akarbalarininda gene vasat hakkedenin degil haketmeyeni ise alip hakki yenilenin bedduasi.kim bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000